premiewaardige brouwgerst KORTE WEIMKEN C.A.R. Zevenbergen Stikstofvoorraad sterk wisselend Herstrukturering van Tholen en St. Philipsland Het computer tijdperk in aantocht!! Alsof januari nog niet nat genoeg was, kregen we er de eerste 10 dagen van februari nog een flinke schep bovenop. We zullen in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN derhalve niet zo vroeg het land op kunnen oin kunstmest toe te dienen, als de laat ste twee jaren het geval was. Wan neer wij dit schrijven lijkt het weer beeld te verbeteren, maar gedurende de week hieraan vooraf, trad op veel percelen flinke piasvorming op. We zijn gewend en dat is wellicht ook wel gewenst, om rond half februari de stikstof aan het graszaad en de wintertarwe te verstrekken. Door het slechte weer is ook de bemonstering voor het N-mineraal onderzoek ge stagneerd. In veel gevallen zit men te wachten op de uitslag. Gokken op de aanwezige voorraad lijkt momenteel wel erg moeilijk te zijn. De verschil len zijn bijzonder groot. We hoorden getallen, uiteenlopend van 23 tot 221. Na voorvrucht granen liggen ze rond 45, doch na gewassen als aard appelen, karwij en blauwmaanzaad is dit een stuk hoger, maar wel sterk variërend. Een mogelijk probleem is verder nog, waar precies de stikstof zich bevindt en of door de vele neer slag reeds van uitspoeling sprake is. Op de meeste bedrijven zal het bouwplan nu wel rond zijn. Door de, hoge prijzen van pootgoed van aardappelen en plantuien zullen hiervan de arealen (nog) lager gaan uitvallen dan in 1983 het geval was. Er moet dan nogal flink geïnvesteerd worden. Degenen die hun aardap pelen en uien aan goede (soms zelfs zeer hoge) prijzen hebben verkocht tillen hier minder zwaar aan. Veel is er deze winter gesproken over de teeltveranderingen en de kwaliteit van zaaiuien. Wijzigingen bij de ras sen, zaaizaad, zaaimethoden, gewas bescherming en de oogstmethodiek waren vaak het gesprek tijdens de vele gehouden voorlichtingsbijeen komsten. Zo zal bijv. steeds meer gebruik gemaakt gaan worden van de zgn. minipil, BGS-kote, Sanakote, enz. In ons gewest is ook de eerste pneumatische schijvenmachine door een loonwerker aangeschaft. Vol gens de ervaringen hiermee opge daan een veelbelovende ontwikke ling. Intussen zijn ook de bijeenkomsten van de diverse gewasstudiegroepen weer achter de rug. Hiervan zijn er in ons gebied een 10-tal met plm. 160 deelnemers. Voor de eerste keer konden voor wintertarwe en aardap pelen de resultaten worden bespro ken aan de hand van door de kom- puter in Lelystad verwerkte gege vens. Dit heeft een massa informatie opgeleverd, wat best wat minder zou kunnen zijn. Al was het maar voor de overzichtelijkheid!! Tijdens de bijeenkomst met tarwe- studiegroepen werd tevens ge toond wat met een eenvoudige home- komputer kan gedaan worden om de diskussie van de percelen afzonderlijk beter te laten verlopen. Het lijkt er dus op dat we ook in de akkerbouw- sektor steeds meer gekonfronteerd zullen gaan worden met de komputer. De eerste (jonge) boeren zijn reeds tot aanschaf overgegaan, al was het maar om deze hele ontwikkeling be ter te kunnen volgen. Vanwege de overvloedige regenval in de eerste weken van 1984 kwam er ook op THOLEN EN ST. PHI LIPSLAND tot voor een week gele den hier en daar wateroverlast op de akkers voor. De geweldig goede perspektieven die er voor bouwland waren vanwege de droge herfst zijn momenteel aan zienlijk minder. De weerberichten vermelden thans droog weer met nachtvorst. Wellicht helpt dat de struktuur weer wat opkrikken! De algemene kringvergadering werd minder bezocht dan we gewend zijn. Waarschijnlijk speelde daarin het slechte weer en de vele vergaderin gen die momenteel gehouden wor den een rol. Toch was het heel ergjammer dat het bezoek wat tegenviel, want wat de heer Tacken, direkteur landbouwen voedselvoorziening ons te vertellen had, was zeker de moeite waard, en dit temeer omdat de rol van Tholen en St. Philipsland bij de voorlichting en de aktuele ontwikkeling op alle agrarische terreinen in ons werkge bied de revue liet passeren, waarbij bij de nodige kanttekeningen plaat ste. Hoewel de heer Tacken overtuigd was van een goede voorlichtings dienst moest hij wel erkennen dat ook de voorlichting niet aan de be zuiniging ontkomt. Het land van ALTENA EN BIES BOS met zijn grote schakering van bedrijven gaat de computer zich steeds verder manifesteren. In ver schillende bedrijven kan men zo'n apparatuur in werking zien. Het vee houderijbedrijf waarin een steeds ho ger aantal koeien en de daarmee op vele plaatsen een hoog foktechnisch beleid wordt gevoerd, is dit onsmis baar geworden. Ook nu op grote schaal van Ameri- kaansche en of Holsteiner stieren gebruik gemaakt wordt, en de fok- technische gegevens als een lawine over ons komen, wordt het voor de veehouder wel nodig om die gege vens in een computer op te slaan en te verwerken en daar zijn bedrijfs voering bij aan te passen. De veevoederindustrie heeft daar ook al op ingehaakt, met behulp van een computer wordt het rantsoen berekend om dan een zo voordelig mogelijk aankoopbeleid te garande ren. Vooral door de grote hoeveel heden krachtvoer, kan dit voordelig zijn voor de veehouder. In de algehele bedrijfsvoering van verstrekking voor krachtvoer ver werking van gehalte's van ruwvoe- der, halfdata's lactatieperioden, droogstand en de melkproduktie met de gehalte's worden in korte tijd uit gewerkt. ïn de tuinbouw verdeeld in glascul tuur en grovere tuinbouw wordt van het eerstgenoemde veel gebruik ge maakt, vooral met de nieuwste ont wikkeling die zich snel opeenvolgen, blijkt dat de computer niet meer kan ontbreken. De groeiomstandigheden zijn gewij zigd, van normaal in de grond nu op watercultuur, dus een betere bege leiding bij de groei, de bemesting, luchtvochtigheid en warmte, welke alles 'w perfektie moet funktioneren, om een zo hoog mogelijk rendement te verkrijgen. De bloementeelt is de laatste jaren geweldig uitgebreid, ook op dit ge bied is de computer niet meer weg te denken. Vooral op bedrijven met het gehele jaar bloemen, vooral de chry santen en gerbera's, zijn de nieuwste ontwikkelingen te zien. Ook bij bewaring en verwerking van onze landbouwprodukten wordt veel gebruik gemaakt. Vooral bij de aardappelbewaring speelt het een grote rol. Bij de niet agrarische be drijven handelskantoren en banken heeft het zijn intrede gedaan. Voor de toekomst wordt het al op Daarom zag hij wel mogelijkheden in een gezamelijk optrekken met eventuele andere voorlichtingsakti- viteiten. In dit verband had onze kringvoorzitter al gepleit voor een objcktieve eerste lijns voorlichting. Wij moeten er voor waken dat onze voorlichting op enigerlei wijze "ge kleurd" gaat worden. Daarom ook komt de voorlichting altijd objektief getest kunnen worden door overheid of door onze eigen standsorgani saties! Zoals de laatste jaren te doen ge bruikelijk kwan wederom de zoet watervoorziening ter sprake. Aange drongen werd op meer spoed t.a.v. het onderzoek naar de mogelijkheden om het water op Tholen en St. Philips land te distribueren. Zodra daar meer van bekend is, is het zinvol aldus onze voorzitter, om zo spoedig mo gelijk aan de slag te gaan. Tevens zou dan wellicht bekeken kunnen wor den of een vrijwillige kavelruil op Tholen en zo mogelijk een ruilverka veling op St. Philipsland tot stand gebracht zou kunnen,worden. Reeds 3 Thoolse afdelingen hebben al uitvoerig over kavelruil gesproken, maar tot konkrete afspraken is men nog niet gekomen, alhoewel toch ve len van het nut van zo'n kavelruil overtuigd zijn. Tegelijkertijd zou dan nog een derde knelpunt op Tholen meegenomen kunnen worden n.I. de oplossing van de problemen die verband houden met de gezamenlijke en samengestelde drainage. Het zou een goede zaak zijn als ons kringbestuur eens zou proberen om heel Tholen qua kavelindeling in kaart te brengen en daarna met een plan te komen hoe de kavelindeling verbeterd zou kunnen worden! scholen als vak aangenomen dus de toekomstige kantoorbediende zijn geen vroegere schrijvers later typis- te's maar het nieuwe woord compu terdeskundige. AKKERBOUW VOOR VEEL AKKERBOU WERS blijkt blauwmaanzaad een aantrekkelijke teelt te worden. Een prijs van ruim f 3,- per kg is niet slecht en een opbrengst van 1.250 kg per ha moet mogelijk zijn. Let er wel op dat niet alle grond geschikt is voor dit gewas. Groeien er veel zwarte nachtscha de meidesoorten op het perceel dan is het beter deze grond te ge bruiken voor een ander gewas. BLAUWMAANZAAD MOET NA half maart zo vlug mogelijk gezaaid worden. Eind april zaaien geeft reeds een aanzienlijke op brengstdaling. Streef naar 80 kiemplanten per m2, hetgeen er op neerkomt dat u minimaal 1.000 gram zaaizaad per ha moet ver- zaaien. OM DEZE LAGE ZAAIZAAD hoeveelheid te kunnen zaaien is het mogelijk kleinzaadwieltjes te gebruiken die voor elke nokken- radzaaimachine beschikbaar zijn. Het blauwmaanzaad kunt u ook gemengd met dood zaad of met andere zaden zoals karwij, witte klaver of graszaden verzaaien. Het zaaien met de precisiezaaimachine is eveneens zeer goed mogelijk. 17 februari 1984 DE OFTIMALE N-GIFT voor blauwmaanzaad is 90 -120 kg/ha. U moet wel rekening houden met de voorvrucht. Een opbrengstver- hoging van 5r 12% is niet denk beeldig als u de optimale gift ver deelt in 2A van de gift bij het zaaien en de rest geeft u dan ongeveer een week voor de bloei. VEEHOUDERIJ HET DAM SLAPEN VAN koei en in de ligboxenstal is vaak een hardnekkig probleem. Bepaalde koeien ontwijken nu eenmaal de boxen. Er zijn echter wel enkele mogelijkheden om het damslapen tegen te gaan, namelijk een egaal en droog ligbed, geen overbezet ting en de schoftboom goed afstel len. DE SLACHTVERZEKERING voor runderen en schapen tegen verborgen gebreken is per 1 ja nuari vervallen. Er is een vrijwilli ge verzekering opgezet, waarvan niet de veehouder maar uitsluitend de slagerijen, grossiers en hande laren gebruik kunnen maken. Dit houdt in dat uw slachtvee niet au tomatisch voor afkeuring verze kerd is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7