Let op kwaliteit organische mest! Enkele deelrapporten Ruilverkaveling Walcheren al klaar Voorjaarsprikkels? AVEBE vraagt aardappelgrond De poterprijzen zijn de pan uitgerezen! Na ook nog een flinke hoeveelheid neerslag in de eerste week van fe bruari te hebben gekregen, zijn we op Walcheren beland in een periode met zonniger weer. We fleuren er van op, het doet al een beetje voorjaarsachtig aan. De temperatuur is vooral 's nachts aanzienlijk lager, maar het mooie weer overdag vergoedt alles. Bovendien is een periode met lichte tot matige vorst altijd welkom op de ze tijd van het jaar. De struktuur van de grond kan er in bijzondere mate gunstig door wor den beïnvloed. Daar kunnen dui zenden tonnen schuimaarde of mestkuikenmest niet tegen konkur- reren. Waarmee we niet bedoelen dat we aanwending van deze midde len achterwege moeten laten. Juist door het aanwenden van deze mid delen bevorderen we het stabieler blijven van de goede struktuur ver kregen in een vorstperiode. Wanneer de grond nu ook goed berijdbaar wordt, kan een begin worden ge maakt met het strooien van kunst mest. Het vergaderseizoen draait nog op volle toeren. Veel vergaderingen zijn gepland in de tweede helft februari. Dat wordt dus nog dringen. Geluk- Overdag een beetje lente, 's nachts een beetje winter in de WEST HOEK. Dat beetje lente en winter doet het boerenhart goed. Met het geraas van de storm nog in onze oren. is het goed de zon te zien schijnen. Al is het nog over een natte polder. Hij schijnt en alles lijkt direkt veel vrolijker en vriendelijker. Al is alles nog in een winterse rust. We kunnen het niet laten. Hier of daar begint het te kriebelen. Al rijdend door de polders, waar een praktijk schrijver z'n stof toch moet halen, zie je ze staan: De vlaggetjes, ze zijn al uitgezet. Met. de nachtvorsten in het vooruitzicht is het met de winterslaap gedaan. Dan zullen de wekkers weer aflopen in de zeer vroege morgen. De traktors met kunstnest strooiers zullen klaar staan. Om hun vracht over de velden te strooien. Mengmest op de akkers voor de aardappel- en bietenvelden. De aardappel houdt de gemoederen bezig. Voor het gewas van 1983 zijn de prijzen ongekend hoog. Ook de poterprijzen voor de oogst '84 zijn helemaal uit de pan gerezen. Ik hoorde al van jonge boeren, die hun goedkoop gekochte pootgoed met goede winst verkochten en hun aardappelland tegen een behoorlijke prijs verhuurden. kig komen er tot op heden weinig doublures voor op regionaal niveau. Wanneer ieder hieraan zoveel mo gelijk meewerkt, blijkt er toch wel wat te bereiken door kontrole koör- dinatie. De distriktsvergaderingen van het waterschap Walcheren zijn de ko mende weken ook weer aan de orde. Als grondgebruikers/ingelanden hebben we veel belang bij het goed funktioneren van het waterschap. Op deze bijeenkomsten kunnen we hiervan kennisnemen. Verder is het ook mogelijk wensen en kritische opmerkingen, in opbouwende zin, naar voren te brengen. Het verwer ken van de grote hoeveelheid neer slag is, dachten we goed verlopen. De bestuurderen houden zich ook bezig met de bestemming van het rioolslib, dat over enkele jaren beschikbaar zal zijn van de nog te stichten rioolzui veringsinstallatie voor ons gebied bij Ritthem. De landbouw staat echt niet te springen om aanwending hiervan. Er zijn nogal wat bedenkin gen. Van de voorbereidingskommis sie tot ruilverkaveling van Walche ren vernemen we tot op heden wei nig nieuws. We hebben de indruk dat er achter de schermen hard gewerkt Je begrijpt het. Een gespreid risiko kan toch wel eens een goede zaak zijn. Aan de andere kant, want iedere zaak heeft twee kanten, is de span ning weg. De spanning die het boe renvak aantrekkelijk maakt. Hoe zal het groeien, wat zullen de prijzen zijn? Wanneer moet je ja zeggen? Iets wat ons nationaal produkt "de aard appel" ons zeker geeft, is die span ning van wat zal het allemaal weer worden? Onze dijken rond de polders begin nen te groenen. Door weinig vorst geteisterd hebben ze weinig te lijden gehad. De bomen aan diezelfde dij ken hebben het zwaar te verduren gekregen. Storm na storm hebben zij moeten weerstaan. Sommige staan er geknakt en berooid bij. Ze zijn ook zo hoog en nog steeds geldt het spreekwoord: "Hoge bomen vangen veel wind". Uit boerenstandpunt bekeken zijn de hoge bomen toch wel zonvangers. Het is goed te zien aan de gewassen in de zomer of zij vanwege de hoge bomen veel zonu- ren moeten missen. Wij vragen ons af, of daar waar bomen aan de dijk wegens ziekte moeten gerooid wor den, er niet een steviger niet zo hoog groeiend boomgewas kan worden geplant. Ook boeren zouden de met bomen begroeide dijken niet graag missen, maar een beetje minder hoog zou ook goed zijn. We hebben in het begin van dit jaar op ZUID-BEVELAND al heel wat neerslag gehad. We kunnen nu hier en daar ook weer de gevolgen zijn van veroudering en/of onvoldoende on derhoud c.q. schoonhouden van de drains. Voor een vroeg bewerkbare droge grond is een goede ontwatering niet alleen gewenst, maar gewoon noodzakelijk. Iedere dag vroeger kunnen zaaien is voor vele gewassen belangrijk, iedere dag later kost aan kg-opbrengst. Bovendien is het dan ook niet moge lijk om tijdig de kunstmest te strooi en. Dit geldt ook voor het grasland. De temperaturen zijn steeds vrij hoog geweest. Tussen 15 en 20 fe bruari zou wel eens de temperatuur- som van 200 graden kunnen worden bereikt. Zolang de grond nog veel te nat is, of wannéér er nog veel plassen wordt. Verschillende ambtelijke diensten werken aan zogenaamde deelrapporten. Sommigen zijn er mee klaar. In al deze rapporten wor den "wensen" naar voren gebracht. Het zal de moeilijke taak van de kommissie zijn de deelrapporten zo danig in elkaar te schuiven, dat er een voor elk aanvaardbaar plan ui trolt. Vermoedelijk komt er in de loop van dit jaar weer een ruilverka velingskrant. "De Noormannen" In januari j.I. is het vijfendertig jaar geleden dat de koöperatieve werktui genvereniging "De Noormannen" te Westkapelle werd opgericht. In ja nuari 1949, nog voor de toedeling van de nieuwe kavels in de herverkaveling "Walcheren" besloten een zevental landbouwers te Westkapelle tot op richting van deze koöperatie. Trek kracht en werktuigen werden aange schaft, hoofdzakelijk voor grondbe werking en zaaien. Aanvankelijk had men een vaste trekkerchauffeur in dienst. Deze is na enkele jaren ver trokken en niet meer vervangen. Dit bleek te duur. We willen deze vereni ging feliciteren met dit jubileum. Ook op bijna middelbare leeftijd is deze vereniging nog springlevend. Boven de SCHELDE zag de lucht gisteren op zondagavond zo rood, dat men er angstig van werd. Avondroodmorgen water in de sloot" is een oud gezegde, wat nog al eens uit komt. Nu hebben we daar echter geen behoefte aan, want dit jaar heeft het al genoeg geregend en wie weet hoeveel meststoffen al via de drains in de sloten zijn verdwenen. Over een week komt de grondmonsternemer weer prikken en dan zullen we de uitslag ook weer gauw weten. De laatste jaren lieten we het ge hele bedrijf voor alle gewassen en dus op alle percelen onderzoeken op stikstof. Daar zijn we nu wat van teruggekomen, want op de voorvruchten hakvruchten groeien nu de granen en het volgende jaar is het weer net andersom. In zo'n haast stalen bouwplan zit weinig verschil, maar bij nadere studie struikelden we toch wel over de verschillen in klimatologische om standigheden. Hoe we aan die wijsheid komen is gemakkelijk genoeg, want we hebben een voor zitter welke een kwartaal vooruit kan kijken en denken. Van het gehele jaar heeft hij aantekenin gen van de neerslag en de tempe ratuur per dag. Vorig jaar was de wintertarwe 19 dagen eerder dorsrijp dan in het staan, is vroeg strooien echter ook weer zinloos. Bij te veel nattigheid blijft de temperatuur in de grond te laag, waardoor de ontwikkeling on voldoende op gang komt. Voor het akkerbouwland wordt steeds meer en meer aandacht bes teed aan de toediening van organi sche mest. Een goede zaak. Toch dienen we daarbij wel duidelijk te letten op de kwaliteit en de in de organische mest voorkomende nutti ge bemestingselementen. Het kan soms wel goed, en mooi, en aardig materiaal zijn, maar het ook weer niet te duur worden. De wintertarwe staat er nu zeer goed voor, dit ondanks de vele neerslag. Ze blijft steeds doorgroeien. Voor vele percelen is er op dit moment geen noodzaak aanwezig om al vroeg de eerste N-gift te strooien. Intussen zijn ook de eerste uitslagen van het onderzoek op N-mineraal bekend. Eindelijk maar toch, het weer is enigszins opgeknapt. De zon schijnt weer en het is droog; de temperatuur ligt echter een stuk lager. Maar, het is uiteindelijk ook winter dus dan mag dat ook. Aan het begin van deze week zagen we ook op SCHOU- WEN-DUIVELAND verscheidene boeren bezig met het uitzetten van vlaggetjes op hun percelen. Het wachten is op voldoende vorst, zodat de kunstmest gestrooid kan worden. Op het moment dat ik als praktijk schrijver dit artikeltje schrijf, is vol doende vorst vooralsnog uitgebleven. Maar, wie weet? Ook de veehouders zijn druk in de weer. Aangezien de koeien ook in de winter mest produceren, zullen de kelders zo af en toe moeten worden geledigd. De weilanden zien er af en toe bruin van, maar het komt de grasmat uiteindelijk ten goede. Ook in de veehouderij staat men met de kunstmeststrooier klaar om de eerste stikstofgift te geven. Het wachten is échter op een T-som van minimaal 180 graden. Deze temperatuursom zou naar schatting eind deze week (dus nu!) in ons gebied zijn bereikt. voorajgaande jaar. Toen zijn de hakvruchten later gezaaid en ge poot en bij de oogst min of meer te jong nog geslacht. Logisch genoeg hebben deze drie belangrijke ge wassen uit ons bouwplan de stik stof in de bodem dus niet opgesou peerd en dan zwijgen we nog maar over de mineralisatie. Duiken we dan nog dieper in deze materie, dan ontdekken we ieder jaar weer, dat de adviesgiften op hetzelfde neerkomen en meespelen in een goed gemiddelde van de laatste vijf jaar. Het is niet anders en gelukkig maar, want dit is een teken, dat we het in het verleden zonder grond onderzoek nog niet zo slecht hebben gedaan. Een bezwaar bij al deze eigen waarnemingen is echter meestal de grote onnauwkeurig heid en onze konklusies zijn veelal te daaromtrent. Buurman heeft zo ook zijn eigen visie op het gebied van uitspoelen van meststoffen. Een groot verhaal waar hij in gelooft, maar ik hele maal niet. Hij is hoofdingeland, dus weet hij meer af van water en hij beschikt ook over een berg aan cijfers van de kapaciteit van de ge malen enz.enz. Volgens zijn zeg gen bestaan er per gebied nog ver schillen en zelfs nog in onze naaste omgeving. Hoe meer water er in de afgelopen maand is weggepompt naar de SCHELDE, hoe meer Het eerste beeld is in ieder geval goed, de hoeveelheden in de grond zijn ondanks de vele regen die we nu hebben gehad vrij hoog. Dit is zeker het geval op die percelen met als voorvrucht aardappelen, schijnbaar hebben deze het afgelopen jaar toch nog niet alles opgemaakt. Enige te rughoudendheid is daarom zeker op zijn plaats. Superheffing Onder de melkveehouders is al enige tijd de diskussie gaande over de su perheffing op de melkprijs i.v.m. de overproduktie. Wat zal straks beter zijn, de melkveestapel qua aantal op peil houden en dan maar zien wat de totale melkprijs per jaar wordt of dat men het aantal melkkoeien via selek- tie wat beperkt. Een diskussie waar verschillende kanten aan zitten. Een kleine vermindering van selektie lijkt toch wel het meest aantrekkelijke. Eerst zal nu afgewacht moeten wor den, wat het basisjaar voor de bere kening zal worden. Dat betekent dus dat als deze schat ting tenminste niet wordt bijge stuurd, dat de stikstof al de volgende week op het grasland kan worden gestrooid. Voor de verandering en om het geheel te "vergemakkelij ken", bevat de kalkammonsalpeter nu geen 26% stikstof meer, maar 27,5% stikstof. We zullen hiermede rekening moeten houden met de te strooien hoeveelheid. Hoewel het niet wenselijk is dat het voorjaar weer zo laat wordt als in het afgelopen jaar, moeten we echter ook oppassen dat we niet te snel in de grond gaan roeren; al is het weer soms nog zo aanlokkelijk. De prijzen van het pootgoed zijn nog steeds aan de te hoge kant. Het is echter nog de vraag of het areaal aardappelen in 1984 lager zal liggen dan normaal. De verwachting bestaat wel dat het areaal uien iets zal toe nemen. Nieuw in de uienteelt is de minipil. En deze pil heeft iets aan lokkelijks, want vele uientelers willen deze "pil" toch eens proberen. Nou, sukses ermee Ook valt er een uitbreiding te ver wachten bij de teelt van teunisbloe men. Uitbreiding van deze teelt lijkt mij veiliger dan uitbreiding van het areaal zaaiuien. Maar ja, in dezen is de toekomst zo helder als koffiedik.... verlies er aan meststoffen is ge weest. Zoiets zouden we ons kun nen voorstellen en daar behoeven we geen bestuurder voor te wezen. Maar nu komt de aap pas goed uit de mouw, want buurman wil in zo'n natte periode zo min mogelijk water wegmaten en zoveel moge lijk water laten verdampen. We zullen dus naar de distriktsverga- dering toe moeten, willen wij als ingelanden door zo'n spaarzame buurman niet onder water raken. "Wien het water deert, dien het water keert", was vroeger hét de vies waarmee de oude machinisten van toen werkten. Meestal gingen zij al malen voordat het ging rege- nen en dat was nog niet zo ver- keerd. Nog even en dan regelt misschien de komputer de water beheersing en wat weet zo'n nieuwe baas nou van grondwater af. ZALIG Zalig die minnen, zij worden bemind. Liefde is een Kracht, die den Haat overwint. Zalig die wachten, zij leren geduld. Is niet de vrucht eerst in bloesem gehuld? Zalig die strijden, zij worden bekroond. Daar is geen deugd, die zichzelf niet beloont. Zalig die lijden, zij worden verblijd. Droogte en nat en 't al op zijn tijd. Zalig die hopen, al wankelt de voet. Daar is een polder, die weet hoe het moet. Zalig die waken, zij worden bewaakt. Zij zien den Engel, als 't kwade genaakt. Het Oostgroninger Aardappel- meelkoncern A VEBE heeft vijftig gemeenten in het gebied tussen Groningen en Overijssel waar fa brieksaardappelen worden ver bouwd, verzocht braakliggende gemeentelijke kuituur gronden voor de teelt van fabrieksaardap pelen te bestemmen. Het bedrijf komt minstens 4.000 hektare bouwgrond tekort, en heeft mede als gevolg daarvan het afgelopen jaar grote verliezen geleden. "Vandaar dat we langs deze weg proberen toch voor 1984 de beno digde 2,3 miljoen ton fabrieksaar dappelen binnen te krijgen", aldus het koncern in een brief aan de gemeenten. A VEBE is bereid de gemeenten te helpen met het poten en verbouwen. Afgelopen jaar kre gen de vier fabrieken van A VEBE slechts twee miljoen ton fabriek saardappelen te verwerken. Om een dergelijke onderbezetting te voorkomen probeert het koncern nu ook landbouwers in Gelderland, Brabant en Duitsland voor de fa brieksaardappelteelt te interesse- 6 17 februari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6