Onderscheiding bij afscheid algemeen direkteur S. Silvis hoogtepunt algemene vergadering Cebeco-Zuidwest Ir. Luteijn: CLO's en NCR moeten samen centrum stichten voor begeleiding en automatisering in de landbouw 100 Jaar "Aller Belang te Ouwerkerk S. Silvis architekt bij opbouw Cebeco-Zuidwest Resultaten Akkerbouwproefboerderijen "Westmaas" en "Rusthoeve" Z. Vlaams Bond hypotheekboeren groeit Bijdrageregeling kleine melkveehouders, vóór 1 maart a.s. reageren! De heer D. Luteijn heeft op de algemene vergadering van Cebeco- Zuidwest donderdag 9 februari jl. in Middelburg gepleit voor de op richting van een centraal centrum voor begeleiding, communicatie en automatisatie ten behoeve van het agrarische bedrijfsleven. Hij zag hierin een taak voor de Centrale Landbouw Organisaties en de Natio nale Coöperatieve Raad die dan een direkte rol kunnen gaan spelen bij het verlenen van teelttechnische en bedrijfseconomische bedrijfsbege- Idding op commerciële basis. Hij achtte vooral de samenbundeling van krachten en de controlefunktie van wat met de gegevens van de boer gebeurt op het gebied van de automatisering van groot belang. Ir. Luteijn voorzitter van de NCR, ziet voor de overheidsvoorlichting vooral een rol in het kader van een schakelfunktie naar het onderzoek. Het bepalen van het beleid zal even wel meer bij het bedrijfsleven dan bij de overheid dienen komen te liggen, zei hij. De ontwikkelingen van de laatste 15 jaar overziend is de landbouw vol gens de NCR-voorzitter thans in rustiger vaarwater terecht gekomen. Van groot belang evenwel is vol gens hem dat de Nederlandse land bouw voortgaat met het vergroten van de produktiviteit dit ondanks de overschotten in sommige sektoren. Volgens hem lijkt het reëel dat de fysieke opbrengsten per ha en per dier tegen het eind van deze eeuw zeker 50% hoger zijn dan nu. "Het zou katastrofaal zijn als we in Neder land en in Europa wat dat betreft achter zouden blijven bij andere be langrijke landbouwgebieden, in de wereld. Bij het Nederlands Land bouwbeleid zal dan ook centraal moeten staan het bereiken van een zo sterk mogelijke concurrentieposi tie want we zullen het voor het over grote deel van de markt moeten heb ben. Het EG-beleid moet dan ook in stand worden gehouden tenzij het gemeenschappelijke landbouwbe leid een richting op gaat met bevrier zing van produktiestrukturen en kontingentering per land. Als niet vast wordt gehouden aan een beleid van daar produceren waar de fakto- ren voor het betrokken produkt het beste zijn dan zou het Brussels beleid wel eens meer na- dan voordelen voor ons kunnen hebben, aldus Luteijn. De NCR-voorzitter ging ook in op de prijsvoorstellen die hij onaanvaard baar noemde. Afhankelijk van het produkt dienen ze volgens hem met 2 tot 5% verbeterd te worden. In de voorstellen mist hij bovendien visie terwijl ze teveel zijn gericht op be zuinigingen voor Brussel op de korte termijn. Veel vertrouwen in het aan banden leggen van de import van graanver- vangers zei Luteijn niet te hebben. "Zulks zal bij de VS tot forse reakties leiden die wij als akkerbouw later weer tegen zullen komen". Veel ver standiger lijkt hem om ons meer te koncentreren op versterking van de teeltmogelijkheden van plantaardig eiwit zoals bonen en erwten. Kompliment Over het fuhktioneren van de coö peratie merkte de heer Luteijn nog op dat een beperkte aansprakelijk heid van groot belang is evenals een duidelijke voorkeursbehandeling van de leden t.o.v. niet-leden. De in vulling die Cebeco-Zuidwest daar aan heeft gegeven noemde hij uiter mate positief. Ook kan dit gezegd worden van de vorming van het ei gen vermogen dat bij een aantal coöperaties nog te wensen over laat maar wat bij Zuidwest een kompli ment waard is. Tijdens een zeer druk bezochte bijeenkomst in De Schouwburg te Middelburg donderdag 9 februari jl. heeft het afscheid van de alge- meen-direkteur de heer S. Silvis de algemene ledenvergadering van Cebeco-Zuidwest beheerst. Hoogtepunt voor de familie Silvis en Ce beco-Zuidwest was de onderscheiding van de heer S. Silvis tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem opgespeld door de burgemeester van Westerschouwen mevrouw J.L. Niemantsverdriet-Leenheer. De heer Silvis wordt opgevolgd door ir. J. Boene. Vreugde alom bij Cebeco-Zuidwest want ook de financiële resultaten over het boekjaar dat 30 september vorig jaar afliep, over trof met een omzet van bijna 550.000 ton en in geld van bijna 310 miljoen de beste resultaten in een lange reeks van jaren. De gaande en komende man: links de heer S. Silvis de direktie van Cebeco- Zuidwest heeft overgedragen aan ir. Boeve (r.) Algemeen-direkteur de heer Silvis heeft, zo werd in de toespraken nog eens onderstreept in de opbouw van Cebeco-Zuidwest een sleutelrol ges peeld. In feite heeft hij de lijnen uit gezet waarlangs de ontwikkeling van de centrale coöperatie zich sinds 1969 heeft ontwikkeld. Silvis stond uiteraard bij 't ontstaan van de pri maire coöperatie stil. Uit zijn wat hij noemde "doorkijk" bleek dat pogin gen om in het Zuid-westen tot één grote coöperatie te komen niet bij voorbaat tot succes zouden leiden gezien de teleurstellende ervaringen daarvoor. Het motto was dan ook: "gebruik geen zweep, neem wel de tijd". Na vele onderhandelingen vonden 11 coöperaties elkaar toch in vrijwel onbeperkte aansprakelijk heid van de leden. Hierin werd na verloop van een aantal jaren met een gedurfd bestuursbeleid een sterke verbetering aangebracht, een beleid dat was gericht op samenwerking met anderen en met Cebeco-Han- delsraad. Ook andere zaken als be loning van het lidmaatschap en ver sterking van het eigen vermogen konden zeer sterk worden verbeterd. "Ook in de toekomst, zo besloot Sil vis zijn toespraak, zullen we samen Onlangs is verschenen het verslag van de resultaten van het landbouwkun dig onderzoek in Zuidwest-Neder land 1983. Naast het gedeelte met de bedrijfsge gevens van de proefboerderijen "Rust- hoeve" en "Westmaas" zijn de gege vens van ongeveer 70 proeven opge nomen. In het hoofdstuk Rassenonderzoek zijn die proeven vermeld die nog niet eerder voor publikatie zijn aangebo den. Bij de teeltmaatregelen wordt veel aandacht besteed aan graszaad, aardappelen, speciaal de bestrijding van doorwas, aan knolselderij en di verse aspecten van de graanteelt. Bij de bemesting ligt het accent op de stikstoftoediening. In het hoofdstuk grondbewerking wordt ingegaan op de resultaten van profielverbetering. De bestrijding van ziekten en plagen en de on- kruidbestrijding krijgen ruime aan dacht. Het verslag wordt verstuurd naar alle leden van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting. Studieclubs en or ganisaties in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant. Overige belang stellenden kunnen het verslag bes tellen door overmaking van 7,50 op rekeningnummer 3320.52.621 van de Rabobank Klaaswaal t.n.v. rekening Landbouwkundig Onderzoek Zuid west Nederland onder vermelding van "Verslag 1983" met duidelijke vermelding van naam en adres. Het gironummer van de bank is 428311. Dit laatste geldt met name voor hen die woonachtig zijn buiten het werk gebied van de Consulentschapp en Barendrecht, Goes en Zevenbergen. Zij die woonachtig zijn binnen het werkgebied en het verslag en andere publikaties jaarlijks automatisch willen ontvangen, wordt aangeraden lid te worden van een Vereniging voor bedrijfsvoorlichting of Studie club in hun omgeving. met zustercoöperaties en met Cebe- co-Handelsraad een antwoord moe ten geven op nieuwe ontwikkelingen op basis van zakelijke analyse en een gezamenlijke strategie want we zijn er nog niet". Hij besloot met er op te wijzen dat alles slechts bereikt kon worden door de inzet van het perso neel onder de bekwame leiding van voorzitter de heer van Iwaarden. Voorzitter van Iwaarden gewaagde in zijn openingswoord van een jaar voor Cebeco-Zuidwest waarvan de resultaten tot grote tevredenheid stemmen, 'n record in kg-omzetten en een financieel resultaat dat uit steekt boven een reeks van voor gaande jaren. "Cebeco-Zuidwest" zo zei hij, heeft opnieuw aan kracht en betekenis gewonnen, en dat geldt evenzeer voor de aan de coöperatie verwante Aardappelafzetorganisa- - tie, en andere deelnemingen. De heer van Iwaarden meldde dat Ce beco-Zuidwest de aktiviteiten op landbouwgebied in IJsselmonde en op het Eiland van Dordrecht heeft overgenomen van Agro-Delta en hij nodigde de bedrijfsgenoten daar uit lid van de organisatie te worden. Hij vertelde voorts dat Cebeco-Zuidwest versterkt aandacht wil schenken aan de promotie van alternatieve moge lijkheden voor het bouwplan. Erw ten, veldbonen, brouwgerst en blauw maanzaad kunnen daartoe volgens hem een steentje bijdragen. De afdeling Zeeuwsvlaanderen van de Bond van landpachters en hypot heekboeren vergaderde in "Restau rant de Landbouw" te Biervliet. De voorzitter ging uitvoerig in op de wijzigingen van het pachtnormenbe- sluit en de pachtwet. Hij sprak zijn verheuging uit dat het ledental re gelmatig stijgt. Als spreker was aanwezig de heer Coolsen, hoofdboekhouder van de N.C.R. die een inleiding hield over defiscaliteiten met betrekking tot de landbouw. De vergadering werd goed bezocht. "In 1884 ging landbouwvereniging "Aller Belang" van start met zeven tien leden. Na verloop van tijd kon een hoogtepunt worden bereikt met 71 leden. Toen was vrijwel de hele bevolking betrokken in het boeren bedrijf, inklusief de burgemeester. Nu telt Ouwerkerk nog slechts twintig boerenbedrijven en "Aller Belang" heeft nog 45 leden. We moeten dan ook oppassen als landbouwvereniging niet een beetje buiten de gemeen schap komen te staan". Dit zei de voorzitter van de jubile rende landbouwvereniging "Aller Belang" te Ouwerkerk, de heer Kuyper, tijdens de receptie die vrij dag 3 februari j.l. werd gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de vereniging. De voor zitter zou het toejuichen wanneer de bevolking wat meer belangstelling zou tonen voor het werk van de boe ren "en wanneer dit zich niet zou beperken tot het uiten van kritiek wanneer men een spuitkar ziet rij den". Hij erkende echter dat de boer toch graag zijn eigen boontjes dopt en liever niet te veel te maken krijgt met bemoeienissen van buitenaf. Ongeveer 14.000 kleine melkveehou ders hebben enkele dagen geleden een formulier in de bus gekregen voor de 'bijdrageregeling kleine melkvee houders 1983'. De formulieren moe ten uiterlijk 29 februari a.s. ingevuld en ondertekend in het bezit zijn van de districtbureauhouder. Het Land bouwschap adviseert de betrokken veehouders om de invulling van het formulier onmiddellijk af te ronden, omdat overschrijding van de inzend termijn tot gevolg kan hebben dat geen bijdrage wordt verleend. Tijdens de algemene vergadering van Cebeco-Zuidwest 9 februari jl. werd de vertrekkende direkteur de heer S. Silvis benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Westerschouwen mevrouw J.L. Niemantsverdriet-Leenheer wees in de achterliggende motivatie op de vele verdiensten van de heer Silvis voor het agrarisch bedrijfsleven in het Zuidwesten. "U hebt, zo zei ze, een wezenlijk aandeel gehad in het uiterst moeilijke fusieproces dat zich 15 jaar geleden in dit gebied heeft afgespeeld tussen de toen bestaande 11 verschillende kleine coöperaties. Ook bent u aktief geweest en nog aktief in de politiek terwijl uw akti viteiten in kerkelijk opzicht niet on vermeld mogen blijven". Cebeco- Zuidwest-Voorzitter J. van Iwaarden zei in een reaktie verguld te zijn met de koninklijke onderscheiding die binnen 'Zuidwest" aan de heer Silvis is verleend. Hij bracht de grote in spanningen in herinnering die moes ten worden geleverd om 15 jaar ge leden de verschillende kleine coöpe raties op één lijn te brengen. De heer Silvis was daarbij de belangrijkste stimulator". Zijn grote verdienste is het dat hij erin geslaagd is het en thousiasme op zijn medewerkers over te brengen. Hij eiste van ieder een een maximale inzet maar gaf zelf het voorbeeld". Hij bood het echt paar Silvis namens de gehele orga nisatie een vliegreis aan. De heer Becu voorzitter van de Aardappelaf zetorganisatie voor Zuid-West Ne derland BV sprak bij het vertrek van de heer Silvis van de afsluiting van een periode van opbouw, waarvan deze de architekt is geweest. Met in zet van zijn persoonlijkheid en veel energie heeft hij de teler en in het algemeen het boerenbelang grote diensten bewezen". Ook president- direkteur van Cebeco Handelsraad drs. G. van den Berg prees de inzet en de takt die Silvis tijdens zijn funktioneren vooral in de beginpe riode van de samensmelting van de vele coöperaties aan de dag heeft gelegd. De heer Silvis zelf relativeerde ten slotte de vele hem toegeschreven verdiensten door er op te wijzen dat alles wat hem toegeschreven is door een groep van 300 medewerkers tot stand is gekomen. Zijn dank ging dan ook uit naar zijn vrouw en dit team vantnedewerkers. Tijdens een hierop aansluitende receptie drukten velen de hand van de pas onderscheiden ridder en zijn van opvolger ir. J. Boe ve. 17 februari 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5