IdlIU" uil hartekreet zegge en schrijve Studiedag zuidelijke landbouw maatschappij Slib Hogeschoolraad L.H. Wageningen in Zeeland Accountantsunie Met het lengen van de dagen loopt het vergaderseizoen zo langzamerhand ten einde. Tegelijkertijd is de praktijk alweer doende met de eerste voorjaarswerkzaamheden zoals kunstmeststrooien. Want ook al is de toekomst voor de land- en tuinbouw nog zo onzeker, het werk gaat door. Afgaande op de resultaten van de vierde Z.L.M.-studie dag vormen de grote landbouwpolitieke problemen in de Europese Gemeenschap niet de eerste zorg van de prak tijk. Gevraagd naar de knelpunten voor het "Agrarisch bedrijf en -gezin, nu en straks" skoorden financiering, belastingstelsel en bedrijfsovername (belangrijk) hoger dan de overschottenproblematiek. Bij de oplossingen bleek dat de knelpunten top-drie in feite was terug te voeren tot één hartekreet namelijk de belastingdruk in Nederland is voor het agrarisch bedrijf veel te hoög, dat wil zeggen: er moet meer fiskale ruimte komen voor in vesteren en reserveren om de kontinuïteit van het agra risch bedrijf te waarborgen. Het grote lastenverlichtings plan van de regering heeft het boerenbedrijf blijkbaar nog niet bereikt. Dat kan wel kloppen want het beleid van deze regering richt zich (nog?) voornamelijk op de indus triële bedrijven en gaat daarmee voorbij aan de kleine eenmansbedrijven waaruit de land- en tuinbouw nu een maal bestaat. En ik heb het al eens eerder gesteld: als het de agrarische handel en industrie (en de banken) goed gaat wil dat bepaald nog niet zeggen dat het de boer goed gaat. Terwijl toch het individuele boerenbedrijf de basis is van het sukses van de gehele agrarische sektor. Daarom kan er niet genoeg op gehamerd worden dat het een nationaal belang is dat onze boerenbedrijven (financieel) gezond zijn en blijven. De politiek dient zich dit wel te realiseren. Z.I. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1984 I AMM 0^ BA 69e JAARGANG NO. 3719 tuinbouwblad Zoals gezegd kwam de overschottenproblematiek op de studiedag niet als meest knellend probleem naar voren: Dat zal er ook wel mee te maken hebben dat de Z.L.M. betrekkelijk weinig melkveehouders onder zijn leden telt want die zitten er bepaald wel mee, althans met de fi nanciële gevolgen ervan. De oplossing van de over schottenproblematiek zag men overigens meer zitten via afzetbevordering dan via regeling van de produktie. Daarbij behoort dan nadrukkelijk wel de bereidheid van de producent die afzetbevordering ook te betalen. Bij de kring Hulst heb ik onlangs van de heer Van Arkel van het Instituut voor de bevordering van de Aardappelafzet (NIVAA) kunnen horen hoe onze patatten aan de vrouw worden gebracht. Knap werk. Ook voor onze kaasafzet kennen we een dergelijk systeem. Jammer dat voor de uien zo n gebundelde afzetbevordering nog niet goed wil lukken. Hopelijk is dat een kwestie van tijd. Een en ander houdt natuurlijk wel in dat er hoe dan ook een zeker evenwicht dient te zijn tussen afzet en produktie dwz.: produceren voorde markt en niet andersom! Vorige week hebben we met het dagelijks bestuur van de Z.L.M. een bezoek gebracht aan de zuiveringsinstallatie bij Bath. Aanleiding was de aktuele diskussie over het gebruik van Zuiveringsslib in de Landbouw en het feit dat dit slib steeds meer wordt aangeboden. Ter plekke zijn we zeer uitvoerig geïnformeerd over de samenstelling en het gebruik van slib. Onze voorlopige konklusie is dat er nog te veel vraagtekens zijn over de gevolgen van het lang durig gebruik van slib op landbouwgronden. Dit geldt met name voor de kwaliteit en de opbrengst van de ge wassen op langere termijn. Wie het slib ondanks alle risiko s toch wil gebruiken doet er goed aan er voor te zorgen dat bekend is waar het slib vandaan komt en wat de samenstelling is. Deze gegevens kunnen dan vergele ken worden met de normen van de Unie van Water schappen. In ieder geval mogen de gebruiksnormen van de Unie niet worden overschreden. Ook dan zou het echter nog aan te bevelen zijn de percelen waarop zuive ringsslib wordt toegepast regelmatig te kontroleren via het nemen van bodemmonsters. Voor de toekomst lijkt het mij trouwens wel een goede zaak dat de landbouw organisaties en de waterschappen zich gezamenlijk met deze problematiek bezighouden. burgemeester Blanken spreekt het gezelschap toe. De Hogeschoolraad, een van de twee Top-bestuursorga- nen van de Landbouw Hogeschool te Wageningen heeft vrijdag 10 februari jl. een bezoek gebracht aan de provin cie Zeeland. De Hogeschoolraad die bestaat uit 27 per sonen waarvan 21 uit de drie geledingen van de LH nl. het technisch administratief- en het wetenschappelijk perso neel en de studenten plus 6 buitenuniversitaire leden, was te gast bij het buitenuniversitair lid, de algemeen secreta ris van de ZLM mr. J. Oggel. Het gezelschap bezocht o.m. het werkeiland Neeltje Jans. Aansluitend werd men ontvangen door de waarnemend- commissaris van de koningin in Zeeland mr. J.P. Boer- sma die een en ander vertelde over de provincie. In aan wezigheid van een aantal vertegenwoordigers van agra rische Zeeland werd de delegatie van de Hogeschoolraad 's middags door de burgemeester van Goes mr. W. Blan ken ontvangen in het stadhuis. In drie korte inleidingen van respektievelijk de direkteur Landbouw en Voedselvoorziening ir. W.L.A.G. Tacken, mr. J. Oggel, alg. secretaris van de ZLM en drs. J.C. de Jong, direkteur van het Economisch Technologisch In stituut (ETI) voor Zeeland, kreeg het gezelschap in een half uur zoveel overigens goed gedoseerde informatie over zich heen dat van de aansluitende mogelijkheid tot het stellen van vragen druk gebruik werd gemaakt. Be langrijkste knelpunten uit 't betoog van Tacken: de bedrijfstruktuur in Zeeland en de te hoge kosten op de kleine bedrijven. Als aan het specialisatiebeginsel geen beperkingen worden opgelegd ziet hij de toekomst met vertrouwen tegemoet. De heer Oggel ging dieper in op o.m. het gebrek aan zoet water en de milieuproblematiek terwijl de heer de Jong 't opheffen bepleitte van de kloof tussen wetenschap (lees o.m. LH) en de praktijk in het Zuidwesten, niet alleen van de landbouw maar ook van industrie, rekreatie en toerisme. Daarvoor dient er volgens hem een zgn. regionaal steunpunt tot stand te komen dat los staat van bedrijfsleven en overheid. Vandaag opent de accountantsunie Z.L.M. officieel zijn nieuwe hoofdkantoor in Goes. Graag wil ik "ons boek- houdburo" met dit feit feliciteren. De medewerkers zijn vanuit dit mooie nieuwe kantoor nog beter in staat de cliënt op maat te bedienen. Dat is uitermate belangrijk want men kan nog zo n goede ondernemer zijn, een goede administratie blijft daarbij onmisbaar. Wij wensen het kantoor veel sukses voor de toekomst. m.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1