De Fruitteeltmechanisatiebeurs ...ook dit jaar een sukses! I pip 0 c 11 m fË J Veel fruittelers uit zuid-west Nederland hebben in de hallen van de veiling te Kapelle op 13 januari j.l. de mechanisatiebeurs voor de, fruitteelt bezocht. De organisatie was - zoals gewoonlijk - in handen van de NFO kring Zeeland/West Noord-Brabant. In het kort geven we een overzicht van het nieuws dat er te zien was. De beurs bood een gevarieerd programma aan fruitteeltmechanisatie. Zoals gewoonlijk bleek de beurs een sfeervolle ontmoetingsplaats voor handelaren, fruittelers, medewerkers van organisaties, onderzoek en voorlichting. In korte tijd konden de ca. 1500 bezoekers zich op de hoogte stellen voor de nieuwste ontwikkelingen. Trekkers en kabines Momenteel zijn vrijwel alle merken op de markt met goed ontwikkelde fruitteelttrekkers in de vermogens klassen van 35 kW (55 pk) en 50 kW (65 pk)..Bij de beoordeling dient er o.a. gelet te worden op de buiten- werkse breedte, stuurbekrachtiging, voldoende versnellingen, de vóór- en achterwaartse rijsnelheid, de ban denkeus, de zitting en de geschikt heid voor de bouw van een kabine, de zitting, e.d. De ontwikkeling in kabines voor fruitteelttrekkers is be perkt. Bergmeister/International, Eicher, Fendt en Holder zijn lever baar met fabriekskabines. Frans Pa teer b.v., De Gouw en de fa. Hol bouwen zelf kabines op traktoren. De belangstelling voor de fruittelers voor de trekkerkabine richt zich op het geluid in de kabine (o.a. afhan kelijk van bevestiging, isolatie, de uitlaat en het trekkertype) en de in stallatie voor verse lucht. Eicher, Fendt, en Pateer b.v. leveren een luchtinstallatie met koolfilter. Berg- meister en Holder hebben een ge- kombineerd luchtfilter/verwar mingssysteem. De Gouw introdu ceerde voor de fruitteelt de luchtfil- ter/airkonditioning. Dit betekent een belangrijke stap vooruit, omdat de kabine dan tevens kan worden gekoeld tijdens warme dagen. op vooraf ingestelde tijden gevonden waarden registreert. Hierdoor kan een administratie worden opge bouwd. De laatste jaren komt genoemde elektronische apparatuur steeds meer binnen het bereik van de zelf- bewaarders. Dit betekent een be langrijke verbetering voor de fruitte ler. Door de gemakkelijke regeling en snelle informatie zullen er minder J 7 8 9 J 4 5 6 I DOSTTWC jj\l 1 2 3 f, STANDARD ■■r MÊm WÊÊ Veel belangstelling bestond er voor het minikomputersysteem van Platz/Holden voor kontrole en automatische regeling van de hoeveelheid spuitvloeistof Het systeem is programmeerbaar en heeft een geheugen. Zo kan er o.a. worden opgevraagd welke oppervlakte er is bespoten en met welke rijsnelheid werd gereden. Daar waar men streeft naar een effi ciënte toepassing van middelen, een minimale belasting van het milieu en een optimale bestrijding, voelt men de behoefte aan kontrole-appara- tuur. Platz/Holder en Douven ko men daarom met elektronische kon- trole-apparatuur op spuitmachines Gestroomlijnd was de zelfrijdende spuitmachine van Groenleer Machines te Goes. De gehele machineaandrijving wordt geregeld met hydromotoren. De kabine is geluids geïsoleerd. De breedte bedraagt ca. 140 cm. Verder is de machine geschikt voor de opbouw van elke gewenste ventilator- en blaasmon- dentype. Spuitmachines in ontwikkeling Zowel fabrikanten als fruittelers zien in, dat spuitmachines beter geschikt zijn voor hun taak naarmate deze beter aan de beplanting kunnen worden aangepast. Gezien de grote diversiteit in de appel- en/of pere beplantingen per gebied en per be drijf lijkt het wenselijk om de basis machine qua luchttransport van de aktieve stof naar keuze te bestellen of verstelbaar te maken. Naast de kon- ventionele machinetypes zagen we nieuwe ontwikkelingen in de vorm van vertikaal gestelde spuitmonden (enkele rij beplantingen) en ver hoogde spuitmonden (meerrijbe- plantingen), perebladvlobestrijding en individuele behandeling van de boomtoppen. Afhankelijk van de toegepaste middelen, de soort be handeling, de rijsnelheid en de plant- afstand dient de druk en de vloei- stofafgifte/min te worden bepaald. 17 februari 1984 uit. De "Dositron" van Platz/Holder is een programmeerbare minikom- puter. Tijdens het spuiten worden de ingevoerde waarden (1/ha, plantaf- stand en rijsnelheid) afleesbaar en via een volautomatische aanpassing van de vloeistofdruk gekorrigeerd. Door de machines uit te rusten met 2 spuitleidingen, elk voorzien van om keerbare doppen, kan er gekozen worden uit 4 trajekten, die qua af gifte en druk wenselijk zijn. Meet- en regelapparatuur In koelhuizen is een nauwkeurige beheersing van de zuurstof en kool zuur van groot belang voor de be- waarkwaliteit. Er bestaat reeds lange tijd behoefte aan apparatuur, die een en ander bewaakt door metingen verbonden met een automatische re geling. Voor registratie van de meting kan een printer aangesloten worden, die fouten worden gemaakt, waardoor het bewaarrisiko kan worden ver kleind. Leegrapen van stapelkisten Het sorteren uit stapelkisten gaat in vergelijking met staridaardkisten ge makkelijk. Men overziet immers het gehele vlak goed. Steeds raapt men zoveel mogelijk vruchten van een zelfde maat. Het veelvuldig "bukken in de kist betekent voor menigeen een zware belasting. Het leegrapen gaat gemakkelijker naarmate de werkhoogte (ca. 90 cm) beter instel baar is. In de praktijk zet men de kist op één pallet. Verlaagde stapelkisten - met bijvoorbeeld een diepte van 50 cm - geplaatst op 2 3 pallets werken gemakkelijk. De vraag met hoeveel personen er het beste gelijktijdig per 'kist kan worden gesorteerd is afhankelijk van de toestand van het fruit: - Eén k twee personen per kist is uit een oogpunt van werkprestatie ideaal. Het duurt echter wel 45 a 90 minuten alvorens de kist leeg is. Vanwege het optreden van kondens zal gekoeld fruit na ca. 30 minuten nat worden. De uiterlijke kwaliteit loopt dan snel terug en het fruit wordt groezelig. - Drie a vier personen per kist lijkt voor gekoeld fruit de beste be zetting. Voor er kondens optreedt is de kist dan leeg. Een korte wis- seltijd van de kist is ook belang rijk voor een hoge werkprestatie. Wisseltijden kunnen worden be kort door enkele kisten te plaat sen op rolpallets of kleine wa gentjes. Afraapband in de belangstelling Wie eenmaal gesorteerd heeft aan de afraapband wil niet meer terug naar het handuitrapen van kisten. Op de afraapband komen de vruchten op de juiste werkhoogte binnen hand bereik. De afraapbanden zijn qua snelheidsregeling nauwkeurig instel baar. De bandbreedte bedraagt 120 cm, de lengte 250 k 300 cm. Zonder noemenswaardige afstem- mingverliezen kan er met 2-5 perso nen gelijktijdig worden gewerkt. De voorste personen rapen met name de grootste vruchten en de achterste dragen zorg voor de kleinere maten. De kwaliteitsbeoordeling is optimaal en de vruchten kunnen bijvoorbeeld op kleur in afzetfust worden gelegd. Ook kan er rechtstreeks aan de af- raaptafel worden verpakt. De sor- teerkapaciteit met 4 k 5 personen is zodanig dat fruit rechtstreeks uit de cel kan worden gesorteerd voordat er kondensatie optreedt. Of er verder door C. van de Vrie, Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Ne derland" werken. Daarom wordt de afraap band naast het handsörteren tevens gebruikt voor de voeding van de tol- sorteerder, de Universal of de ge- wichtsorteermachine. Een driewielige plukwagen werd zodanig gekonstrueerd dat de vorken kunnen kantelen waardoor er gemakkelijk uit de kist kan worden gesorteerd. Naarmate men dieper in de kist moet rapen wordt de kist schuiner gesteld (A.P. Gijssel b. v., Wemeldinge en Burg's Machinefabriek, Krabbendijke). schadevrij kan worden gewerkt met de afraapband is afhankelijk van de kistekantelaar. De Grootkistelediger Een goede grootkistelediger behan delt de kist met soepele bewegingen. Vanwege velerlei kistmaten zal het afsluitdeksel in de hoogte instelbaar moeten zijn. Op het eind van de kantelbeweging kan de kist worden geremd (bijv. smeerventiel). Een hand- of voetschakelaar voor de op gaande snelle beweging is gewenst. De Fijnregeling voor het ledigen kan vervolgens het beste automatisch plaatsvinden. Een doceerborstel Wegen en verpakken Naast het vullen van kratten en do zen met semi-automatische vullers, voorzien van een ingestelde elek trisch signalering van het eindge- wicht, zien we een toenemende be langstelling voor de elektronische weegstandaards. Deze zijn gewoon lijk uitgerust met een tarreerknop en een digitale signalering van het eindgewicht. (Greefa, Kelto, Tesso). Deze worden toegepast bij het vullen van kratten/dozen aan de sorteer- machine, aan de .afraapband of in een sorteeropstelling met de hand. Omdat er gelijktijdig wordt gewo gen, wordt er op handelingen en tijd Vaak is de grootkistelediger uit een oogpunt van kwaliteit het knelpunt in de sorteermachine. Voor het gemakkelijk ledigen van kisten met peren dient de helling van de kist 45 graden te bedragen. De aansluitbak werd aan de kantelaar bevestigd en is bekleed met teflon. zorgt voor een gelijkmatige stroom van vruchten op de band. Om de laatste vruchten (peren) probleem loos uit de kist te laten schuiven dient de helling van de kist 45 graden te bedragen. Voor een korte wisseltijd is een snelle neergaande beweging van de kist gewenst. Om goed te ledigen dienen de kisten volledig gevuld te zijn. Het ledigen over de volle breedte op een 120 cm brede afraapband blijkt goed te vol doen. Zelfs gevoelige partijen Gol den Delicious bleken zo goed te ver- bespaard. Inplaats van afrapen uit de bakken van de sorteermachine in troduceert Greefa afraap/verpak- kingsbanden. Deze banden wegen de hoeveelheid fruit (weegsysteem) ter bepaling van de bandsnelheid. Hier aan kan worden verpakt of op kleur worden gelegd. Tesso komt vooral naar voren met draaitafels voor ver pakken en afrapen. Indien deze ma chine-mogelijkheden in de fruitafzet beter worden benut zal de ontwik keling van de gewichtsortering onvermijdelijk blijken. C.v.d.Vrie 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19