Voorontwerp ruilverkaveling Yerseke Moer positief kritisch ontvangen. BASF BASF, AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST Epipré 1984 Voorontwerp Ruilverkaveling Zundert bijna gereed Bestrijdt probleemonkruiden als kamille, muur, kleefkruid en veelknopigen. Brede werking. Onderzaai van gras is mogelijk. Geen geelkleuring. Als haringen in een ton en onder tropische temperaturen hebben dins dagavond zeker 150 belangstellenden een informatieve vergadering bijgewoond over het voorontwerp ruilverkaveling Yerseke Moer. Plaats van handeling was het Hervormd Kerkelijk Centrum "De Haven" dat in Yerseke niet berekend was op zoveel overwegend agrarisch geïnteres seerden. De stemming kon na afloop van de bijeenkomst misschien het beste als volgt worden aangegeven: "positief kritisch waarbij de kritiek op het voorontwerp zich in feite beperkte tot detailvragen en opmer kingen. De voorzitter van de Voorberei dingscommissie de burgemeester van Reimerswaal de heer H. Boer zei de uitvoering van het Ruilverkave- lingsplan voor de Moer van zeer groot belang te achten, vooral voor de agariërs. In het plangebied dat betrekkelijk klein is (1485 ha) komt men, zo zei Boer wel zowat alles tegen wat je kunt verwachten. De huidige situatie geeft voor de land bouw veel reden tot zorg. Zo is het waterpeil slecht, deugt de ontsluiting van veel percelen niet en liggen de kavels veel te verspreid over het ge bied. De Yerseke Moer loopt achter op vergelijkbare gebieden maar na de ruilverkaveling, zo verzekerde Boer, kan de achterstand worden in gehaald. Vervolgens kregen de heren M.J. Scheele van het Kadaster en de heer A.H. Heeman van de Landinrich- tingsdienst gelegenheid om het plan civieltechnisch en financieel-econo- misch toe te lichten. Kort samengevat: in het relatienota- gebied gebeurt erg weinig. De talloze en veelvormige perceeltjes zullen worden vergroot en rechthoe kig worden, terwijl alle percelen be reikbaar zullen worden via de weg. De ontwatering zal daar waar nodig worden verbeterd. Het peil zal wor den verlaagd tot voor akkerbouw en veeteelt vereiste niveaus. Als alles naar wens verloopt zou de ruilver kaveling in december 1992 kunnen worden afgesloten. Na de inleidingen werd een aantal vragen gesteld en antwoorden gege ven. Samengevat: -In het plan van waterlopen en wegen zitten nog te veel moeilijke hoeken. De aanleg van een nieuwe waterleiding wordt door een der aanwezigen niet nodig geacht. De voorbereidingscommissie geeft toe dat het plan wat wegen en waterlopen betreft, wat beperkt is. - de in het voorontwerp genoemde bedragen zijn inkl. BTW - het plan is niet duurder als gevolg van het feit dat zich in het gebied een relatienotagebied bevindt. - drainage in het gebied is duur als gevolg van o.m. de bodemom standigheden. De boer zal bij moeten betalen. - Voor kavelverbetering is 110 ha nodig - Als de toekomst het Kanaal door Zuid-Beveland een getijdekanaal wordt, neemt dan de kans op verzilting niet toe? De voorberei dingscommissie wilde hierover geen oordeel geven en verwees deze kwestie naar Rijkswaterstaat en het Waterschap. - Opgemerkt werd dat de eigena ren die liggen in de strook langs dit kanaal in onzekerheid verke ren over het tijdstip waarop Rijkswaterstaat deze gronden aankoopt. Dat er bij het plan van toedeling problemen kunnen ontstaan met nieuwe aangren zende eigenaren werd'niet uitge sloten. De tijd zal het leren. De voorzitter van de voorbereidings commissie zegde alle vragenstellers toe dat er schriftelijk verslag zal worden gedaan van de opmerkingen en ook van de reakties daarop. Zij kunnen zeker nog van invloed zijn op het uiteindelijke plan: het ontwerp Ruilverkaveling Yerseke Moer dat zo zei hij vurig te hopen, bij de te houden stemming zal worden aangenomen en waarmee de te benoemen plaatselijke commissie uit de voeten kan. Het voorontwerp voor de Ruilverka veling Zundert is op een oor na ge reed. Het is het rapport dat de voor bereidingskommissie heeft opgesteld ten behoeve van de inspraak en waarin de ruilverkavelingsplannen aan de streek worden voorgesteld om de verkaveling, de ontsluiting en de waterbeheersing te verbeteren en om landschap; natuur en rekreatie ver der ontwikkelingsmogelijkheden te bieden. Het voorontwerp wordt begin ja nuari 1984 door de Centrale Direk- ties van de Rijksdiensten besproken, o.a. wat de financiële paragraaf be treft. Het is waarschijnlijk dat half maart het voorontwerp wordt gepu bliceerd. Een bericht bestemd voor Epipré- deelnemers 1983 en adspirant- deelnemers/belangstellenden 1984. Reeds enkele jaren heeft Epipré als waarschuwingsdienst voor een gerichte ziektebestrij ding in tarwe per komputer - ook in Zuidwest-Nederland - gefunk- tioneerd. In 1984 zal opnieuw door het P.A.G.V. in samenwer king met de regionale Konsulent- schappen aan dit projekt worden gewerkt. Voorlichting per kom puter is ook in de landbouwvoor lichting een steeds meer voorko mend verschijnsel. In dit kader geeft Epipré de gelegenheid hier mee ervaring op te doen en moei lijkheden en mogelijkheden onder het oog te zien. Vandaar de oproep aan alle (ad- spirant- jdeelnemers om de bij eenkomsten waar de aktiviteiten rond Epipré 1983/1984 nader onder de loep zullen worden ge nomen, bij te wonen! Deze bes prekingen worden gehouden: Voor West-Brabant: - op donderdag 23 februari a.s., 's morgens half tien in hotel "Tho- lenaar", Kerkstraat 8 te Zeven bergen. Voor Zuid-Holland: - op donderdag 23 februari a.s., 's middags twee uur in zaal "Kos ter", Rijksstraatweg 30 te Klaas waal. Voor Zeeuws-Vlaanderen: - op vrijdag 24 februari a.s., 's morgens half tien, in restaurant "De Braakman" te Hoek. Voor overig Zeeland: - op vrijdag 24 februari a.s., 's middags twee uur in "De Vroon- e" te Kapelle. De specialisten Gewasbescher ming, A.C.M. Mulders Ing. L. Zwemer P. Verhage Advies: Spuit 3-4 L "'1 Basagran P per ha, bij voorkeur in een vroeg stadium van gewas ontwikkeling. Komen duist, windhalm of straatgras voor, spuit dan met 5-7.5 L ®2Graminon Plus per ha. Naast Basagran P biedt BASF u echter nog meer voor effectieve opbrengst verbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171 1 Gedeponeerd handelsmerk BASF 2 Gedeponeerd handelsmerk CIBA GEIGY. 17 februari 1984 Stuur mij informatie over Basagran P. Naam: Straat: Postcode: Plaats: Type grond: Belangrijkste gewassen Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15