Het is een hele toer om op de markt vooruit te lopen Tinus Verwey te Benschop: Het dorp Benschop ligt in de Lo- pikerwaard. Bijna alle bedrijven in deze polder houden zich met veehouderij bezig. Het bedrijf van Verwey vormt hierop een uitzondering. De meeste tijd wordt besteed aan de volle- grondstuinbouw. De meeste kol lega's zitten hier ver vandaan. Verwey: "Ik ben hier eigenlijk een beetje een pionier op mijn ei gen bedrijf. Ik probeer die pro- dukten te kweken die een groei in de afzet vertonen. Vaak heeft dit betrekking op nieuwe produkten. En het publiek moet hier eerst nog aan wennen. Daarom zijn sommige produkten erg kwets baar. Wanneer de aanvoer op de veiling iets te groot is zakt de prijs nogal drastisch". In totaal behoort 27 ha. land'bij het bedrijf, te weten 5 ha. volle- grondstuinbouw, 4 ha. griend en 18 ha. weiland. Van dit weiland wordt ieder jaar het grasgewas verkocht. Verschillende produkten Verwey: "Vroeger behoorden naast de grienden nogal wat boomgaarden tof het bedrijf. De boomgaarden werden oud. Om nieuwe fruitbomen in te planten is een grote investering nodig. Bovendien duurt het enkele jaren voordat een nieuwe boomgaard volop begint te produceren. Daarom heb ik besloten om voor een gedeelte van het bedrijf op de vollegrondstuinbouw over te gaan. De grondsoort is lichte klei met 35% afslibbaar en naar achteren loopt dit op tot 60%. Het' humusgehalte is hoog". Verwey laat zijn zoete mais, patisson en courgette zien. Onbekend De groente patisson is een nieuw produkt. Patisson behoort even als courgette tot de familie van de komkommerachtigen. Het is een schotelvormige vrucht. Er wordt nu een 1.000 m2 geteeld. Verwey: "Met zo'n nieuwkomer moet je heel voorzichtig zijn. Toen ik het voor de eerste keer op de veiling bracht kende de keurmeester de groente patisson niet. Je moet de afzet ook goed verdelen en mondjesmaat op de veiling bren gen. Anders zakt de prijs naar een veel te laag niveau. Nu zijn er misschien nog één of twee ande ren die dit produkt ook bij de veiling leveren. Er gaat wel wat tijd overheen, voordat zoiets geaccepteerd is." Tinus en Piet Verwey bekijken de zoete mais. De produkten die op het bedrijf worden geteeld zijn: peulen, stokbonen, courgettes, patisson en suikermais. Daarnaast worden nog 2.000 m2 chrysanten ge kweekt. Een jongen uit de buurt, Gertjan Lekkerkerker heeft hier veel interesse in. De bloemen worden geveild bij de Bloemen veiling Vleuten. De groente gaat naar de Groente- en Vruchten veiling Utrecht. Suikermais Bij de suikermais gaat Verwey uit van extra zoete rassen. Doordat bij mais kruisbestuiving plaats vindt mag er geen gewone snij- mais in de buurt groeien. Het suikergehalte zou dan heel erg omlaag gaan. Er wordt ongeveer 2 ha. suikermais verbouwd. Ver wey is net bezig met de oogst. Er is nog duidelijk te zien dat de'la- ger gelegen gedeelten te lijden hebben gehad van het natte voorjaar. Hoewel de mais de laatste weken bijgetrokken is, kunnen de slechte plekken de achterstand nooit inhalen. Grienden De grienden hebben reeds van ouds bij dit bedrijf gehoord. Nu zijn er nog 4 ha. De snijgrienden worden ieder jaar gemaaid. Dit gebeurt met een zelfbinder. Deze zelfbinder is een soort omge bouwde rijstmaaier, afkomstig uit Italië. Wanneer een stuk griend wordt ingeplant, dan kan het eerste jaar niet zoveel worden geoogst. Het tweede jaar is het perceel al in volle produktie. Een goede griend gaat 15 jaar mee. Op het bedrijf worden de tenen gebost tot 12'/2 kg. met een lengte van 1,70 tot 1,80 mtr. Verwey verkoopt de snij tenen recht streeks aan een groothandelaar in Duitsland. Want in Duitsland worden de tenen gebruikt bij de druiventeelt. Hoewel de druiven ook opgebonden kunnen worden met ijzerdraad, blijft men daar de voorkeur geven aan 't opbinden met tenen. Er is veel vraag naar. De snij tenen op de Floriade in Amsterdam kwamen voor een belangrijk deel van het bedrijf van V erwey. Herinplantplicht Er zijn nog wel enkele kantteke ningen bij de teelt van snijgrien den te maken. Verwey: "Op een gegeven moment is Staatsbosbe heer zich met de grienden gaan bemoeien. Oude grienden wer den wel als bos aangemerkt. Wanneer je nu een griend wilt rooien dan ben je verplicht om de herinplantplicht te verrichten. Desnoods op de kwalitatief goede gronden die bij het bedrijf in ge bruik zijn. Maar die goede perce len heb ik hard nodig voor de normale vruchtwisseling. Ik vind het dan ook onterecht, dat de ou de grienden onder de herin plantplicht van de boswet vallen. De teelt van grienden heeft veel meer de kenmerken van akker De chrysanten staan er goed bij. bouw- of grove tuinbouwgewas- sen. Naar mijn mening heeft een griend heel weinig met natuur te maken, omdat de teelt van grien den een heel streng spuitregime heeft. Ik zou veel liever zien dat het Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de Vollegrond onderzoek gaat doen naar deze teelt. Want in de prak tijk leven er vragen rond de standdichtheid, de bemesting en de bestrijding van onkruiden. De meest hardnekkige onkruiden waar wij mee te maken hebben zijn hagewinden en veenwortel. Als wij door onderzoek gesteund worden zijn er nog mogelijkhe den om het rendement te verho gen". Personeel Tinus Verwey is het hele jaar door druk met de verschillende teelten. Wanneer er pieken zijn tijdens de oogst wordt Verwey bijgestaan door scholieren. In de zomer wordt hij bijgestaan door zijn broer Piet. Piet studeert landbouwplantenteelt in Wage- ningen. Wanneer er vragen of problemen zijn, dan zoekt Piet nog wel eens het één en ander uit voor zijn broer. En dat is weer mooi meegenomen als je een be drijf hebt waar zoveel kanten aan vastzitten. M.S. Koopmans In 1250 bouwde de zoon van Gijs- brecht IV kasteel Snellenburg. Enige tientallen jaren later 'is het Wapen van Snellenburch ontwor pen. De familie van Snellenburg heeft het kasteel tot 1500 bewoond. Helaas is het in 1534 afgebrand. Daarna is het als buitenplaats herbouwd. De grienden die nu nog bij het bedrijf behoren zijn van de ze buitenplaats afkomstig. Het ei gendom is van tijd tot tijd in ver schillende handen overgegaan. De kamerheer van Koning Willem III, Baron der Felde van Hinder- stein, heeft hier gewoond. En in het begin van öe 18e eeuw heeft Baron de Milan Visconti zich hier geves tigd. De overgrootvader van de huidige bewoner was in 1885 in de gelegenheid de buitenplaats te ko pen. Het jaar daarop heeft hij het verbouwd tot boerderij. In de voorgevel wordt nog aan de ge schiedenis herinnerd: Ridderma tig Landgoed Snellenburg 1300. Is verbouwd tot boerderij 1886". 17 februari 1984 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13