Belastingproblematiek centraal in diskussies op Z.L.M.-studiedag Opening nieuw kantoorgebouw Accountantsunie Z.L.M. ZAJK neemt op studiedag intensivering onder loep Programma ZAJK-studiedag Ontspannen discussieren deze "Z LM-studenten" over problemen en oplossin gen den. "Men moet de wet niet heilig verklaren want dan zal er op den duur geen pacht meer zijn." Per soonlijk zei hij voor een strikte nale ving te zijn van een wat minder strenge pachtwet. Ten aanzien van de afzet meende hij tenslotte dat de producenten wat dichter bij de markt moeten gaan staan. Dat zulks best kan meende hij te kunnen staven met de markt- en prijsontwikkeling van het vrije pro- dukt aardappelen. De heer Doeleman besloot de bijeen komst met op te merken dat een stu diedag een uitstekende gelegenheid is om als bestuurders weer te horen wat er in en bij de praktijk leeft. Voor een organisatie is dat van groot belang, besloot hij. j.Wierenga Natuurlijk kreeg ook de voorlichting weer veel stickers maar vaak moest er toch eerst even over worden gesproken. Met veel enthousiasme trokken maandag 6 februari j.l. de ca. 160 vertegenwoordigers van alle ZLM-afdelingen zich in het gebouwen- komplex van de "Prins van Oranje" in groepjes van tien terug in de van tevoren aangewezen diskussiekamertjes om onder leiding van een hoofdbestuurslid vast te stellen wat nu de belangrijkste knelpunten zijn met betrekking tot het onderwerp van de ZLM-studiedag nl. "Het agrarisch bedrijf en - gezin, nu en straks". Een onderwerp dat zich voor breed- lopende beschouwingen leende en waarbij het soms moeilijk was tot konkrete uitspraken te komen. Toch was juist de opzet om de aanwezigen te dwingen op een bepaald moment een keuze te maken. Die kwam er dan ook, vaak na geanimeerde en pittige diskussies waarbij eenstem migheid in de groep soms ver te zoe ken was. Dat maakt zo'n dag overi gens tot een leerzame en nuttige aangelegenheid. De deelnemers gin gen het gesprek niet ongewapend en onvoorbereid aan: Zij hadden eerst de inleiding van de heer A.A. Jaar- sma, hoofd afdeling SEV van het KNLC aangehoord en bovendien had voorzitter Doeleman in zijn openingswoord stof tot nadenken meegegeven, (zie voorpagina) Na de eerste gespreksronde kwamen er, hoe kan het anders, talloze zeer uiteenlopende knelpunten naar vo ren. Het kollektief werd daarna "gedwongen" om door middel van het plakken van stickers z'n prioriteit aan te geven uit de vele tientallen gesignaleerde knelpunten. De mees te stickers (stemmen) verzamelden uiteindelijk de volgende problemen: de financiering, het belastingstelsel, de bedrijfsovername, de overschot ten problematiek en het funktionèren van de pachtwet. Knelpunten In een tweede ronde dienden de deelnemers vast te stellen welke mo gelijkheden in hun ogen het meest in aanmerking komen voor het oplos sen van de vijf belangrijkste knel punten. Vooral het knelpunt financiering skoorde zeer hoog: het belastingvrij reserveren (167 stemmen). Tweede hier was de rentesubsidie met 13 stickers. Bij het knelpunt belastingstelsel zien de meeste deelnemers de oplossing in het verkrijgen van meer ruimte voor investeren en reserveren (196 stickers) terwijl het instellen van het forfaitair belastingstelsel goede tweede werd met 63 stickers. Om de moeilijkheden rond de be drijfsovername op te lossen is het volgens de meeste deelnemers (126 stickers) gewenst dat er fiskale tege moetkomingen komen. Maatschap en goede beloning zijn hier tweede en skoren 78 stickers. Om het probleem van de overschot ten op te lossen zou, zo vinden 107 deelnemers, meer moeten worden afgezet. Toch skoort het meer regu leren van de produktie hier nog 51 stickers. De overschotten vernietigen krijgt slechts 30 stickers. Bij het slecht funktioneren van de pachtwet is de verdeling van de stic kers nogal verdeeld: 64 stickers "willen" een rendementsverbetering voor de eigenaar, 51 denken hier aan fiskale maatregelen ten behoeve van de eigenaar, terwijl 38 aanwezigen stemmen voor een strikte naleving van de pachtwet. Kommentaar De heer Jaarsma gaf tenslotte een kort kommentaar. Hij wees onder meer op de voor- maar ook op de nadelen van het forfaitair belas tingstelsel. Bij de financiering be pleitte hij o.m. het belastingvrij kun nen reserveren voor slechte jaren om dan te investeren. Bij de financiering van de grond on derstreepte hij nogeenshetbelangvan een niet te hoge prijs bij bedrijfso vername. We hebben in ons land goede financieringsmogelijkheden en een bedrijf runnen op basis van rentesubsidie is ongezond. Hij bepleitte meer flexibiliteit van de grond en deed de suggestie van een partikuliere grondbank waarin een ieder aandelen zou kunnen kopen. Hoewel men daarmee voorzichtig moet zijn, kan volgens Jaarsma de pachtwet wel wat versoepeld wor- drs. A.A. Jaarsma Het nieuwe kantoor van de Accountantsunie ZLM b.v. aan de Ringbaan West in Klein Frankrijk te Goes zal vrijdag 17 februari a.s. officieel worden geopend door het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland drs. R.C.E. Barbé. Aansluitend daarop zal het gebouw voor een ieder te bezichtigen zijn tussen 15.30 uur en 18.30 uur. (Vervolg van voorpagina) Voor de blijvers zei Jaarsma het van groot belang te achten dat de ruil verkavelingen versterkt worden doorgevoerd en niet in het huidige langzame tempo. Met de beperkte middelen moeten de ergste knelpun ten het eerst worden aangepakt. Als tweede belangrijke punt sneed hij de werkgelegenheid aan. In zijn algemeenheid mag men de land- en tuinbouw niet zien als een reservoir voor werkloze arbeidskrachten. In individuele gevallen binnen het ge zin kan hier evenwel sprake zijn van een knelpunt als één der kinderen toch wegens gebrek aan werk elders op het bedrijf blijft. Evenals in de jaren dertig dreigt dus wel een teveel aan arbeidskrachten in de landbouw, stelde de SEV-er vast. Ook de positie van de vrouw en de verandering daarin de laatste tien tallen jaren kan voor het moderne gezinsbedrijf van grote betekenis zijn. Zij is zelfstandiger geworden in de keus om hetzij op hetzij buiten het bedrijf te gaan werken. Deze ver zelfstandiging in sociale en fiskale zin zal volgens Jaarsma niet aan het agrarisch bedrijf voorbij gaan. Wat de uiteindelijke gevolgen daarvan zullen zijn blijft nog onduidelijk. Een andere knelpunt vormt de over- produktie. Het hoofd van de SEV van het KNLC vroeg zich af of het moderne agrarische bedrijf gebaat is met minder in plaats van met meer regulering op het gebied van omvang en prijs van de produktie. Naar zijn mening moet in de huidige situatie verandering komen want te ver van het marktgebeuren afgroeien lijkt hem ongezond. Dat voor een modern bedrijf een goede opleiding vereist is spreekt voor zich maar waar te weinig op gelet wordt bij de opleiding is vol gens Jaarsma training in de wijze waarop tegenslagen opgevangen kunnen worden. "Het bespreekbaar maken van tegenslagen opvangen is 10 februari 1984 geen gemakkelijk onderwerp maar de psychische weerbaarheid kan wellicht vergroot worden", meende hiJ- Wat de voorlichting betreft die blijft (óók voor goede ondernemers) vol gens Jaarsma onmisbaar. Wel zal er de komende tijd met kracht gestreefd moeten worden naar meer koördi- natie in het gehele voorlichtingsveld. Daarbij moet de mogelijkheid van objektieve voorlichting blijven be staan. Hij zei te hopen dat er in on derlinge samenwerking een agra risch informatienet tot stand zal ko men. In de financiering van het moderne gezinsbedrijf speelt het geïnvesteer de eigen vermogen een zeer grote rol. "Het bedrijf kan zich juist handha ven omdat velen bereid zijn er hun vermogen tegen een zeer geringe vergoeding in te stoppen. Geen eigen vermogen en een hoog rendement betekent het einde voor veel bedrij ven". Voor de grond geldt dat deze voor een redelijke prijs aan de opvolger overgedaan moet worden, wil het gezinsbedrijf voort blijven bestaan. Ook fiskus en familie moeten dit mogelijk maken, aldus de heer jaar sma, die eraan toevoegde dat de po litiek zich nog te weinig realiseert dat grond een produktiemiddel is en als zodanig beschouwd dient te worden. De heer Jaarsma besloot zijn inlei ding met een pleidooi voor het vor men van een centraal Nederlandse Landbouw Maatschappij ten einde in KNLC-verband de krachten strakker te bundelen". 14.00 - Opening ZAJK-voorzitter Stan Simons 14.05 - Inleidingen met als onder werp: "Mogelijkheden en randvoor waarden voor intensivering op Zeeuwse landbouwbedrijven" dhr. van Aa (S.E.V. N.C.B.) dhr. Wals (voorlichter konsulent- schap tuinbouw); dhr. Meeuwissen (voorlichter Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt organiseert op dinsdag 14 februari haar jaarlijkse studiedag. Thema van deze dag is "Bedrijfso vername en Intensivering". De na druk wordt hierbij gelegd op "Inten sivering". Voor dit thema is gekozen omdat er enerzijds voor een groot aantal Zeeuwse landbouwbedrijven een duidelijke noodzaak is het bedrijf aan te passen en verder te ontwikke len. Intensiveren in de richting van de intensieve veehouderij of groente teelt zjjn daarbij de meest voor de hand liggende mogelijkheden. An derzijds zijn er bij een algemene ontwikkeling in de richting van de intensivering van de produktie ook kanttekeningen te plaatsen. Elke produktievermeerdering kan op de markt drukken en zijn weerslag heb ben op de prijzen. Ook van de zijde van de EG moet gerekend worden met een beleid waarbij de uitgaven om boeren voor overschotprodukten een zekere prijs te garanderen voort durend onder druk zullen staan. Een ontwikkeling in de richting van toenemende intensivering, waarbij de meeste bedrijven er een produk- konsulentschap pluimvee- en varkenshouderij); 15.00 - Diskussie 16.15 - Forumbespreking resultaten diskussie met inleiders 18.00 - Gezamenlijke maaltijd 20.00 - Opening avondprogramma - forumdiskussie: "INTENSIVEREN, JA, MAARDeze beleidsdiskus- sie wordt ingeleid door ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur LaVo in Zeeland. tietak bij zullen kiezen, zal waar schijnlijk ook duidelijke gevolgen hebben voor de positie van de boe rin. Een toenemende betrokkenheid in het bedrijf valt daarbij te ver wachten. Het ZAJK wil aan al deze zaken aandacht besteden op de studiedag, die om 14.00 uur geopend zal wor den in "de Caisson" te Kapelle. In het middagprogramma zullen vooral de intensiveringsmogelijkheden voor individuele bedrijven aan de orde komen. Verschillende voorlichters en specialisten leveren hierbij een bijdrage. Het avondprogramma, dat om 20.00 uur van start gaat omvat een forumdiskussie die door ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur Land bouw en Voedselvoorziening in Zee land, ingeleid wordt. Centraal in de ze diskussie staan de mogelijke pro blemen, die intensivering in de Zeeuwse landbouw met zich mee kan brengen. In het forum hebben ook zitting NAJK-voorzitter Henk Bielderman, NCB vice-voorzitter Anton Vermeer en Betsie Rap, zelfstandige boerin in Otterloo. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7