1984 wordt goed jaar voor glastuinbouw de nar kas weekstaat energieverbruik CO2 behoefte vrij groot AMRO/NIPO onderzoek in kader NTV: Bij centrale Borsele dient volledige rookgasontzwaveling te komen! Opening bedrijfspand Agriben Op Walcheren viel in 147 mm regen januari Een goede start Negen van de tien glastuinders zien de toekomst vol vertrouwen tege moet. De meeste van deze optimistische ondernemers hebben hun hoop gevestigd op een vergroting van de export naar nieuwe markten. Ook ten aanzien van nieuwe energiebesparende voorzieningen, hogere pro- duktkwaliteit en nieuwe teeltwijzen zijn de verwachtingen hoog ge spannen. Ook wat betreft de inkomstenontwikkeling in 1984 hebben de meeste glastuinders een positief beeld: een kleine 30% denkt een hoger be drijfsresultaat te behalen dan in het voorafgaande jaar, terwijl ruim 41% gelijk denkt uit te komen. Zo'n 15% meent een lager resultaat te zullen behalen. Die negatieve verwachting leeft sterker bij de glas- groententeiers (17%) dan bij de glasbloemen- en potplantentelers (12%). De Bevelandse fruittelers hebben de laatste weken weinig snoeiwerk- zaamheden kunnen verrichten. Het regende voortdurend, gepaard gaande met zware stormen. Nu is er in de maanden december en januari heel wat gesnoeid, zodat we nog niet van een achterstand kunnen spreken. Gezien de zachte winter, het heeft immers nog geen dag gevroren, is het verstandig op de snoei van de peren over te gaan. De pereknoppen vertonen enige werking, bij een vroeg voorjaar kun nen appels eenmaal langer worden gesnoeid. Tijdens het snoeien van peren blijft het opletten geblazen voor besmette takken met bakterie- vuur. Besmette takken, die in het najaar niet zijn verwijderd, kunnen alsnog worden weggenomen. We dienen daarbij goed rekening te houden het snoeigereedschap goed te ontsmetten met spiritus. Wanneer één pererij gesnoeid is, is het ver standig de scharen te ontsmetten met spiritus, door middel van een bloe- mengieter. Een kleine moeite, het spuitje kan men aan het begin van de rijen laten staan. De fruitvoorraden zijn landelijk en Europees gezien groot, na de geringe oogst van 1983. De voorraden in Nederland zijn zelfs nog iets groter dan afgelopen jaar op hetzelfde tijd stip. Eind 1983 is er langzaam ge ruimd. De aanvoeren komen nu goed op gang, het één en ander is goed merkbaar in het prijspeil. Over heel de linie zijn de prijzen met on geveer 20 cent per kg. gedaald, een behoorlijke terugval, het dient geen reden te zijn om minder fruit te ver kopen. De kwaliteit is nog goed en wachten op versleten fruit is een on verstandige zaak. Ontzwaveling Een belangrijke zaak, waarmee boe ren, tuinders en fruittelers in onze regio te maken krijgen is de ombouw van de conventionele centrale in Borsele om op kolen te gaan stoken. De aanvraag van vergunningen van de P.Z.E.M. bij Gedeputeerde Staten heeft dit college uit moeten stellen, vanwege de druk van buitenaf. De Land- en Tuinbouw moet blijven aandringen op een volledige rook gasontzwaveling, wanneer dit niet zou gebeuren, kan dit verstrekkende gevolgen hebben voor alle takken van Landbouw. Het blijft een onbe grijpelijke zaak, hoe een lichaam als P.Z.E.M., in zo'n belangrijk agra risch gebied, hiermee in zijn besluit vorming geen rekening houdt. Trou wens, de gehete Land- en Tuinbouw, met toeleveringsbedrijven is een grote afnemer van de P.Z.E.M. Nu schijnt zo'n argument in deze tijd minder waarde te hebben dan de kreten van allerlei aktiegroepen, die met behulp van de pers hun belan- De meeste glastuinders op het eiland THOLEN hebben wel geprofiteerd van de zeer hoge slaprijzen. Aan het begin van het jaar zo'n meevaller is wel een duwtje in de rug. Of het met de radijs ook goed af zal lopen is wel een groot vraagteken. De uitbreiding gaat ook in '84 weer door. Er wordt dan ook wel gevreesd dat men ook hiermee wel aan de grens zit. Uitbreiding zit er ook wel wat in het witlof. Er komen wat nieuwe telers bij en de waarschuwing in groenten en fruit bezint eer gij begint is hier wel op z'n plaats. Het witlof trekken is een mooie teelt maar niet gemakkelijk, erg arbeids intensief en zeker voor de watercul tuur moet er toch ook het nodige geïnvesteerd worden. Op de bedrijven die geen witlof hebben is het in de winter erg rustig. Deze tijd wordt toch wel nuttig bes teed met o.a. onderhoud aan machi nes. Men kan veel zelf doen als men het wil. gen, zonder zelf enige inbreng te hebben, ver kunnen doordrijven. De georganiseerde Land- en Tuin bouw komt vaak te laat in aktie. Een volledige rookgasontzwaveling dient er te komen, via onze standorganisa ties en de politieke kanalen moeten we dit doel bereiken. Het zou be schamend zijn voor een Lichaam als de P.Z.E.M., die af en toe een ge deelte van zijn winst wegschenkt aan noodlijdende bedrijven, om een nog rendabele bedrijfstak als de Land- en Tuinbouw, met een grote ekonomi- sche inbreng, zo te duperen. Ook wordt er veel pootgoed door gesneden omdat de grove maten goedkoper zijn, zodat men daar wel het nodige mee kan verdienen. Het pootgoed is op het moment wel erg duur. Die er nog aan met schaffen kijkt tegen een flinke inv «tering aan. De vroege aardappel is nog altijd een van de pijlers van onze bedrijven. Maar het gaat met poters van bijna 2 gulden toch wel een erg dure teelt worden! De vele regen en sneeuwwater van de afgelopen maand wordt door de droog omgeploegde grond goed ver werkt. Waar men piasvorming ziet is de drainage wellicht niet in orde en is doorspuiten noodzakelijk. De op velé plaatsen nieuwgelegde drainage werkt overal goed. Dat is dan ook een goede investering die snel terugverdiend is. Er zal dit jaar toch wel weer het nodige aan gedaan moeten worden. wasgebeuren. (Waarschijnlijk 17 febr. a.s.). Er zal zeker voor enkele collega's uit ons gebied interessant nieuws te horen en te zien zijn. Deze week wordt voor de tuinbou wers de jaarlijks NTV gehouden in de veiling te Bleiswijk, een beurs speciaal gericht op de glastuinbouw, maar voor de vollegrondstelers zijn er ook wel interessante zaken zoals de zaadfirma's de plantenkwekers en tal van toeleveringsbedriijven die er hun waar tonen. Al deze tentoon stellingen en beurzen hebben ge meen dat het te doen is om de ver koop van allerlei artikelen, en het opwekken van investeringslust bij ons als gebruikers. We zullen echter zelf moeten beslissen wat financieel wel en niet mogelijk is, want al deze "mooie" dingen zijn duur en leiden gauw tot overinvesteringen, wat we in een tijd van bezuiniging zeker moeten zien te voorkomen. Bezuinigen* zal er ook door onze voorlichting moeten worden gedaan. Er zal georganiseerd en in groeps verband gewerkt moeten gaan wor den. We zullen er waarschijnlijk spoedig meer van horen. Agriben Nederland opent vrijdag 17 februari a.s. het nieuwe bedrijfspand aan de Zeedijk 47 te Etten-Leur. De burgemeester van Etten-Leur, mr. F.J.M. Houben, zal de opening ver richten. Dit overwegend vertrouwenwekkend beeld van de Nederlandse glastuin bouw komt naar voren uit een onder zoek dat de Amro Bank in januari van dit jaar door het NIPO heeft laten uitvoeren onder 400 ondernemers in de glasgroenten- en de glasbloemen- en potplantenteell. De onder zochte bedrijven zijn representatief voor het totaal van 10.000 onderne mingen dat deze sektor rijk is. Ruime toekomstmogelijkheden In 1982 werden nagenoeg dezelfde ondernemers* ook al eens door de Amro Bank naar hun mening ge vraagd. Worden de uitkomsten van beide onderzoeken vergeleken, dan blijken de glastuinders nu duidelijk positiever gestemd te zijn dan toen. Zo ziet 80% nu ruime toekomstmo gelijkheden voor de glastuinbouw weggelegd (in 1982 was dat 56%). Een verbetering van de resultaten in de komende jaren werd in 1982 door 35% voorzien, voor 1984 ligt dat per centage een kwart hoger (60%). Ook de investeringsbereidheid neemt toe. Zelfs als de bedrijfskosten nog sterker stijgen zal nu 41% nog investeren, terwijl die bereidheid in 1982 op 30% lag. 1983 beter jaar dan verwacht Uit de beide onderzoeken blijkt dat de bedrijfsresultaten van 1983, in vergelijking met 1982, door zowel de glasgroententeelt als de glasbloe men- en potplanten teelt te somer werden ingeschat. Zo verwachtte slechts 22% van de glasgroententelers in 1982 dat ze in 1983 een hoger re sultaat zouden behalen. In realiteit is dat 62% geworden. Ook de glasbloe men- en potplantentelers zagen het te somber: 55% kwam in 1983 beter uit, terwijl slechts 25% dat had ver wacht. Oorzaken van de positieve inkom stenontwikkeling zijn onder andere de verhoogde export (glasbloemen en potplanten), de betere prijsvor ming (glasgroenten), de lagere ren te-stand, de koude sanering en de eerste effekten van energiebespa ring. Investeren Bij zo'n 5500 ondernemingen be staan er voor 1984 investeringsplan nen. De middelen worden bij 1100 bedrijven aangewend ter vervanging van oude glasopstanden, terwijl 650 glastuinders nieuwe kassen ter uit breiding zullen aanschaffen. De overige investeren in automati sering (1200 bedrijven), CO2 voor zieningen (1100 ondernemingen), energiebesparende voorzieningen, machines en andere bedrijfsbeno- digdheden. Problemen De problemen van de glastuinbouw zijn in 1984 nagenoeg dezelfde als in 1982. Het grootste obstakel wordt nog steeds gevormd door de ener giekosten: 75% van de ondernemers wijst deze kosten aan als "het" pro bleem. Een nieuwe moeilijkheid is de even tuele overproduktie: 16% van de glasbloemen- en potplantentelers ziet dit als een mogelijk probleem. Bij de glasgroententeelt speelt dit voor 8% van de tuinders. Bedrijfverplaatsing Opvallend groot is het aantal glas tuinders dat desgevraagd zegt het bedrijf te willen verplaatsen: zo'n 2300 ondernemers geven deze wens te kennen. Redenen hiertoe zijn onder andere: een inefficiënte bedrijfsvoering door de lange smalle kavels en de ligging van de bedrijfspercelen (33%), geen uitbreidingsmogelijkheden (23%), slechte kwaliteit van grond (9%) en water (8%). Sektorbeleid In het kader van het sektorbeleid is door de glasgroententelers en de glasbloemen- en potplantentelers voor een totaal van 1,5 miljard gul den aan investeringsplannen inge diend. Op dit moment is zo'n van deze plannen gerealiseerd. Veel opzienbarend nieuws is er van uit WALCHEREN in deze tijd niet te halen. Zo schreef ik de afgelopen keer van sneeuw en invallende koude, maar het is allemaal op weinig uitge lopen. Het weer is gewoon op het ou de type van regen en wind terug ge komen. De januari maand van 1984 zit er al weer op. Van een regenmeter en thousiast uit Middelburg, hoorde ik dat hij in de afgelopen maand 147 mm had weten te verzamelen. Het is zo waar geen kleine hoeveelheid want vorig jaar had hij voor diezelfde hoeveelheid bijna het hele eerste kwartaal om dezelfde hoeveelheid te halen. Maar u zal het voorjaar van 1983 nog wel niet vergéten zijn met zijn regen tot in mei. Hopelijk kun nen we nu in de komende maanden op wat beter rekenen, want voor de preiteler is het ook ploeteren om de oogst uit de grond te halen. En som migen percelen winterbloemkool gaan de natte plekken in de grond ook laten zien door wat geel blad. Nu het februari is zal de eerste N gift op de winterbloemkool ook gauw gege ven moeten worden, zeker op de vroege schieters want die moet maar gauw in de kleren zien te komen. Veel kool is er deze winter niet van de kleren ontdaan door de houtdui ven, maar veel percelen zijn ook weer niet geheel duifvrij te houden. Het zou bij winterweer toch weer voor problemen zorgen. Laatst trof ik een bericht aan in de krant ge- 10 februari 1984 plaatst door wild bestrijders, dat de postduiven binnen gehouden moes ten worden omdat er enkele dagen intensief op verwilderde en houtdui ven gejaagd zou worden. Of dit is doorgegaan is mij niet bekend, maar de koppels in deze streek hebben de slagen aardig weten te ontlopen. Hun aantal is mijns inziens niet ver minderd. Vele van de vollegrondstuinders zijn verleden week naar de RAI in Am sterdam geweest, om kennis te ne men van de veelheid machines die er voor de agrariërs in zijn algemeen heid geboden wordt. Voor ons als de wat kleinere bedrijven konden we vele stands voorbij lopen, als het niet om rooimachines ging. Eén stand zal de preitelers toch wel hebben aangetrokken; deze bood een preirooimachine die ook op onze grond naar hun zeggen wel goed werk kon verrichten. Ook de wasmachines voor deze groente werden er tentoongesteld. Ze zagen er veelbelovend uit. Het zou heel wat onaangenaam werk uit handen kunnen nemen. We moeten het echter eerst eens in de praktijk kunnen aanschouwen, want een ma chine op een mooi stuk vloerbedek king, mooi in de verf en bloemstuk ken gezet kan in de praktijk toch wel eens wat tegenvallen. Voor mensen die belangstelling hebben in de prei teelt wordt er door de veiling Z.H.Z. binnenkort een voorlichtingsdag ge houden met aansluitend een exkur- sie naar het machinale rooien en Tijdens de paar zonnige dagen van de afgelopen week was duidelijk te zien, dat de CO2 behoefte nu begin februari, al vrij groot kan zijn. Met de aange paste ketelregeling én de minimumbuizen konden we de ketel nog net lang genoeg laten draaien om gedurende de hele dag voldoende (dat is 800-1000 dpm) CO2 voor de assimilatie te hebben. De bloei bevindt zich nu ter hoogte van de vierde tot vijfde tros. Aanvankelijk was er ruim een week bloeiverschil tussen de steenwolteelt en de gedruppelde grondteelt, maar.dat verschil is nu nog maar een dag. In vruchtontwikkeling is de steenwolteelt wel wat verder dan de grondteelt, maar ook hierbij wordt het verschil kleiner. De verschillen in bloei, zetting en gewasontwikkeling tussen de verschillende kastypen blijven klein. Wel is het gewas onder de dubbele dekken wat gerekter dan in de geschermde venlokas. De stoolctemperatuur op de dag is 18 gr.C. en 16 gr.C. 's nachts. Er is 1,5 gr.C. lichtverhoging en een warmtestoot van 1,5 gr.C. tussen 11 uur en 14 uur. Overal werkt nu ,de vochtregeling en in de grondafdelingen is een lichtaf- hankelijke minimumbuis van 60 gr.C. en in de substraatteelt van 45 gr.C. Er wordt op 800 dpm CO2 gedoseerd. Het energieverbruik bedroeg deze week 11.098 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 5 d.d. 27/1-3/2 acrylpl. Kontrole SDP m.scherm acrylpl. Kontrole verbruik in m3 deze week 103 lid 115 96 110 113 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 828 923 917 774 881 935 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 5,3 gr.C. 4,6 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11