KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen In het Zuid-Bevelandse komen belangrijke zaken in bespreking Hoge opbrengsten van hoogwaardige kwaliteit vereist Meer N in kalkammonsalpeter! Stelling: Verbazing... De meeste bouwplannen zijn wel gemaakt... Via sneeuw en regen is er gedurende de afgelopen maand ook in WEST ZEEUWS-VLAAN DEREN veel neerslag op de akkers terecht geko men. Niet, dat we daar nu schadelijke gevolgen van ondervinden, maar wat meer vorst zou toch welkom zijn om over enkele weken met de zaai te kunnen beginnen. In ons gewest wordt een groot aantal gewassen ge teeld, waarvan er enkele, als het maar even kan reeds in maart de grond in gaan. Bijvoorbeeld de zomergranen en plantuien. Aan het gewassenbestand worden dit jaar nog toegevoegd de konserven- erwten en teunisbloem. We zijn benieuwd naar de (financiële) resul taten. Zo te horen zullen er meer zaaiuien komen, doch minder aard appelen. Nog minder aardappelen dus dan we al hebben en wat uien betreft zou je kunnen stellen dat hier wellicht achter de markt aan wordt gezaaid. Het nettoresultaat van beide gewassen zou in 1984 wel eens een heel groot stuk minder kunnen zijn. Voor velen een moeilijke keus mo menteel; wat te doen? Welke beslissing we ook nemen en over welk gewas het dan ook gaat, we dienen te streven naar zo hoog mo gelijke kg-öpbrengsten. Ook al wordt vanuit Brussel getracht de produktie door prijsverlaging af te remmen. Hogere opbrengst op een ekonomisch verantwoorde wijze be haald kan dan met een eventueel wat lagere prijs toch nog tot een goed saldo leiden. En als het moet, dan maar een kleinere oppervlakte van die gewassen die voor de EEG zo moeilijk liggen. We hebben dan land vrij voor andere teelten. Als het in de toekomst zo zal zijn dat bieten plan ten (paperpots) netto per ha bij voorbeeld 5 ton meer oplevert, dan moeten we toch die kant uit. Deze meerproduktie per ha behoeft geen C-suiker te zijn, indien we het areaal aanpassen (verkleinen dus). Terug blikkend op het bijna afgelopen ver gaderseizoen mogen we nu al stellen dat de organisatoren van vergade ringen en diverse andere bijeenkom sten tevreden mogen zijn op de be langstelling ervoor. Zelf hebben wij weieens de irldruk dat men minder vragen stelt dan voorheen. Zijn de sprekers te duidelijk of komt het door de verjonging van het publiek. Een oproep aan de jongere boeren (opvolgers) zich op deze bijeenkom sten meer te laten horen is wellicht op zijn plaats. Durf naar voor te tre den! De korte kursus over het opstellen van begrotingen e.d., georganiseerd door het C.A.R. en de S.E.V. van de landbouworganisaties voor bedrijven tussen 70 en 120 S.B.E.'s is in de zui delijke helft van ons gebied goed ge slaagd. Op de 4 bijeenkomsten waren gemiddeld 15 aanwezigen, waarbij in spraak en zelfwerkzaamheid in hoge mate aanwezig waren. Wat dit betreft dient een volgende kategorie zich aan. Die van zeg maar 100 tot 200 S.B.E.'s (20 - 40 ha). Misschien iets voor volgende winter. Een groot aantal dagen met veel wind hebben we nu achter de rug op WALCHEREN. Het doet weldadig aan het gegier van de wind en het rammelen van de dakpannen niet meer te horen. Wat de neerslag be treft zijn we in januari goed bedeeld. We noteerden tot 30 januari 111 mm in onze omgeving. Het is wel één van de natste januarimaanden van de laatste 15 jaar. Vermoedelijk zal het stikstofgehalte van de grond in de bouwvoor wel wat gedaald zijn door uitspoeling naar diepere lagen. Vooral op percelen bestemd voor de graszaadteelt is een tijdige aanvulling met een stikstof meststof gewenst. Wenst men voor de belangrijkste gewassen een goede basis voor de bepaling van de hoogte van de stikstofgift, dan is grondon derzoek onmisbaar. De benadering van de meest juiste stikstofgift is van belang zowel voor het gewas als voor uw portemonnee. De prijs van deze meststof is weer wat gestegen voor dit seizoen. Verder heeft de fabrikant ;r ook weer wat meer stikstof in ge stopt, althans in de kalkammonsal peter. Houdt u daar wel rekening mee, zeker voor een gewas als vlas. Legering moet bij dit gewas zeker worden voorkomen. We waren zo gewend aan 26% N. Met het nieuwe gehalte wordt het weer even wennen. Het is in ons gebied deze winter nog erg rustig tot op heden. Op vergade ringen en bijeenkomsten worden, voor zover uw rubriekschrijver be kend, weinig wanklanken vernomen. Kennelijk maken de goede aardap pel- en uienprijzen veel goed. Toch zijn wij van mening dat een aan zienlijk aantal akkerbouwers weinig of in mindere mate profiteert van de goede prijzen. We denken aan de akkerbouwers die geen of maar zeer beperkt aardappelen en uien ver bouwen. Verder zijn er die deze pro- dukten op kontrakt geteeld hebben voor een prijs die aanzienlijk lager is dan de gangbare prijs dit seizoen. En dan nog een aantal die met hun kg- opbrengsten aan de (zeer) lage kant zitten. Al met al toch nog een aan zienlijk percentage van onze bedrijven, denk ik. Met gefundeerde klachten kunnen deze mensen moei lijk komen. Het was hun eigen be slissing in het bedrijfsbeleid. Met het voorgaande willen we niemand be schuldigen. De bedoeling is meer, er op te wijzen dat er zo gemakkelijk algemeen gesteld wordt dat het "de akkerbouw" zo goed gaat. De akkerbouw heeft altijd al zijn ups en downs gehad, i.v.m. het prijsver loop van de vrije produkten. De melkveehouderij heeft altijd een veel gelijkmatiger inkomen, hetzij minder goed, goed of zeer goed. Velen in deze sektor wachten in spanning af wat er "ingeleverd" zal moeten worden. Voor ons gebied betreft het ook een aanzienlijk aantal bedrijven. Het feit dat gemiddeld per maaidorser in Nederland jaarlijks slechts een ge ringe oppervlakte wordt bewerkt, kan slechts worden verklaard door de lage machinekosten en het ver lang. en van de boer om het risiko van hoge tijdig- heidsverliezen te beperken. De lage machinekosten zijn een gevolg van de lange ekonomische levensduur van maaidorsers. (Proefschrift W. Huisman) Het voorjaar van 1983 gaf heel wat moeilijkheden met heel wat neerslag te zien. Nu blijkt echter dat ook 1984 weer al niet zo best is begonnen. In januari is nu al meer dan 130 mm gevallen, dat is al meer dan in enige maand van het vorige jaar. In ons gebied ZUID-BEVELAND komen er thans belangrijke zaken in bespreking. Zo zijn er thans huiska merbijeenkomsten rond de mogelijk heden voor het afsluiten van beheers overeenkomsten in het relatienota- gebied in de Yerseke Moer. De be langstelling is goed, evenals de ge voerde diskussie. Hoe groot straks de animo zal zijn om werkelijk overeenkomsten aan te gaan zullen we maar even afwach ten. Niet sterk genoeg kan er op ge wezen worden dat de zaken rond die beheersgebieden volkomen losstaan van de in voorbereiding zijnde ruil verkaveling in dit gebied. Ook de ontwikkelingen rond deze mogelijke ruilverkaveling vorderen nu goed. Binnenkort zullen daar ook voor- lichtingsbijeenkomsten voor georga niseerd worden. Als dit blad bij u verschijnt zal de Kijk- en Praatdag op donderdag 2 februari in "De Vroone' te Kapelle voorbij zijn. Hier zal ingegaan wor den op een aantal aktuele punten bij de bietenteelt, waarbij de voor naamste wel zijn: de bemesting, vooral wat de N betreft, het voorko men van bietecystenaaltjes en de be strijding daarvan o.a. met grond- ontsmetting, de kwaliteit van de bieten, chemische onkruidbestrij- ding en de kosten daarvan. Een be zoek is het zeer zeker waard. Op vele bedrijven zit het bouwplan voor 1984 nu wel rond, hoewel hier en daar de benodigde hoeveelheid pootgoed voor de eerstgeplande op pervlakte nog niet volledig ingekocht is! Mogelijk dat hier en daar nog wat brouwgerst en erwten voor in de plaats zullen komen. Afgelopen week is in het openbaar weer akkerbouwland verkocht. Het lijkt er toch weer op dat de prijzen weer iets zijn gestegen. Hoewel het aantal belangstellenden toch heel wat groter blijkt te zijn dan het aantal duidelijk geïnteresseerde potentiële gegadigden. Het is vandaag een grauwe dag. In de WESTHOEK lijkt het na het ver blindende wit van de met sneeuw be dekte polders nu één modderige mas sa, gelukkig wat afgewisseld met het altijd fleurige groen van onze tarwe en grasvelden. Een dicht wolkenveld geeft de zon geen kans om de zaak wat op te vrolijken. Met de vele plas sen die je overal op de akkers ziet een beetje triest geheel. Een boer weet dat het kennis en vakmanschap niet alleen op de akker kan vergaren daarom is uw praktijk schrijver voor zijn aandeel, nu eens niet over dijken en wegen gegaan, maar is in de krant gedoken. Met stijgende verbazing lees je dan wat een Rabobank publiceert. Nog gro tere verbazing als ik een stukje met zelfde strekking alleen wat uitge breider in ons Z.L.M.-blad tegen kom. Het inkomen van de boer is voor ons een belangrijk gegeven. Het vak van de boer kan mooi zijn, vrij zijn, één met de natuur en nog veel meer mooie leuzen, maar wij willen wel graag een inkomen! Dus heb je ek- stra belangstelling voor de bedrijfs- studie van de Rabo waar nogal wat in gesteld wordt, namelijk dat een ver dubbeling van de gemiddelde ha- opbrengst van aardappelen en tarwe mogelijk is. Over die verdubbeling verbaas ik me dan zeer. We worden de laatste tijd nogal eens om de oren geslagen van, met kreten als: "die boeren produceren maar raak". •Vooral met tarwe lijkt het erop dat we onszelf in de vingers gaan snijden met koste wat kost naar een hogere produktie te werken. Van aardappelen weten we: één kilo teveel voor de export en de hele prijs stort in elkaar. We begrijpen ook dat die veel hogere opbrengsten voor de boer geld gaat kosten. Zo hebben we dus naast onze eigen s.e.v., de bedrijfsvoorlichting, de gewone voorlichting nu de voor lichting van de Rabobank, Onderzoek en voorlichting is altijd een goede zaak geweest. We zijn er groot mee geworden. Maar al is er nog zoveel voorlichting, de boer met z'n gezin zal zelf de beslissing moe ten nemen als hij vopr een grote in vestering of een overschakeling staat. Als het niet goed gaat, draai je er zelf voor op. Daarom, laatje voorlichten op allerlei gebied, maar bekijk alle mogelijkheden zelf opdat men weet waar men aan begint. Al ziet de akkerbouwer die komputer nog niet zo zitten, het is duidelijk dat het komputer tijdperk oprukt. Ook duidelijk is dat ons bedrijf nooit een geheel komputergestuurd bedrijf zal worden. Je kunt een komputer pro grammeren en als het er goed inge stopt is, dan zal je het zo af kunnen lezen, wat er gestrooid, wat er gespo ten moet worden. De komputer waar je een malse regenbui of een portie zonneschijn uit kunt halen, moet nog uitgevonden worden. Terwijl ik dit schrijf, is het in het LAND VAN AXEL somber weer. Tot nu toe is heel de winter wat somber verlopen. Maar achter de wolken schijnt toch de zon, terwijl ook in de portemonnee van heel wat aardappel en uientelers de zon schijnt. Dit was ook te merken op de R.A.I. vorige week. De meeste handelaren, en dan voor namelijk in de akkerbouwsektor, wa ren redelijk tot goed tevreden over hun afspraken en verkopen. Zo zien we dat een redelijk goed boerenjaar een goede steun is voor de werkgele genheid in de landbouw toeleverings bedrijven. We zitten nu midden in het verga derseizoen. Jammer, en waarschijn lijk niet helemaal te voorkomen is, dat sommige vergaderingen samen vallen. We zullen dan een keus moeten maken. Bedenk hierbij ech ter wel dat alle bestuurders proberen een zo interessant mpgelijke middag of avond te organiseren. Laat deze mensen dus niet in de kou staan door thuis te blijven, maar ga naar de bij eenkomst toe. Je komt er altijd slim mer vandaan dan dat je er naar toe gaat. Hetzelfde geldt voor de kur- sussen die georganiseerd worden. Dit geldt des te meer nu de prijsvoor stellen van Brussel voor Nederland, gewoon een verlaging inhouden. We zullen nu gewoon moeten proberen de kosten te verlagen, om toch nog brood op de plank te krijgen. Ondertussen zijn de meeste bouw plannen nu wel gemaakt. De menin gen over uitbreidingen van dit of dat produkt zijn erg verdeeld. Als het land straks weer groen is, kan ieder dit zelf zien. De eerste onderzoeksresultaten voor de stikstofbemesting zijn ook weer binnen. De uitslag hiervan ligt wel in de lijn der verwachtingen, namelijk een redelijke tot hoge stikstofvoor- raad in de grond, na de droge zomer en herfst van 1983. Dit is dus dan de eerste meevaller voor de kostenver laging voor de oogst van 1984. Op 16 februari a.s. om 14.00 uur in "De Halle" te Axel houdt de Kring haar algemene jaarvergadering. Om dat er het afgelopen jaar tijdens de droogte toch wel enkele problemen waren met de onttrekking van grond water aan de bodem heeft het bestuur gemeend hierover wat nadere infor matie in te winnen. Die informatie, wordt u, op de alge mene kringvergadering gebracht door ir. A. de Best, van de Provinciale Waterstaat in Zeeland. DE RASSEN LIJST IS EEN boekje met een schat aan gege vens. Het biedt u de mogelijkheid het ras te kiezen wat het beste past binnen uw bedrijf. Ook zijn er de teeltaanwijzingen van de verschil lende gewassen in te vinden. Hoe komt u aan dit boekje? Door f 9,25 te storten op postgiro 1057754 t.n.v. Leiter-Nijpels b.v. te Maastricht of Ned. Midden - standsbank te Maastricht, nr. 679360352. NU VRIJWEL HET GEHELE areaal suikerbieten op eindafstand wordt gezaaid, is het belangrijk dat de precisiezaaimachines in perfekte onderhoudstoestand ver keren. Daar de zaaischijven kun nen slijten, is het goed deze te laten kontroleren op het I.R.S. Was vorige jaren bij u de plan taf- stand in de rij onregelmatig, stuur de zaaischijven van uw niet-pneu matische machine op naar het I.R.S., Van Konijnenburgweg 24, 4611 HL te Bergen op Zoom voor een gratis kontrole. ALS DE ZAAI SC HIJ F GOED is, wordt nog niet altijd goed werk geleverd. Als de afstrifkers niet goed meer werken of de zaai kou ters versleten zijn, is het onmoge lijk goed te zaaien. >U begrijpt het al, kijk het geheel na nu er nog tijd voor is. 70.000 A 80.000 GOED VER DEELD staande bietenplantjes per hektare is de ideale uitgangs situatie. Tussen de 60.000 en de 90.000 planten per ha zijn de reakties in wortelopbrengst ge ring. Een groot aantal planten geeft een betere kwaliteit, een ho ger suikergehalte en een betere winbaarheid maar de hoeveelheid tarra neemt ook toe. ZAAIT U OP EINDAFSTAND DAN is belangrijk dat zoveel mo gelijk zaden tot een plant uit groeien. Neem de mogelijke oor zaken van een slechte veldopkomst weg. Wortelbrand komt voor op natte, koude verslempte grond. Voorkom zoutschade door stikstof en kali enige tijd voor het zaaien te strooien. Op gescheurde weiden en graszaadstoppels komen vaak rit- naalden, emelten en springstaar- ten voor. Bij bieten op bieten of naast bieten komt vaak de biete- kever voor. Voorkomen is beter dan genezen. VEEHOUDERIJ HET KOMT NOGAL EENS VOOR dat de grotere koeien bovenop de hals kale plekken of verdikkingen vertonen. Dit is een bewijs dat de bovenste buis van het voerhek te laag is. Bekijk eens of dit euvel opgelost kan worden. Door gebruik te maken van stel houten kan men meestal de buis in de hoogte verstellen. KOEIEN MET EEN GOEDE produktie maar die erfelijk gezien niet goed genoeg zijn om daar kalveren van aan te houden, kun nen het beste geïnsemineerd wor den met sperma van vleesstieren. U voorkomt hiermee dat een min der goed kalf toch wordt aange houden. De mogelijkheid is zo aanwezig om van te voren in de kalveren te selekteren. 3 februari 1984 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9