Weersomstandigheden aan natte kant Bezoek de distriktsvergadering van het Waterschap! Museum voor griend- en rietkuituur Schouwen-Duiveland zet blik op oneindig Nog steeds winterprogramma op NOORD-BEVELAND. Veel verga deringen, die over het algemeen re delijk bezocht worden. Wel iets dat wat opvalt is het weinige bezoek van de jongere kollega's. Deze groep zou best wat meer belangstelling kunnen tonen, ook vooral voor niet direkt praktijkgerichte onderwerpen. Het reilen en zeilen van de standsorgani satie b.v. is voor hen ook van groot belang. Verder een druk besproken onder werp is ook de marktsituatie van de vrije produkten. Zeer goede prijzen momenteel. Zeer gunstig voor die gene die er van kunnen profiteren. Degene die er niet over praten zijn de kollega's die vroeg verkocht hebben of kontrakten vbor aanmerkelijk la gere prijzen. Het is altijd jammer dat niet ieder kan profiteren. We hadden het allemaal hard nodig. Ook de mechanische bedrijven profiteren er van mee. Er wordt toch gemakke lijker iets vernieuwd. Enkele kolle ga's moeten ook nog hun pootgoed of een gedeelte ervan kopen. Een erg dure grap momenteel. Het zal de ge legenheidsteler er vanweerhouden om te planten, er zal hier ook geen uitbreiding komen van het areaal, is de verwachting. Bieten ook zo'n beetje zoals de laatste jaren. Het bouwplan op Noord-Beveland schommelt niet zoveel. De tarweteelt staat er goed voor. Hier en daar komt wat water. Maar toch weinig na de toch vele regen die er gevallen is. De goede struktuur doet hier wonderen. Het blijkt ook dit jaar weer, dat on der goede omstandigheden bewer ken van de grond enorm belangrijk is. De kunstmestprijzen worden ook een 10% hoger verwacht dan vorig jaar. Dit is een behoorlijke kosten stijging per ha. Want er wordt toch nog al wat gestrooid. Misschien dat hierdoor de advisering voor de stik stofbemesting nog wat meer in de belangstelling komt te staan. Via deze weg zou ik ook de belang stelling willen vragen voor de open bare distriktvergadering van het wa terschap. Het valt elk jaar op dat er zo weinig kollega's daar aanwezig zijn. Terwijl het de enige keer is dat men z'n klachten en kritiek rechts treeks kwijt kan. Als er niemand komt heeft het bestuur het idee dat ieder zeer gelukkig is met het sloot- onderhoud. Toch is het niet meer zoals het geweest is. En behoeft toch een verbetering! De viering van het 35-jarig bestaan van de kring MIDDEN- EN OOST BRABANT heeft plaatsgevonden op 19 januari j.l. in de zaal van Coöp. de Z.O.N. De relatie tussen de afdelin gen en de kring van de Z.L.M. en de Coöp. Aan- en Verkoop Ver. de Z.O.N. is goed te noemen. Kring Midden- en Oost-Brabant is qua oppervlakte een'omvangrijk ge bied. De leden wonen zeer verspreid. Gemiddeld grote afstanden binnen de kring. Dit is ook zeker van toe passing voor vergaderingen en bij eenkomsten van de Z.L.M. in West- Brabant of Zeeland. Tegenwoordig geeft dit minder problemen vanwege het vervoer per auto, trein of bus. Rond de jaren 50 waren de ver voersmogelijkheden zeer beperkt. Bovendien had men vaak beperkte tijd en middelen om bij elkaar tq, ko men. De kringvoorzitter stond uitge breid stil bij de afgelopen 35-jaar van de kring^idden- en Oost-Brabant. Het was een zeer moeilijke en bewo gen tijd. Ook de voormalig sekretaris van de N.B.M.v.L., de heer A. Kor- Ja. u ziet het goed, SCHOL WEN- DUIVELAND zet zijn blik op onein dig. Nou ja, laat ik liever zeggen dat de Schouwse blik op de toekomst ge richt is. Zelfs de plaatselijke krant stond er vol van: er stond alleen een andere kop boven het verhaal dan dat ik hier heb gebruikt. De desbetref fende krant wijst er terecht nog eens op dat het van essentieel belang is dat de Grevelingen zoet wordt. Dit is echter een schop tegen het zere been van vele niet-landbouwers. Gelukkig maar dat er meerdere belangen zijn, dan blijft er tenminste ook nog iets om over te twisten. Maar waar ik hier naar toe wil is, natuurlijk de lezing van de direkteur LAVO te Zeeland, gehouden op de kringsvergadering van de Z.L.M. Regeren is vooruitzien. Hetzelfde geldt voor de individuele onderne mer: stilstaan is achteruitgaan. Nou, als we dan eens vooruit zien en we kijken hoe het bouwplan er in de toekomst uit zal gaan zien, dan doen er zich toch enkele merkwaardige dingen voor. Het areaal groene erw ten alsook dat van bruine bonen zal groeien. Het areaal tarwe zal sterk inkrimpen en afhankelijk van het marktmechanisme (vraag en aan bod) zal er nog ruimte zijn voor meer teweg, liet het één en ander de revue passeren (uitgebreide informatie Z.L.M.-blad 27 januari j.l.). De weersomstandigheden zijn de laatste weken aan de natte kant ge weest. Alleen al in de eerste helft van januari is meer dan het gemiddelde van de gehele maand gevallen. Zo hier en daar geeft dit wat problemen b.v. met het uitrijden van drijfmest. In de 3e week kregen we opeens te maken met de inval van de winter. In enkele uren tijds was het wit van de sneeuw. Dit zorgde voor de nodige ongemakken. Gelukkig was ze toch in een goede week weer verdwenen. Momenteel hebben we te maken met vochtige en regenachtig omstandig heden bij een temperatuur van een graad of 5 6 boven het nulpunt. Vanwege de slechtere weersomstan digheden hebben de agrariërs een mooie kans gehad om een bezoek te brengen aan de Landbouw-R.A.I. Degenen, die er geweest zijn, hebben het één en ander kunnen vergelijken en bekijken. Laatst hoorde ik iemand zeggen: "Een bezoek brengen aan de vollegrondsgroenteteelten. (m.n. spruiten). Wat u met deze toekomst visie doet is uw zaak, maar het is toch prettig dat u het weet. En, wat de erwtenteelt betreft, nou dat hoeft geen probleem meer op te leveren. Door deel te nemen aan de erwte studiegroep kunt u nog beter inspelen op de te nemen teeltmaatregelen, hetgeen het uiteindelijk resultaat al leen nog maar kan verbeteren. Sneeuw en ijs trotserend zijn velen van u de vorige week waarschijnlijk weer naar de Landbouw-RAI ge weest. Ik ben daarom ook niet van plan om u vanaf deze plaats te ver tellen wat er wel en wat er niet te zien was. Wel viel het op dat de nadruk bij vele machines toch meer en meer op de kwaliteit van het werk en het te oogsten produk komt te liggen. Te denken valt hierbij aan de kluiten- scheiders bij het inbrengen van aardappelen en aan de proportionele nakoppen bij de bietenrooiers; dit zijn nakoppers die zich automatisch instellen afhankelijk van de hoogte van de biet. Daarnaast waren er weer de nodige zeer grote, brede werktui gen tezien; te groot voor het normale (Schouwse) akkerbouwbedrijf. Ook de prijzen van de diverse machines lagen erg hoog. R.A.I. is een goede zaak". Je bent dan in staat te beoordelen, in hoe verre het huidige machine- en werk tuigenpark nog voldoet aan de eisen van deze tijd. Als je tot de konklusie koml, dat het eigen bedrijf nog opti maal bij de tijd is, is dat toch ook een hele geruststelling, nietwaar. De mechanisatie en de automatise ring gaan nog steeds door. Van de komputers gaat de landbouw steeds meer gebruik maken. Eén ding is ze ker, het gebruik maken van deze nieuwe ontwikkelingen zal toch noodzakelijk zijn. Men moet echter goed afwégen, van welke zaken ge bruik gemaakt gaat worden. In de eerste maand van het nieuwe jaar is er nogal wat beweging in de opbrengstprijzen van de diverse produkten van de veehouders. Te denken valt aan de prijzen van slachtvee, stieren, vette- en nuchtere kalveren, varkens e.d. Vooral de re centelijk uitgebroken mond- en klauwzeer in het noordwesten van het land geeft extra druk op de ex port van allerlei produkten naar di verse landen (vooral E.G.). Een land als Frankrijk en Italië hebben nogal wat overlast bezorgd. Gevolgen zijn stijgende voorraden en dalende kg en/of stuks prijzen voor het te ver kopen vee. Voorbeelden van daling zijn: 1. var kensvlees met 0,50 per kg, aan gepaste biggenprijzen. 2. nuchtere kalverenprijzen 2,- 3,- per kg. 3. Rundvlees (stieren, slachtkoeien) 0,50-f 1,- per kg. 4. Kalf- en ge- bruiksvee dalende prijzen. Aantrek kende krachtvoerprijzen. Wat zal de melkprijs gaan doen? De richtprij» is 3% gedaald. Wat doet men met de m.c.b.'s. Gaat de super heffing door? Wat zijn daar de gevol gen van. Misschien, dat er over en kele weken meer duidelijkheid is. Hoewel 1983 financieel gezien een aantrekkelijk jaar is geweest (in het Zuidwesten), is het niet te hopen dat er overbodig geïnvesteerd wordt in machines en werktuigen. Vervanging van bestaande machines is een goede zaak, maar overmechanisatie kost alleen maar geld. Eigenlijk zou het streven van iedere boer gericht moe ten zijn op meer samenwerking. Sa menwerking werkt kostenbesparend, maar vraagt wel om inlevering van een beetje vrijheid van de onderne mer! Enkele weken geleden zijn we naar IJzendijke geweest. Met trots heb ben we daar de paardenkeuring en de presentatie van de 4, 8 en 16- spannen gadegeslagen. Als oud paardenfokker doet je dat goed. Er is gelukkig nog "wat" van over gebleven. Veel publiek trekt zo'n keuring altijd nog. Vooral veel jonge mensen stonden er langs de lijn en die spraken er hun verwon dering over uit hoe die zware paarden zo in draf konden galop peren. Het waren allemaal dieren met kwaliteit en daaronder ver staan we een paard met harmoni sche bouw en voldoende droog beenwerk. Verde goede stevigheid in stand en gewrichten en geen beengebreken. Kwaliteit wil altijd zeggen van goede samenstelling en van adelijk type. In de regel kijkt een leek alleen maar naar het hoofd van het paard, want dat kan lief en mooi zijn. Het kan echter ook lelijk zijn zoals b. v. een ramshoofd en zeker als dat dan nog gedragen wordt door een zwa nenhals. Bij een paard gaat het om de benen en de romp, want daar moet het dier de kost mee verdie nen. Als die goed zijn, dan is er weinig slijtage te verwachten en dan kan een paard langer mee. Als je zo aan de lijn stond, dan kwam die oude tijd weer even voor Op de meeste bedrijven in ALTENA- BIESBOSCH heerst thans de rust. Alleen bij de veebedrijven is er sprake van dagelijks terugkerende werk zaamheden. Vorige week was ook ons gebied met een prachtig sneeuwdek bedekt en werd men er aanherinnerd dat we midden in de winter 1983/1984 zitten. Het was helaas maar van korte duur en nu regent het weer. Aan regen en wind heeft het deze winter niet ontbroken. Enkele weken wat vorst zou zeer welkom zijn. De postbestellers hebben het druk met het bezorgen van de uitnodigin gen voor vergaderingen. Men moet dan ook vaak een keuze maken aan welke uitnodigingen de voorkeur moet worden gegeven. Alle afdelingen der Z.L.M. hebben een vragenlijst toegezonden gekre gen op verzoek van het K.N.L.C. om deze voor 1 maart beantwoord terug te sturen. de geest. Een kombinatie van paarden en muziekgezelschappen maakte het geheel in IJzendijke weer ekstra feestelijk. Gelukkig, dat er aldaar in het museum nog veel moois van de glorietijd van het paard bewaard is gebleven. Ook op menige boerderij ligt er nog wel iets waardevols in een buro of in een kabinet. Weer iets geheel anders en dan van deze tijd was de Landbouw R.A.I. '84. Met treinen, bussen en auto's vol is het publiek ér heen getrok ken. Kijkers waren er genoeg, maar heus niet allemaal kopers. Dat hoeft ook niet, want de meeste zaken worden enkele weken na de R.A.I. in de regio pas gedaan. Veel nieuwe dingen hebben we niet ont dekt. Waar "nieuw" op stond af gebeeld waren veelal verbeteringen of aanpassingen aan bestaande machines. Wel nieuw was een kluitenscheider voor aardappelen. Aardappelen en kluiten vallen aan het eind van een transportbandje op een rubberen rol. Het verschil in veerkracht tussen de aardappelen en de kluiten op genoemde rol zorgt, dat er een scheiding tot stand komt. In principe doodeen voudig, maar je moet maar net op het idee komen. Deze vinding zal zijn weg in de praktijk beslist wel vinden. Ik ben van mening dat dit vele afde lingen wel wat hoofdbrekens zal kosten. In dê~ Biesbosch hoopt men dit voor jaar een museum te openen en wel in het voormalig hotel "De Brabant se he Biesbosch". Daar wil men de verdwenen griend- en rietkuituur met de daaraan verbonden ambach ten in de herinnering laten voortbe staan. Indien mogelijk zal er ook het uitoe fenen van de vroegere specifieke teelten worden uitgebeeld. Mocht iemand nog iets hebben dat voor het onderbrengen in dit museum van belang zou kunnen zijn en dit af zou willen staan of als zijn eigendom beschikbaar willen stellen, dan zal dat zeker welkom zijn. Ook oude fo to's zijn zeer welkom. U kunt daarvoor kontakt opnemen met de heer H. den Tuinder, K. v.d. Sandeplein 9,4254 AA Sleeuwijk, tel. 01833- 1501. Bij onze leveranciers, afnemers, banken en kantoren ontdekken we steeds meer een toenemend ge bruik van de komputer. De vol gende groep gebruikers op dit ge bied worde vast en zeker de jonge boeren. De elektronika is niet meer tegen te houden en de ontwikke lingen van nieuwe apparatuur gaan razend snel. Steeds meer aanbiedingen komen er op de markt en daar gaat de handel ook mee de boer op. Op de gezinsstudiedag in Sint Maartensdijk hebben we gehoord en gezien hoe een komputer werkt en wat we er allemaal mee kunnen doen. Onze bouw-, spuit- en be mestingsplannen van de laatste twintig jaar kunnen we voor ons zelf en voor onze opvolger in het technisch brein opslaan. Ook een groot voordeel is, dat we met meer plezier onze bedrijfsboekhouding gaan bijhouden. Wat we in het ap paraat stoppen, dat komt er uit als we dat wensen. Op een verjaar dagsfeestje kan men aan de familie tonen hoe groot de kostenbespa ringen in het afgelopen jaar zijn geweest, hoeveel betaalde en onbe taalde rekeningen men heeft, wat men aan de koöperatie en wat men aan de vrije handel hel beste kan leveren en nog veel en veel meer. Laat in ieder geval echter uw komputer terdege beveiligen tegen diefstal en bedrijfsspionage, want de door u gekozen "geheime toe- gangskode" is in wezen de sleutel van uw bezit. Vroeger hebben we de periode gekend van de boer met de wandelstok, maar nu staan we aan de drempel van de boer met de komputer. "Een volk dat leeft bouwt aan ztjn toekomst", waartoe in SMERDIEK de basis is gelegd. 3 februari 1984 Marshall Ltd., sinds 1848 fabrikant van landbouwwerktuigen en sinds 1904 fabrikant van trekkers, presenteerde in samenwerking met importeur O. de Leeuw Landbouwwerktuigen b.v. op de RAI een selektie uit het huidige Mars hall-programma. Op de foto het type 602/604 (62 pk/45 k W). 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8