Waarom twee soorten uitsluitingen? Q verzekeringen Goed bekeken! ifllil f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Attentie: verhuizingen Eerste zwarte paprika's geveild We zitten midden in de winter en we hebben tijd vrij om heerlijk in de huiskamer en op de vergaderingen van de standsorganisatie te keuvelen over de voor- en nadelen van het verzekerd zijn. Ondenkbaar is om in 1984 een bedrijf te voeren zonder verzekeringspolissen. De risiko's zijn te groot geworden om alles zelf te kunnen dragen. De aansprakelijk heidsverzekering voor het bedrijf en voor het gezin is één van die nood zakelijke verzekeringen. Het doel van deze verzekeringsvorm is het vermogen/inkomen van de verze kerde zelf te beschermen tegen aan spraken van derden op grond van de bepalingen in het Burgerlijk Wet boek. Toch blijkt steeds weer^at nog niet ieder bedrijf dan wel gezin deze aansprakelijkheidsverzekering ge sloten heeft. Op een onverwacht moment is er schade aan derden aangericht door de kinderen, hond, vee of dergelijke en dan komt men voor het feit te staan dat de schade uit eigen middelen betaald moet worden. Het sluiten van een derge lijke verzekering zou eigenlijk wet telijk verplicht moeten worden. Mo reel is men het in ieder geval wel verplicht. De premie 40,- per jaar voor een gezinsaansprakelijkheid en 100,- voor een bedrijfsaanspra- kelijkheidspolis kan voor niemand een beletsel zijn. Verzekeren van risiko's Tot het dekken van een groot risiko behoort ook de arbeidsongeschikt heidsverzekering die uitkeert na 52 weken arbeidsongeschiktheid. Ook dat is men moreel tegenover zijn ge zin en bedrijf verplicht. Helaas kan van deze verzekeringsvorm niet worden gezegd dat de premie voor niemand een bezwaar kan zijn. In tegendeel, de premies liggen erg hoog in de markt. Wenselijk is dat deze verzekering op jonge leeftijd wordt afgesloten. De premie's zijn dan draaglijker en de kans dat men bij de medische keuring geheel of gedeeltelijke uitsluitingen krijgt vanwege lichamelijke gebreken minder. Daarnaast komt het werke lijk invalide worden op jongere leef tijd veel harder aan dan op oudere leeftijd. Wat de premie betreft: een 25-jarige sluit tot zijn 60ste verjaar dag een 3% klimmende arbeidson geschiktheidsverzekering van ƒ25.000,- per jaar. Jaarpremie 2.250,—Een 35-jarige betaalt voor dezelfde verzekering 2.775,-. Premies zijn voor de inkomstenbe lasting aftrekbaar. Dat verzacht wat. Er moet dan wel belastbaar inkomen zijn. Vele ondernemers verzekerden het eerste jaar van arbeidsongeschikt zijn niet. Het lid zijn van de Vereni- J.Cevaal ging voor Bedrijfshulp kan daarvoor de oplossing zijn. Ook de meewer kende vrouwen kunnen lid zijn van deze bedrijfshulp en kunnen zich ook uiteraard verzekeren. De verzekering met een jaar wacht tijd is een noodzakelijke aanvulling op de A.A.W.-uitkeringen die even eens na twaalf maanden meer dan 25% arbeidsongeschiktheid uitkeren. De hoogte van de uitkeringen hangt af van de grondslag en van het uit keringspercentage. De uitkeringen kunnen variëren van 16.000,- tot ƒ21.000,- per jaar afhankelijk van leeftijd, al of niet gehuwd zijn, mate van invaliditeit etc. Bij het sluiten van een vrijwillige arbeidsonge schiktheidsverzekering voor het eer ste jaar spelen een rol: - de draagkracht van het inko men/vermogen - de bedrijfswinst bij arbeidsonge schiktheid - meewerkende kinderen en bu renhulp - al of niet lid zijn van bedrijfsver- zorgingsdienst Faktoren die een rol spelen bij het afsluiten van een A.O.V. met een wachttijd van een vol jaar zijn: - het normale inkomen - het gewenste of noodzakelijke inkomen bij arbeidsongeschikt heid - de extra kosten bij arbeidsonge schiktheid - de opvolging, voortzetting bedrijf etc. - vermogenssituatie Een pasklaar advies kan niet worden gegeven. Zaak blijft alert te blijven. Velen vergeten het maar want zeg gen ze: ik krijg toch bij langdurige arbeidsongeschiktheid een A.A.W.- uitkering. Als je deze mensen dan vertelt dat deze uitkering slechts ge baseerd is op het minimum loon kij ken ze je toch vragend aan. Morele aansprakelijkheid Als bestuurder dan wel eigenaar van de auto zult u zich ook moreel aan sprakelijk voelen voor de passagiers. Er kunnen ongevallen voordoen waarbij geen sprake is van schuld. Gevoelsmatig vindt men toch dat de gewonde passagiers toch schadeloos gesteld moeten worden. Mede met het oog op de genoemde morele aansprakelijkheid is 'n inzittenden verzekering op de auto wenselijk en noodzakelijk. Denk daarbij vooral aan het vervoer van kinderen naar de peuterspeelzalen, naar de scholen en voetbalvelden. Premie slechts 40,- per jaar. Verzekerd keuvelen Zowel op de vergaderingen als in de huiskamers heeft "schrijver langs de weg" het voorrecht heerlijk met el kaar te kunnen keuvelen over koetjes en kalfjes maar vooral ook over de risiko's die we dagelijks lopen. De onderwerpen in dit artikel zijn daar een uitvloeisel van. Mogelijk denkt men "dit wist ik al zo lang". Gelukkig dan, gefeliciteerd. Zeer in het bijzon der heb ik het geschreven voor hen die het nog niet wisten, want de be staanszekerheid van gezin en bedrijf hangt in hoge mate af van het op juiste wijze dekken van risiko's die op een gegeven moment levensgroot op ons afkomen. Mijn taak is richtlijnen te geven, niet meer en niet minder. Cevaal Geregeld ontvangen wij van onze verzekerden brieven met, over het algemeen, zeer zinnige vragen, bijv. over nadere uitleg van bepaalde po lisvoorwaarden, wat er gedaan moet worden bij schade in het buitenland, enz. Een van onze leden vroeg ons o.a. waarom art. 24 van ons reglement in tweeën gedeeld was. Hij doelde hiermee op de twee soorten uitslui tingen, t.w. die welke tegenover be nadeelden gelden en die niet tegen over benadeelden gelden. Wij kunnen ons voorstellen dat dit voor een leek op ons vakgebied in derdaad een duistere zaak is en dat velen van u dit een onbegrijpelijk iets vinden. Daarom leek het ons goed dit d.m.v. dit stukje op een, zoals door de vragensteller verzocht, begrijpelijke manier uit te leggen. De W.A.M. Om het onderscheid tussen deze twee soorten uitsluitingen te verkla ren moeten we eerst terug naar de basis van de W.A.-verzekering, de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen, afgekort de W.A.M. Deze wet is er voornamelijk op ge richt de schadelijder zo goed moge lijk te beschermen. Dat houdt in dat volgens deze wet, en daar hebben wij ons aan te houden, slechts een be perkt aantal uitsluitingen zijn toege staan. U vindt deze in de eerste 4 leden van artikel 24 van ons regle ment. Dit wil dus zeggen, dat indien doorheen verzekerde door zijn schuld aan iemand schade wordt toege bracht, en één van deze 4 uitsluitin gen van toepassing is, de verzeke ringsmaatschappij kan weigeren de benadeelde schadeloos te stellen. Uitsluitingen welke niet tegenover benadeelden gelden De W.A.M. bemoeit zich echter niet met het kontrakt (de voorwaarden) tussen verzekeringsmaatschappij en haar kliënten. Daarvan hebben de verzekeraars gebruik gemaakt en hebben naast de bovengenoemde wettelijk (tegenover benadeelde) toegestane uitsluitingen nog een aantal uitsluitingen in hun polis op genomen. Deze gelden echter alleen tussen de bij het verzekeringskon- trakt betrokken partijen, dus de ver zekeraar en de verzekerde. Wat wil dat nu in de praktijk zeggen? Welnu, 3 februari 1984 H. Meeuwsen indien er een schadegeval plaats vindt en er is een uitsluiting van toe passing welke niet tegenover de be nadeelde geldt zal de verzekerings maatschappij de benadeelde scha deloos stellen, maar het schadebe drag terugvorderen van zijn verze kerde. Laten we het met een voor beeld nog wat verduidelijken. Indien een auto gestolen wordt en de dief brengt met de gestolen auto schade toe aan iemand anders dan mag de verzekeringsmaatschappij weigeren de schade aan het slachtoffer te ver goeden. Indien echter de verzekerde niet in het bezit is van een geldig rijbewijs en hij brengt door zijn schuld schade toe dan zal de verze keraar de schade aan de tegenpartij vergoeden doch het schadebedrag terug vorderen van zijn verzekerde. Dit soort uitsluitingen vindt u in de leden 5 t/m 17 van art. 24 van ons reglement. De gevolgen U zult inmiddels begrepen hebben dat diegenen die schade hebben ge leden door de schuld van iemand anders zich gelukkig mogen prijzen dat de W.A.M. destijds (in 1965) is ingevoerd. Vrijwel altijd kunnen zij een beroep doen op een verzeke ringsmaatschappij. Weliswaar heb ben zij ook de mogelijkheid om de veroorzaker aan te spreken doch de ze is over het algemeen wat minder kapitaalkrachtig dan een verzeke ringsmaatschappij. U moet daarbij niet vergeten dat we niet altijd spre ken over materiële schade, wat meestal nog wel te overzien is, maar ook over lichamelijk letsel waardoor de schade soms in de tonnen kan lo pen. Wellicht vraagt" u zich af op welke manier een verzekeringsmaat schappij er in slaagt een heel groot bedrag aan schade terug te vorderen van zijn verzekerde, indien er sprake is van een uitsluiting welke niet tegenover een benadeelde geldt. Welnu, het antwoord is heel een voudig. Als het om werkelijk grote bedragen gaat lukt dit meestal niet zodat de verzekeraar met de strop blijft, zitten. Tot slot Hopelijk zijn we er in geslaagd één en ander in voor ieder begrijpelijke taal uiteen te zetten. Misschien vraagt u zich nu wel af waarom een polis niet op een dergelijk manier geschreven kan worden. De verklaring hiervoor is dat een officieel stuk juridisch voor 100% waterdicht moet zijn en een verhaaltje als dit is maar voor 99%. Dit neemt niet weg dat wij steeds graag bereid zijn nadere uitleg te ge ven en uw vragen op ons vakgebied zo goed mogelijk te beantwoorden. H. Meeuwsen Onze vertegenwoordigers, de he ren D.J. Dees en F.J. Duine, res- pektievelijk te Terneuzen en Bergen op Zoom, zijn verhuisd. Verzekerden in hun werkgebied even noteren a.u.b. Van Assurantiekantoor D.J. Dees, tel. 94469, is vanaf 30 ja nuari 1984 het kantooradres: Beethovenhof 43, Terneuzen (nabij winkelcentrum Zuidpol der). Het postadres blijft: Postbus 327,4530 AH Terneuzen. Het nieuwe adres van de heer F.J. Duine is thans Kamperfoelie- straat 53 te Bergen op Zoom. Te lefoonnummer 01640 - 56000 en privé-adres blijven ongewijzigd! Op veiling De Kring in Bleiswijk zijn vorige week de eerste zwarte paprika's van het nieuwe seizoen geveild. Door een extreem vroege bloei kon tuinder Ammerlaan uit Bleiswijk de eerste 45 kg oogsten. Dit vrij nieuwe type paprika bracht tussen 4,60 en 5,40 per kilo op. Wie de naam heeft vroeg op te staan, kan het zich veroorloven lang te blijven liggen. M.a.w. als het je eenmaal gelukt is een bepaalde gunstige indruk bij anderen te vestigen, dan kun je daar lang op teren. Zo heeft de O.V.M. de naam met zeer goedkope premies te werken. Dat is ook zo en dat blijft zo. Toch kan het geen kwaad om er af en toe eens op te wijzen hoe goedkoop. Soms krijgen wij de indruk dat velen er ook geen idee van hebben voor welke verzekeringsvormen men wel terecht kan bij de O.V.M. Wij willen dit hier nog wel weer eens aangeven en daar tege lijkertijd wat premievoorbeelden aan vastknopen. In de eerste plaats is er uiteraard de motorvoertuigenverzekering, maar velen schijnen daarbij nog te denken dat het alleen om auto's gaat. Niets is minder waar. U kunt ook terecht voor motoren, bromfietsen, trakto- ren, kombines, aanhangwagens en karavans. De W.A.-bromfietspremie bijvoor beeld bedraagt bij de O.V.M. 66,- en de kaskopremie 7,per ƒ100,- kataloguswaarde, dus voor een brommer van 2.500,is dat 175,-, All Risks 241,-. W.A.-traktor De W.A.-traktor premie komt u op ƒ66,- te staan en de kaskopremie bedraagt ƒ7,- per ƒ1.000,- katalo- guswaarde. Voor een traktor van ƒ40.000,- dus ƒ280,- ƒ66,- 346,-. Daar krijgt u dan nog eens maximaal 30% korting voor schade vrij rijden op. Als het een beetje meezit betaalt u voor deze traktor dan 242,20. Vergelijkt u het eens met wat u nu betaalt. Tien tegen één dat er een niet onbelangrijk premievoordeel voor u inzit. Een aansprakelijkheidsverzekering voor partikulieren kost u 40,-; voor een bedrijf is deze premie afhanke lijk van de grootte. Een gemengd bedrijf tussen 20 en 30 ha bijvoor beeld, betaalt 113,-. Een uitgebreide brandverzekering voor partikuliere inboedel of woning kost u resp. 1,50 per 1.000,- en ƒ0.65 per 1.000,-. Laten we zeggen: inboedel 60.000,- wordt 90,-, opstal 200.000,- wordt 130,- nou ja...! Een'gezinsongevallenverzekeringdie uitkeert bij overlijden of blijvende invaliditeit resp. 20.000,en 80.000.- kost u 80,- per jaar. Visscher Dit zijn allemaal verzekeringsvor men die de O.V.M. zelf voert. Daar naast kunt u terecht voor: ziektekos ten: bijvoorbeeld kosten 3e klas zie kenhuisopname; kosten Poliklini sche hulp; kosten huisarts en ge neesmiddelen; kosten alternatieve geneeskunde, met 1.000,- eigen ri siko, voor een gezin met twee kinde ren ƒ2.796,-. Alleen ziekenhuiskosten 3e klas en poliklinische hulp voor hetzelfde ge zin maar dan zonder eigen risiko f2.142,-. Verder kunt u terecht voor gezins- rechtsbijstand, levensverzekering, reisverzekering, pleziervaartuigen en zeilplankverzekering, hagelverzeke- ring, zowel voor fruit als voor land bouwgewassen. Het is nu de tijd om eens op uw ge mak al uw polissen na te lopen. Mo gelijk kunt u "achter de kachel" zo nog wat verdienen. Wie weet. En komt u er niet uit of heeft u twijfels, bel ons gerust. Onze niedewerk(st)ers zullen u graag van dienst zijn. Visscher

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7