Q verzekeringen Ziektekostenverzekering 't Kan vriezen en 't kan dooien f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Geslaagden Hogere Landbouwschool Dordrecht Kunstkaas in de Ver. Staten Het is u bekend, dat de gezond heidszorg enorm veel geld kost. Gisteren nog deelde de zieken fondsraad mee, dat met de huidige ziekenfondspremie van 9-7% er in 1984 een tekort dreigt van 2 mil jard gulden. De premie moet om hoog zegt de ziekenfondsraad. Wel ja, toemaar. Het kabinet tracht overigens de sociale premiedruk niet verder te laten uitlopen en is dus niet voor een verhoging van de zieken fondspremie. Dat is een loffelijk streven, maar dan moet het kabi net wel snel iets doen tegen de toenemende ligdagkosten in zie kenhuizen en toenemende kosten van specialisten etc. Want je kunt natuurlijk wel met alle mogelijke kunstgrepen trachten een premieverhoging tegen te gaan, uaar als je aan de andere kant de ongelimiteerde kostenstijgingen toelaat ontstaat er, zoals de ziekenfondsraad vreest, een tekort van.2 miljard en dat is dan toch een cijfer met 9 nullen. Die staatssekretaris, meneer van de Reyden, komt dan wel met allerlei modellen aanzetten, waaronder een zgn. drietrapsra ket, maar wezenlijke oplossingen wat betreft de kostenbewaking heeft hij nog niet aangereikt. We hebben het al meer gezegd, het is toch wel een wonderlijke stuntrijder. Zijn laatste maatregel wat de huispellerij van garnalen betreft is er een voorbeeld van. Onder druk van de totale 2e ka mer heeft hij zijn ongenuanceer de maatregel maar weer inge trokken, althans uitgesteld. Die staatssekretaris heeft veel weg van een tandarts: dat is een goo chelaar, die door metaal in je mond te stoppen goud uitje zak ken haalt. Ziezo, dat ei zijn we weer kwijt, het papier is geduldig. Waar we eigenlijk naar toe wilden met on ze schrijverij is het volgende. Verzekerden opgelet! Laatst kregen we een telefoontje van een verzekerde, die vertelde zijn rekening van een specialist aan de Z.H.V. gezonden te heb ben en van het Z.H.V. bericht te rug ontving, dat maar een zeker bedrag vergoed werd en hij de rest zelf moest regelen met de specialist. De vergoeding van de Z.H.V. was het overeengekomen bedrag, dat in rekening gebracht mocht worden en dus had de specialist kennelijk teveel gere kend. Wij meteen in de telefoon ge klommen om met kollega Kraak van de Z.H.V. overleg te plegen. Wij zagen daarin een stuk voor lichting liggen naar de verzeker den toe. Het boek, waarin de tarieven af spraken met huisartsen en spe cialisten staan, is echter zo dik, dat het ondoenlijk is deze te pu bliceren. Wel ontvingen wij een soort instruktie voor verzekerden, opgesteld door de heer Wagenaar van de Z.H.V., waaraan wij het volgende ontlenen. Om een snelle afwikkeling van schades te bewerkstelligen dient u de nota's die u ontvangt zelf te kontroleren op naam, adres en woonplaats. Verder of de data van konsulten en eventuele ver richtingen overeenstemmen. Al vorens een nota wordt ingezon den op de nota het kliëntnummer en volgnummer vermelden, zodat wij direkt zien voor welk gezinslid de behandeling is geweest. Dui delijk op de nota vermelden, be taald of niet betaald. Alleen ori ginele nota's worden in behande ling genomen. Van alle verrekeningen ontvan gen de verzekerden een kennis geving van uitkering. Belangrijk de Lange is ook te weten, dat op apotheek nota's administratiekosten, handverkoop (middelen die niet als geneesmiddelen geregistreerd staan, dus ook zonder recept ver krijgbaar zijn) en verbandmate rialen niet worden vergoed. Dit voorkomt achteraf teleurstelling en voor de Z.H.V. veel korres- pondentie. Opname Wij verzoeken u een opname zo vlug als mogelijk, in ieder geval binnen 24 uur te melden aan onze patiëntenadministratie. Doorge geven dient te worden het zie kenhuis, de behandelend specia list, de huisarts en in welke klasse de opname plaatsvindt. Wij dragen er zorg voor dat het ziekenhuis een voorlopige mach tiging ontvangt. Tevens moet de kennisgeving van opname (die een verzekerde bij aanmelding ontvangt) afgegeven worden bij opname. Het algemeen gedeelte moet door de verzekerde worden ingevuld, de patiëntenadministratie van het ziekenhuis verzorgt de rest. Tandheelkundige hulp voor kin deren geboren na 31 december 1968 Tevens wijzen wij erop dat tand heelkundige hulp voor kinderen geboren vanaf 1 januari 1969 uit de hoofdverzekering wordt ver goed. De gemiddelde vergoeding be draagt 80%. Indien gekozen is voor een vrij willig eigen risiko verzekering, valt deze tandheelkundige hulp onder het eigen risiko bedrag. Fysiotherapie Bij het begin van een ziektegeval kan na verwijzing fysiotherapie voor drie maanden door ons be taald worden. Indien de behandelingen langer medisch noodzakelijk zijn, dient dit vooraf middels het door u ontvangen vervolgaanvraagfor- mulier door de behandelend arts ..de opbouw van het tarief... of specialist gemotiveerd aange vraagd te worden. Dezelfde regeling geldt voor lo gopedie en/of foniatrie. Voor manuele therapie wordt ƒ26,05 vergoed, omdat door de minister geen beschikking is af gegeven. Wij vergoeden dus onverplicht het bedrag dat gelijk is aan het tarief voor massage en oefen therapie. Psychotherapie Deze behandelingen dienen vooraf gemotiveerd aangevraagd te worden. Wij wijïen erop dat aanvragen achteraf niet in be handeling worden genomen, en dat bij machtiging een eigen bij drage van 10,- per zitting ver schuldigd is. Plastische chirurgie Hiervoor dient vooraf een gemo tiveerde medische aanvraag in gediend te worden. Deze wordt voorgelegd aan onze medisch ad viseur, waarna in vele gevallen de betrokkene opgeroepen wordt om ter beoordeling op zijn spreekuur te komen. De medisch adviseur adviseert of de behandeling medisch noodza kelijk is. Schoonheidsbehande lingen worden niet vergoed. Tot zover de instrukties en advie zen van de Z.H.V. Ons advies eraan toevoegende is dit: betaal de rekeningen niet zelf maar wacht eerst af wat de ZJH.V. er van betaalt. Blijkt uw behande lend specialist dan te veel in reke ning te hebben gebracht dan kunt u hem daar opheldering over vra gen. J.de Lange De kop is eraf. Januari 1984 zit er alweer op. We zitten midden in een periode waarin het kan vriezen maar ook kan dooien. De natuurlijke trekjes van onze Hollandse "winters" zijn u vast niet vreemd. Net als je de schaatsen uit het vet haalt, valt de dooi in. Van rondjes trekken op de ijsbaan komt dus niets, maar we ge ven de moed niet op! Hoop doet im mers leven, zo was het toch? Ook in onze huidige maatschappij is het weertype van vriezen en dooien niet vreemd. Als weerdeskundige Jan Pelleboer dagelijks de huidige markt zou voorzien van voorspellingen dan zou zijn eindkonklusie vele malen deze zijn: "Het kan vriezen en het kan dooien", en met deze uitspraak waagt hij zich in elk geval niet op glad ijs. Via de nieuwsmedia bereiken ons allerlei berichten omtrent prijsver hogingen en jawel ook prijsverlagin gen. Lees je 's maandags nog, dat de dieselolie goedkoper wordt tot je grote verbazing wordt enkele dagen (of weken) later de prijs verhoogd. We blijven schommelen. Men weet niet waar men aan toe is. U zult on getwijfeld nog meer praktijkgevallen voor de geest kunnen halen. De ze kerheid ontbreekt dus, dat moge duidelijk zijn. In het verzekeringsbedrijf komen, zoals u ongetwijfeld weet, van tijd tot tijd premiewijzigingen voor. In bijna alle gevallen betreft het dan een premieverhoging. Vanaf 1 januari 1984 hebben de Leven-maatschappijen haar tarieven voor verzekeringen zonder spaarele- ment verlaagd. Deze premieverlaging is het gevolg van de toepassing van een meer re cente sterftetafel, een gewijzigde kostenopslag en een wijziging m.b.t. de provisieregeling. Altijd welkom in deze ekonomische recessie. Zo ziet 6 U, het kan ook hier vriezen en/of dooien. Ook de Onderlinge Levensverzeke ringsmaatschappij OBF heeft haar tarieven voor verzekeringen zonder spaarelement verlaagd. Verzekeringen zonder spaarelement zijn: gelijkblijvende en dalende tij delijke verzekering bij overlijden, ri- sikoverzekering op vaste termijn en erfrente verzekeringen. Het OBF (de naambekendheid neemt toe) doet echter meer. Het onderlinge beginsel gaat weer spre ken. Tegenover haar bestaande le den doet OBF-Leven iets extra's. Ook nooit weg, zult u zeggen. Inder daad gunstige geluiden. Door de ta riefsverlaging van genoemde verze keringen zonder spaarelement voor 1 januari 1984, zelfstandig dan wel in kombinatie met een spaarverzeke- ring gesloten, worden de verzekerde kapitalen door een definitieve winst bijschrijving verhoogd. Deze winst- bijschriiving zal ongeveer neerko men op 25% maar daarover worden alle betrokkenen t.z.t. uitvoerig in gelicht. (Een gelijkblijvende tijde lijke verzekering bij overlijden van 100.000,- wordt dus straks door de winstbijschrijving 125.000,- dit even om u een indikatie te geven). Nieuwe verzekeringen zonder spaarelement afgesloten na 1 januari 1984 delen in een nieuw te vormen fonds, ervan uitgaande dat een over schot tot nieuwe winstfondsvorming leidt. Voor verzekeringen of gedeelten met spaarelement verandert niets. Be staande en nieuwe verzekeringen met spaarelement blijven evenals voorheen delen in het daarvoor ge vormde winstfonds (in 1983 - 24,7%). In de praktijk komt het erop neer, dat door deze algehele aanpassing het premieverschil in de zg. risikota- rieven tussen de diverse Leven maatschappijen tot een minimum wordt beperkt. Zoals uit nevenstaande reeds is ge bleken kunnen we niet alles voor zien. Onvoorziene omstandigheden kun nen het nodig maken om Uw levens verzekering opnieuw te bekijken en eventueel te wijzigen. Het kan zijn dat u het verzekerd bedrag wil verho gen, een andere vorm wenst aan te gaan of de polis fïskaal analyseren. Omdat het kiezen van een levensver zekering vaak geen eenvoudige zaak is, doet u er goed aan zich af te vragen of u er wel één nodig hebt en waar voor. Dan ook kunt u gaan zoeken naar de juiste vorm en de hoogte van de verzekering. Omdat het kan vrie zen en dooien doet u er goed aan uw verzekeringspakket regelmatig door te nemen en eventueel te herzien. Kunstkaas, een produkt waar voor bij de bereiding geen melk, maar als eiwitbron ondermelk, wei of caseïne wordt aangewend en het melkvet vervangen wordt door plantaardige vetten en/of oliën, had in 1980 in de Verenig de Staten een marktaandeel van omstreeks 5,5%, aldus dr. Karl HP I -$Ê$ÊÊÊÊ$ÊËM J.Folmer Problemen? Even gebeld naar ons kantoor. Wij dienen u graag van ad vies. J. Folmer Sumereder op de Oostenrijkse Zuiveldag. In de Ver. Staten ver wacht men dat dit aandeel tegen 1985 15% zal hebben bereikt en tegen het jaar 2000 zelfs 50%. Er wordt met ijver en kennis gewerkt aan een verdere vervolmaking van het produktieproces. 3 februari 1984 Misschien kunnen we nog rondjes Op vrijdag 27 januari 1984 werden 33 studenten van de 4-jarige Hogere Landbouwschool te Dordrecht gedi plomeerd, te weten: Agrarische Bedrijfskunde: G. Andeweg, Voorburg;A. Baars, Barendrecht: D.R. Bakker, Dor drecht; T. Duizer, Dalem; D.T. Gerritsen, Schemmerhorn; C.J.A.M. van Heijst, Heerle; R.J. Kuis, Den Hoorn; T. van der Meer, Zwarte- waal; O.J.A.M. Mouwen, Wouw; H.J. Romein, Dordrecht; A. Tase- laar, Spijkenisse en P.J. Voorwinden, Zwijndrecht. Plantenteelt: A. Bakker, Ridderkerk; C.C.M. van de Boogaart, Roggel; J.J. Borsboom, Leidschendam; B. van der Spek, Schuddebeurs; J.P. van der Veen, Ridderkerk en A.D. Wisse Nijssen, Kapelle. Veehouderij: A.M.P.M. Bink, Waspik; M.A. Domhof, Rotterdam; P. Hooger- brugge, Rotterdam; R.J. Kindt, Dordrecht; D.W. Kleingeld, Dor drecht; J.T. Lexmond, Bergschen- hoek; W.K.J. Rijm, Zevenhuizen; A.M. van Rijn, Zoeterwoude; H.J. van Rinsum, Dordrecht; J.W.M. Roeien, Strijbeek; E.R. Slingerland, Hilvarenbeek; A.M.C. Tops. Leiden; N.C.G. Vieveen, Zoetermeer: J. van Vliet, Gouda en I. de Vos. Breda.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6