Grote drie voor een superheffing op melk Braks: vertrouwen in toekomst agrarische export In 1983 1 miljoen ton aardappelen tot konsumptie- produkten verwerkt! Kleinfruitavond Kapelle De drie grote frakties in de Tweede Kamer accepteren de invoering van een Europese superheffing op melk. Wel bestaat verschil van mening over het laten voortbestaan van de medeverantwoordelijkheidsheffing. De twee regeringspartijen CDA en VVD zijn vóór een superheffing en zij vinden daarbij de PvdA aan hun zijde. Met hun drieën vormen zij een zeer royale meerderheid. CDA-woord voerder Van der Linden formuleerde zijn standpunt aldus: "Wij stemmen in met een meer marktgerichte politiek. Daarvoor is noodzakelijk dat een terughoudend prijsbeleid gevoerd wordt, interven tieregelingen afgeslankt, monetair compenserende bedragen snel afge bouwd, medeverantwoordelijk heidsheffing in stand blijft - wellicht op een iets hoger niveau - en als slotstuk en noodgreep acceptatie van de superheffing'.'. Volgens Van der Linden dient de superheffing een tijdelijk karakter te hebben, unifor me uitwerking, geen mengprijssys- teem en dient het referentiejaar zo dicht mogelijk bij 1983 te liggen. Van der Linden bepleitte ook enige ruimte voor knelpuntgevallen. Overigens zette het CDA wel grote vraagtekens achter de uitvoerbaar heid van een superheffing. De mi- nisterwerd gevraagdnogeensnaderin te gaan op de afweging superheffing en gedifferentieerde medeverant woordelijkheidsheffing (plan-Lu- teijn, redaktie). "Ronduit onaanvaardbaar," aldus Van der Linden, "blijft een intensie ve melkheffing". Hij zag deze als een straf op goed ondernemerschap. Daarmee zou de Europese Commis sie zich ongeloofwaardig maken. Eerst premies geven om melkvee houders aan te moedigen hun be drijven te moderniseren om diezelf de melkveehouders vervolgens een extra straf op te leggen. Paardemiddel VVD-woordvoerder Blauw zei van ie superheffing geen strukturele op lossing te verwachten. Hij noemde het een paardemiddel, nodig om eni ge orde op zaken te stellen. Men is in de problemen geraakt door gebrek aan besluitvorming en door de wij- felachtige houding van Landbouw- kommissaris Dalsager. De superhef fing is volgens Blauw een paarde middel omdat het stilstand in ont wikkeling veroorzaakt wat op lange re termijn het produktie-apparaat snel zal doen verouderen. De VVD bepleitte een superheffing, welke voor alle tien EG-landen geldt. Eén jaar na instellen zullen opnieuw de mogelijkheden tot bij stellen bekeken moeten worden. "Daarnaast zal, bij het instellen defi nitief het eindpunt van deze maatre gel bekend moeten zijn. Wij denken hierbij aan maximaal drie jaar", al dus Blauw, die zei zeer verontrust te zijn over het dreigen met kontrole door de Algemene Inspektie Dienst (AID) op naleving van de regels rond de superheffing. Evenals het CDA verwerpt ook de VVD een heffing op intensieve melkveehouderij. Passend prijsbeleid PvdA-woordvoerder Tazelaar pleitte ervoor dat bij invoering van een su perheffing op melk een prijskom- pensatie gegeven wordt vanwege het inkomensbeleid. Hij noemde het onacceptabel als dat niet zou gebeu ren. "De minister heeft, op budget taire gronden, begrip getoond voor een voorzichtig prijsbeleid, óók bij invoering van een superheffing. Dit kan en dit mag niet," aldus Tazelaar, die de minister vroeg zich juist in te Minister Braks van Landbouw en Visserij ziet dit jaar de agrarische export met vertrouwen tegemoet. Voorwaarde is wel dat ons land geen belemmeringen in de weg worden gelegd. Bovendien zullen in tijden van toenemend protektionisme de produkten van onbesproken kwaliteit moeten blijven. Braks, die dit maandagmorgen heeft verklaard tijdens de presentatie van het exportbevorderings programma van zijn depar tement, heeft daar nog wel eens zorg over. Hij wilde niet spreken over een strukturele kwaliteitsvermindering, maar sommige producenten lijken het met de kwaliteit wat minder nauw te nemen. Hij waarschuwde dat de overheid streng op de kwaliteit zal blijven toezien. De Europese Gemeenschap, met name de Duitse Bondsrepubliek, de Verenigde Staten, Japan, de Sovjet-Unie, een aantal landen in het Midden-Oosten en de Volksrepubliek China zijn de belangrijkste lan den waarop de expoitbevorderingsaktiviteiten van het ministerie van Landbouw en Visserij dit jaar zijn gericht. De eerste aandacht, aldus Braks, is gericht op behoud van onze positie in de EG. Groeimogelijkheden zijn er onder andere nog in de Verenigde Staten. In sommige andere landen ligt dit moeilijker. Zij willen onze produkten wel, maar kunnen die niet kopen, omdat zij er geen geld voor hebben. Dat geldt ook voor sommige olielanden. Volgens Braks is de EG weliswaar een redelijke stabiele koopkrachtige markt, maar zijn er bedreigingen. Er is sprake van een teruglopende koopkracht en een toenemende konkurrentie, onder andere van West-Duitsland, ons be langrijkste agrarische exportland, en het Verenigd Koninkrijk. Bij de oos terburen liggen nog mogelijköeden in het zuiden en in bepaalde sekto ren. China, zo deelde Braks mee, zendt voortdurend signalen dat zij de situatie van voor 1980 wil oppakken. China heeft al voorgesteld in het na jaar een tentoonstelling te houden op het gebied van pluimvee-, varkens en melkveehouderij en de aanverwante industrie. Volgens Braks moet China vooral op de langere termijn worden bekeken. Op de kortere termijn is Taiwan een veel lukratievere markt, aldus de be windsman. In de Sovjet-Unie liggen eveneens grote mogelijkheden, maar dan moeten de Russen wel met konkrete bestellingen komen. Het exportbe vorderingsprogramma richt zich ook speciaal op Japan, de op een na grootste voedselimporteur ter wereld. Nederland heeft als op een na grootste exporteur slechts een zeer klein aandeel in die invoer. Het is niet meer dan logisch, zo vindt Braks, dat wordt getracht import en export meer op een lijn te krijgen. Japan heeft strenge kwaliteits- en gezondheidseisen bij invoer, maar volgens Braks moet het mogelijk zijn deze markt op den duur open te 3 februari 1984 krijgen. Voor dit jaar heeft het mi nisterie tien miljoen gulden uitge trokken voor de exportbevordering. Dit jaar zijn er een kleine tweehon derd aktiviteiten in ongeveer zestig landen. Bij een aantal daarvan wordt samengewerkt met ekonomische za ken, zoals bij de internationale va rende tentoonstelling die eind no vember een aantal landen in het Midden-Oosten aandoet. Het be drijfsleven heeft voor dit jaar onge veer 100 miljoen gulden beschikbaar voor gelijksoortige aktiviteiten. Braks hamerde maandag herhaalde malen op het grote belang van sa menwerking tussen overheid en be drijfsleven. De tijd van de naar de oud-minister van ekonomische za ken genoemde "Langman-doctrine" (zo weinig mogelijk bemoeiienis van de overheid) is volgens Braks voor goed voorbij. Minister Braks liet op de Grüne Woche in Berlijn geen gelegenheid onbenut om ons produkt aan te prijzen. Hier poseert hij voor buitenlandse fotograven. Het produktschap voor aardappe len heeft bekendgemaakt dat over het hele jaar. 1983 totaal 1 miljoen ton aardappelen is verwerkt tot aardappel-konsumptieprodukten. Dit is bijna 8% meer dan in 1982 toen 928.000 ton tot produkten is verwerkt. Van de 1 miljoen ton is 740.000 ton verwerkt tot voorge bakken produkten. De export van aardappelkonsumptieprodukten komt omgerekend tot verse aard appelen neer op totaal 755.800 ton in 1983 terwijl de import over dat jaar neer kwam op 55.000 ton. De export is beduidend meer en de import evenveel vergeleken met 1982. West-Duitsland is verreweg de grootste afnemer van voorge bakken produkten. Naar onze oosterburen ging het vorig jaar 142.000 ton terwijl het Verenigd Koninkrijk op de tweede plaats komt met 60.400 ton. zetten voor een passend prijsbeleid. Tazelaar zei dat er een oplossing ge vonden moet worden voor de steeds verder stijgende overproduktie. "Maar niet alleen ten koste van de boeren: die hebben in de laatste ja ren niets anders gedaan dan zo goed mogelijk werken in de gegeven si tuatie. Hun inkomen dient daarom in 1984 reëel gelijk te blijven". Om inkomensachteruitgang vanwe ge de superheffing en afbouw van monetair compenserende bedragen te voorkomen zullen aflopende na tionale maatregelen getroffen moe ten worden, welke gedeeltelijk be taald dienen te worden door de EG. "Wij vragen de regering daarvoor inkomenstoeslagen te hanteren, waarbij een bepaald minimuminko men uitgangspunt dient te zijn", al dus Tazelaar. Hij toonde zich een voorstander van afschaffing van de normale medeverantwoordelijk heidsheffing. "Bij een systeem van superheffing heeft een normale hef fing geen betekenis meer," zei hij. (vervolg van pag. 2) Sektieraadsvergadering vollegrondsgroente N.T.S. Op donderdag 9 februari a.s. wordt de jaarlijkse sektieraadsvergadering Vollegrondsgroente N.T.S. gehou den. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering worden o.a. de aktivi teiten van de sektie Vollegronds groente en van het sektiebestuur Vollegrondsgroente N.T.S. bespro ken. Na de pauze zal de heer dr.ir. J.H.J. Spiertz, direkteur van het P.A.G.V., een inleiding houden over: de rol van het Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de Vol- legrond bij het vollegrondsgroente - onderzoek. De vergadering wordt gehouden in veiling Berkel te Bleiswijk en zal om 14.00 uur aanvangen. Op woensdag 15 februari a.s. om 19.15 uur zal in de kantine van de veiling te Kapelle een kleinfruit- teeltavond worden gehouden. Alle leden van de C.V.Z. veilingen, die belangstelling hebben voor de klein- fruitteelt, worden hiervoor uitgeno digd, maar ook niet-leden die inte resse hebben voor dit onderwerp, zijn van harte welkom. Op deze avond zal de heer C. Geen- se, bedrijfsvoorlichter van het Kon- sulentschap voor de tuinbouw Zuid- West Nederland, een inleiding hou den over de problemen eii mogelijk heden van de frambozenteelt, terwijl ir. J. Dijkstra, als kleinfruitdeskun- dige werkzaam bij het Konsulent- schap voor de fruitteelt in algemene dienst, zal spreken over "aanbeve lingen voor de fruitteelt". Aansluitend op dit onderwerp zal er een forumdiskussie zijn met ver schillende deskundigen van de teelt en afzet van kleinfruit. NTV: tuinbouwvakbeurs De Nederlandse Tuinbouw Vak beurs wordt in 1984 gehouden van dinsdag 7 februari tot en met zater dag 11 februari in de grote hallen van de groenteveiling in Bleiswijk, Hol land. Op een oppervlakte van ruim 30.000 m2 tonen ca. 400 standhou ders de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de teelt en de tech niek. De NTV is uitgegroeid tot één van de belangrijkste tuinbouwvak- benrzen ter wereld. Entree ƒ7,50, parkeren gratis. De informatie die de standhouders geven over hun produkten wordt aangevuld door adviezen van insti tuten uit Wageningen, door voor lichting van de rijksoverheid en pro motie-organisaties. Bij de hoofdin gang is een grote, centrale inlichtin genstand. ZAJK Studiedag 1983/84 Bedrijfsovername en intensivering Dinsdag 14 februari "Caisson", Kapelle Middagprogramma: aanvang 14.00 uur. "Mogelijkheden en randvoor waarden voor intensivering op zeeuwse landbouwbedrijven". Inleidingen door: dhr. v.d. A a (sev- ncb), dhr. Wals (voorlichting konsu- lentschap tuinbouw), dhr. Meeuwis- sen (voorlichting konsulentschap pluimvee- en varkenshouderij). Gezamenlijke maaltijd: 18.00 uur. Avondprogramma: aanvang 20.00 uur. Forumdiskussie: "Intensiveren, ja, maarDeze beleidsdiskussie wordt ingeleid door ir. W.L.A.G. Tacken (direkteur LaVo-Zeeland). Andere forumleden zijn o.a. Henk Bielderman (voorzitter NAJK), An ton Vermeer (vice-voorzitter NCB). NTS Brabant Datum, studieclub, onderwerp, in leider, plaats en tijd ma. 6 feb. Midden-Brabant, jaarver gadering (voor alle sekties). De Steenbakker, Kaatsheuvel, 19.30 uur do. 9 feb. Baronie, studiemiddag prei: N.T.S.-commissie, rassen en andere onderwerpen. J. Roks. C. Roelands, M.-Mulders, veiling Bre da, 14.00 uur vr. 10 feb. Deurne, diskussiemiddag o.a. proeftuinresultaten, C. Roe lands, A. van Oijen, A. Zegers, Ge- rardushuis, Deurne, 13.30 uur. Exkursie Noord-Oost-Brabant: vrij dag 10 feb., rondgang stooktomaten, L. v.d. Bosch, gebr. v.d. Ven, Eerde, 13.30 uur Noord-Brabant: Jaarvergadering jaarrondteelt, chrysant, 19.00 uur in café Bosman te Prinsenbeek. Diskussiemiddag blauwmaanzaad en karwij Op vrijdagmiddag 10 febr. 14.00 uur organiseert het CAR te Zevenbergen een diskussiebijeenkomst over de teelt van blauwmaanzaad en karwij. Korte inleidingen over teelt en afzet en gewasbescherming door de heren S. Vreeke, P.A.G.V. Lelystad en A. Mulders C.A.R. Plaats van bijeenkomst: Hotel van Tilburg, nabij de haven te Steenber gen. VEKAB0 Schouwen Duiveland Algemene ledenvergadering op woensdag 8 februari a.s. om 19.30 uur in het dorpshuis te Ellemeet. Op de agenda staat o.m. een causerie door mevr. Maris-Koster, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland met als onderwerp: "Rekreatie in Zeeland". Bij de zaken van huishou delijke aard behoort o.m. de vast stelling van de statuten en van de federatie-overeenkomst. Voorts is er een bestuursverkiezing. Voorlichtingsavond snijmaisteelt De snijmaisstudieklub Zuid-Beve land organiseert op maandag 6 fe bruari 1984, om 19.30 uur in "De Vroone" te Kapelle een voorlich tingsavond over de teelt van snijmais. Dit gebeurt in samenwerking met de verenigingen voor bedrijfsvoorlich ting. Inleiding met een diaserie over "Ontwikkelingen bij de teelt van snijmais en mogelijkheden van corn cob-mix", door de heren J. Jansen en J. Luteijn, medewerkers van de Fa. Vanderhave, Kapelle. Iedereen is welkom! Aléemene vergadering Cebeco Zuidwest Op 9 februari houdt Cebeco-Zuid- west haar algemene vergadering in "De Schouwburg" te Middelburg. Aanvang 13.30 uur. Tevens zal de heer S. Silvis als algeipeen direkteur terugtreden. Naast een aantal zaken van huishoudelijke aarö zal er een rede woröen uitgesproken door de voorzitter van de Nationale Coöpe ratieve Raad ir. D. Luteijn. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor West ZuidBeveland Jaarvergadering op donderdagmid dag 9 februari om 13.30 uur in de Jeugdhoeve te 'sHeerenhoek. Lezing van ir. H.J.H. Janssen, adj. dir. Praktijkschool Horst, centrum voor onderwijs in dierveredeling en rund veehouderij. Onderwerp: Is een ne ventak van veehouderij een zinvolle mogelijkheid voor het akkerbouw bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5