Bintje dünnsehaelwett h ^vs ■dllll" Oil Aan onzekerheid bij melkveehouders moet snel eind komen" <9 9<r J) I AHH £%U% 69e JAARGANG zuidelijke landbouw maatschappij Verzekeringsnieuws Goed bekeken!! Z.L.M.-voorzitter Doeleman 55 Graanteelt m 3 FEBRUARI 19J tuinbouwblad Minister van Landbouw en Visserij, ir. G.J.M. Braks, schilt een Hollandse aardappel op de Grüne Woche, op de stand van het NI VA A Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten). Op dit moment is de Nederlandse agrarische sektor op de Grüne Woche te Berlijn aanwezig. Op de grootste levensmiddelen tentoonstelling in Europa proberen 30 landen hun produkten aan de man te brengen. Eén op de drie aardappels die in Berlijn gegeten wordt, komt uit Nederland. Minister Braks was gaarne bereid om deze voor Nederland belangrijke export met het schillen van een "pieper" te onderstrepen. "Van optimistisch op dit moment tot zorgelijk voor wat ons te wachten staat", aldus verwoordde de voorzitter van de Z.L.M., de heer A.J.G. Doeleman, tijdens de hoofdbestuursvergadering die maandag 30 januari plaatsvond in "Het Pannenhuis" te Hoogerheide kort maar krachtig de stemming in de zuidwestelijke land bouw op dit moment. Hij stelde vast dat de stemming in zowel akkerbouw als fruitteelt goed is en dat zelfs bij de veehouderij de uitkomsten gunstiger lijken dan de L.E.I.- cijfers uitwijzen. Maar deze sektor wordt momenteel ge plaagd door een grote onzekerheid over wat de komende jaren zullen brengen. Doeleman: "Er is zeer veel onrust over de dreigende superheffing. Vooral degene die na 1981 zijn veestapel heeft uitgebreid maakt zich terecht zorgen. Vragen hierover kunnen ook door de meest in gewijden niet worden beantwoord want op dit moment is er helaas geen enkele zekerheid welke besluiten er in Brussel genomen gaan worden. De standpunten tussen de verschillende lidstaten liggen zeer sterk uiteen. Toch is het volgens de Z.L.M.-voorzitter nodig ondanks de uiteenlopende meningen een Nederlands standpunt in te nemen dat tot stand dient te komen in overleg tussen het Landbouwschap en de minister. Overleg over wat wel of niet aanvaardbaar is is nodig om de vertrouwensbasis tussen de minister en het Landbouwschap in stand te houden. Dit geldt overigens ook voor de granen. Doele man: "Veehouderijbedrijven die investeringen hebben gedaan met of zonder subsidie óók na 1 981 mogen nu niet ekstra gestraft worden door een superheffing ten opzichte van bedrijven die voor 1981 hebben geïnves teerd". "Gelukkig is hierover" zo voegde hij eraan toe "geen verschil van mening met de minister". De voorzitter onderstreepte nog eens duidelijk het belang van de tarweteelt voor de Nederlandse akkerbouw. Wat de graanprijzen betreft wordt de E E G. vanuit Amerika nog eens ekstra onder druk gezet. Voor Nederland zijn de E.G.-prijsvoorstellen samen met Duitsland ekstra ongun stig doordat wij met de afbraak van de positieve M.C.B.'s gekonfronteerd worden. "Het verschil in waarde tussen de valuta's in de verschillende lidstaten onderstreept hoever wij nog afstaan van de volledige eenheid in Eu ropa" aldus de heer Doeleman die dat nog eens beves tigd zag in de akties van de varkensboeren in Frankrijk tegen de import van vlees vanuit Nederland. Dat is de kop van een artikel van de heer Visscher, te vinden onder verzekeringsnieuws op pagina 6 en 7. Wij zouden ervan willen maken "bekijk het goed". Straks, d.w.z. 1 maart prolongeren alle bromfietsen in Nederland. Tal van onze verzekerden hebben voor hun bromfiets elders een verzekering lopende en betalen daarvoor teveel premie, althans in vergelijking met de onze. In een tijd, dat iedereen de mond vol heeft over bezuinigingen, is dat toch wel wat wonderlijk. Overigens laten wij een ieder de grootste vrijheid d.w.z. als een verzekerde van ons elders meer wil betalen is dat zijn verantwoordelijkheid. Wat de ziektenkostenverzekering betreft zijn er op een aantal punten wel degelijk tarievenafspraken met huis artsen, specialisten etc. Zij kunnen dus niet zomaar een eind weg rekenen. Jammer, dat wij die vastgestelde ta rieven niet kunnen publiceren. Van Z.H.V. zijde werd overigens gesteld, dat de meeste medici zich wel stipt houden aan de tarievenafspraken. Vervolgens kunt u lezen over het verschil tussen uitslui tingen op grond van de wet en die van de polisvoor waarden, misschien moeilijk te volgen, maar dat ligt dan niet aan de schrijver. In het citatenboek lezen wij: "sommige mensen zetten hun stem kracht hij wanneer ze hun argumenten kracht zouden moeten bijzetten". Voor de artikelen van de heer Cevaal geldt precies het omgekeerde. Zijn artikelen zijn doorspekt met goede ad viezen. Tenslotte wordt uw speciale aandacht gevraagd voor de tariefsverlaging in de risiko leven-sektor. Let u ook even op de winstbijschrijving van het O.B.F Dat is niet mis, wat onze levenpartner, het O.B.F. doet. "Te laat en te zwak is er door de Franse overheid tegen deze aktie opgetreden. Het lijkt er meer op dat deze aktie de Franse overheid wel van pas kwam. Het "onaan vaardbare" ervan door Mitterand uitgesproken heeft de ze twijfel niet weg kunnen nemen", aldus de Z.L.M.- voorzitter. Het overleg in landbouwkontakt tussen de Gedeputeerde Staten van Zeeland en het Landbouwschap over de ge varen van luchtverontreiniging van de te bouwen kolen centrale en de Total raffinaderij heeft ons volgens de heer Doeleman niet gerustgesteld. De problemen van de luchtverontreiniging met o.a. de toenemende schade van de zure regen noopt ons uiterst kritisch te zijn. "Wanneer wij als landbouw meewerken aan het tot stand komen van een meststoffenwet en te maken krijgen met een wet op de bodembescherming dienen wij ook kritisch te zijn op wat van buiten af op ons af komt". Dat geldt met name ook voor het gebruik van zuiverings slib in de landbouw. Nauwgezette kontrole op de aanwe zigheid van zware metalen is volgens hem nodig voor dat zuiveringsslib in de landbouw wordt toegepast. Het regelend optreden door de overheid is noodzakelijk in het spanningsveld tussen het dringende aanbod van zui veringsslib en de bereidheid van de individuele boer om het slib aan te wenden. De heer Doeleman zei verheugd te zijn met de uitspraak van de minister van Landbouw dat er een vestiging van Hoger Agrarisch Onderwijs in het westen van het land blijft. "Wij gaan er daarbij van uit dat deze vestigings plaats Dordrecht blijft, dat wil zeggen het agrarisch op leidingscentrum van het K.N.L.C. Daardoor kunnen de reeds ontwikkelde plannen voor uitbreiding inklusief het H L S.-gedeelte zo snel mogelijk tot uitvoering gebracht worden. Vertraging hiervan is zeker niet te aksepteren al dus de Z.L.M.-voorzitter die er tenslotte op wees dat er blijvend druk moet worden uitgeoefend om de huisves tingsproblemen van de Lagere Agrarische School te Ka- pelle en vooral van de Middelbare Agrarische School te Goes drastisch te verbeteren. "Te veel is er tot nu toe steeds naar noodoplossingen gezocht die uiteindelijk steeds weer onvoldoende bleken te zijn. Het mag daarbij geen verschil maken of het gaat om een rijksschool dan wel om een bijzondere school onder de verantwoorde lijkheid van een of meer landbouworganisaties", zo be sloot de heer Doeleman zijn openingswoord. Vervolg verslag op pag. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1