Wim en Corrie Roskam, Kerkwerve p.j. zuid geluid Uit het H.B. uit de- Initiatiefgroep "Antwoord op Brussel organiseert handtekeningen-kampagne tegen Brusselse voorstellen redaktie henk tegels p.j.-z.-agenda Leghennen als intensieve veehouderij Wim en Corrie Roskam, beiden 28 jaar, runnen reeds 5 jaar zelfstandig hun bedrijf bij Kerkwerve. Ze vinden dat intensivering zeker niet voor alle bedrijven een oplossing is. Daarnaast is het een slechte zaak wanneer veel bedrijven tot intensi vering overgaan. Dit zal de positie van bedrijven die al geïntensiveerd hebben en/of waarvoor het noodza kelijk is er niet makkelijker op ma ken. Direkt na LAS in bedrijf gerold Het bedrijf van Wim en Corrie be slaat 15 ha, waarop Va suikerbieten, Va aardappelen, Va uien en Va granen graszaad verbouwd worden. Wim is in 1969, direkt na de LAS thuis komen werken omdat zijn vader alleen nog lichte werkzaam heden mocht verrichten. Dit was ook de reden dat er werd begonnen met 4.000 leghennen. Er waren toen ook nog 12 melkkoeien. Bij de invoering van de melktank zijn deze opge ruimd en kwamen er 6.000 leghen nen voor in de plaats. Na de LAS heeft Wim nog 3 jaar op het leerlingenstelsel gezeten, al was hij liever naar de MAS gegaan. Verkoop aan huis van eieren belang rijker dan kontrakt Anno 1983 zijn er nog steeds 10.000 leghennen. De prijzen van de laatste jaren waren van dien aard dat er niet uitgebreid is. Toch hebben Wim en Corrie al een paar jaar het plan om tot 20.000 leg hennen uit te breiden. Temeer de ervaring van Wim geleerd heeft dat slechte jaren en goéde jaren elkaar beurtelings afwisselen. (Sinds okto ber zijn de prijzen als verwacht weer aangetrokken). Maar de bank houdt hier geen rekening mee. Ze hadden wel een hypotheek kunnen krijgen als er een kontrakt met Hendrix ge sloten werd. Maar Wim en Corrie willen niet met handen en voeten gebonden zijn aan een voederfabri kant. Andere redenen voor Wim en Corrie om geen kontrakt aan te gaan zijn: - In het algemeen is de voerprijs lager, meestal d.m.v. onderhan delingen (300 tot 400 ton per jaar) - Je bent vrij waar je de kippen koopt en dat is meestal goedko per - Verder vinden ze het afsluiten van kontrakten een ziekelijke si tuatie, omdat dit het vrije onder nemerschap kapot maakt Hoe hebben ze de laatste paar jaar, waarin op ieder ei toegelegd moest worden, overbrugd? Heel belangrijk hierbij is de verkoop van eieren aan huis. Dit onderdeel van het bedrijf, dat vnl. door Corrie verzorgd wordt, heeft de ergste fi nanciële klap opgevangen. Er wordt dan ook bewust aan gewerkt om de verkoop aan huis nog uit te kunnen breiden. Wanneer je als kippenhouder in fi nanciële problemen komt, kun je alsnog geld bij de bank krijgen als je tevens een kontrakt met een veevoe derfabrikant tekent. Klein en arbeidsintensief Wim is 7 uur per dag met de kippen bezig. Ze leggen natuurlijk wel 7 da gen per week. Daarnaast moet ook het landwerk nog gedaan worden. Dit vraagt ook nogal wat uren, te meer omdat het bouwplan intensief is. Wel werkt Wim op dit onderdeel van het bedrijf samen met 4 andere boeren, zowel wat arbeid als machi nes betreft. Volgens Wim zou het ideaal zijn als ieder een eigen specifieke tak zou doen. Eén varkens, de ander koeien, weer iemand anders kippen, enz. Nu heeft ieder nog een traktor, daar zou zeker op bezuinigd kunnen worden, zoals ook op andere werktuigen. Wim maakt dus nogal wat uren, maar zonder Corrie is het bedrijf zoals het nu draait niet mogelijk (een ander bouwplan zou dan noodzake lijk zijn). Zij werkt ruim 25 uur per week in het bedrijf naast de huishouding en de zorg voor hun 5 maanden oude zoon. 3 februari 1984 Een klein onderdeel hiervan is de boekhouding. Wim vindt dit heel belangrijk, omdat zij dan volledig op de hoogte is van wat er in het bedrijf omgaat. 20.000 leghennen, is dat wel moge lijk? Ja, want dan zal er meer gemechani seerd worden, o.a. een inpakauto- maat. 10.000 kippen erbij zou dan zeker niet meer tijd vergen. Nu moeten de eieren met de hand ge raapt worden. Waarom geen grove groenteteelt? In de eerste plaats is er geen zoet water en dat is eigenlijk een vereiste. In de tweede plaats past het niet in het bouwplan. Dit is al intensief en voldoet goed, wat een reden is om er niet in te rommelen. Hierbij speelt ook de zwaarte van de grond een rol. Verder ziet Wim nogal eens dat op de plaats waar het ene jaar grove groente gestaan heeft het volgend jaar weinig groeit. Op de derde plaats zou het inhouden dat Corrie dan 50 uur per week in het bedrijf zou moeten werken. Toen ze trouwden wilde Corrie ei genlijk nog wel een deel van haar baan behouden, maar dat ging ge woon niet omdat ze voor de eierver- koop eigenlijk altijd thuis moet zijn, omdat Wim dit er naast zijn werk niet bij kan doen. Hoe staan jullie tegenover intensive ring? "Het is voor een groot aantal bedrij ven een uitkomst. Wel moet er op gepast worden voor teveel intensieve bedrijven. Er zou een soort vestigingswet moe ten zijn voor sommige takken, zodat niet iedereen varkens en kippen kan gaan houden. Daarbij moet op de eerste plaats het hoofdberoep land bouwer zijn! Daarnaast zou er in een aantal ge bieden een stop afgekondigd moeten worden, vnl. daar waar al te veel be drijven in een gebied staan. Dus: intensivering alleen daar waar het nodig en mogelijk is". Wenken voor (toekomstige) kippen houders REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. Wim en Corrie zijn door hun erva ringen ook wijzer geworden. Ze hebben over bepaalde zaken rond de intensivering een uitgesproken me ning. Zo zijn ze van mening dat ie mand die niet van de kippenhouderij op de hoogte is meestal te mooi wordt voorgelicht. Dat de over heidsvoorlichting samenwerkt met b.v. Hendrix vinden ze dubieus. Het beoogde motief van een objektieve voorlichting wordt volgens hen zwaar overschaduwd door de stimu lerende werking die er vanuit gaat. Als er te veel geïnvesteerd wordt, wordt de tak ook uitgehold. Ook hebben de standsorganisaties volgens hen te weinig aandacht voor de pluimveehouderij. De belangen behartiging van de pluimveehouders zou beter gestalte moeten krijgen. Zo zouden de kontrakten in de pluim veehouderij eens goed onder de loep genomen moeten worden, als het niet te laat is. Tenslotte vinden ze dat de banken over het algemeen te veel alleen naar de centen kijken. Ze hebben daarbij te weinig oog voor de toekomst van het bedrijf. Leo van Gastel Mary José Adriaenssens 55 Op 1 februari is in de Boerderij een advertentie verschenen onder de kop "Ons Antwoord op Brussel". Hon derden boeren en boerinnen, afkom stig uit verschillende streken van het land en uit verschillende sektoren, ondertekenden deze advertentie. De bedoeling van de advertentie is om uitdrukking te geven aan de ernstige zorgen die men heeft over de door Brussel voorgestelde bezuinigings maatregelen en prijsvoorstellen. In de advertentie wordt hierover gezegd: "Harder werken en lage inkomens zijn de gevolgen van dit beleid. Vooral voor de kleinere bedrijven". De initiatiefgroep, die deze adver- tentie-kampagne organiseert, is spontaan gevormd door een aantal boeren en boerinnen. Haar grote zorg is dat verschillende sektoren en groepen bedrijven in Europa tegen elkaar uitgespeeld worden. In de advertentie-tekst wordt gepleit voor: - Een superheffing alleen met een kostendekkende melkprijs - Een verhoging van de fabrieks- aardappelprijs op korte termijn - Geen Amerikaanse, maar Euro- pees-lonende graanprijzen - De intensieve veehouderij mag niet het slachtoffer worden van het Brusselse graanbeleid De initiatiefgroep pleit voor een an der landbouwbeleid, waarbij rede lijke inkomens, werkgelegenheid en een goede sociale positie (fatsoen lijke werktijden e.d.) voorop staan. Ze roept in de advertentie kollega's in het land op om door een financiële bijdrage volgende advertenties mo gelijk te maken. Hieronder volgen korte verslagen van de vergaderingen van het Hoofdbe stuur van de P.J.Z., zoals die gehou den werden op dinsdag 20 december 1983 en dinsdag 24 januari 1984. De belangrijkste punten van de H.B.-vergadering van dinsdag 20 de cember waren: - GovertvanDiszalindeP.J.Z.de koördinatie van de agrarische za ken op zich nemen. Omdat deze taak nogal veel werk vereist is Govert uit het D.B. gestapt. Wel zullen er zeer nauwe kontakten tussen Govert en het D.B. worden onderhouden. - Er zal kontakt opgenomen wor den met de P.J.Z.-vertegenwoor- digers in de kringbesturen van de Z.L.M. Doel hiervan is om na te gaan hoe deze vertegenwoordi gers funktioneren en te bekijken hoe zij eventueel hierbij onder steund kunnen worden. - De financiële kommissie stelde voor om de km-vergoeding te verlagen van 30 cent naar 20 cent. Volgens de kommissie was dit noodzakelijk om de benodigde bezuinigingen op te kunnen brengen. De hoofdbestuursleden wilden hiermee niet onmiddellijk akkoord gaan, maar de financiële kommissie voor te stellen naar andere manieren te zoeken om te kunnen bezuinigen, waarbij o.a. gedacht werd aan minder verga deren. De grote avonden voor de diverse afdelingen zijn vastgesteld op de volgende dagen: 13 januari Fij naart; 20 januari 's Heer Abts- kerke; 28 januari West Zeeuws. -Vlaanderen; 3 februari Goes; 4 februari Schouwen-Duiveland; 10 februari Zevenbergen; 17 fe bruari Noord-Beveland; 18 fe bruari Tholen; 17 maart Juweel. De sportkommissie deelde mede, dat Rens van Klinken (afd. Bla- del) deze kommissie ging verla ten. Gelukkig had zich ook weer een nieuwe kandidaat aangemeld in de persoon van Jolanda de Fouw (afdeling Noord-Beve land)' Verder werd er tijdens de verga dering uitgebreid verslag gedaan van het kaderweekend dat eind november gehouden was. Het hoofdbestuur nam het voorstel, dat uit het kaderweekend naar voren was gekomen over. Dit voorstel hield in, dat er op 10 maart 1984 een overlegdag geor ganiseerd zal worden waarop ge sproken zal worden over hoe in de toekomst het verder moet met de P.J.Z. Belangrijk punt dat hierbij aan de orde moet komen 3 februari: Afdeling Goes houdt haar grote avond in 't Zwaantje te Kapel- Ie. 4 februari: Afdeling Schouwen-Dui veland houdt haar grote avond. 10 februari: Afdeling Zevenbergen houdt haar grote avond. is ook de betrokkenheid en de inzet van de leden en vooral ook de afdelingsbestuurders bij het provinciale P.J.Z.-gebeuren. Januari-vergadering De januari-vergadering van het hoofdbestuur van de P.J.Z. zou eerst gehouden worden op dinsdag 17 ja nuari. In verband met de slechte weersverwachtingen voor die avond werd beslotem om de vergadering een week uit te stellen. Gelukkig had dit uitstel niet tot gevolg dat er veel afzeggingen binnen kwamen. Daar door kon de voorzitter van deze ver gadering, de P.J.Z.-penningmeester, Peter Priem een negental afdelingen op deze vergadering welkom heten. De belangrijkste punten van deze vergadering waren: - De verkiezing van een nieuw da gelijks bestuurslid. Voor deze funktie had Cees Breure van de afdeling Noord-Beveland zich kandidaat gesteld. Het Hoofdbe stuur stemde in met de benoe ming van Cees. - Na een diskussie over het funk tioneren van de vormingskom missie en het opzetten van vor- mingsaktiviteiten door de afde lingen werd besloten dat de vor mingskommissie voor de volgen de H.B.-vergadering zal aange ven wat zij als haar plaats binnen de P.J.Z. ziet, wat ze doet en wat de afdelingen van haar kunnen verwachten. - Nadat het eerste gedeelte van de agenda was afgehandeld, werd er uitgebreid ingegaan op de over legdag van 10 maart. - De afgevaardigden van de afde lingen vertelden hoe het idee voor deze dag in hun afdelings bestuur was gevallen en of er be langstelling voor deze dag be stond. Uit deze inventarisatie bleek, dat de meeste afdelingsbe stuursleden het er over eens wa ren, dat het een goede zaak was om juist nu eens stil te staan bij de vraag hoe het verder moet met de P.J.Z. Verder waren bijna alle af delingen van mening, dat er een provinciale binding van de P.J.Z.-afdelingen zou moeten blijven bestaan. Hoe deze bin- Afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert i.s.m. de Z.L.M. een ge zinsavond, aanvang 19.30 uur. Plaats: "Zeldenrust-College" in Ter- neuzen, kosten 5,-. 17 februari: Afdeling Noord-Beve land houdt haar grote avond in het Dorpshuis te Wissenkerke met val na. Aanvang 19.30 uur. Afdeling Fijnaart houdt een leden vergadering. 18 februari: Afdeling Tholen houdt haar grote avond. 25 februari: 3 CJO Volleybal-tour- nooi in Middelburg in Sporthal "De Kruitmolen". 9,16 en 23 februari en 1 maart: West Zeeuws-Vlaanderen organiseert een fotokursus bij Eddie Verhe in "De Ploeg" te Groede. Kosten ƒ15,- to taal. Aanmelden bij Miranda van 't Westeinde, tel. 01170 - 2310. ZAJK-RAK agenda 14 februari: ZAJK studiedag: Be drijfsovername en Intensivering. 14.00 uur Caisson Kapelle. ding er uit moet zien en wat er allemaal op provinciaal nivo moet gebeuren, daarover bestond bij de afdelingen nog niet overal even veel duidelijkheid. Hopelijk zal dat op 10 maart wel komen. Bij de afsluiting van dit agenda punt werd nog opgemerkt, dat het op 10 maart niet alleen moet gaan over opbouw en taken van de P.J.Z.-provinciaal maar ook over wie dat allemaal moeten gaan "bemannen" of "bevrouwen". Uit de inventarisatie kwam ook naar voren, dat vele afdelingsbe stuurders deel zullen nemen aan deze dag. N.a.v. de vraag of ook de P.J.Z.-leden nog bij dit gebeu ren betrokken zouden worden, werd besloten om ruime aan dacht aan deze dag te besteden en alle P.J.Z.-leden via een (afde- lings-jkonvókaat uit te nodigen voor deze dag. Openingstijden P.J.Z.-sekretariaat: Vanwege de bezuinigingen, die de P.J.Z. treffen, zal het aantal uren be roepsmatige ondersteuning van de P.J.Z. in 1984 hard teruglopen, na melijk van 24 uur naar 14 uur. Om dat ondergetekende, de beroeps kracht en Marie-Louise Hoppen- brouwers, de administratieve kracht ook nog voor de Plattelands Jonge ren Vereniging Eurodelta werken gaat dit voor de bezetting van het sekretariaat het volgende betekenen. Henk is aanwezig op: maandag en woensdag een halve dag en dinsdag en donderdag de hele dag. Marie-Louise is aanwezig op: maan dagmiddag, dinsdagmiddag en don derdagmiddag. Deze regeling geldt van 1 februari 1984. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19