Vaktentoonstelling van uien en bewaarkool de nar kas "Groente onder glas": nieuwe film over glastuinbouw weekstaat energieverbruik Energieverbruik weer toegenomen Jaap van der Veen: Meer samenwerking nodig in bloembollensektor Britse grens weer open voor Nederlandse chrysanten Receptenwedstrijd met Nederlandse kool Gebruikswaarde witlofrassen (waterkuituur) Groenten exporteurs: Noors invoerverbod onjuist Ieder jaar wordt begin april het toeristenseizoen bij De Broeker Veiling in Broek op Langedijk geopend met een Bewaarkool-vaktentoonstel- ling. Dit jaar krijgt de tentoonstelling een uitbreiding met de uien. Uien is een belangrijk bewaarprodukt en de teelt vindt plaats in verschillende centra van het land. Wij kennen vele uitstekende uientelers, het kan voor deze telers een hoogtepunt zijn om aan deze tentoonstelling deel te nemen en zo mogelijk met een prijs huiswaarts te keren. Promoten Hoofdzaak is en blijft, dat het pro moten van dé ui meer en beter moet geschieden. Hiertoe biedt de vakten toonstelling in de Broeker Veiling een uitstekende gelegenheid. Het wordt een jaarlijks evenement. De tentoonstelling vindt plaats op don derdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 april 1984. Donderdag 5 april 's avonds om 19.30 uur vindt de ope ning en prijsuitreiking plaats. Vrij dag 6 april is er een symposium, georganiseerd door het Nivaa, over onze ui, waar de teelt, de veredeling, de kwaliteit, de export en de kon- kurrentie-positie aan de orde worden gesteld. Gele, witte en rode uien Wat moet een teler of kweekbed rijf nu doen en waar moet men op letten als men voor deze tentoonstelling wil inzenden. Men kan zich opgeven bij de St. Broeker Veiling, Postbus 1 te Broek op Langedijk, postcode 1720 AA, tel. 02260-3807. De inzending is op woensdag 4 april van 8.00 tot 17.00 uur. Ingezonden moet worden 20 kg. 40/60 en 20 kg. 60/80. Toege staan is een nauwere sortering toe te passen b.v. 20 kg. 50/55 en 20 kg. 70/75, als maar binnen de maat 40/60 en 60/80 gebleven wordt. Op de Broeker Veiling worden de uien door de inzender in een uniforme baal gepakt en als een hoorn des overvloeds gepresenteerd. Er kan huidvastheid, kleur, sortering, pre sentatie en algemene indruk. Bij de opgave dient het ras vermeld te wor den, alsmede uw bank- of giro- rek.no., want de ingezonden uien en/of kool wordt zaterdag 7 april om 11.00 uur ter plekke geveild, de op brengst wordt dan op uw rekening gestort. Er worden meerdere prijzen Ui..... goed voor u deelgenomen worden met gele, witte en rode uien. De jury bestaat uit de heren: J.S. Koert (oud adj. dir. S.N.Ui.F.), S. Entius (dir. veiling L O), P. Bruin (hfd. keurm. NAKG). De jury keurt onder nummer en let op uniformiteit, vorm, hardheid, beschikbaar gesteld. Alsmede een wisselprijs welke speciaal is vervaar digd voor deze tentoonstelling. De gene die bewaargroente wenst in te zenden kan hierover alle inlichtingen ontvangen van de St. Broeker Vei ling. De bloembollensektor in ons land zou er beter voor staan als deze sektor meer aandacht gaat besteden aan een reeks zwakke plekken, zoals de on derlinge konkurrentiestrijd, de aar zelende houding ten aanzien van ver nieuwingen en de zwakke organisa- tiestruktuur. Dit onder meer zei voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap vrijdagmiddag 27 ja nuari j.l. in Emmeloord tijdens een bijeenkomst van de koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, afdeling N oord-Oostpol- der. Van der Veen wees de producenten op de noodzaak om het aanbod te bundelen en een kwaliteitskeuring voor zowel het plantgoed als het eindprodukt verder vorm te geven. Zijn kritiek spitste zich toe op het gebrek aan samenwerking in de to tale produktiekolom. De organisa- tiestruktuur is zodanig dat produ centen en exporteurs te Ver van el kaar afstaan. Van der Veen bepleitte een struktuur, waarbij de kwekers meer invloed hebben op de handel en export. Hij zei het te betreuren dat de onderlinge exportslag zich be perkt tot de prijs, waardoor de kwa liteit van het produkt op de achter grond raakt. De bloembollenteelt buit zijn sterke positie op de internationale markt - vrijwel een monopolie - niet uit, zo zei Van der Veen. Op 9 februari gaan de Britse grenzen weer open voor Nederlandse chry santen. Dat is donderdag in BrUssel overeengekomen in een EG-komité van deskundigen die zich met plan tenziekten bezighouden. Het besluit is van groot belang voor de Neder landse chrysantenexporteurs, die per jaar voor rond 32 miljoen gulden af zetten in het Verenigd Koninkrijk. Naar Groot-Bfittannië gaat jaarlijks 16 procent van de Nederlandse chrysantenexport. De Britten sloten op 1 januari van dit jaar (tot 31 maart) hun grenzen voor Neder landse chrysanten omdat ze op zeven blaadjes van deze uit Nederland af komstige bloemen een aantasting van "roest" hadden gevonden. In Engeland probeert men al jaren die "roest" uit te roeien. 3 februari 1984 Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland organiseert een grootscheepse landelijke koolrecepten-wed strijd in dit winterseizoen. De af deling Reklame en Voorlichting van deze overkoepelende veiling- organisatie heeft daarbij hulp gekregen van de veertien Neder landse "Meesters in de goede keuken", die de ingezonden re cepten zullen gaan beoordelen en beproeven. Met de aktie hoopt men de gebruiksmogelijkheden en de populariteit van de vader landse vollegrondskolen uit te breiden. Zojuist heeft de Stichting Nederlands Instituut voor Audio-visuele Media (NIAM) een nieuw film/videoprogramma uitgebracht met als titel "Groente onder glas". In dit programma, dat tot stand kwam in samen werking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland (CBT), wordt het glastuinbouwprodukt "de tomaat" gevolgd vanaf het zaaien in het plantenkweekbedrijf tot en met de gang naar de konsument. Het oogsten, het veilen en ook de export van tomaten komt in het pro gramma aan de orde. Het nieuwe materiaal is bedoeld voor de onderbouw MA VO/LBO en de bovenbouw LBO. Bij het programma, dat 15 minuten duurt en beschikbaar is als. 16 mm film en op vijf systemen video, behoort een begeleidingsblad met aantekeningen en suggesties voor gebruik. Nadere informatie: Stichting NIA M, Postbus 63526, 2502 JK, Den Haag, tel. 070-600924. De algemene Nederlandse bond voor Groenten- en fruitexporteurs en het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland hebben vrijdag per telex dé Nederlandse landbouwattaché in het Skandina- visch gebied gevraagd de regering van Noorwegen dringend te verzoe ken het importverbod van Neder landse groenten ogenblikkelijk te beëindigen. Dit blijkt uit een mede deling van deze organisaties. De Noren besloten begin januari tot een voorlopig invoerverbod om moge lijke mond- en klauwzeerbesmettin- gen vanuit ons land tegen te gaan, nadat in de Noordoostpolder een geval van mond- en klauwzeer was ontdekt. De organisaties spreken van een "ver gezocht argument" en een "geiso- leerde maatregel". Geen enkel Eu ropees land heeft een verband ge zocht tussen uit Nederland afkom stige groenten en mond- en klauw- zeerbesmetting, aldus de organisa ties. Westland 19Nu kiest voor fleurig maritiem De grote bloemen- en groenteshow "Westland 19Nu", die plaatsvindt op 24 eft 25 maart heeft het motto "Fleurig maritiem" meegekregen. Hiervoor is gekozen, vanwege een nauwe samenwerking met de ge meente Rotterdam. Het martieme aspekt van Rotterdam - de grootste haven van de wereld - zal in de show op tal van manieren tot uiting ko men. Een van de belangrijkste onderdelen van de show "Westland 19Nu" is de wedstrijd voor de telers van bloemen en groenten wie de beste produkten kan leveren. In het seizoen '82-'83 is een begin gemaakt met het gebruikswaarde- onderzoek van witlofrassen (water kuituur) in de na-oogstfase. Het on derzoek werd uitgevoerd met in to taal 23 nummers c.q. rassen. Deze werden - afhankelijk van hun ge schiktheid - opgezet en getrokken in 3 perioden, nl. als vroege trek, als middenvroege trek, of als late trek. Van elk ras zijn er monsters van een 2e en 3e oogsttijdstip ontvangen (verschil in groeiduur circa 1 tot 2 dagen). Deze zijn afzonderlijk beoordeeld. Na de oogst werd de witlof 12 dagen bewaard. De bewaring bestond uit 7 dagen 6 graden C met daarop vol gend 5 dagen 15 graden C. Monsters van de rassen werd voor en na de bewaring op een aantal kwaliteits kenmerken beoordeeld. Opvallend was dat in dit onderzoek de tot heden toe gangbare rassen, Zoom bij de vroege trek en Tardivo bij de late trek, beter van kwaliteit waren dan de overige onderzochte rassen. Het ras Spoetnik was bij de vroege trek vrij slecht van kwaliteit, terwijl bij de late trek het^as Kulma in ver houding tot de andere rassen een slechte kwaliteit vertoonde. Uit het onderzoek met de midden- vroege trek kwamen geen uitschie ters in positieve of negatieve zin naar voren. (Een onderzoek bij het Sprenger In stituut. Bestelkode Int. 34). Door de sneeuw en de kou van de afgelopen week is het energiegebruik deze week verder toegenomen. Het energieverbruiksverschil tussen de geschermde venlokas en de dubbele dekken blijft echter klein. En ondanks het feit dat er in de grondteelt wel een minimumbuis van 60 gr.C. in staat en in de steenwolteelt niet, is ook het energieverbruiksverschil tussen de gedruppelde grondteelt en de steenwolteelt gemiddeld erg klein. In de gewasontwikkeling zijn er wel; weliswaar kleine, verschillen tussen de gewassen onder de verschillende dekken. Onder de dubbele dekken, waar op het koudste moment altijd de gewenste temperatuur gerealiseerd kan worden wat in de venlokas niet altijd lukt, is het gewas wat gestrekter, wat zachter en iets lichter van kleur dan in de venlokas. Een hogere planttemperatuur én minder licht onder de dubbele dekken hebben hier mee te maken. Toch kan gesteld worden dat bij deze verschilletjes de gewassen zich naar wens blijven ontwikkelen. Het watergebruik nam verder toe; op zonnige dagen ligt de waterbehoefte in de venlokas nu rond een liter per plant per dag, verspreid over vijf druppel beurten met een E.C. van 4,5. Onder de dubbele dekken is de waterbehoefte 30% minder. In de steenwol is de waterbehoefte op dit moment ook iets kleiner dan in de grondteelt met een druppelwater E.C. van 3. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 16.199 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alt volgt te verdelen: Week no. 4 d.d. 20/1-27/1 verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanar I0-I2-I983 oogst in kg/100 m2 gemiddeld Vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid GRONDTEELT SDP FUT acrylpl. 145 725 169 803 Kontrole SDP m.scherm acrylpl 162 143 STEENWOLTEELT TUT 802 677 166 771 0.9 gr.C 4.1 m/sek. Kontrole m.scherm 168 822 DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15