Een "bloeiend" bedrijf in de Veenkoloniën zegt het met bloemen Experimenteren Familiebedrijf met toekomst Export hoofdzaak Winkel verkoop Eigen drogerij dag werk aan heeft, terwijl er en kele dagen per week ook nog een hulp in de winkel is. Naast hel verkopen maakt mevrouw Bo- denstaff ook de droogboeketten en de andere stukjes waarin droogbloemen zijn verwerkt. Op de foto's ziet u daar een paar voorbeelden van. De familie Bodenstaff houdt van experimenteren. Men heeft al ja ren geleden gezocht naar andere produkten op de veenkoloniale grond. Zo werd geprobeerd groenten als spruiten en spitskool te verbouwen. Ook is er een tweedehands kas (warenhuis) ge kocht die door hen zelf werd af gebroken en weer opgebouwd. Deze kas van 1000 m2 wordt in het voorjaar volgezet met tuLpen. In de zomer komen er chrysan- tenstekken in die geoogst kunnen worden als de droogbloemen van het land zijn. Een ander experiment dat goed lijkt te lukken, is het trekken van tulpen in een volkomen kunst matige omgeving. De bakken met tulpen staan in drie lagen boven elkaar in een geïsoleerde cel. Temperatuur, luchtvochtigheid, licht en luchtverplaatsing worden zeer nauwkeurig en volledig au tomatisch geregeld. Bodenstaff doet dit nu voor het tweede jaar en de proef lijkt goed te slagen. De tulpen gaan naar de veiling en brengen daar een goede prijs op. De familie Bodenstaff ziet de toekomst voor hun bedrijf met vertrouwen tegemoet. Er is vol doende ruimte om er met drie gezinnen een goed bestaan op te hebben. En mocht ook zoon Jo- han (12) te zijner tijd in het be drijf willen werken (en daar lijkt het erg op) dan kan hier met recht gesproken worden van eep bloei end familiebedrijf. Chr. Reinders De opbrengst van de droogbloe men is sterk wisselend. Soms ko men er 20.000 maar ook wel 35.000 bosjes bloemen van een hektare. Verreweg het grootste deel daarvan wordt geëxporteerd. Zo'n 80% gaat direkt naar het buitenland, hoofdzakelijk Duits land, Italië en België. Dit gebeurt zonder tussenpersonen; Boden staff heeft zijn eigen verkoopcir cuit in die landen opgebouwd. Ongeveer 20% van de opbrengst wordt via de veiling in Eelde ver kocht. Bij diezelfde veiling heeft Bodenstaff ook een verkoopkan toortje dat bemand wordt door zoon Hendrik Jan, die ook de in koop verzorgt op de veiling te Aalsmeer. Ook vanuit Italië wor den bloemen ingekocht, voorna melijk gebleekte droogbloemen en grassen. Dat bleken gebeurt niet hier, omdat het door de strenge milieueisen niet mogelijk is de gebruikte bleekmiddelen weer kwijt te worden. Mevrouw Bodenstaff heeft een drukke dagtaak in de winkel. Enkele van de vele soorten droogbloemen in de vakken van de winkel. Een fors deel van de boerderij van Bodenstaff is verbouwd tot winkelruimte. Naast droogbloe men en allerlei droogboeketten, I worden er vaste planten, snij bloemen, bloem- en groenteza den verkocht en verder alles wat u in een bloemenzaak, annex tuincentrum kunt aantreffen. Planten en struiken voor de tuin, hekwerk, kunstmest een kom pleet assortiment. In de boerderijwinkel is voldoende ruimte voor leuke hoekjes. "Firma Bodenstaff droogbloemen". Zo staat het in het telefoonboek onder Smilde in Drente. Droogbloemen in een veenkoloniaal akkerbouwgebied, daarover gaat deze bedrijfsreportage. Tot zo'n 6 jaar geleden hadden Roelof Jan (52) en A ntje (48) Bodenstaff een veenkoloniaal akkerbouwbedrijf in Smilde aan de Kanaalweg 26. Hun zoons Marinus (24) en Hendrik Jan (23) kwamen toen van school en wilden graag aan de slag. Maar op zo'n 30 ha bouwland is onvoldoende werk voor 3 man. Juist in die tijd was de heer De Mooy uit Rijnsburg bezig een droogbloemenbedrijf van de grond te krijgen in Smilde en hij vroeg per advertentie kontrakttelers. Marinus geeft instrukties aan de verkoopster. De' familie Bodenstaff had daar wel oren naar en het eerste jaar werden op 60 are droogbloemen verbouwd. Het beviel goed en daarom werd er elk jaar een gro tere oppervlakte uitgezaaid. En zo stonden er in 1983 op-zo'n 12 ha droogbloemen in allerlei soorten en kleuren. De helft werd ingenomen door ridderspoor en helichrysum (strobloem). Op de andere helft stonden ongeveer 75 verschillende soorten, waaronder een aantal probeersels. Dit jaar zullen circa 100 verschillende soorten worden geteeld. Boden staff: "Alle droogbloemen die in Nederland willen groeien, pro beren wij uit. Lukt het, dan gaan we er mee verder". Er wordt niet meer op kontrakt geteeld, alles gaat in eigen beheer. Naast de droogbloemen verbou wen de Bodenstaffen natuurlijk ook het typisch veenkoloniale gewas fabrieksaardappelen, zo'n 10 ha. Op het overig deel van de grond worden hoofdzakelijk gra nen verbouwd. Suikerbieten zijn uit het bouw plan geschrapt omdat dit een te grote arbeidspiek opleverde. Het telen van droogbloemen vraagt veel arbeid. Er worden lange dagen gemaakt. In het hoogseizoen van 6 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Mevrouw Bodenstaff: "Ik wilde dat het in de zomer wat vroeger donker was, dan zijn man en zoons nog eens een keer op tijd thuis". Zelf leeft ze echter volop mee met de bloemen, ze verzorgt de winkel en heeft daar een volle dagtaak aan. De droogbloemen worden ge zaaid van maart tot en met mei. Bodenstaff gebruikt daarvoor een door hemzelf omgebouwde bie- tenzaaimachine. Vóór de op komst van de planten vindt er chemische onkruidbestrijding plaats. Daarna is alles handwerk. Er is dan hulp van zo'n 15 20 jongelui die het onkruid wieden tot het moment van oogsten van de eerste bloemen. Augustus en september zijn de maanden waarin de oogst in volle gang is. Daarbij worden de bloe men stuk voor stuk met een mesje of een sikkel afgesneden. Vader Bodenstajf en zijn zoons Marinus en Hendrik Jan v.l.n.rin de opslagplaats voor de droogbloemen. Na het oogsten moeten de bloe men snel worden gedroogd. Het bedrijf Bodenstaff beschikt over een eigen drogerij waarin de ka- paciteit zo groot is dat de bloe men van 20 ha er gedroogd kun nen worden. Tijdens dat drogen hangen de bloemen op wagens die speciaal daarvoor door zoon Marinus (de technische man) zijn gebouwd. Zoon Hendrik Jan is in het bezit van de nodige "papieren" voor dit deel van het bedrijf: het mid denstands- en het vakdiploma. De winkel vraagt zoveel tijd dat mevrouw Bodenstaff er de hele 3 februari 1984 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13