Leerlingen van het Lager Agrarisch Onderwijs op dê school "De Lage Meren in Bergen op Zoom maakten zelf tuinbouwkas Biologie op de L.A.S. Uit de Groene School geklapt ingezonden Openbare Districtsvergadering Waterschap Noord- en Zuid-Beveland Herbarium Wat is een serviceflat? VVD de boer op Het woord Biologie betekent let terlijk "kennis van het leven". Ziedaar de eerste moeilijkheid: wat verstaan we onder: het leven. Binnen de vier jaren biologie aan onze school moeten we ons dus beperken wat betreft "de levens eenheden" die we behandelen. Uiteraard heeft het land- en tuin- bouwkarakter van ons type on derwijs daar erg veel invloed op. In de onderbouw (d.w.z. klas 1 en 2) komen een aantal basisvoor waarden aan de orde. Hieronder verstaan we: De plant. Onderdelen benoe men, héél eenvoudig de wer king ervan. De jaargetijden met daarin, #insekten, vogels en Neder landse zoogdieren. In de eerste klas leren de kinde ren verder nog het zelfstandig verwerken van een hoeveelheid informatie. Ze maken daar dan een aantal werkstukken mee. Verder leren de eerste klassers ook nog de microscoop gebrui ken. Bovenstaande leerstof/vaardig heden worden in de tweede klas nog uitgebreid met een herba rium. Niet van cultuurgewassen maar van "huis-tuin en keuken onkruiden". Daarvoor moeten we, als het weer dat toe laat, naar buiten. Ook wordt het menselijk lichaam in de tweede klas diepgaand be handeld. In de bovenbouw kunnen we de leerstof splitsen d.w.z. in de derde Vleesetende planten: interessante levensprocessen. klas ligt de nadruk op het laten inzien van onderlinge samenhan gen/verschillen in de natuur. Begrippen als "milieu", "syste matiek", "bouw en funktie van het organisme" komen hier aan de orde. Het werken met de microscoop is nu zéér doelgericht bij het onder- werp waar we dan mee bezig zijn. In deze klas gebruiken de leer lingen verder ook nog het zee aquarium in de hal, de vijver naast het biologie lokaal en de wegbermen rond de school. Het herbarium wordt hier verder uit gebreid tot 40 onkruiden. In de examenklassen kennen we tenslotte twee verschillende ni- veau's. Er is een groep die mee doet aan het landelijk examen (c-niveau). Dit programma ligt vast en daar wordt 3 uur per week aan gewerkt. De overige kandi daten doen het zogenaamde B- examen en de leerstof daarvan wordt door de biologie-leraar zelf ingevuld. De moeilijkheidsgraad ligt wat lager en we hebben meer tijd om op diverse biologische bijzonder heden in te gaan. In de beide groepen wordt het herbarium tenslotte uitgebreid tot 50 on kruiden. Deze verzameling planten telt mee bij de bepaling van het schoolonderzoekcijfer. In het gehele biologie-onderwijs spelen verder nog een aantal hulpmiddelen mee: de film en ge lukkig sinds december 1983 de vi deo. We zijn nu in staat om zelf die gedeelten van tv-programma's op te nemen die rechtstreeks van toepassing zijn op de behandelde leerstof. Het behoeft geen betoog dat we op deze manier veel beter in staat zijn diverse levensprocessen te verduidelijken. M. Waijers, leraar biologie GROENE SCHOOL 55 In het kader van de bezuinigin gen bij het ministerie was het voor de scholengemeenschap De Lage Meren niet meer mogelijk om een tuinbouwkas, voor zijn land- en tuinbouwonderwijs en de scholengemeenschap in zijn geheel te huren. Een tuinbouw kas is fundamenteel voor het ver zorgen van goed onderwijs en daarom werd men gedwongen om in eigen beheer een kas te bouwen op eigen grond. Nadat de financiering rond gemaakt was hebben zowel docenten als leer lingen zich enorm ingezet om het plan te kunnen realiseren. Alleen de ombouw is i.v.m. de veiligheid geplaatst door een erkende kas- senbouwer. De verdere indeling en voorzie ningen werden gerealiseerd door diverse vakgroepen. Zo nam de afdeling mechanische technieken het konstruktiewerk en het lasge- deelte voor zijn rekening waar onder de cv-installatie. De afde ling installatietechnieken zorgde voor de opvang en regulering van het hemelwater, watervoorzie ning en de centrale verwarming. De afdeling elektro zorgde voor de aansluitingen, de verlichting en verwarming van het sproeiwa- ter d.m.v. een windmolen die al eerder in eigen beheer was ge bouwd. De afdeling bouwtech niek bouwde een nieuw dieren verblijf, maakte deuren en met selde reservoirs voor de opvang van het hemelwater enz,, terwijl de afdeling schilderen voor al het schilderwerk en de beglazing in de kas zorgde. Tenslotte tekende de afdeling LAO voor de inrich ting. De scholengemeenschap beschikt nu over een tuinbouwkas waarin Van de nieuwe kas wordt al druk gebruik gemaakt, (foto overgenomen uit de Zuidwesthoek vele kuituren kunnen worden ge realiseerd. De ruim 500 m2 kas- ruimte is onderverdeeld in een warm gedeelte, een koud gedeelte en een instruktie- en werkruimte. Verwarmingsbuizen zijn in hoog te verstelbaar, zodat het verwar mingssysteem kan "meegroeien" met de kuituur. De kas zal niet alleen gebruikt worden voor de land- en tuin bouw afdeling van de school maar ook t.b.v. biologielessen, meet- en regeltechniek, installa tietechniek en algemene technie ken-oriëntatie agrarische tech nieken. De officiële opening werd op woensdag 25 januari verricht door de heer A.P. Moelands, in- spekteur VO/LTO, in aanwezig heid van een groot aantal geno digden; vervolgens was er na een rondleiding door de kas op de school een gezellig samenzijn. De in eigen beheer gebouwde windmolen levert de energie voor verlichting en verwarming. (foto overgenomen uit de "Zuid- westhoek Hoewel februari nog maar net be gonnen is, zijn de voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar al volop aan de gang. De Beroepenmanifestatie werd voor de tweede keer in Goes gehouden. Samen met de Middelbare land- en tuinbouwschool van Goes en Breda presenteerden wij ons namens en voor het agrarisch bedrijfsleven. We zijn blij hierbij de hulp te hebben gekregen van de standbouwers van het Ministerie van Landbouw. Hieruit blijkt dat men ook in Den Haag de waarde van zo'n manifesta tie inziet en ook, wat belangrijker is, daadwerkelijk ons de helpende hand toesteekt. Wij zijn hen daarvoor zeer erkentelijk. Niet alleen in Goes hebben wij ons laten zien. Ook tijdens onze Open Dagen op 8, 10 en 15 februari a.s. nodigen wij graag belangstellenden uit onze school te bezoeken. Wij zijn niet van plan om speciale "show-lessen" te geven; de school draait normaal door. Wij willen namelijk graag dat U een juist beeld krijgt van de gang van zaken bij ons. Op 8 en 15 februari is de school open van 14.30 uur tot 17.00 uur en 's avonds van 19.30 uur tot 21.30 uur. Om een zekere spreiding te verkrij gen stellen we U voor dat belang stellenden uit de Bevelanden, Tholen en Schouwen Duiveland op 8 fe bruari komen, en de overige Zeeu wen op 15 februari. Kunt U op geen van deze twee data, dan is er nog de mogelijkheid op 10 februari 's avonds van 19.30 uur tot 21.00 uur de school te bezoeken. Vanzelfsprekend kunt U ook altijd voor een persoonlijk gesprek een af spraak met ons maken, wel graag even een telefoontje 01102-1812 tij dens schooluren. L. Burger, direkteur Wanneer U als tuinder, fruitteler, veehouder, akkerbouwer of in welke andere tak bezig bent, zal ongetwijfeld bij meerderen de vraag opkomen hoe het zal gaan, wanneer de jongere ge neratie het bedrijf over gaat nemen. Naast de vele financiële perikelen, die in samenwerking met deskundigen opgelost worden, is er die van de toe komstige huisvesting. Het gebeurt wel, dat een nieuw huis naast het bedrijf gebouwd wordt. Andere ouderen trekken in een huis in een naburig dorp. Tuintje erbij om nog wat te doen te hebben. Deze manieren van wonen gaan net zo lang goed, totdat het dagelijkse bood schappen doen en het huishoudelijk werk bezwaarlijk wordt. En wat dan? Dan zijn er bejaardentehuizen en ser viceflats. In beide staan de veiligheid en een prima verzorging voorop. Het verschil tussen een serviceflat en een bejaardentehuis is, dat men een ap partement in een serviceflat koopt of huurt. Wanneer de voordeur dicht is, is men op EIGEN terrein en komt er niemand zonder toestemming binnen. Een bejaardenhuis geeft vaak wat minder privé. Naast de kosten van huur of eigen rente en aflossing moe ten in de jlats kosten voor energie, alarm, warme maaltijden (veelal keu ze uit twee menu's) en overige alge mene kosten als b.v. huishoudelijke hulp worden betaald. In Goes, het centrum van Zeeland, staan naast enige bejaardenhuizen twee van dergelijke flats, namelijk "De Schakel" en "De Horst" met I- 2- of 3-kamerflats. Ieder appartement heeft een eigen keukentje voor het zetten van koffie, thee of andere kleine zaken. Sinds kort is het mogelijk om zelf te koken en/of het huishoudelijk werk te verrichten. Voor het zelf koken wordt de keuken aangepast. Men kan ook eerst alles zelf doen en later op de keuken en huishoudelijke hulp van de serviceflat terugvallen. Maar het ook mogelijk dat onregelmatig te doen. Dit is allemaal bespreekbaar. Zo ziet U, dat U, hier na het verlaten van het bedrijf, rustig kunt wonen, zonder meerdere keren te moeten ver huizen, temidden van leeftijd- en vaak vakgenoten. (door redaktie ingekort) J.C. van Bergeijk De districtsvergaderingen omvattèn het gebied in de omgeving van de daarbij aangegeven plaatsen c.q. het daarbij omschreven gebied. Districten 1, 3 en 4 ('s-Heerenhoek, Borssele, Nieuwdorp, Lewedorp, Heinkenszand, Nisse, 's-Heer Abts- kerkë, 's-Gravenpolder, Kwaden- damme, Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande, Driewegen, Ellewouts- dijk en Ovezande). Donderdag, 9 februari 1984, om 9.30 uur in het dorpshuis Dorpsplein 28 te Nisse. Districten 7 en 8 (Yerseke, Kruinin- gen, Hansweert, Krabbendijke, Waarde, Rilland en Bath). Donderdag, 9 februari 1984, om 14.00 uur in "Ons Dorpshuis" Berg hoekstraat 3 te Kruiningen. Districten 2, 5 en 6 (Wolphaartsdijk, Wilhelminadorp, 's-Heer Arends- kerke, Goes, Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Hendrikskinderen, Wemel- dinge, Kapelle, Biezelinge en Scho- re). Maandag, 13 februari 1984, om 09.30 uur in het Waterschapshuis, Nassau- laan 8 te Goes. Districten 9 en 10 (gebied Noord- Beveland). Donderdag, 16 februari 1984, om 14.00 uur in het dorpshuis, Voor straat 20 te Wissenkerke. Stembevoegden zijn degenen, die in het geschot worden aangeslagen voor ongebouwde resp. gebouwde eigendommen met een oppervlakte van tenminste 2 ha resp. een belast bare opbrengst gebouwd van. 150,— en zij, die direct of indirect afvalwater op oppervlaktewater of op werken van het waterschap af voeren en hiervoor een aanslag in de verontreinigingsheffing ontvangen. In de plaats van stembevoegden kunnen hun echtgenoten optreden. De districtsvergaderingen worden gehouden om de stembevoegden te informeren over diverse water schapszaken, waarbij o.a. de in 1983 uitgevoerde en de voor 1984 geplan de werkzaamheden zullen worden besproken. Voorts zal de wijziging van het onderhoudssysteem van de waterlopen aan de orde komen. Niet-stembevoegden, die belangstel ling hebben voor de vergaderingen, zijn eveneens welkom. "Op zaterdag 24 maart gaat de VVD de boer op. In Zutphen zullen VVD- bewindslieden en Tweede Kamerle den marktkramen bemannen op een speciaal voor dit doel opgezette dis- kussiemarkt. Alle agrariërs zijn welkom om hun problemen of wensen met de VVD- politici te komen bespreken. Dat kan in een persoonlijk kontakt in een van de kramen, via een luide diskussie in de speaker's corner, of door het stel len van vragen na afloop van de be togen die VVD-politici op het zeep kistenpodium midden op de markt zullen afsteken." 3 februari 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11