In 1984: bord op de dam Bomen en hun schaduw KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Stelling: Zo op het scheiden van het jaar 1983 wil ik nog éénmaal de aandacht vragen voor bedrijfshygiëne op het akkerbouwbedrijf. We moeten daar in de komende jaren rechtop voor gaan zitten, indien we ons als akkerbouwers tenminste willen handhaven binnen Nederland. De bedrijfsuitkomsten worden de komende jaren in hoge mate bepaald door voorkomen en bestrijden van ziekten. Een kritische beoordeling van alles wat het boerenhek, de dam, binnenkomt, zal voorwaarde zijn!!!! Bord op de dam! Denkbeeldig plaatsen we vanaf 1 ja nuari 1984 een bord op de dam van onze boerderij; een bord op de dam, op de ingang van ons akkerbouwbe drijf. Verboden voorWe wa ren allang kritisch bij de invoer van alles wat ons akkerbouwbedrijf bin nenkomt; bij de invoer van produk- ten op ons bedrijf. Als we graszaad kochten en kopen dan moet er een label aan de zakken hangen van: vrij van kweek en duist. Graszaad voor de groenbemesting! En als we stro lieten persen, dan moest er een schone pers op het bedrijf verschij nen; een pers vrij van "wilde haver". Ook aan de combine stellen we al lang eisen aan "het schoon zijn". Maar nu komt daar nog een "grond- factor" bij en een factor "schoon-zijn van alle machines". Ja, met name van machines die veel grond transporte ren en machines waarmee gemakke lijk schimmels en bacteriën kunnen worden overgebracht! Als er pootaardappelen binnenko men voor de pootgoed óf consump tieteelt dan moeten ze wel gewassen zijn met kwik. "En echt niet alleen uit voorzorg tegen rhizoctonia, maar vooraf om eventueel de pho- maschimmels te doden, èn de aard- appelcystenaaltjes èn alle mogelijke bacteriën. Een belangrijke phase pootgoed behandelen we met kwik, een breedwerkend middel tegen schimmels, bacteriën en aaltjes. Wat denkt U waarom we bij de Stopa zoveel inspanningen verrich ten om kwik voor de aardappelteelt te handhaven? Kwikgebruik is voor de Stopa, aangewakkerd door vele adviseurs, een must! Een moeten, om vele ziekten van ons af te houden. Een uitstekend hulpmiddel! Verplichtingen! 't Is bijzonder moeilijk om bedrijfs hygiëne in de akkerbouw goed toe te passen. Vooral het tegenhouden van grond via machines is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Temeer door onze kleinschalige bedrijven tegen over het steeds grootschaliger wor den van moderne machines. Dit heeft in Nederland geleid tot steeds meer gemeenschappelijk machine- gebruik; economisch gezien zeer te recht, maar bedrijfshygiënisch zeer funest. Het landschap in de polders is ruim en open. In dit opzicht is er een duidelijk verschil tussen polders en zandgebieden. In zandgebieden komen van oudsher bossen voor. In polders zijn bomen langs dijken en wegen en op erven van boerde rijen karakteristiek voor het land schap. Aangaande bomen en hun schaduw en de plantengroei zal hier een en ander nader worden toegelicht. Zonlicht en schaduw In de praktijk is bekend dat in het licht voorgekiemde aardappelen korte, stevige en gekleurde sprui- tenhebbenAardappelspruiten,die zich in donkere bewaarplaatsen of kelders hebben ontwikkeld zijn daarentegen lang, slap en wit. Het bovenstaande is één van de vele bewijzen dat bomen, land en tuinbouwgewassen en andere planten voor hun groei en ont wikkeling zonlicht nodig hebben. Bomen onttrekken veel zonlicht aan de gewassen en op de perce len zijn de betreffende plekken duidelijk door de schaduw van de bomen gemarkeerd. Licht- onttrekking door schaduw stag neert de groei en de planten ont wikkelen ter plaatse ondermeer ook minder stevigheidsweefsel. Gewassen in de schaduw vormen slap en voddig stro (granen) of loof (aardappelen). Bij dit slappe en voddige stro en loof gaan de gewassen al gauw legeren en zij zijn daarbij gevoeliger voor ziek ten. Dit brengt op haar beurt de nodige problemen mee bij de ge wasverzorging en de oogst; en de uiteindelijke gewasopbrengst blijft in vergelijking met die op de onbeschaduwde plaatsen aan merkelijk achter. De schaduwzo- ne van een rij bomen langs een perceel is globaal gesteld onge veer net zo breed als de bomen hoog zijn. In het algemeen mag men aannemen dat een 8 meter hoge bomenrij wegens haar scha duw de gewassen tot ongeveer 8 meter landinwaarts nadelig beïn vloedt. Beplantingen langs de weg Het landschap in Nederland is grotendeels door de boeren zelf gemaakt en dit wordt door hen ook als zodanig onderhouden. Met betrekking tot een doelmati ge landinrichting verdient beplan ting van de weg aan één kant eveneens de aandacht. Hierbij is het zaak de bomen zo te planten, dat hun schaduw zoveel mogelijk op de weg valt. Aan de andere kant van de weg is dan ruimte voor een vrije berm met (zo nodig) een aansluitende watergang. Op deze wijze kan de schade aan land- en tuinbouw worden teruggebracht. Ir. J.A.H. Haenen Op het perceel is de schaduwzone globaal gesteld even breed als de bomen hoog zijn Mooie wintertarwe, die alleen op de voorgrond in de schaduwzone van de bomen is gaan legeren Op de voorgrond: links (zuidkant) van de dijkweg zijn de bomen gekapt en daar is de weg onbeschaduwd, maar rechts (aan de noordkant) is de scha duwzone op het aangrenzende bouwland gebleven Bedrijfsvergroting is slechts spora disch mogelijk; en terug naar een 100% eigen machinepark kunnen we over de gehele linie ook wel verge ten. Het schoonmaken van machi nes, voordat ze het bedrijf binnen komen is voor het overgrote deel van de Nederlandse akkerbouw het enige alternatief. In Canada zijn gebieden waar gewerkt wordt met "ontsmet tingscertificaten" voor machines en bewaarplaatsen van aardappelen, verplichtend ingesteld door de Overheid, 't Is voor mij nog niet ge heel duidelijk welke richting we in deze met elkaar opgaan. We kunnen zeer binnenkort de eerste verplich ting (wettelijk geregeld!) in deze te gemoet zien. Het verplicht schoon maken van machines op die bedrij ven waar het nieuwe onkruid knol- cyperus voorkomt. Dat wordt een novum! Maar of we verplichtingen in de bedrijfshygiëne verder moeten uitbreidden?? Geregeld bij Wet of bij Landbouwschapsverordening. Ver plichtingen moeten uitvoerbaar zijn, maar vooral ook controleerbaar. En als men dan bedenkt hoe in de tijd van zaaien en poten, maar vooral ook ten tijde van het oogsten dag en nacht gewerkt wordt, dan kun je controle op wettelijk opgelegde ver plichtingen van schoonmaken van machines in Nederland wel vergeten (althans op grote schaal). Stok achter de deur! Eigenlijk is in Nederland iedere ak kerbouwer aan zichzelf verplicht om te zorgen dat schone machines op zijn erf komen, op zijn percelen. Er staat hier en daar een lelijke stok achter de deur! Als men cystenaaltjes binnenhaalt kan dat leiden tot bepeYkingen van de aardappelenteelt. Beperkingen in z'n rassenkeuze, ruimere vruchtwis seling of zelfs tot teeltverboden voor meerdere jaren. En als men de pho- maschimmel op het boerenerf door laat, leidt dat naar bedrijfsregistratie en kan zelfs leiden tot afkeuring van teeltmateriaal. Wat denkt men dan van het binnenhalen van de nieuwe bietenziekte: rhizomania. Of van het nieuwe onkruid: knolcy- perus! Met z'n gevolgen! Neen, voorlopig geen uitbreiding van op gelegde verplichtingen. Wij moeten het in Nederland hebben van eigen verantwoordelijkheid en collegeali- teit De verschillende "stokken achter de deur" zijn zwaar genoeg. Enkele jaren geleden is het woord "bedrijfshygiëne" opnieuw in de ak kerbouw geïntroduceerd; eigenlijk geldt dit al veel langer! Een zeer in tensief bouwplan, gepaard gaande met een zeer intensieve mechanisatie heeft bedrijfshygiëne aktueler ge maakt dan ooit tevoren. Steeds weer nieuwe ziekten en kwalen maken verscherping van onze aandacht noodzakelijker. We exporteren fi- nanciëel gezien, land- en tuinbouw- produkten op hoog niveau. Dat bete kent dat niet op schadedrempelni- veau gewerkt kan worden bij het be heren van ziekten en plagen, neen, op hoog exportkwaliteitsniveau. Een kritische beoordeling van alles wat onze boerderij binnenkomt blijft geboden. A. Vermeer 27 januari 1984 AKKERBOUW GEZIEN WORDEN IS IN het verkeer van levensbelang. De ver lichting van de trekkers en aan hangwagens werkt na de oogst- werkzaamheden vaak niet meer optimaal. Het is nu een mooie tijd om het funktioneren ervan eens na te zien. TREKKERS EN ZELFRIJ- DENDE machines, welke langer zijn dan 6 m, alle aanhangwagens en getrokken werktuigen moeten aan 4e zijkanten voorzien zijn van oranje reflektoren. Deze reflektoren mogen niet ver der dan 3 m van elkaar zitten. De voorste niet meer dan 3 m van de voorkant. De achterste niet meer dan 1 m van de achterkant. Op het middelste éénderde gedeelte moet ook een reflektor aanwezig zijn. HET rS VAN BELANG om een werktuig dat breder is dan de trekker met kontour verlichting te markeren. Aan de voorkant moe ten dan witte en aan de achterkant rode lichten aangebracht worden. Deze lichten moeten zo dicht mo gelijk bij de buitenzijde van het werktuig aangebracht worden. AANHANGWAGENS EN ge trokken werktuigen moeten aan de achterkant voorzien zijn van rode reflekterende lengte driehoe ken. Deze mogen maksimaal 1,2 m boven het wegdek aangebracht worden. Niet verder dan 40 cm van de zijkanten. Is dit alles het geval bij uw werktuigen en trekkers. IN EEN VORIGE KORTE wenk werd vermeld dat de nieuwe hand leiding voor chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen 1984 te ver krijgen was bij het Konsulent- schap te Zevenbergen. Daar deze hier niet meer voorradig is, kunt u de betreffende handleiding bestel len bij het C.A.D. Gewasbescher ming te Wageningen door over making van f2,50 op het giro nummer 1690875. VEEHOUDERIJ MET EEN GOEDE ADMINIS- TRA TIE en een regelmatige kon- trole kunnen na de eerste insemi natie 70% van de aangeboden die ren drachtig zijn én na de tweede zelfs 90%. Dat er op veel bedrijven toch moeilijkheden zijn, hangt nauw samen met het tijdig onder kennen van de tochtigheid, het tijdstip van insemineren en be drijfshygiëne. UIT WEST-DUITS LAND WORDEN grote aantallen HF vaarzen ingevoerd. De prijzen lig gen meestal veel hoger dan de ge bruikswaarde. Een hoge produktie is noodzakelijk om de investering terug te verdienen. Berekeningen hebben aangetoond dat voor de import vaarzen ten opzichte van de Nederlandse glo baal f 500,— meer betaald mag worden. UITSTELLEN TOT MORGEN wat reeds vandaag kan gebeuren, is een verkeerde instelling. Om spreiding te verkrijgen in drukke voorjaarswerkzaamheden, is het aan te bevelen om op korte termijn de afrastering van de graslandper celen te kontroleren en waar nodig te herstellen. Wacht hier niet mee totdat het vee naar buiten moet. Het ontwikkelen van geautomatiseer de systemen voor landbouwmachines vereist een multidisciplinaire aanpak. Vooral een intensieve samenwerking tussen onderzoekers uit de vakgebie den van de Landbouwtechniek en de Meet-, Regel- en Systeemtechniek is wenselijk. (Proefschrift W. Huisman) 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9