De betere berichten zegge en schrijve S 3 zuidelijke landbouw maatschappij Nederland volgt EG-regels bij bestrijding veeziekten stipt op Merken en registreren Garant Eigen vervoer van bieten Enquête Z.L.M.-blad Studiedag 1984 3 z.l.m 27 januari 1984 tuinbouwblad Het bedrijfsleven in de vee- en vleessector heeft met in stemming kennisgenomen van de scherpe veiligheidsmaat regelen die de Nederlandse Veterinaire Dienst heeft ge nomen om de kans van verdere verspreiding van mond- en klauwzeer in ons land uit te sluiten. Het produktschap voor vee en vlees (pvv) heeft inmiddels een crisisteam rundersector ingesteld om het verloop van de ontwikke lingen op de voet te kunnen volgen en de Nederlandse exportbelangen van de vleessector, conform de EG-af- spraken, te bewaken. Het pvv dringt er bij alle veehouders in ons land met de grootste klem op aan, zowel bij runderen als varkens en schapen, alle bestaande regels - in het bijzonder ten aan zien van het merken van dieren die het bedrijf verlaten, danwel de registratie van dieren die op het bedrijf wor den aangevoerd - stipt op te volgen. Dit is zowel van belang voor het bedwingen en in de hand houden van besmettelijke veeziekten, momenteel mond- en klauw zeer en varkenspest, als voor het bieden van afdoende garanties aan de buitenlandse afnemers van de produk- ten van de Nederlandse vee- en vleessector. De waarde van de export uit deze sector komt jaarlijks op rond 7 miljard. Overeenkomstig de EG-regels is deze export, voorzover niet afkomstig uit als bedreigd aangemerkte gebieden, volledig verantwoord, aldus pvv. Buitenlandse veestapels lopen daarmee geen enkel gevaar. De Nederlandse au toriteiten kunnen daarvoor garant staan. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat consumptie van vlees van die ren uit bedreigde gebieden die door staatssecretaris Ploeg aangemerkt zijn, eveneens zonder gevaar voor de ge zondheid kan plaatsvinden. De dieren van bedrijven waar deze besmettelijke veeziekten zijn geconstateerd, worden opgeruimd en door het rijk tegen een zekere vergoeding overgenomen. De schade voor betrokkenen, veehouders, veehandel en slachterijen is niettemin zeer groot, aldus pvv. Het pvv doet daarom een extra beroep op alle betrokkenen in de sector, ook maximale aandacht te schenken aan overige bedrijfshygiënische maatregelen. Het plotselinge strenge winterweer heeft ook minister Braks parten gespeeld bij de opening van de landbouw RAI 1984; drie kwartier te laat begon de minister aan zijn rondgang. Een bezichtiging die zo liet de heer Braks wetenook dit jaar weer zeer de moeite waard is. Overigens heeft het doorgaan van de RA I ter diskussie gestaan vanwege de kans die bestaat dat het besmettelijke virus van de mond- en klauwzeer hier overgebracht zou kunnen worden. De minister bezocht bewust ook de stand van Renault en riep de fotograven toe "laat vooral het woord "Renault"goed uitkomen" (foto Ab Westerbeek). Het weer blijft nu met sneeuw voor verrassingen zorgen. Ik heb het gevoel dat we nu al zo'n beetje een jaar lang met overwegend min of meer ekstreme weersomstan digheden te "kampen" hebben. De mensen die al die "uitspattingen" van de natuur bij (moeten) houden heb ben het er maar druk mee. Door de grilligheid van de natuur zijn ook de weervoorspellers meer dan eens op het verkeerde been gezet. Dat is voor het K.N.M.I. mede aanleiding geweest om de zogenaamde regionalisatie van de weerberichtgeving te versnellen. Het deltagebied (Zeeland) krijgt deze zomer bij wijze van proef de primeur van zo'n regionaal weerbericht. Als alles volgens plan verloopt moet dit in 1 988 leiden tot een zelfstandige zeeuwse weerdienst van het K.N.M.I. Bij die weerdienst kan het publiek dan niet alleen terecht voor het gewone weerbericht maar ook voor bijzondere gespecialiseerde voorlichting. Voor deze laatste voorlichting moet overi gens wel betaald worden. Voor de land- en tuinbouw is deze ontwikkeling in de richting van een regionale weer dienst zonder meer een uitstekende zaak. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een al jaren levende wens voor een weerbericht dat is toegespitst op een klein(er) gebied. De landbouwpraktijk zou best wel eens een goede (vaste) klant kunnen worden van de (toekomstige) regionale weerdiensten. Wat betreft de moeilijkheden rond het eigen vervoer van met name suikerbieten lijkt de oplossing nu in zicht. Op het ministerie van verkeer en waterstaat wordt gewerkt aan een wijziging van de desbetreffende wetsbepalingen. De bedoeling daarvan is het vervoer van bieten uit tussen- opslag via burenhulp en/of in samenwerkingsverband ook wettelijk mogelijk te maken, Ik neem aan dat deze ontwikkeling in de praktijk goed zal worden ontvangen omdat deze immers nauw aansluit bij de gang van zaken zoals die in de praktijk goed zal worden ontvangen Een probleem kan eventueel nog zijn om aannemelijk te maken dat er inderdaad sprake is van een samenwer kingsverband. Daar lijkt me echter wel uit te komen. Al bij al kunnen we blij zijn met deze ontwikkeling. Trouwens: mede door de positieve opstelling van de politie zijn de problemen tot nu toe gelukkig tot enkele incidenten be perkt gebleven. Uit een enquête onder de ruim vijfenveertigduizend niet- landbouwende ontvangers van ons Z.L.M.-blad blijkt dat tachtig procent het blad ook min of meer leest. Dit goede nieuws is het resultaat van een enquête die studenten van de afstudeerrichting agrarische bedrijfskunde van de Hogere Landbouwschool te Dordrecht hebben gehou den. Uit het onderzoek blijkt ook dat deze groep het op prijs stelt het blad ook in de toekomst (maandelijks) te blijven ontvangen. Interessant is verder dat vooral het praktische landbouwnieuwsgoed "valt": ruim zestig pro- cen van de lezers heeft er belangstelling voor. De land bouwpolitieke artikelen worden minder gelezen. Ge vraagd naar de waardering van de diverse artikelen blijkt de score vrijwel onveranderlijlo-' goed". Deze enquête wordt nog gevolgd door een onderzoek onder de leden grondgebruikers van de Z.L.M. Als de resultaten daarvan bekend zijn kan bekeken worden in hoeverre ons blad (op onderdelen) nog te verbeteren valt. Want eerlijk gezegd blijft ons ideaal het beste landbouwblad van Nederland te maken. Opbouwende kritiek vanuit de lezers is daarbij een zeer belangrijke prikkel. Ook schriftelijke reakties van de lezers, bijvoorbeeld in de vorm van een ingezonden stuk, kunnen de levendigheid van het blad zeer ten goede komen. Het Z.L.M.-blad is er per slot van rekening niet alleen vóór de leden maar het is ook van de leden. Maandag zes februari a.s. wordt de vierde Z.L.M.-stu diedag gehouden. De opzet van deze studiedag is om na te gaan welke knelpunten het agarisch (gezins-)bedrijf te wachten staan op het vlak van bedrijfsstruktuur, produk- tieomvang, wergelegenheid, financiën, opleiding en voorlichting en hoe die knelpunten kunnen worden op gelost. Ook de funktie van de landbouworganisatie speelt daarbij een rol. De studiedag wordt weer opgezet volgens het beproefde recept dat wil zeggen dat iedere deelnemer individueel zijn mening kenbaar kan en moet maken. In het systeem is er in voorzien dat iedere afdeling verte genwoordigd is. Ik hoop dat de deelnemers een ekstra heldere dag hebben. Want om de problemen de baas te worden zullen we veel gezond boeren verstand nodig hebben. Ik twijfel er echter niet aan dat dat nog in vol doende mate voorradig is. En overschotten zijn welkom. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1