Toetreding Spanje en Portugal tot EG moet zeer geleidelijk BASF, AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST de nar kas weekstaat energieverbruik Straffe wind verhoogde energieverbruik Voorzitter Produktschap Groenten en Fruit: Pyramin aan de basis, betrouwbaar en bedrijfszeker. Lange werking, goede selectiviteit, voordelig in het gebruik. Maakt ook de na-opkomstbehandeling bedrijfszeker. In zijn nieuwjaarsrede uitgesproken op 19 januari 1984, stelt de voor zitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, ir. J.E.C. Spitho ven, dat 1983 voor de groenten- en fruitsektor in al zijn geledingen gemiddeld als redelijk goed kan worden beschouwd. Uitzondering hierop vormt de konservenindustrie die met onbevredi gende verkoopcijfers werd gekonfronteerd. De veilingomzet steeg met 13% tot 2,7 miljard gulden voor een be langrijk deel door betere tomatenprijzen. Ook de prijzen voor de be- waarprodukten kool en uien waren bevredigend. De centrale overheid zou een stimy- lerende rol voor het ondernemers klimaat kunnen vervullen door te helpen bij een effektief kostenbe- heersingsbeleid. In dit kader refe reert de heer Spithoven aan een voor de tuinbouw belangrijke kostenfak- tor; energie. De overheid hanteert ter bepaling van de gasprijs een formule (oliepariteit en strategische voor- raadvorming) die voor het hele be drijfsleven nadelig is. Het zou zeer onterecht zijn vanwege uitsluitend budgettaire overwegingen deze for mule te blijven hanteren. E.G. De uitbreiding van de EG enige jaren geleden met Griekenland en binnen afzienbare tijd met Spanje en Portu gal heeft met name voor de tuinbouw konsequenties. Deze landen zijn im mers belangrijke tuinbouwproducen- ten. Wanneer de produktie aldaar door hooggespannen verwachtingen over toetreding tot de EG overmatig wordt gestimuleerd kan dit ernstige gevolgen hebben voor de gemeen schappelijke tuinbouwmarkt. De Voorzitter pleit dan ook voor een voldoende lange overgangsperiode, waarin uitermate voorzichtig te werk moet worden gegaan met de vaststel ling van prijzen. Het mag niet gebeu ren dat voor een op dit moment min der efficiënte produktie struktureel te hoge prijzen worden vastgesteld. Ui Voor deze groente is Nederland de grootste exporteur ter wereld. Jaar lijks wordt ongeveer 400 500.000 ton geëxporteerd. De kwaliteit is echter in vergelijking met uien van andere oorsprong niet geweldig. Derhalve zijn het afgelopen jaar de kwaliteitsvoorschriften enigszins aangescherpt. Minder goed ogende uien kunnen van uitstekende kwali teit zijn, maar de presentatie van de ui is ook bijzonder belangrijk. In de komende jaren zal grote aandacht aan de oogst en de bewaring bestêed moeten worden om een zo goed mo gelijk produkt op de markt te bren gen en onze konkurrentiepositie te verbeteren. Hardfruit Vernieuwing van het assortiment, verjonging van de aanplant en grote aandacht voor kwaliteit en presenta tie hebben het getij voor deze relatief bescheiden sektor doen keren. Het grootste deel van de produktie wordt in het buitenland afgezet. Men moet er rekening mee houden dat ook de Nederlandse konsument het hele jaar rond de beste kwaliteit verlangt. De kwaliteit van het Nederlands fruit regelt de invoer. In het buitenland neemt het Neder lands fruit slechts een zeer klein marktsegment voor zijn rekening. De Voorzitter meent dat het mogelijk moet zijn met een goede organisatie van de afzet de uitvoer te verhogen. In de E.G. is sprake van een struktu- rele overproduktie. De heer Spitho ven vindt het daarom onverant woord als de hoogte van de inter ventieprijzen een uitbreiding van de produktie stimuleert. Zijn inziens getuigt het verzoek om nieuwe soor ten onder de interventieregeling te brengen van twijfelachtige wijsheid. Champignons Ook deze sektor is Van bescheiden omvang. 800 Champignonkwekers produceerden in 1983 ca. 80.000 ton met een opbrengst van ruim ƒ200.000.000,-. Verreweg het groot ste deel van de produktie is bestemd voor de konservenindustrie. Een goed kwaliteitsbeleid is voor een kwetsbaar produkt als de champig non van groot belang. Op dit gebied zijn reeds belangrijke stappen gezet. In het belang van de afzet zal voortdurend gestreefd moe ten worden naar kwaliteitsverbete ring waarbij ook de kwaliteitskontro- le, die vaak bemoeilijkt wordt door de verschillende wijze van verhandeling, van belang is. De groeiende afzet voor de verse konsumptie zal een positieve invloed hebben op zowel het kwaliteits- als het prijsniveau. Door het vrij zachte winterweer gedurende de eerste zes weken van de teelt is het energieverbruik gemiddeld slechts een kuub gas per m2 per week geweest. Vanaf nu gaat het gewas meedoen in het energieverbruik omdat het grotere bladvolume bij aktivering een grotere verdamping te zien geeft en dus meer energie vraagt. Maar ook de straffere wind van de afgelopen week verhoogde het energieverbruik met zo'n 10%. De relatieve luchtvochtigheid is nog ner gens een probleem. In de acrylplatenkas is de RV gedurende 24 uur gemid deld 80%, in de futuristische kas 76% en in de geschermde venlokas 70%. In de gedruppelde grondteelt, waar de grond met wit reflektiefolie is afgedekt, is de RV gemiddeld iets lager dan in de steenwolteelt. De gewasontwikkeling, bloei en zetting blijven overal goed gaan. Vanwege de iets rijkere bloei is de nachttemperatuur iets verhoogd tot 16 gr.C. De stooktemperatuur op de dag is 18 gr.C. en 16 gr.C. 's nachts. Er is 3 gr.C. lichtverhoging en een warmtestoot van 3 gr.C. tussen 11 uur en 14 uur. In de dubbeldekskassen werkt de vochtregeling en in alle grondteeltafdelingen is een lichtafhankelijke minimumbuis van 60 gr.C. Er wordt op 800 dpm CO2 gedoseerd. Het energieverbruik bedroeg deze week 12.814 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 3 d.d. 13/1-20/1 SDP FUT. Kontrole SDP acrylpl. m.scherm acrylpl. FUT. Kontrole m.scherm verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram 118 580 130 634 129 640 113 534 130 605 134 654 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 5,2 gr.C. 9,- m/sek. DENAR-KAS L. Koop Advies: U weet het uit ervaring, neem geen risico. SpuitPyramin volvelds in de juiste dosering. Naast Pyramin biedt BASF u echter nog meer voor effectieve opbrengstverbetering Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171. HHH (ÏGedeD handelsmerk BASF Stuur mij informatie over Pyramin. Naam; Straat: t Postcode:Plaats: Type grond: Belangrijkste gewassen: Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B V, Postbus 1019,6801 MC ARNHEM 14 27 januari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14