De Zeeuwse Spuitdag 1984 (ID Rektitikatie "De Zeeuwse Spuitdag" (I) Ook ing. D. van der Wal begon met er op te wijzen dat de gewasbe scherming ook nu nog "een zaak in beweging" is. Nog steeds worden door de chemische industrie enorme, miljoenen-investeringen gedaan wat betreft de research rond bestrijdingsmiddelen. Anderzijds mogen wij de horzelfunktie die bepaalde kritici op de hele gang van zaken rond de gewasbescherming hebben, niet negeren. Maar biologische land bouwbedrijven zoals sommigen voorstaan zou betekenen de klok 50 jaar terugzetten. Gewoon een illusie. De hongersnood in de wereld zou er alleen maar groter door worden. Een gerichte toepassing blijft de aandacht vragen. Een waarnemings- en voorliehtingssysteem als epipré heeft daarbij zijn waarde bewezen. Bij de keuze van de middelen dient men kritisch te werk te gaan: de duurste zijn niet altijd ook de beste. De dosering is sterk afhankelijk van de omstandigheden. De weerstand van het gewas kan van dag tot dag en zelfs van uur tot uur, uiteenlopen. Benut de juiste weersomstandighe den. Allemaal waarheden die men zich telkens weer voor ogen moet stellen'als men met bestrijdingsmid delen werkt. Houdt u aan de advie zen, maak geen eigen cocktails! Pas op voor ontoelaatbare residuen, anders komt de kwaliteit van de landbouwprodukten in gevaar. De waterwingebieden vormen eer hoofdstuk apart. Ook in zuidwest- Nederland nemen zij een niet onaanzienlijke oppervlakte in waar onder ook landbouwgronden vallen. Er komt nu voor het gehele land één lijst van middelen waarvan de toe passing in een waterwingebied niet is toegestaan. De mogelijkheid bestaat dat dit beperkingen inhoudt ten aanzien van de gewassen- en midde lenkeuze. Hierbij zal dan in indivi duele gevallen, afzonderlijk naar een alternatief gezocht moeten worden. Een en ander in overleg met de re gionale voorlichtingsdienst. Aan de landbouworganisaties de taak zo no dig te zorgen voor een schaderege ling voor gedupeerden. Voor het vliegtuigspuiten gaan nieu we normen gelden, onder anderen wat betreft de afstand tot gebouwen, woonwijken enz. en ten aanzien van het markeren van het perceel. Wat betreft het afvoeren van restan ten bestrijdingsmiddelen is nog steeds geen afdoende regeling ge troffen. (Zie ook de opmerkingen van de voorzitter in het eerste ge deelte van dit verslag.) Het jaar 1983 zal te boek blijven staan als een bijzonder jaar. Phytophthora was er al te vinden op de aardappelafvalhopen vóór de meeste aardappelen boven stonden. Door het droge weer in juli is de aantasting vrijwel tot staan gebracht maar in augustus bleek dat de ziekte toch op de loer lag. In die gevallen dat niet tijdig doodgespoten werd (met het oog op de opbrengst), teveel toegegeven werd op het aantal keren spuiten of op de rij/vliegbreedte bleek plaatselijk in augustus/sep tember toch weer aantasting van be tekenis voor te komen. Fouten wer den duidelijk afgestraft. Overigens zullen wij in bepaalde ge vallen, voorzichtig moeten zijn met de interpretatie van de in 1983 ge nomen bestrijdingsproeven. Vervolgens liet de heer Van der Wal in een snel tempo, vaak kort maar als regel met duidelijke, rake typerin gen, een groot aantal gewassen, en middelen de revue passeren. In het volgende overzicht is dan ook niet gestreefd naar volledigheid. Grasland. Van grasland dat met het oog op herinzaai doodgespoten werd met Roundup mag het gras 5 dagen na het spuiten vervoederd worden, hetzij via inscharen of afmaaien (voor stalvoedering, hooien, drogen of inkuilen) 10 dagen na de bespui ting kan worden ingezaaid. Round up pleksgewijs als allesdoder in diverse gewassen tijdens het groeiseizoen. Dit met name met het oog op plaatselijk massaal of inci denteel voorkomende onkruiden als- knolcyperus, klein hoefblad enz. Nieuw is in dit verband ook de toe passing van Round up tot 7 dagen vóór de oogst, in tarwe. Gedacht kan 20 januari 1983 worden aan situaties waarin, bij voorbeeld in een open gewas, on kruiden voorkomen als aardappel opslag en veenwortel Onkruid dat door het maaien veel aan bladmassa verliest en in de nazomer er vaak amper kans ziet om zich te herstellen. Maar zeker in een gewas als tarwe, bestemd voor de mense lijke konsumptie, geldt: houdt u aan de regels en beschouw het als een noodmaatregel. Round up over de wintervoor in het voorjaar, ter bestrijding van zaadon kruiden. Een mogelijkheid die in het voorjaar van 1983 sterk in de be langstelling heeft gestaan, wat gere sulteerd heeft in een aantal duide lijke richtlijnen: verschillende hoeveelheden naar ge lang de onkruidsoort en bij bestrij ding van wortelonkruiden, niet te veel toegeven op de wachttijd, dat wil zeggen zolang wachten met het bewerken van de grond dat het mid del gelegenheid krijgt in de wortel door te dringen. Dat vraagt als regel enkele weken. Blauwmaanzaad. Voorlopig is nog alleen Asulox, met alle bezwaren van dien, als onkruidbestrijdingsmiddel beschikbaar. Basagran wordt beke ken voor toepassing na de opkomst. Voor een na opkomst-onkruidbe- strijding in mais komt waarschijnlijk beschikbaar Lentagran (pyridate 45%) van Schering AAgrunol B.V. (Even nog wennen aan die kombi- natie!). Niet spuiten na het 4 blad stadium van de mais. Het heeft een wat smalle werking, is bijvoorbeeld zwak op kamille en straatgras. Aan vulling met atrazin lijkt interessant. Hanepoot wordt alleen in kiem- plantstadium bestreden. Paraquat (Gramoxone) mag nog ge bruikt woröen in een heleboel geval len maar niet meer voor het dood spuiten van een groenbemester (in verband met hazensterfte), noch in karwij en luzerne. Uien Voor toepassing in uien komt - eindelijk - nu ook Stomp beschik baar. Stomp bevat pendimethalin en Ligtermoet verkoopt het. Het is goed op zwarte nachtschade en veelkno- pigen zoals varkensgras, dus in het algemeen, op zwaardere grond be- drijfszekerder dan Ramrod. Dat Stomp het gewas wat verzwakt kan aanleiding zijn - na opkpmst - wat voorzichtig te zijn met Lironion. De S.N.Ui.F. beproeft een kombinatie van Stomp in een lage hoeveelheid met de halve dosering Ramrod. Dit met het oog op een bredere werking en minder kans op schade. Graanziekten. Zie de (nieuwe) tabel. Enkele opmerkingen: Tegen bruine roest (per abuis niet in de Handleiding 1984 opgeno men) bleek Corbel goed te vol doen, op de voet gevolgd door Bayleton en Tilt. Bij gele roest ligt het net andersom. Bayleton liet het hier en daar wel eens zitten tegen meeldauw, van restistentie kan echter amper ge sproken worden. Wel wordt aan geraden bij het meermalen bes trijden van meeldauw de midde len, Bayleton, Tilt en Sportak enerzijds af te wisselen met Cor bel anderzijds. Er moet namelijk worden aangenomen dat waar Bayleton minder effektief wordt dit ook bij Tilt en Sportak het geval is. Afwisseling bij de mid delenkeuze wordt overigens ook aanbevolen bij de bestrijding van roesten en afrijpingsziekten. In de proeven had toevoeging van maneb in een vroeg stadium bij de bestrijding van meeldauw en roest, geen (duidelijk) ziektewe rend effekt, gaf wel opbrengst verhoging. wat septoria (bladvlekken en kafjesbruin) betreft is captafol het aangewezen middel. Het meeste effekt heeft dit bij toepas sing bijv. in de vorm van Bayleton CF of Corbel Top kort na het in aar komen. Het mag slechts één keer worden toegepast. Bij be handelingen vóór het in aar ko men dus niet te gauw besluiten "er maar wat captafol bij te doen". Er zijn ook onvoldoende gegevens waaruit blijkt dat toe passing van captafol op zo een vroeger tijdstip, wel zinvol is. Voor de zaaizaadbehandeling bij erwten komt Apron 70 SD beschik baar. Het bevat captan (werkzaam tegen kiem- en bodemschimmels) en metalaxyl (hetzelfde als in Ridomil en in dit geval toegevoegd voor de bestrijding van valse meeldauw). In hoeverre de valse meel dauw werkelijk schade doet aan de opbrengst, is uit de proeven niet op te maken. De indruk bestaat dat op die percelen waar in 8 a 10 jaar geen erwten hebben gestaan toepassing van een middel als Apron 70 SD weinig zin heeft. Men zou dan kun nen volstaan met thiram plus Benlate of thiram plus Bavistin. Tegen vogelschade kan bij erwten nu ook 5 gram Mesurol per kg zaaizaad worden gebruikt (en geen 10 gram zoals abusievelijk hier en daar wordt genoemd). Bieten Tachigaren 70 WP is een nieuw middel voor zaaizaadbehandeling tegen schimmels in bieten. Een be handeling die overigens op zavel- en kleigronden vrij overbodig lijkt. Het zal dit jaar verwerkt in pillenzaad, op een aantal proefpercelen worden in gezet. Zie hierover onder anderen de mededelingen van de zijde van het I.R.S. in de decembernummers van het C.S.M.- en S.U. blad. Ook in de folder "Suikerbietenzaad 1984" wordt hierover geschreven. Nieuw is ook bij de bieten het gra nulaat Tranid ter bestrijding van het bietekevertje. Het bevat 8% aldicarb 2% lindaan. Ter vergelijking: Te- mik bevat 10% aldicarb. De werking van Tranid op het biete kevertje is uitstekend. Gezien het la gere gehalte aan aldicarb is de wer king tegen de luis waarschijnlijk minder (korter) dan van Temik. De hoeveelheid lindaan zal te gering zijn voor een goede ritnaaldenbestrijding waartegen nog altijd een grondbe- handeling met 3,5 ltr lindaan 21% de beste remedie is. Bij de chemische onkruidbestrijding in de bieten is met name de toepas sing na opkomst nog volop in bewe ging. Verschillende kombinaties, al of niet (voor toepassing in een vroe ger stadium) gehalveerd, bieden tal van mogelijkheden en nog is het einde niet in het zicht. Toepassing van Pyramin of Goltix bij het zaaien blijft op zavel- en kleigrond nog noodzakelijk. Voor grasbestrijding na opkomst staat dit jaar ons een tweetal middelen ter beschikking: Fervinal en Fusilade. Het middel Fervin loopt waarschijnlijk op zijn laatste benen, terwijl Fervinal in verschillende opzichten een verbe terde uitgave hiérvan is. Tegen (gro tere) duist lijkt Fusilade iets beter te werken dan Fervinal, bij bestrijding van raaigrasopslag is het net ander som. Wat kweek betreft zijn de me ningen wat verdeeld maar het heeft er veel van weg dat bij een niet te lage dosering Fervinal dit middel weinig méér hergroei te zien geeft dan Fusilade. Het middel Ceronal het enige middel tot nu toe dat op een voor bieten veilige manier, zelfs distels en klein hoefblad bestrijdt, is in onderzoek. Gezien het feit dat het in organisch materiaal zeer persis tent is kan nog steeds het groene licht niet worden gegeven. Het is nu een maal niet aanvaardbaar dat men een dergelijk produkt nog terugvindt in de pulp en (onderschat dat niet) ook in de mest. De ervaring heeft geleerd dat, met name waar mest wordt ge bruikt in intensieve teelten bij tuin bouw, de aanwezigheid van persis tente herbiciden schade kan geven, formidabel van omvang. Aardappelen Tenslotte wat de aard appelen betreft zullen verschillende schimmel- en bacterieziekten blij vend onze aandacht vragen. Bij phy tophthora dient het uitschakelen van de afvalhopen nog eens beklemtoond te worden. In feite onbegrijpelijk dat hier nog steeds op gewezen moet worden!! Stengelnatrot en zwartbe- nigheid vragen weer andere bedrijfs- hygiënische maatregelen maar zowel pootgoed- als konsumptieteler zullen in toenemende mate hier niet aan kunnen ontkomen. Zie ook hetgeen ir. Mulder hierover heeft gezegd in deel I van dit verslag. Ten aanzien van rhizoctonia (lakschurft) dienen eveneens zowel pootgoedtelers als die in de konsumptiesektor, attent te zijn. Er zijn de laatste jaren naast de momenteel vrij ingewikkelde proce dure rond de kwikontsmetting ook andere methoden ontwikkeld die de boer in staat stellen het pootgoed tegen rhizoctonia te behandelen. Dat kwik nog steeds het aangewezen middel is bij de pootgoedteelt lijdt geen twijfel. Bij konsumptieteelt ko men daarnaast met name Solacol en Dithane M-45 in aanmerking vóór (in poterbakjes bijvoorbeeld) of bij het poten. Overigens zijn er nog een zevental carbamaten/kombinaties voor dit doel goedgekeurd. Alleen nog dit: Rovral is bij konsumptieteelt minder geschikt, het geeft een fijnere sortering wat bij pootgoed juist een voordeel is. Wat het poederen be- •treft, in het eerste nummer van dit jaar van De Boerderij werd een han dige methode aangegeven voor deze toepassing tijdens het poten. Het af gelopen jaar is er nogal wat te doen geweest over de toepassing van MCPA in aardappelen m.b.t. het voorkómen van doorwas. Dat de toepassing op dat tijdstip op zich, uit In het nummer van 13 januari j.l. werd opgenomen het eerste deel van het verslag van de Zeeuwse Spuit dag. Door een ongelukkige samen loop van omstandigheden zijn daar in voorzitter Ramondt en de schrij ver van het artikel de heer Verhage van het C.A.R.-Goes, woorden in de mond gelegd die niet strookten met hetgeen zij naar voren hadden willen brengen op het punt van de veront reiniging van het oppervlaktewater. Van "felle" kritiek op de provinciale pers was nl. geen sprake en ook niet van een op zichzelf staande lozing. het oogpunt van veiligheidstermijn enz., moeilijkheden op zal leveren is niet te verwachten. Dat is indertijd wel bekeken toen het ging over de distel- en ganzevoetbestrijding. Het legaliseren van de toepassing tegen doorwas door dit op het etiket te vermelden, betekent dan in feite niet veel meer dan een formaliteit. Een andere vraag is echter wanneer een behandeling verantwoord is en on der welke omstandigheden deze moet worden uitgevoerd. Een aantal jaren geleden is in een meerjarig landelijk onderzoek aangetoond dat MCPA dan wél en dan weer géén opbrengstdepressie gaf, maar dan als regel beperkte zich dat tot enkele procenten. In 1983 heeft MCPA hier en daar de opbrengst echter veel sterker gedrukt. Het ligt voor de hand dit toe te schrijven aan de ab normale situatie in dat jaar waarbij wij tussen 15 en 30 juli te maken hadden met een uitzonderlijk jong en felgroeiend gewas. Dat neemt niet weg dat het voordeel van minder doorwas duidelijk is aangetoond en men krijgt dus een kwalitatief betere partij. Tot zover het overzicht van de on derwerpen door de heer Van der Wal genoemd. Wat de inhoud van het geen in de middagvergadering werd behandeld over "Formuleren en spuiten" door dr. ir. P. Diepenhorst van Luxan B.V. te Eist en over "Spuiten en spuittechniek" door ing. A. Remijn (C.A.R. Goes) betreft, dit werd na afloop aan de bezoekers uitgereikt. Mocht men hiervoor nog belangstelling hebben dan kan men beide verslagen schriftelijk aanvra gen bij het CAR-Goes, Westsingel 58, 4461 DM Goes onder bijsluiting van 1,60 aan postzegels. P. Verhage Noteert u alvast: 31e ZEEUWSE SPUITDAG vrijdag 4 januari 1985 te Goes Een studie van de zijde van de wa terschappen, vormde de aanleiding tot de opmerkingen van de heer Ra- mondt. Deze zei letterlijk: "Het is dan ook merkwaaröig dat er begin december berichten in de pro vinciale pers verschenen dat er spra ke is van toenemende verontreini ging van het oppervlaktewater ve roorzaakt door lozingen van restan ten spuitvloeistof en spoelwater". Bij navraag, zo zei Ramondt, is ons ge bleken dat de studie geen enkele grond geeft waarop deze stelling kan worden gebaseerd. 9 Gevoeligheid van schimmels bij granen voor diverse middelen gele bruine meel- septo- fusa- oogvl. roest roest dauw ria rium ziekte Benomyl -t Carbendazim Maneb Captafol - - - - Bayleton Corbel Sportak - Tilt Bayl. Capt. - Corb. Capt. Sport. Capt. - - Tilt -I- Capt. zeer gevoelig matig gevoelig weinig gevoelig kans op minder gevoeligheid niet gevoelig (CAD - Gewasbescherming)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9