VOO It ml VltOIIW Boerin en de E.G. p.j. zuid geluid Provinciale Zeskamp te Schoondijke Uitslag Provinciale Bowling-kompetitie Verslag over de kursus Landbouwerktuigen p,j.z.- agenda i redaktie henk tegels uit de ZAJK-RAK agenda onder redaktie van de Redakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. 1. J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk De kursus: Boerin, wat heeft de E.G. voor zin? georganiseerd door de agrarische kommissie van de plattelandsvrouwen van Tholen en St. Philipsland, was een groot sukses. Wij boerinnen willen in deze tijd van ontwikkeling niet blijven stilstaan bij het oude, maar onze blik verruimen. Willen weieens meer weten over de gang van zaken, wanneer de hoge heren van het landbouw beleid voorstellen doen of besluiten nemen over onze portemonnee. Of die goed of minder goed gevuld zal worden. Kortom: "Hoe gaat dat nu eigenlijk precies?" Op vier bijeenkomsten werden we goed geïnformeerd door 4 lieden, allen werkzaam bij verschillende Europese organisaties. Ie en 2de bijeenkomst: Ontstaan en werkwijze van de Europese beweging. 3de les door de heer Paepe, lid van de landbouwraad, 4de les Mevrouw de Lange, vertegenwoordigster bij CE A en COPA, voor de bond van Plattelandsvrouwen. De lezingen waren afwisselend en leerzaam. Er is de Europese Kommissie, die initiatieven neemt en voorstellen doet. Er is de Raad van Ministers, die beslissingen neemt. Er is het Europees Parlement, dat grondige kontrole uitoefent. We kregen dokumentatie mee naar huis, om één en ander nog eens over te lezen. Biermuseum Na enig zoeken vonden we het Bier- museum. Aan de buitenkant leek het op een pakhuis, aan de binnenkant bleek het een brouwerij te zijn. De bedrijfsleider vertelde met liefde over de Biologisch Ambachtelijke bierbrouwerij. Het biologische hield in dat er geen chemische schoon maakmiddelen gebruikt werden. Het ambachtelijke dat bijna alles met de hand gedaan werd en men kon het gebrouwen nat niet in de supermarkt kopen. We klommen zelfs naar de wiebelende graanzolder, die voor "instorten" verzekerd was. Beneden bekeken we het antieke ge reedschap, de houten vaten en on telbare flessen bier. Toen één van ons vroeg: "Hoe lang kun je nou een geopende fles goed houden?", antwoordde hij verbaasd, maar hoffelijk en geduldig: "M'n beste mevrouw, bier bewaart ge niet, dat drinkt ge op!" We mochten proeven. Eerst een glas Geuze, daarna een glas Krieck. Een beetje lacherig na dat proeven stapten we in de bus, naar een sfeer vol verlicht restaurant, waar we ons dik aten aan een zeer smakelijk drie gangen menu. Het was een onvergetelijke dag! P.S. Inmiddels weet iedereen dat de bovengenoemde topkonferentie in Athene is mislukt. Dankzij de kursus hebben we de berichtgeving daaro ver met meer begrip en interesse ge volgd. We zijn ons veel meer bewust geworden van de belangrijkheid van ons beroep in de Europese Samenle ving. Annie Hevboer - van Dalen Exkursie De kursus werd afgerond met een dagje Brussel (met de bus) waar we de E.G. gebouwen gingen bekijken. We zagen tientallen kolossale verga derflats, hoog en strak van lijn. We werden ontvangen in het voor lichtingscentrum Robert Schuman. Binnen was het ook allemaal even groot en ruim. Om van de ene naar de andere vergaderruimte te komen moest je "kilometers" lopen! Alles ademde een internationale sfeer. Een chique geklede hostess, kompleet met zijden sjaaltje en pa rels bracht ons naar een geluiddichte konferentiezaal. Lange rijen tafels en stoelen, voorzien van "spraakwater". We namen plaats op "une chaise de conférence" en wachtten af. Een meneer heette ons met een paar be leefde zinnen welkom en er werd koffie rondgebracht. Toen kwam er ijlings een knappe besnorde heer aangesneld, die ons vertelde uit een belangrijke vergadering te zijn ge plukt om ons, DAMES UIT ZEE LAND, het Europees Gemeen- schapsgebeuren uit de doeken te doen. Hij stelde zich voor als "een ambtenaar" met de nederlandse na tionaliteit. Zijn betoog was boeiend, aktueel en vooral duidelijk. Hij liet zich ietwat pessimistisch uit over de komende topkonferentie te Athene, want de problemen waren al zo groot geworden, dat nauwelijks resultaten te verwachten waren. De oorzaak lag duidelijk bij de geldpot. Hij beantwoordde meelevend onze vragen en merkte op dat de pers en de media veel te weinig en te negatief nieuws doorgeven. Na afloop had den we het gevoel dat we er nu "al les" vanaf wisten. De lunch gebruik ten we in de eveneens enorme kanti ne. Boerderij bezoek Daarna reden we naar Gaasbeek om een tamelijk grote boerderij te be zoeken. De Belgische voorlichtings man was een uiterst vriendelijk manneke, dat graag en veel lachte. In de koeiestal sprak hij in sappig vlaams over het reilen en zeilen van de boer en zijn bedrijf. Over zware traktoren, omdat "het Brusselse" nogal heuvelachtig is. Hij verzekerde ons, dat een gemengd bedrijf in deze tijd veel minder ris kant is. De boer liet ons vervolgens zijn vee zien. Vakkundig besprak hij zijn fokmethoden en iedereen zag dat er héél veel werk op die boerderij te doen was. Omdat we nog eèn afspraak hadden in het Biermuseum reden we terug naar Brussel, 'de stad die op zeven heuvelen is gebouwd. We hebben "armoede" gezien, - rommelige stra ten met vuile trottoirs -, maar ook "kuituur". De botanische tuin, het schitterende hof van justitie, het zo merverblijf van de koning en na tuurlijk ook de Leeuw van Vlaande ren. Het was een prachtige rondrit. De kursus landbouwwerktuigen zit er op na elf lange avonden en twee exkusiemiddagen die omvlogen, want eigenlijk wilden we veel meer weten. Daarentegen, voor een langere kursus is het animo om eraan te beginnen veel geringer, vandaar deze vogelvlucht. Maar, we hebben ook veel wél behandeld. Te beginnen met de trekker: het onderhoud van koel- en smeersystem, de banden en de werking van de hefinrichting. De ploeg was het meest ingewikkelde werktuig. Het goed af- en bijstellen vormt een behoorlijke klus. Dat elk onderdeel, elk moertje zo'n funktie heeft; en je kunt er heel wat aan verdraaien ülles dus. Verder hebben we de zaaimachine onder handen genomen. Daarbij enig rekenwerk verricht over hoeveel we kwijt wilden en waar toch die markeerder moest komen. De poot- machine en kunstmeststrooier be hoefden wat minder betoog, mede door tijdnood. Misschien dat er nog een kans komt om in Schoondijke de theorie écht in praktijk te brengen. Een ander onderdeel van deze kur sus vormde de bodemkunde. Uit de vele onderwerpen moest ook hier een keuze gedaan worden. Wé hebben de samenstelling en struktuur van de grond bekeken. Grondmonsters ge- Toen de eerste ploegen zo rond het middaguur in de hal van de prak tijkschool binnenkwamen, zagen ze al direkt dat het weer een spelmiddag vol verrassingen zou gaan worden. De sportkommissie had weer haar best gedaan zo gek mogelijke spel letjes te bedenken. Volop geklieder met water, zaklopen, klimmen, en alg. sluitstuk 'n echte zeephelling, dus het advies om wat reservekleren mee te nemen was echt niet overbo dig geweest. Zelfs komplete regen pakken werden gebruikt, en dat bleek een goed idee te zijn. Behalve de afdelingen Schouwen-Duiveland en Tholen-St. Philipsland versche nen alle ploegen aan de start (mis schien zijn ze bang "ingemaakt" te worden???) en West Zeeuws Vlaan deren slaagde er zelfs in met een derde team in het strijdperk te tre den. Na een rondgang langs de spel letjes, waar de captains tekst en uit leg kregen, kon rond de klok van een uur begonnen worden met de wed strijden, wederom van kommentaar voorzien door onze welbespraakte beroepskracht Henk Degels. Ge laafd met wat spraak"water" waar blijkbaar toch wel een geestverrui mende werkingvanuitgaat werden we geregeld op de hoogte gehouden met de laatste stand van zaken, of als er 'n wijziging in een spel of de duur daarvan was aangebracht. Zo was van een waterspel de tijdsduur wer kelijk te kort; de sportkommissiele- 20 januari 1983 den vonden de deelnemers nog niet nat genoeg en plakten twee minuten aan de speeltijd. Toen de spelers on der het uiten van bedreigingen als "joe krieg ik nog wel!" aan het adres van de scheidsrechter doornat rich ting kleedkamer vertrokken, was het beoogde resultaat behaald. De mid dagverliep verder met uitzondering van de regio BAR, vrij droog, totdat het uiteindelijk een kliederboel werd bij de zeephelling. Hilariteit alom, maar EHBO-man hoefde gelukkig niets te doen, zodat iedereen goed gemutst en ruikend naar de groene zeep naar huis toe kon gaan. De be ker kwam terecht bij Noord Beve land, die wat dat betreft de traditie van Zevenbergen hebben doorbro ken, en onder dankzegging aan de organisatoren en het (reuze gezellige en hongerige) hulpteam volgt hier nog even de komplete uitslag. 1. Noord Beveland 49 punten 2. West Zeeuws Vlaanderen II 44 p. 2. Zevenbergen I 44 p. 4. Fijnaart 41 p. 5. West Zeeuws Vl-anderen III 38 p. 6. Zevenbergen II 36 p. 7. Walcheren 26 p. 8. West Zeeuws Vlaanderen I 22 p. 9. Oost Zeeuws Vlaanderen 21 p. We hopen dat de afdelingen welke niet aanwezig waren zich geroepen voelen het volgende jaar mee te he- lepn Noord Beveland van de eerste plaats te verdringen, want wisselbe kers zijn duur tegenwoordig en zo kunnen we er lang mee doen. Toriny Gubbers. 20 januari: Afdeling 's Heer Abtsker- ke houdt haar grote avond. 27 januari Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een biertap wedstrijd. Plaats "Cambrinus" in Axel. Aanvang 20.00 uur, kosten le den 3,50, nietleden 5,— Afdeling Fijnaart organiseert haar grote avond. Afdeling Zevenbergen organiseert een ledenvergadering in Café Den Ouden in Zevenbergen, aanvang 20.00 uur. 4 februari Afdeling Schouwen-Duive land houdt haar grote avond. 10 februari Afdeling Zevenbergen houdt haar grote avond Afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert i.s.m. de Z.L.M. een ge zinsavond. Aanvang 19.30 uur. Plaats "Zeldenrust College" in Ter- neuzen, Kosten 5,— 17 februari Afdeling Noord-Beveland houdt haar grote aVond in Het Dorpshuis te Wissenkerke met bal na. Aanvang 19.30 uur. 18 februari Afdeling Tholen houdt haar grote avond. 25 februari 3 C.J.O. volleybal-toer nooi in Middelburg, in sporthal "De Kruitmolen". nomen en diverse soorten grond nu eens werkelijk betast om de soorten te onderscheiden. Ook aan de drai nage viel niet te ontkomen. Als laat ste hebben we de bemesting bespro ken en ook daar is het laatste woord nog niet over gezegd. Al met al heb ben we genoeg stof gehad om iets mee te doen, er over mee te praten en mee te denken. Naast deze kennis van zaken was er de gemoedelijke sfeer. We begonnen giechelend aan de eerste praktijk- klussen, maar de zaak werd steeds serieuzer toen we in de gaten kregen dat we echt wel van wanten wisten. Aldus was het een gezellige en leer zame kursus, niet in de laatste plaats te danken aan de leraren, dhr. van Bussel en dhr. Stolte, en de organi satie van de agrarische kommissie van de plattelandsvrouwen. E. v. K. en K. d. K. Studiedag: Terugblikken en voor uitzien Tot 8 februari kunt u zich opgeven voor de studiedag van de agrari sche kommissie. Deze vindt plaats op 16 februari in "De Vroone" te Kapelle. Nadere aankondiging volgt. 16 december j.l. is de bowlingfinale gespeeld. Het was een gezellige avond. De afdelingen Tholen, Fij- naaert, 's Heer Abtskerke, Noord- Bebeland en Goes waren op deze avond aanwezig. Deze afdelingen waren het beste op de voorronden, zoals jullie al wisten. Van deze avond was de uitslag als volgt: le Noord-Beveland 754 punten 2e Goes 664 punten 3e Tholen 653 punten 4e 's H. Abtskerke 593 punten De sportkommissie heeft deze akti- viteit voor de derde maal georgani seerd en Noord-Beveland is voor de derde maal eerste geworden van de ze kompetitie. De spelers van de afdeling Noord- Beveland waren: Leo Bakker 161 punten Janneke Lems 129 punten Leo Wisse 134 punten Heieen Breure 100 punten Jolanda de Fouw 79 punten Kees Steendijk 151 punten. De beste speler was Leo Bakker met 161 punten. De beste speelster was Anja van Tilburgh met 149 punten van de afdeling Tholen. Deze 2 spe lers kregen nog een presentje van het bowlingcentrum te Goes. 20 januari: RAK Noord- en Zuid- Beveland. Thema: verontreiniging van het landbouwproduktiemilieu. Voorbereid door de werkgroep Re latie Landbouw-Industrie, Caisson, aanvang 20.00 uur. 25 januari: ZAJK vergadering. Jeugdwerkburo Goes, aanvang 20.15 uur. 26 januari: Werkgroep ZAJK-vrou- wen. 1 februari: Eerste bijeenkomst ZAJK-fruitteeltwerkgroep. Caisson. 14 februari: ZAJK-STUDIEDAG, bedrijfsovername en Intensivering. Caisson, aanvang 14.00 uur, 's mid dags en 20.00 uur 's avonds. Achterste rij van links naar rechts: Kees Steendijk - Leo Bakker - Leo Wisse, voorste rij van links naar rechts: Janneke Lems, Jolanda de Fouw, Heieen Breure). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17