I.R.S. doet onderzoek naar vóórkomen en de bestrijding van Rhizomania in Nederland Belangstelling paperpotsysteem in Noordoosten groot Vaktentoonstelling van uien en bewaarkool in Broeker Veiling Teelt van Brouwgerst De virusziekte Rhizomania die wordt overgebracht door de bodemschimmel Polymyxa betae komt bij suikerbieten vooral in de landen rond de Middellandse Zee en midden Europa voor. De eerste meldingen stammen uit Italië en vervolgens heeft de ziekte zich uitgebreid tot o.m. Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië. De schimmel Polymyxa betae kwam ook in een aantal noord-europese landen vrij regelmatig voor, maar bevatte daar meestal niet het virus (Beet Necrotic Yellow Vein Virus) dat nu juist het overgrote deel van de schade veroorzaakt. Reeds zes jaar geleden was er echter al een vermoeden dat Rhizomania in Nederland voorkwam, maar het virus kon niet aangetoond worden. Vorig jaar bleek echter dat suikerbieten van verdachte bedrijven wel virus bevatten. De uiterlijke verschijnselen van deze ziekte zijn namelijk zo weinig specifiek, dat het in veel gevallen vrijwel onmogelijk is om alleen op grond hiervan een zekere diagnose te stellen. Symptomen en schade Vanaf juni kunnen zich gespreid in de tijd de volgende symptomen voordoen: 1. Sterke vertakking van zijwortels, die steeds opnieuw afsterven, waardoor dichte rijen viltige wortels o'ntstaan, die gepaard gaan met een ribbigheid van de penwortel (vandaar de naam Rhizomania worteldolheid) (foto 1) 2. Bij doorsnede van de penwortel kleuren de vaatbundels bruin door verstopping van de vaten. (foto 2) 3. Spits en gekruld blad, dat diffuus geel- tot witachtig verkleurt en versneld afsterft, (foto 3) 4. Op de gekrulde en vervormde bladeren ontstaan langs de ner ven geel-witte vlekken, die later V in elkaar overvloeien en tenslotte bruin verkleuren (foto 4 en 5). 5. De planten blijven achter in hun ontwikkeling en vertonen bij droogte een versnelde verwel king. Lichtgele vlekken in een bietenperceel kunnen wijzen op Rhizomania. bleking een groot aantal oorzaken kan hebben. Daarom is het noodza kelijk dat van verdachte bietenplan- ten zijwortels worden onderzocht op het voorkomen van virus. vende a -amino N. In landen met een subtropisch klimaat kunnen suiker- verliezen tot 90% voorkomen, maar ook in ons land behoort een op- brengstverlies in orde van grootte van 50% beslist niet tot de onmoge lijkheden. De rustorganen van deze schimmel kunnen voor zover bekend tenminste 8 jaar levenskrachtig blijven. Er zijn in het buitenland gevallen bekend waarbij gedurende deze periode geen waardgewas werd verbouwd en bij de eerstvolgende bietenteelt weer zware schade is opgetreden. Aangezien de optimumtemperatuur van deze schimmel bij 25 gr.C. ligt, bestaat er meer kans op een vroege en dus zware aantasting tijdens war me zomers. Dit kan de reden zijn waarom vorig jaar de schade op be smette percelen vrij groot is geweest. Bij een kouder weertype zal deze ze ker minder ernstig zijn. Mogelijkheden voor bestrijding Er is nog geen bestrijdingsmethode gevonden, die voldoende effektief en tevens rendabel is. Grondontsmet- ting met dichloorpropeen of metam- natrium is onvoldoende werkzaam, al geeft het wel een zekere op brengstverhoging. Toepassing van conventionele fun- giciden heeft nog minder resultaat omdat deze onvoldoende door de bouwvoor kunnen worden verdeeld. Ervaringen in het buitenland leren dat de schade kan worden beperkt door te zocgen voor een doorlatend profiel en een goed funktionerende drainage. Beregening, infiltratie en irrigatie bevorderen de infektiekansen en die nen zoveel mogelijk te worden ver meden. De schimmel kan namelijk in een vochtig milieu de wortel snel ler binnendringen. Voorts zijn alle teeltmaatregelen gunstig die een snelle groei van het jonge bieienge- was bevorderen. Er zijn min of meer tolerante bieten rassen ontwikkeld die weinig schade van de aantasting door Rhizomania ondervinden, maar het opbrengstni veau van deze rassen is nog onvol doende. Aan mogelijkheden voor de bestrij ding van deze ziekte wordt thans, zowel nationaal als internationaal, veel onderzoek verricht. Het vaststellen van de verspreiding in Nederland Momenteel is op een beperkt aantal percelen Rhizomania met zekerheid aangetoond, maar er zijn er belang rijk 'meer waar zich verdachte ver schijnselen hebben voorgedaan. Wanneer zich komend seizoen ver schijnselen in Uw bietenpercelen voordoen, die wijzen in de richting van Rhizomania, dan kunt U kontakt opnemen met de buitendienstfunk- tionaris van de suikerindustrie of medewerker van de RLVD die, na beoordeling van de symptomen, een monster van de aangetaste bieten zal nemen. Dit zal worden opgestuurd naar het IRS, waar bietenwortels met behulp van een serologische toets HÜ drs. W. Heijbroek, I.R.S. (ELISA) op de aanwezigheid van (Beet Necrotic Yellow Vein) Virus worden onderzocht. Voor eventueel te nemen maatrege len is het belangrijk het versprei dingsgebied van Rhizomania in Ne derland zo goed mogelijk vast te stel len. Drs. W. Heijbroek I.R.S. Gekroesd blad met witgele vlekken langs de nerven is specifiek voor Rhi zomania. Sterke wortelbaardvorming. Het komt vaak voor dat in het veld zich slechts enkele van deze vijf symptomen voordoen en met name de onder punt 4 genoemde, de enige die karakteristiek zijn voor het virus, worden slechts sporadisch aange troffen. De overige zijn niet speci fiek; verkleuring van de vaatbundels en sterke vertakking van het wortel stelsel (baardvorming) komen ook bij aantasting door bietecysteaaltjes voor. Wellicht ten overvloede ver- meldèn wij dat bladvergeling of ver- Worteldoorsnede met bruinverkleu- ring van de vaatbundels. De omvang van de schade hangt sterk af van het tijdstip waarop de plant wordt geïnfekteerd, de hoe veelheid virus die in de grond aan wezig is, de bodemtemperatuur en de vochtigheid. Door de versterkte zijwortelvorming treedt er een re- duktie van het wortelgewicht op, maar veel karakteristieker is een verlaging van het suikergehalte, die gepaard gaat met een hoog gehalte aan Na, bij een meestal gelijk blij- Biet met gekrulde bladeren als gevolg van Rhizomania. 13 januari 1984 De CZAV biedt de tarwetelers een alternatief in de vorm van een meer jarige (1985 t/m '87) teeltovereen komst voor de teelt van brouwgerst. De prijs, zo meldt de koöperatie is aantrekkelijk en biedt een stuk ze kerheid die bij andere gewassen doorgaans niet te verkrijgen is. De afdeling Landbouwkundige Za ken van de Suiker Unie heeft in het afgelopen jaar proeven gedaan met het uitplanten van bieten in paper pots. Wanneer men de kosten en ba ten van deze teeltwijze afzet tegen de gewone uitzaai dan, zo is gebleken, moet de meeropbrengst met het pa perpotsysteem aan bieten en suiker een bedrag van 760,— tot 1280,— overschrijden. Dit wordt bereikt met een meeropbrengst van 7 tot 12 ton bieten per ha. De gemiddelde mee ropbrengst bij het paperpotsysteem was het afgelopen jaar 13,4 ton en dit betekent dus dat de paperpottoepas- sing een positief resultaat heeft op geleverd. Oppervlakte verdrievoudigd Het paperpotprojekt van Suiker Unie werd vorig jaar opgezet met de bedoeling er tenminste drie jaar aan te werken. De resultaten van 1983 betekenen dat de S.U.-medewerkers en de telers waar de vergelijkings- Voor het promoten van de ui biedt de vaktentoonstelling in de Broeker Veiling een uitstekende gelegenheid. Het wordt een jaar lijks evenement. De tentoonstel ling vindt plaats op donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 april 1984. Donderdag 5 april 's avonds om 19.30 uur vindt de opening en prijsuitreiking plaats. Vrijdag 6 april is er een symposium, geor ganiseerd door het NIVAA, over onze ui, waar de teelt, de verede ling, de kwaliteit, de export en de konkurrentie-positie aan de orde worden gesteld. Wat mpet een teler of kweekbe- drijf nu doen en waar moet men op letten als men voor deze ten toonstelling wil inzenden. Men kan zich opgeven bij de St. Broe ker Veiling, Postbus 1 te Broek op Langedijk, postkode 1720 AA, tel. 02260 - 3807. De inzending is op woensdag 4 april van 8.00 tot 17.00 uur. Ingezonden moet wor den 20 kg 40/60 kg en 20 kg 60/80 kg. Toegestaan is een nauwere sortering toe te passen b.v. 20 kg 50/56 en 20 kg 70/75, als maar binnen de maat 40/60 en 60/80 gebleven wordt. Op de Broeker Veiling worden de uien door de inzender in een uniforme baal verpakt en als een hoorn des overvloeds gepresenteerd. Er kan deelgenomerf worden met gele, witte en rode uien. De jury be staat uit de heren: J.L. Koert (oud adj.dir. van de SNUiF), S. Entius (dir. veiling L O), P. Bruin (hfd. keurm. NAKG). De jury keurt onder nummer en let op unifor miteit, vorm, hardheid, huidvast heid, kleur, sortering,, presentatie en algemene indruk. Bij de opga ve dient het ras vermeld te wor den, alsmede uw bank- en giro- rek. no., want de ingezonden uien en/of kool worden zaterd. 7 april om 11.00 uur ter plekke geveild, de opbrengst wordt dan op uw rekening gestort. Er worden meerdere prijzen beschikbaar gesteld. Alsmede een wisselprijs welke speciaal is vervaardigd voor deze tentoonstelling. Dege ne die bewaargroente wenst in te zenden kan hierover alle inlich tingen ontvangen van de St. Broeker Veiling. velden worden aangelegd nog beter gemotiveerd zijn bun hun werk aan dit projekt in 1984. In het Noordoosten is de belangstel ling voor paperpots zo groot, dat Suiker Unie besloten heeft om een tweede machinelijn aan te schaffen. De telers kunnen nu naast de verge lijkingspercelen van 1 hektare, waarvoor Suiker Unie de kosten draagt, nog een wat grotere opper vlakte paperpotbieten uitplanten tegen een vergoeding voor gebruik van de apparatuur en de overige kosten (paperpots, potgrond). Naar verwachting zal het areaal dat door Suiker Unie wordt uitgeplant daar door boven de 50 ha komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7