Bent U klaar voor de start? Het nieuwe vollegrondsgroenteteelijaar is weer begonnen: Het jaar 1983 ligt inmiddels weer en kele weken achter ons. Terugblikkend kan worden gesteld dat het voorbije jaar verre van gemakkelijk is geweest. Het lange natte, koude voorjaar met de daarop volgende warme, droge zo mer, waren hieraan in belangrijke mate mede debet. Het beïnvloedde ook in sterke mate de financiële resultaten. Gelukkig voor de meeste bedrijven in positieve zin. Helaas was'er ook een relatief klein aantal telers, dat mede vanwege de bijzondere weersomstandigheden negatief uit de bus kwam. Zaken waaraan overigens thans niets meer is bij te sturen, vandaar dat we ons in dit verhaal ook zullen richten op de toekomst en in het bijzonder op 1984. Wat ons echter voor dit jaar te wachten staat is uiteraard onbekend. Zeker is wel dat de meeste kansen op een goed resultaat worden verkregen indien het bedrijf goed overwogen wordt beheerd en de aanwezige mo gelijkheden maximaal worden uit gebuit. Aan het begin van het seizoen lijkt het ons goed hierbij enkele be langrijke onderdelen aan te tippen. Grond in orde? De bodem bepaalt nog steeds in be langrijke mate het uiteindelijke re sultaat. Dit in tegenstelling tot de glasgroenteteelt waarbij op steeds meer bedrijven de bodem nog alleen dienst doet als standplaats en de ge wassen zich ontwikkelen in de steen wol. Voor een ongestoorde gewas- groei wordt een bodem vereist die in een optimale konditie verkeert. Dit geldt zowel ten aanzien van de voe dingstoestand alsmede ten opzichte varude bewortelbaarheid. Hoewel er verschillen bestaan in be hoefte aan voedingsstoffen zijn de meeste tuinbouwgewassen in dit op zicht veeleisend. Dit geldt behalve voor de hoofdvoedingselementen zoals P.K. en N. ook voor de spore elementen. Belangrijk bij dit alles is om te beseffen dat de gewasgroei zich richt naar dat voedingselement dat het minst in de grond aanwezig is. Met andere woorden wanneer de grond bijvoorbeeld over een royale voorraad aan P., N en spore-elemen ten beschikt, maar een tekort aan K zal de gewasgroei alléén om het ge brek aan kali minder vlot verlopen. Een facet dat in de praktijk nogal eens over het hoofd wordt gezien. Vandaar dat elke teler goed op de hoogte moet zijn hoe het met zijn grond is gesteld. Hiervoor is grond onderzoek nodig dat elke drie a vier De teelt van augurken aan touw heeft een hoog financieel vermogen. jaar dient te worden herhaald Het grondonderzoek levert een analyse rapport op waarin duidelijk de voor raden worden vermeld. Natuurlijk kost grondonderzoek geld, maar erva ringen hebben geleerd dat dit geens zins opweegt tegenover de voorde- onderzoek zou U aan dit laaste ze ker voorbij zijn gegaan. Bewortelbaarheid Een niet minder belangrijk onder deel vormt de bewortelbaarheid van de grond. Storende lagen in de bo mingen zijn dan weliswaar het teveel of tekort aan water, maar indirekt is het veel meer het gevolg van de slechte doorlatendheid van de grond. Het teveel aan water kan namelijk niet wegzakken naar dieper lagen en het tekort kan vanuit de ondergrond niet worden aangevoerd. In beide gevallen vormt de storende laag de doorvoer. De storende laag kan voor verschillende aard zijn. In de meeste gevallen zijn ze te verhelpen door een speciale grondbewerking. Af hankelijk van de soort kwaal moet een bepaalde bewerking worden uit gevoerd. Daar deze nogmaals ver- schillënd zijn voor de diverse afwij kingen kunt U zich hierover, in dien gewenst het beste laten infor meren door een bodemdeskundige. Behalve de pleksgewijze verdichtin gen komen deze in sommige gevallen ook op het gehele perceel voor. Vaak gaat dit gepaard zonder al teveel symptomen aan de bovengrondse gwasdelen. Het kan echter duidelijk een invloed hebben op de onder grondse delen. We denken hierbij aan wortelgewassen die op een stuk verdichte bodem geremd worden in hun lengtegroei. Ook prei levert een ing. A J. v. Oijen grond een belangrijke rol speelt op het te behalen inkomen, doet hierbij ook het te verbouwen gewassenpak- ket in aanzienlijke mate mee. Vlotte gewasgroei betekent nog lang niet dat er ook wat aan wordt verdiend. Dit laatste wordt namelijk veel meer bepaald door de ekonomische per- spektieven van de gewassen. Zo zul len de teelten van bijvoorbeeld prei, witlof, aardbeien etc. meer winstmo gelijkheden per oppervlakteeenheid verstrekken dan die van boerenkool en andere extensieve tuinbouwge wassen. Kortom het is voor elk be drijf van belang dat een teeltplan wordt gehanteerd met voldoende ekonomische mogelijkheden. Dit laatste is echter gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Allereerst is hier voor nodig dan men op de hoogte is van de mogelijkheden van elk gewas afzonderlijk. Als hulpmiddel is hier bij te gebruiken het boekje kwanti tatieve informatie, dat wordt uitge geven door het P.A.G.V. te Lelystad. V -•••• 'M*■an&Z-X! Jh t Beregeningsinstallatie is een vereiste len. Het analyserapport stelt u aller eerst in staat de eventuele tekorten op maat aan te vullen. Vervolgens kan de gehele bemesting vrij nauw keurig worden afgestemd op de be hoefte van het te telen gewas. Wan neer het analyserapport teveel aan een bepaalde voedingsstof aangeeft levert dit tegelijkertijd een besparing op doordat de gift kan worden ver laagd en zelfs mogelijk achterwege kan worden gelaten. Zonder grond- Effektdrainage kan gemakkelijk worden aangebracht dem van welke aard dan ook gaat altijd ten koste van de produktie. Hoewel elke teler hiervan overtuigd is, wordt er echter in de praktijk niet altijd naar gehandeld. Het beste be wijs hiervoor is tijdens het groeisei zoen te vinden in de veelal pleksge wijze groeiachterstand of zelfs een relatief groot aantal percelen, In het bijzonder openbaart zich dit in re- genrijke en/of droge perioden. Di- rekte aanleiding van de groeirem- Boerenkool is een extensief gewas. kortere schacht op naarmate de grond vaster is. Dit euvel is eveneens veelal met de juiste toegepaste bo dembewerking te verhelpen. Watervoorziening Het is een bekend feit dat een groot aantal percelen grond van nature gevoelig is voor wateroverlast, het geen voornamelijk tot uiting komt in regenrijke perioden. Dergelijke gronden dienen voorzien te zijn om een goed functionerende drainage. Helaas mankeert het hieraan nogal eens. Toch zal men als ondernemer moeten beseffen dat tuinbouwge wassen telen veel geld kost en risiko's van wateroverlast daarbij zeker moeten worden uitgesloten. Zoals veel gronden gevoelig zijn voor wa teroverlast zijn ze ook gevoelig voor een tekort aan water. Het ligt voor de hand dat de aanwezigheid van een beregeningsinstallatie dit euvel kan verhelpen. Vaak komt hierbij de vraag naar voren waarop de keuze moet vallen; een beregeningsinstal latie volledig automatisch met een ondergronds leidingnet of een in stallatie handbediend met een bovengronds leidingnet. Het is niet zo eenvoudig hierop een afdoend antwoord te geven, temeer daar dit van diverse faktoren afhankelijk is. Een volledige automatische installa tie kost al gauw 8.000,— 10.000,— per ha. Hiermee kan erg slagvaardig worden gewerkt en vergt betrekkelijk weinig arbeid. Gezien de hoge aanschaffingskosten lijkt ons een dergelijke installatie pas verant woord indien het teeltplan een in tensief gewassenpakket omvat en de financiële belasting van het bedrijf binnen de perken blijft. Teeltplan Behalve dat de toestand van de Vervolgens moet een teeltplan op ekonomische basis gekozen ook nog uitvoerbaar zijn- Dit geldt zowel ten aanzien van de arbeidsvoorziening, vruchtwisseling en afzetmogelijkhe den. Zaken die stuk voor stuk van groot belang zijn en met enige na druk bij de gewaskeuze moeten wor den betrokken. Schakel hierbij uw bedrijfsvoorlichter in. Tezamen moet het mogelijk zijn een goed teeltplan uit te kiezen. Goed geïnformeerd zijn De ontwikkelingen in de volle- grondsgroenteteelt volgen elkaar in een snel tempo op. Terugblikkend op de laatste jaren zijn dit onder meer geweest de opkomst van de waterkui tuur bij de witloftrek, de introduk- tie van nieuwe gewassen, de toepas sing van plastic folie en de veranderde teeltmethoden bij aardbeien. Ook ondergingen de machines en bedrijfs- toerusting belangrijke verbeteringen. Betere rassen en nog effektievere ziekten- en onkruidbestrijdingsmid delen deden het opbrengstniveau me de verhogen. Thans staat mogelijk een doorbraak van onder meer con- tainerplanten voor de deur. Verheu gende ontwikkelingen temeer daar ze nieuwe impulsen verstrekken en te gelijkertijd de perspektieven van de bedrijfstak vergroten. Het zal echter duidelijk zijn dat hiervan alleen kan worden geprofiteerd indien er ook op wordt ingespeeld. Daarvoor is nodig dat u steeds op de hoogte blijft, het geen kan worden verkregen door in tensief de vakbladen te lezen en het onderhouden van kontakten met col lega's en voorlichting. Ook dan pas zult U veelal pas in staat zijn of U zelf het juiste teeltplan hanteert of dat er mogelijk moet worden bijgestuurd. C.T. Tilburg ing. A.J. van Oyen Rassen en gewassenbijlage 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 43