Inrichten van bietenstortplaatsen voor velen in 1984 een noodzaak West-Brabantse boeren maakten kennis met testen spuitmachines Veel belangstelling voor Zeeuws-Vlaamse studiedag over mestproblematiek Transport per schip vervalt praktijk Het geluk van het niet weten... Baron in het nieuw Volgens informatie van de Centrale Suiker Maatschappij, en van het Consulentschap voor de Akkerbouw worden de bieten, die in de cam pagne '84 zullen worden geoogst, niet meer per schip naar de verwer kende industrie vervoerd, doch per vrachtauto rechtstreeks van de akkerbouwer naar de industrie. Als gevolg hiervan wordt het noodzaak dat de betrokken akkerbouwers zich het komend seizoen hierop degelijk voorbereiden. Eén van de belangrijke punten zal zijn dat degelijk verharde, flexibele, doch be taalbare stort-c.q. laadplaatsen worden ingericht om een doelmatig transport te verzekeren. Twee mogelijkheden dienen zich dan op het eerste gezicht aan: I. het maken van de stort c.q. laad plaatsen van "stortbeton". II. het maken van deze plaatsen d.m.v. het aanbrengen van zgn. "erf verhardingsplaten". Hoewel het van allerlei plaatselijke omstandigheden afhangt welke mo gelijkheid uiteindelijk de voorkeur krijgt, pleit een tweetal belangrijke zaken toch wel in de richting van aanschaf van betonnen erfverhar- dingsplaten: A. een vloer van stortbeton is, wan neer deze eenmaal is gerealiseerd niet meer te verplaatsen, niet - opneembaar dus; dit betekent te vens dat onderhoud (bij verzak king bijvoorbeeld) een dure en technisch lastige kwestie wordt. Erfverhardingsplaten, die er bij voorbeeld zijn in de maat 2 x 1 meter, zijn door de akkerbouwer met zijn tractor zelf te verwerken, kunnen overal dienst doen, kun nen worden verplaatst; er kan op simpele wijze onderhoud aan een "plaatvloer" worden gepleegd, door simpelweg dié plaat/ platen op te lichten die - bijvoorbeeld na verzakking - weer op hoogte die nen te worden gebracht. B. het doe-het-zelf aspect, en dus als gevolg daarvan het kostenaspect speelt ook een voorname rol. Op het moment dat een akkerbouwer tijd heeft, zoals na de campagne, of na het inzaaien, kan hij een vloer van betonplaten geheel zelf maken; hij kan daardoor dus geld besparen. Den Boer Beton de Nieuw-Lekkerland levert een fi nancieel aantrekkelijke, doch te vens technisch aantrekkelijke plaat van 2 x 1 meter, 10 cm dik,, met een gewicht van 480 kg per plaat die iedere agrariër met zijn tractor met hefinrichting zelf kan verwerken. Het financiële voor deel kan, afhankelijk van bij- Een plaats waar bieten gestort kunnen worden op zgn. "erfverhardingsplaten voorbeeld de hoeveelheid m2 en ondergrond (bepalend voor de dikte van het zandbed waarop beton wordt gestort, c.q. platen worden gelegd) aanzienlijk zijn. Naast deze voordelen spelen nog allerlei andere zaken een rol: wat bij voorbeeld te denken van het stellen van dezelfde platen 2 x 1 m (met en kele daarin - op de hoeken - aange brachte gaten) tegen een aarden wal, waardoor een prachtige wandcon- structie ontstaat! Belangrijk is dan ook om de bedrijfsvoorlichting, die onafhankelijk kan adviseren van ge val tot geval een oordeel te laten ge ven, alvorens een definitieve beslis sing wordt genomen. Samen een kos- tencalculatie doornemen bijvoor beeld, is van groot belang, alsmede het afwegen van het maken van een definitieve stort c.q. laadplaats of een flexibele, opneembare verharding. Op de komende Landbouw-Rai in januari te Amsterdam zal Den Boer Beton te Nieuw-Lekkerland aan een ieder die geïnteresseerd is, deze erf verhardingsplaten tonen en de kos ten hiervan begroten. Tel.nr. 01848-1022. Bijna onverwacht groot was de be langstelling van de boeren voor de studiedag in het Zeeuws-Vlaamse Axel over de "Dierlijke organische mest en de bodemverbetering". Niet minder dan 250 bezoekers hoorden de inleidingen aan van de heren ing. P.H.M. Dorscheidt, direkteur van de Limburgse Mestbank, van ing. D. Schipper, bedrijfsleider van dé proefboerderij "de Prof. van Bem- melenhoeve" en van de heer J. Kod de, specialist bodemaangelegenhe den bij het CAR te Goes. Een prima vergadering, zo was na afloop vrijwel iedereen van mening met een leven dige diskussie onder leiding van ir. L.Th.J.M. de Wit, die tot enige alge mene konklusies kwam: Als de stroom drijfmest van de oos telijke zandgebieden naar het delta gebied op gang wil komen dan zijn vormen van tussenopslag in de ont- vangstgebieden beslist noodzake lijk. Bovendien, zo lang de Meststof fenwet er niet is, en het kan nog enige jaren duren voordat deze effektief wordt, zolang zullen er, zo mag wor den aangenomen, op dit gebied nog niet veel ontwikkelingen zijn. J.W. KURSUS BEDRIJFSOPVOL GING THOLEN/PHILIIPSLAND 7 februari: fiskale aspekten van be drijfsopvolging door dhr. B. Veer beek van de accountantsunie van de Z.L.M. 14 februari: juridische aspekten van bedrijfsopvolging door notaris Schot. 21 februari: forumavond. De kursus wordt gehouden in café Tolrust te Poortvliet van 19.30 uur tot 22.00 uur. De kosten bedragen 15,— per gezin. U kunt zich opge ven vóór 8 januari bij: dhr. P.K.M. Stouten, Molenpad 6, Stavenisse, tel: 01663-2397. Onlangs heeft een 40-tal boeren uit West-Brabant op uitnodiging van het agrarisch handelsbedrijf G. Bras Zoon b.v. te Fijnaart een bezoek ge bracht aan Machinefabriek gebr. Douven BV te Horst. Het was, zo vertelde direkteur Th. Douven tijdens de ontvangst de eerste groep van een 1000-tal agrariërs die dit bedrijf in 1984 kennis wil laten maken met vooral de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de spuittechniek in de landbouw. Eerst werd in de ontvangsthal een diashow gepresenteerd. Daarbij bleek dat Douven naast spuitmachi nes ook pompen, hoge drukreinigers, drainagereinigers en spuitmachines voor de fruitteelt maakt. Volgens de heer Douven zal de buitenwacht steeds kritischer aan gaan kijken tegen het gebruik van de spuitma chines en de middelen. Daarom zei hij het zeer gewenst te achten dat de boeren hun machines regelmatig na laten kijken. Dat hoeft niet veel te kosten maar bespaart wel op de hoeveelheid en dus op de kosten van de gebruikte middelen. Hij verwacht een ontwikkeling waarbij de boer zelf de spuitmachines gaat kontrole- ren. Zodat een relatief grote bespa ring op spuitmiddelen zeer zeker mogelijk wordt. Volgens de direkteur van dit bloeiend bedrijf dat ca. de helft van haar produktie exporteert, gaat de onderbladbespuiting een goede toekomst tegemoet. De tech niek stelt ons tot deze bespuiting in staat. Na de inleidingen werden in de fabriekshal diverse testen gemaakt, was er verdere uitleg bij nieuwe spuittechnieken en werden spuit- dopdemonstraties gegeven met ver schillende druppelgrootte en varië rende afgiftes. J.W. De heer Th. Douven (r.) legt uit hoe je de spuitmachines kunt kontroleren. Rechts een spuitboom met daaronder de pijpjes waarin de afgifte van elke spuitdop wordt opgevangen. Vanuit een druilige donkere WEST HOEK komt deze eerste bijdrage in het jaar 1984. Zo rustig als de polders zijn, zo rustig is het ene jaar gekomen en het andere gegaan op ons kleine dorp. Een en kele lichtbal spatte uiteen rond twaalf uur en toen keerde de stilte weer. Het nieuwe jaar was begonnen. Ook de nieuwjaarszangers hebben we gemist. Voor een cent zingen gaat niet meer. aangezien de centen in alle mogelijke spaarpotten zitten. Al is er blijkbaar weinig nieuws te melden voor een praktijkschrijver, toch was het keerpunt er op 21 de cember. De aarde had in haar baan haar dieptepunt bereikt, en wat er ook gebeurt, de dagen worden lan ger. De zon gaat aan sterkte winnen beetje bij beetje. En planten trekken naar licht. Als we de wintertarwe bekijken zo links en rechts, dan zien we de velden dicht schuiven. We zien ze groener worden. Ze staan er goed voor. We hebben ons weer eens te vroeg zorgen gemaakt over een te droog zaaibed. Tót grote kluiten toe. Een mens lijdt dikwijls meest, door 't lijden dat hij vreest. Deze tekst hoort niet alleen in de wachtkamer van de tandarts thuis. In menige boerenwo ning zou die tekst goed van pas ko men, om zo af en toe eens gelezen te worden. De maand januari is naast de vele vergaderingen ook de maand van het bureau, al staat het bouw plan in grote lijnen vast. Dat er toch mee geschoven kan worden hebben w^ het afgelopen jaar gezien. Al is het goed uitgekomen in het Zuid westelijk kleigebied. We verlangen toch niet een herhaling van het afge lopen voorjaar. De zenuwen werden toen wel erg op de proef gesteld. Wie wel een herhaling wil is ons mecha- nisatiebedrijf. Daar zijn tot en met 31 december machines verkocht. Onge kend zo veel. Vo'or een doodgewone grasmaaier was geen tijd. Kom in januari '84 terug, er staan nu grotere bedragen op spel. De ploegen van het najaar '84 staan al voor de deur. Toch moeten we goed in de gaten houden dat de fiskus er zo z'n eigen rekening op nahoudt. De blauwe enveloppen zullen onherroepelijk komen en middelen gaat slechts over 3 aanééngesloten jaren. Daarom is dat bureau zo erg belangrijk in de maand januari. Al gaan we een komputer tijdperk in, gewoon met het potloodje de cijfertjes onder el kaar. Dat wordt beter door onze hersens opgenomen. Iedere boer zal dat bedrijf in z'n hoofd op een rijtje moeten zetten. Ook in het jaar 1984. Dan komen de faktoren erbij van te koud en te nat, te droog, te warm, te veel wind en soms te stil, te broeierig. Ondanks al deze onze kerheden, gaan we vol moed beginnen want we hebben altijd nog het geluk van het niet weten, wat ons het jaar zal brengen. Een dezer dagen werd in het moder ne graszaadverwerkingsbedrijf van Barenbrug Holland bv geruisloos overgeschakeld op een nieuwe ver pakking voor Baron veldbeemdgras. Op zich niets bijzonders natuurlijk. Wél echter als u bedenkt dat er van de oude verpakking niet minder dan één miljoen exemplaren nodig waren om de omvangrijke produktie van de afgelopen jaren te kunnen verpak ken. Nu. na 15 jaar, is Baron aan zijn tweede jeugd begonnen. Reden ook waarom is gekozen voor een nieuw, modern jasje in de gele Barenbrug- kleur. En daarmee gaat Baron op weg naar de 2 miljoen. 6 januari 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7