Beginnen met goede moed Nieuwe advisering op gebied van bemesting Erwtenstudiegroep in oprichting Voorspoedig 1984! Octrooi op super-koe Kritisch blijven in ons denken en doen!!! Allereerst de beste wensen voor het nieuwe jaar 1984! De feestdagen rond Kerst en Oud- en Nieuwjaar zijn snel verlopen. De agrariërs uit MIDDEN- EN OOST-BRABANT hebben hier de nodige konsequenties uit kunnen trekken. Men heeft dit jaar niet te maken gehad met de z.g. "gebroken weken" of drie "zondagen" achter el kaar. De eerste Kerstdagen en Nieuwjaarsdag vielen op zondag. Voor de toeleverende en de afnemen de en verwerkende bedrijven geeft dit toch een aantal voordelen. De plan ning en de uitvoering van de werk zaamheden kan daardoor wat ge smeerder lopen. Dit jaar kan men rond kerst en oud en nieuw over 2 extra werkdagen beschikken. Bovendien kan opge merkt worden dat de z.g. werkbare dagen vaak opgenomen worden als snipperdagen c.q. vakantiedagen, al dan niet verplicht. Vaak wordt het zo geregeld, dat de spoedeisende zaken wel in behandeling worden geno men, terwijl het minder noodzake lijke tot in het nieuwe jaar blijft lig gen. Eenieder kan dan beginnen met goede moed met een heel jaar voor zich. De laatste 2 weken van 1983 hebben we kunnen profiteren van zachte weersomstandigheden voor de tijd van het jaar. Temperatuur van 10 tot 12 graden boven het nulpunt is een hoge uitzondering. Vaak zijn de weersomstandigheden rond Pasen niet zo goed als dit jaar rond de Kerstdagen. Sommigen verlangen naar winterse omstandigheden met sneeuw e.d. Uit statistieken blijkt dat men gemiddeld over een groot aantal jaren slechts 1 keer per 10 jaar een "Witte Kerst" krijgt. Mij viel dit tegen. Ik had verwacht, dat dit min stens het dubbele zou zijn. Nu is het wel zo, dat globaal genomen, de meeste agrariërs niet zitten te kijken op winterse omstandigheden, zoals dat enkele jaren geleden op Nieuw jaarsdag het geval was. Men had toen op een aantal bedrij ven grote moeite de melkapparatuur en de opslaginstallaties van de melk onbevroren te houden. Indien je voor je werk. regelmatig in weer en wind moet zijn, zoals dat bij een agrariër het geval is, dan verlang je niet naar een winters landschap of een dik pak sneeuw. De lol gaat er dan vlug af. In Oerle (Veldhoven) werd half de cember 1983 een nieuw laborato rium in gebruik genomen voor ge heel Zuid-Nederland voor melkon- derzoek. Het laboratorium gaat wer ken voor de melkproduktiekontrole, de gehaltebepaling van het vet en eiwit t.b.v. de uitbetaling van de melk en als laatste het kwaliteitson derzoek voor het Regionaal Orgaan Zuid-Nederland. Aanvankelijk is men begonnen met het onderzoek van het vetgehalte voor de M.P.C. In een later stadium verhuisde het onderzoek van de uitbetaling van de melk van het eigen laboratorium van de zuivelfabriek (Oud-Campina) ook naar Oerle. Ongeveer een jaar of 10 geleden heeft men het vet- en ei- witgehalteonderzoek verregaand weten te automatiseren. Hierdoor kon men steeds meer onderzoek ten behoeve van de boer uitvoeren. Tot op heden werd het onderzoek ten behoeve van het Regionaal Orgaan bij de Gezondheidsdienst in Boxtel uitgevoerd. Het is de bedoeling om alle onderzoek, betreffende de boer- derijmelk op één laboratorium voor geheel Zuid-Nederland op één plaats te laten uitvoeren. Dit zal in de toe komst kostenbesparend gaan werken. Te denken valt aan verdere automa tisering, betere inzet personeel en machines, hoger rendement op ver voer e.d. Wanneer u deze regels onder het oog krijgt is de kruitdamp en oliebollen- geur op WALCHEREN weer groten deels opgetrokken. De feestdagen liggen weer achter ons. Een nieuw jaar ligt weer voor ons. Wat het ons zal brengen ligt nog in de schoot der toekomst verborgen. Onze gedachten gaan zich koncen- treren op hetgeen komen gaat. De bemoeienissen voor oogst 1984 zijn al weer aktueel. In de loop van deze maand wordt van de bietentelers hun bestelling van bietenzaad verwacht. Bij het bestelformulier is ook weer een uit gebreide informatiefolder met gege vens over zaad en zaaien. Hiervan goede nota nemen is een belangrijke zaak. Niet zomaar botweg bestellen, maar weten waarom men een be paald ras kiest en de hoeveelheid zaaizaad hiervan. Dit houdt in dat men ook weer moet kiezen op welke zaaiafstand in de rij men denkt te zaaien. Genoeg weer over de bieten. We zullen er deze winter nog wel meer over horen. Voor de komende maanden staan er diverse aktiviteiten op het program ma, zowel van handel en koöperatie als voorlichting. Op het gebied van bemesting en veevoeding zijn er bij eenkomsten georganiseerd. Mest stoffen en krachtvoer zijn heden ten dage belangrijke hulpmiddelen bij de agrarische produktie. De inzich ten in aanwending en maximaal te verwachten effekt zijn nog steeds in beweging. Bij de fosfaat- en kalibe mesting zullen de adviesnormen worden bijgesteld. Dit naar aanlei ding van een groot aantal proeven en ervaringen de laatste jaren. Hieruit blijkt dat de maximale kg-opbreng- sten zijn te verkrijgen bij een fos faattoestand van de grond van Pw 25 en een kalitoestand bij een kaligetal van 18. Is de toestand lager, dan zal er een advies komen hoeveel van een bepaalde meststof in een periode van bijv. 4 jaar moet worden gegeven om tot de gewenste situatie te komen. De nieuwe advisering zal in de loop van a.s. zomer worden uitgevoerd. In ons gebied ligt op veel percelen 80%) het Pw-getal op 25 of hoger. Het kaligetal 18 of hoger wordt op 75% van de onderzochte percelen ge vonden. In de "jongere" polders lig gen deze lager. De laatste weken had het weer een bij zonder zacht karakter. Men spreekt zelfs van één van de warmste de cembermaanden in deze eeuw. Win tertarwe en grasland reageert hier ook op door een fris groene kleur. Ook de neerslaghoeveelheden zijn betrekkelijk laag voor de tijd van het jaar. De omstandigheden zijn dan ook goed om wat te doen aan drain- reiniging. Voor de veehouderij zijn de omstan digheden ook gunstig. Lage tempe ratuur kost voer, maar dit valt tot op heden mee. Ook de prijs van de stierkalfjes is.nog goed. We hebben de indruk dat er wat meer belangstelling is voor grondruil tus sen veehouderij en akkerbouwbedrij ven. Zowel voor de voorziening met snijmais, als voor de uitbreiding van de teelt van rooivruchten biedt dit mogelijkheden. Er zijn echter wel en kele goede afspraken nodig. Wij wensen u voor gezin en bedrijf een voorspoedig 1984 toe! Het nieuwe jaar is begonnen. Er zijn weer vele goede voornemens ge maakt, die soms wel en soms niet ten uitvoer worden gebracht. De laatste oliebollen staan op het moment dat ik als praktijkschrijver van SCHOU- WEN-DUIVELAND dit artikeltje schrijf, nog op tafel. De kerstboom, Uw rubriekschrijver vanuit het AX- ELSE wenst alle praktijklezers een gelukkig en gezegend 1984 toe. Al hoewel de jaarwisseling een moment is waarop we onze blik weer meer vooruit gaan werpen kan ik niet na laten het vervlogen jaar nog wat aan te halen. De gewone zaken zijn we al vergeten, maar de uitschietende din gen houden we nog wat vast. Met het uitspreken van onze beste wensen spreken we de hoop uit dat ieder met z'n gezin van een goede gezondheid mag genieten en onze bedrijfsgenoten wensen we tevens een voorspoedig jaar toe voor 't bedrijf. Nu we dus 1983 hebben afgesloten en in grote lijnen wel weten hoe het jaar financiëel is geweest, zouden we misschien vlug geneigd zijn als het tenminste meegevallen is, om te zeg gen: ik hoop dat het weer zo'n jaar wordt. Toch zijn er velen die hier niet zo volmondig ja op zeggen. De vele spanningen die we hebben onder vonden tijdens de langdurige natte periode wensen velen toch niet spoedig weer mee te maken. Geluk kig ligt dit allemaal buiten ons be reik, zodat we hier onschuldig onze gedachten kunnen laten spreken. Van de financiële kant bezien is het merendeel wel tevreden, maar ook dit zal weer z'n gevolgen hebben. We zien nu reeds wat stijging in de grondprijzen met na verloop van tijd weer hogere pachtprijzen, evenals flinke aanvallen van de fiskus. Als we nu onze blik vooruitrichtend zien wat Brussel voor ons in petto heeft, komt bij zowel akkerbouwer als vee houder wel een rimpel op 't voor hoofd. We zijn realistisch genoeg om te zien wat er op ons afkomt, maar toch mogen we wel eens een ogenblik dankbaar en tevreden zijn. Het ver gaderseizoen is in volle gang en we kiezen het voornaamste uit om te bezoeken, anders zijn we nog meer van huis dan in de tijd van '"t op 6 januari 1984 die bij velen diende als feestverlich ting, is weer afgebroken; er is weer ruimte in de kamer ontstaan. Het afgelopen jaar is voor velen in het zuidwesten een goed jaar geweest. Er wordt (terecht) op vele fronten geïnvesteerd: zowel in machines als in gebouwen. éénzetten". Ik hoop wel dat iedereen dit doet anders is het organiseren van vergaderingen een ondankbaar werk. Het is niet altijd even duidelijk aan te geven, maar zeker is toch wel dat we wijzer van de markt komen, dan we er naar toe gaan. Ook voor de jonge boer, die nogal eens wat extra's wil doen in de winter, is vergaderen soms een belasting. Hierop wordt dan nogal eens inge speeld door 's avonds te vergaderen, wat de ouderen weer niet graag ak- septeren. Dit zal toch een proces van jaren blijken te zijn. Niettemin doet ieder wat hij moet doen voor z'n le den, maar als blijkt dat er geen be langstelling meer is, moeten we toch het roer om durven gooien. Vandaag krijgen we les in 't boeren en morgen in vergaderen. Zo zal het gaan ook in onze kring. Kursus zus en kursus zo. Voor elk wat wils. Ik hoop alleen dat we de bomen in 't bos kunnen blijven zien. PHILADELPHIA (AP) - De univer siteit van Pennsylvania heeft octrooi aangevraagd op een techniek om king size koeien en andere landbouwhuis dieren te fokken. Volgens prof. Ralph Brinster van de diergeneeskundige faculteit zijn er met genetische ingrepen tot nog toe alleen maar muizen tot stand geko men die twee maal zo groot werden als hun ouders. De Amerikaanse su permuizen ontstonden uit bevruch ten eicellen waaraan een gewijzigd menselijk gen was toegevoegd dat de instructie inhield om meer groeihor moon te maken. Brinster weet nog niet zeker of de teelt van superkoeien voor de boer ook meer geld zou op brengen. (Trouw 7-12-1983). Gelukkig hebben we af en toe een in financieel opzicht zeer goed jaar. Al het achterstallige onderhoud kan dan worden weggewerkt en geplande vervangingen kunnen worden uitge voerd. Bovendien geeft zo'n jaar met name de jonge boeren een extra sti mulans om door te gaan. Op de akkerbouwbedrijven is het met de veldwerkzaamheden voorlo pig nog niet erg druk. Wel worden er in de maanden januari en februari veel vergaderingen belegd. Het is uiteraard onmogelijk alle vergade ringen af te lopen maar het is wel verstandig om bij te blijven. Het "boer zijn en boer blijven" is niet De jacht hebben we rond half de cember van het oude jaar gesloten. Zelf jagen we niet, maar buurman is gewend een paar keer voor de voet te komen jagen. Hij is dat type van "werken kan je altijd nog". Jagen schijnt een hobby te zijn waar hij veel van weet. Zelf noemt hij zich een weidelijk jager, dus past hij de ongeschreven regels bij het jagen toe. Niet schieten als het wild te ver weg is en het zwakke wild het eerste opruimen, zijn re gels in overeenstemming met het gebruik. Na de jacht bekijkt en betast hij het geschoten wild en zoekt voor mijn gezin een koppel fazanten uit. Zo'n haan is een machtig mooi beest, maar deze keer is hij duur geweest aan het aardgas. Bij het villen is me opgevallen, dat bij het begin van de jacht de krop vol met maiskorrels zat en nu half december vol met tarwekorrels. Die maiskorrels hebben het vlie gend wild ook vetter gemaakt en dat is niet de bedoeling. Als ik me niet vergis waren de fazanten vroeger ook groter dan thans. alleen het werken in het veld, maar vooral 'ook het voeren van een ge zond beleid op het eigen bedrijf. Tussen kerst en oud- en nieuw wer den we opgeschrikt door een adver tentie in de Z"Zierikzeesche Nieuwsbode" waarin te lezen stond dat de "Vereniging voor Bedrijfs voorlichting op Schouwen-Duive- land een erwtenstudiegroep op wil richten. Nou ja opgeschrikt? De erwtenteelt is in beweging en komt wat meer in de belangstelling te staan. De opbrengsten blijven echter gemiddeld nog te veel achter om een in vergelijking met wintertarwe een goed saldo te behalen. Het is juist Vooral de hennen lijken meer op krielkippen dan op fazanten. Mede door de droge herfst hebben de hazen het dit najaar goed ge daan. Voor ons is de haas om zijn lekker vlees een zeer begeerd wild. Tevens is hij een zwaar vervolgde bewoner van onze velden. Alle ro vende zoogdieren en de meeste roofvogels vervolgen de weerloze haas zonder genade. Toch is hii niet zonder weermiddelen. Een vij and die hem nadert, neemt hij meestal van verre waar. Wel zijn de reuk en het gezicht zwak, maar het gehoor is bijzonder scherp. A Is hij slaapt, wordt hij wakker door 't minste geluid. Zijn kleur is een primaschutkleur welke volkomen past bij zijn omgeving. Bij zeer harde wind kunnen ze zo vast lig gen in het leger, dat men ze onge zien voorbij loopt. A Is hij zich niet zo sterk vermenigvuldigde, dan zou hij voor uitsterven niet ge spaard zijn gebleven. De patrijs komen we steeds minder in het veld tegen. Op de lichter gekleurde onderkant heeft de haan een hoefijzervormige donkere vlek. daarom zo goed dat in studieklub- verband de teelt nog eens nader on der de loep wordt genomen. Hoewel het initiatief tot het oprich ten van een erwtenstudiegroep is uit gegeven van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, hoeft dat een sa menwerking met de RAK en/of de handel natuurlijk niet in de weg te staan. Maar dat is uiteraard niet aan mij als praktijkschrijver om dat uit te maken; betrokken instanties moeten daar met elkaar nog maar eens van gedachten over wisselen. In ieder ge val is de oprichting van een erwten studiegroep een stap in de goede richting voor het bereiken van een zo optimaal mogelijke erwtenteelt. In een kuiltje met wat gras legt de hen 10 of meer bhiingrijze eieien. Bijna onzichtbaar zijn de jonge kuikentjes in het gras en daardoor moeilijk te vinden door de talrijke vijanden. Hun gevaarlijkste vijand is echter de winter met kou, nat en honger. Veel slik aan de pootjes is het begin van hun einde. Van soortgelijk voedsel als kippen en de fazanten leven zij. Het lijkt ons een prachtige kleine vogel om zaadon kruiden in de gewassen te nuttigen. Die kant is het bestuderen zeker wel waard. Vroeger had iedere boer een kafput op zijn erf of in zijn weide. A l het graan wat met de dorsmachine ge- dorsen werd liet zodoende weinig onkruidzaden achter op het bouw land. De komst van de maaidorsers heeft een ander systeem ingevoerd waarbij de onkruidzaden over het betreffende bouwland worden ver spreid. Met de toepassing van de chemische onkruidbestrijding heb ben we wel minder zaadonkruid dan vroeger. Als Uechter weet, dat één meldeplant 20.000 zaden kan leveren en één kamilleplant zelfs 40.000 zaden, dan behoeven we nog niet zonder onkruid te zitten. Onkruid kost op alle manieren geld en men raakt er niet zomaar van af ook. Een boer koopt niet alleen landbouwwerktuigen, maar hij koopt daarbij ook systemen. Kritisch blijven in ons denken en in ons doen blijft daarom geboden ook op de a.s. R.A.I. De jaarwisseling ligt weer vlak achter ons, reden waarom ik U graag zowel in gezin als in zaken veel geluk en voorspoed wil toe wensen voor het Nieuwe jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5