Met de beste wensen!!!! Een goed 1984 Tevreden over de drempel Q verzekeringen BROMFIETSVERZEKERING |M Jl f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Aardappeltermijnmarkt Frankrijk 1983 Zorgen. 1984. We zijn het nieuwe jaar weer in- geknald. Wat hebben wij elkaar weer een goede gezondheid, ge luk en voorspoed toegewenst. Heerlijk is datje zou dit eigenlijk een paar maal per jaar moeten herhalen. Immers vriendschap kost niets maar koopt alles. En we zijn de goede wensen dikwijls zo snel vergeten. Vanmorgen al op 2 januari 1984 hadden we weer al een akelig twistgesprek met een man, die nota bene op route was met zijn nieuwjaarswensen. Ter wijl hij net een relatie alle voor spoed en gezondheid voor 1984 had toegewenst, waren wij het volgende adres waar hij alle gramschap spuide, die hij uit zijn bovenkamer tevoorschijn kon to veren. Bovendien miste zijn gramschap iedere realiteit. Om kort te gaan hij wou voor zijn ou de beschadigde auto zo ongeveer een nieuwe terug. U kent dat wel. Hem zo aanhorende kwam bij ons de gedachte boven, dat deze man zelfs éénmaal per jaar al grote moeite heeft om twee dagen geluk en voorspoed uit te delen In feite zielige mensen. We hebben hem dan ook in alle rust en vrede aangehoord, hem ook duidelijk weten te maken, dat hij onredelijke eisen stelde en tenslotte zijn we toch met de beste wensen voor 1984 uit elkaar ge gaan. Kijk, dat vonden wij toch een goeie start. Even terugblikken Ons boekjaar sluit op 31 decem ber Hoewel op dit moment nog niet alle cijfers op een rijtje staan kan wel reeds worden vastgesteld, dat onze O.V.M. alweer een re delijk goed jaar achter de rug heeft. De groei was in vrijwel alle sektoren goed tot zeer goed: de schadefrequentie is wel iets toe genomen maar minder dan ver wacht en derhalve zal het finan ciële resultaat positief zijn. We hebben onze positie in 1983, on danks de felle premiekonkurren- tie, die er in de lande heerst, aan zienlijk kunnen versterken. Wij hebben dat bereikt zonder grote reklamecampagnes, zonder grote advertenties; ja zelfs zonder één cent voor reklamedoeleinden uit te geven. Onze opvatting is, dat onze verzekerden zelf rekla- me voor ons maken mits we maar zorgen voor een goed produkt. En iedere dag merken wij, dat u dat doet; dat u de pas ontvangen jaarnota vergelijkt met uw buur man of kollega; dat op een ver- jaarspartij de O.V.M. onderwerp van gesprek is en dan veelal in goede zin. Daar komen dan onze nieuwe kandidaat-verzekerden vandaan. Zo hoort het ook te zijn. Die grote advertenties geven ons altijd weer te denken. Kijk op zo'n televisiespot kan men wel vlug zijn met uitbetalen, maar hoe werkt die verzekeraar in de praktijk. Eén ding staat vast, niet zo vlug als de televisiespot doet veronderstellen. Goede wijn behoort men niet aan te prijzen; men weet dat die goed smaakt. Een blik vooruit We weten in ieder geval zeker, dat 1984 een dag langer gaat du ren. Voor uw O.V.M. betekent de Lange dat so wie so 100 schadegevallen 2.000,- is 200.000,- scha- dekosten meer. Als het daar bij blijft zullen we er beslist niet van wakker liggen. Wat 1984 betreft komen we in een ekonomische herstelperiode terecht. Dat is een goede zaak. Intussen gaat in de verzekerings- sektor de strijd door wat betreft de klandizie, de produktie etc. De konkurrentie wordt hard gevoerd en lang niet altijd netjes. De O.V.M. gaat op de oude voet voort, zich niet mengend in het konkurrentiespektakel. Wel zul len wij alert blijven op de ont wikkelingen en daar waar nodig ons pakket verzekeringen uit breiden of aanpassen. Overigens zien wij de ontwikke lingen in 1984 met optimisme te gemoet. Onze staf van mede werksters en medewerkers staat voor u klaar om u wederom van dienst te zijn. Denkt u met ons om de toon en de muziek. Of anders gezegd "als men takt heeft merkt niemand het; als men het niet heeft merkt iedereen het". Tot de volgende ronde. de Lange Als schrijver langs de weg zijn pen ter hand neemt, om dit artikel te schrijven, dan is het 2 januari 1984. Allereerst daarom alle lezers een gezegend jaar 1984 toegewenst. Samen gaan we weer aan een nieuw jaar beginnen. We passeerden de drempel 1983/84 met een angstig gevoel, niet vanwege het boek van Orwell geschreven in 1948 met als titel "Ik aarzel tussen Negentienvierentachtig en De laatste Mens in Europa", nee veel meer om het feit dat we de drempel passeren in een wereld waar grote werkloosheid heerst en vele mensen bijna armoede kennen. In 1935 kocht ik als jongen van 14 jaar het boek van wijlen Prof. J. Huizinga met als titel "In de scha duwen van morgen". Het was een diagnose van het geestelijk lijden van die tijd. Hij schrijft in 1935: "Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het. Het zou voor niemand onverwacht komen, als de waanzin eensklaps uitbrak in een razernij, waaruit deze arme Europese mens heid achterbleef in verdwazing, de motoren nog draaiende en de vlag nog wapperende, maar de geest ge weken". Het had nu anno 1984 ge schreven kunnen zijn. Laten we ons in 1984 bescheiden opstellen, daarbij denkend aan onze medemens. Ook daarin ligt een stuk sociale zeker heid. Sociale zekerheid Dachten we enkele jaren geleden dat de bomen tot aan de hemel groeiden de laatste jaren is deze illusie wel weggenomen. De sociale zekerheid in geld vertaald kraakt in al haar voegen. Premies stijgen en de uitke ringen dalen. Een toenemende spanning onder de uitkeringstrek kers waarvan het eind nog niet in 't zicht is. Een toenemende spanning ook bij hen die volledig aan het ar beidsproces deelnemen en de pre mies voor deze sociale zekerheid moeten opbrengen. Zelfstandige on dernemers, met een inkomen van 62.850,- of hoger, moeten 16.592,— voor de sociale A-wetten in 1984 opbrengen. Naast deze ver plichte premies moeten de premies voor de gezinsverzekeringen ook nog betaald worden. Ook dat gaat de pan uitrijzen. Het is niet zonder redenen dat vele jaarbetalers met hun ziekte kostenpremies overgestapt zijn naar maandpremies. Helaas zijn ook de premies voor de ziektekostenverze keringen wederom met 6% gestegen. De ziekenfondsen zelfs meer dan dat. De gezondheidszorg kost veel geld. Ook dat baart zorgen. Al met al gaan de te betalen premies een zware druk uitoefenen op het beschikbare budget. Het is daarom dat schrijver regelmatig adviseert de vinger aan de pols te houden. Belangrijk bij dit al les is dat de nota's van de eigen ver zekeringsinstelling de O.V.M. niet verhoogd waren. Ook de premieres tituties hebben de lasten van onze verzekerden verlicht. Ook de pre mies van de arbeidsongeschiktheids verzekeringen werden niet verhoogd, jazelfs ook een premieresitutie op de tweedejaarsuitkering. Toch weer een lichtpuntje in deze financieel moei lijke tijd. Een lichtpuntje voor vele jonge ondernemers is ook dat de Onderlinge Levensverzekerings maatschappij OBF, waarmede wij nauw samenwerken, met ingang van 1 januari met een drastische premie verlaging is gekomen op de zgn. risi coverzekeringen die uitkeren bij overlijden. Wij hopen in een volgend artikel daarop uitgebreid terug te komen. Mocht u in verband met een geldlening nu reeds overwegen een overlijdenisrisicoverzekering te slui ten vraagt dan eerst bij onze instel ling de hoogte van de te betalen pre mie. Ook onze regiovertegenwoordi gers zijn in het bezit van deze lage premies. Koopsomposten anno 1983 De verzekeraars hebben de indruk, dat de stormloop van 1982 op zgn. éénmalige lijfrentekoopsomnen wat is geluwd. Het verkochte aantal koopsomposten zou in 1983 wat minder zijn. "Schrijver iangs de weg" heeft daarover zijn twijfels. De cijfers zullen het echter straks wel bewijzen. In 1982 werd tweehonderd miljoen J.Cevaal gulden gestort voor koopsomposten en voor schrijver mag het nu gerust wat minder zijn. Als we de verzeke raars mogen geloven dan zou er mo menteel weer een tendens zijn om de oudedagsvoorziening op te bouwen via een jaarlijkse vaste premie voor een kapitaalsverzekering. Het zal wel waar zijn, ook al hoop ik het niet. Sombere geluiden Mogelijk is schrijver van dit artikel wat somber begonnen. Dat moge zo zijn. We gaan echter elkaar in het nieuwe jaar niet in de put praten in tegendeel, we blijven nuchter, maar het is wel een goede zaak om tijdens de wintermaanden uw verzekerings portefeuille door te lichten, uw oude dagsvoorziening bij te stellen en uw fiskale oudedagsreserve onder de loupe te leggen. Wij zijn en blijven ook in 1984 een objektief adviesburo. Ook daar ligt een stuk zekerheid. Cevaal Het is aan te nemen dat vanaf april 1984 ook in Parijs een aardappelter mijnmarkt zal gaan funktioneren. Dat is meegedeeld door een woord voerder van de Kamer voor Koop handel in Lille. De kontrakten zullen betrekking hebben op Bintjes minimum-maat 40 mm, verpakt in zakken van 25 kg. Een kontrakt heeft betrekking op 25 ton. Men wil kontrakten voor de maan den november, februari, april en mei. De Banque Centrale de Compensa tion zal als clearing optreden. De aardappelproduktie in het noor den bedraagt rond 5 miljoen ton. Waarschijnlijk zal bijna niemand er aan ontkomen om zo rond de jaarwisseling de balans op te maken. Het is het geëigende moment om het afgelopen jaar te beschouwen en verwachtingen uit te spreken. Op de schade-afdeling maken we hierop geen uitzondering. Hoewel er op het moment dat we dit stukje schrijven nóg geen definitieve cijfers bekend zijn is het toch wel mogelijk een voorlopige balans op te maken. De eerste conclusie is dat we redelijk tevreden mogen zijn over het afgelo pen jaar. Het ziet er naar uit dat de schadefrekwentie weinig hoger uit zal komen dan 1982 en dat was het meest gunstige in een reeks van ja ren. De belangrijkste factor die hier toe heeft geleid is ongetwijfeld het weer geweest. Zowel de eerste als de laatste maanden van het jaar hebben weinig overlast voor het verkeer ve roorzaakt. Weinig sneeuw, mist of ijzer. Het valt daarbij op dat we, geografisch gezien, in een goede hoek zitten. Met name het noorden van ons land komt er dikwijls heel wat slechter af. Enkele uitschieters waren er in de vorm van stormen op Hemelvaartsdag en 27 november. Vooral met Hemelvaartsdag heeft de storm veel schade veroorzaakt aan caravans. Zal dus de schadefrek wentie ongeveer gelijk blijven, de schadelast over 1983 zal toch wel wat hoger uitkomen. Hoewel we hier nog niet over de precieze cijfers beschik ken kunnen we toch stellen dat het gemiddelde schadebedrag met ca. 5% is gestegen. Vooral de gestegen prijzen van de auto's zijn hier debet aan, terwijl ook de vorig jaar inge voerde z.g. nieuwwaarde-regeling hierop invloed heeft. Al met al kun nen we echter 1983 toch tot de gun stige jaren rekenen. Dit wil niet zeggen dat we over be paalde ontwikkelingen geen zorgen zouden hebben. In een vorig artikel hebben we de problematiek van de diefstalschades als eens belicht. Het is inderdaad zorgwekkend dat deze categorie schade in zo'n sterke mate toeneemt. Eenzelfde ontwikkeling zien we in het aantal doorrijdingen na een ongeval en in het onverzekerd rijden. Steeds meer moeten de goede voor de kwade betalen. Een zorge lijke zaak waar door alle belangheb benden de grootst mogelijke aan dacht aan zal moeten worden bes teed. H. Meeuw sen We schreven al dat vooral dé weer somstandigheden bij het schadever- loop een grote rol spelen en u zult begrijpen dat we hier geen zinnig woord over kunnen zeggen. Ook u zult dit lijdzaam moeten afwachten. Andere omstandigheden heeft u echter wel in de hand. Mogen we er een paar noemen? Het onderhoud van uw voertuig, de snelheid waar mee u rijdt, uw eigen conditie en uw menfhliteit als verkeersdeelnemer, alcoholgebruik. Wat extra aandacht en zorgvuldigheid op deze terreinen zal ongetwijfeld de schadefrekwentie omlaag brengen. Mocht u desondanks in 1984 schade lijden of toebrengen weest u ervan overtuigd dat wij alles in het werk zullen stellen om dit zo goed mogelijk voor u te regelen. Zoals u reeds heeft kunnen lezen hebben wij in 1984 ons dienstbetoon belangrijk uitgebreid in de vorm van de (gratis) verhaalsbijstand. Daar naast is vanaf 1 januari ook de nieuwwaarde-regeling voor caravans van toepassing. Goede berichten dus aan het begin van het jaar en u weet "Een goed begin is het halve werk". Laten we er met z'n allen aan mee werken om het werk ook netjes af te maken. H. Meeuwsen. Alle bromfietsverzekringen ver vallen 1 maart a.s. Na 1 maart moet u met een nieuw plaatje op de bromfiets gaan rij den en moet u een nieuw verze- keringsbewijsje bij u hebben. Deze nieuwe attributen zullen wij u begin februari a.s. toezenden zodat op tijd het nieuwe plaatje kunt bevestigen. Zoals u al wel gezien zult hebben is de premie voor de brom fietsen) reeds op de jaarnota van de motorvoertuigen berekend. Dus u hebt de rekening waar schijnlijk al voldaan. U krijgt derhalve geen aparte rekening meer voor de bromfiets(en). Voor die leden die nog een bromfiets elders hebben verze kerd willen wij hierbij even ver melden dat u bij ons voor een W.A.-bromfietsverzekering 66,— per jaar moet betalen. Kijk en vergelijk, u kunt er uw voordeel mee doen. Wilt u uw bromfiets All Risks verzekeren dan moet u bij de W.A.-premie nog 7,— per J. Fluit. 100,— nieuwwaarde tellen. Dus de All Riskspremie voor een bromfiets van 1.500.— be draagt ƒ66,— 15x ƒ7,— 105.— 171.— per jaar. Wanneer u uw bromfiets bij ons wilt verzekeren dan is een tele foontje. waarbij u het merk en het framenummer opgeeft, voldoen de. Wij zorgen dan dat u op tijd uw plaatje plus bewijsje in huis hebt. Fluit. 6 januari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4