KNLC kommentaar Superheffing in melkveehouderij vindt neerslag in andere sektoren over geld en goed Anno 1984 Vertrouwen in de toekomst BTW-landbouwregeling aangepast Open dagen Proefboerderij Cranendonck Beschikking wegvervoer vee- en pluimvee gewijzigd Ontwerp-Beheersplan Yerseke-Moer" «t» In ons werkgebied zijn reeds veel ruilverkavelingen uitgevoerd of in uitvoering. Pas wanneer de lijst van geldelijke regelingen is afgesloten dient de ruilverkavelings rente te worden betaald. Voor de tot nu toe afgesloten ruilverkavelingen be draagt de. zogenaamde ruilverkave lingsrente 5%. Peze ruilverkavelingsrente is een annuïteitsrente, opgebouwd uit 2 rente en 2 Vs% aflos sing. Over een periode van 30 jaar moet deze zoge naamde ruilverkavelingsrente wor den betaald dus de rente en de af lossing. U betaalt dus in feite 150%, bestaande uit de 100% aflossing en 50% rente. Zoals u bekend zal zijn is de rente voor de belasting een aftrekbaar punt. Maar de aflossing niet. Er mag De verhoging per 1 januari a.s. van het normale omzetbelasting (BTW)- tarief van 18% tot 19% en van het verlaagde tarief van 4% tot 5% heeft tot gevolg dat het forfaitaire percen tage, genoemd in de BTW-land bouwregeling, aangepast zal moeten worden. Dit BTW-landbouwforfait wordt daarom per 1 januari a.s. verhoogd van 4,5% naar 4,8%. De berekening van het forfait vindt plaats overeenkomstig de in de 6e EG-Richtlijn opgenomen gemeen schappelijke berekeningsmethode. Uitgangspunt daarbij zijn gegevens over de drie laatste jaren. In het kader van de landbouwrege- ling wordt de op ingekochte goede ren en diensten drukkende BTW van de landbouwers (inkl. tuinbouwers) gekompenseerd. Deze kompensatie vindt plaats via de verkoopprijzen, waarbij deze BTW wordt uitgedrukt in een percentage van de verkoop prijs, het zgn. landbouwforfait. Faktoren die op de hoogte van het forfait een neerwaartse invloed heb ben uitgeoefend zijn: de toegenomen produktiewaar- de; het afgenomen investeringsni veau; het toegenomen aantal landbou wers dat de normale BTW-rege- lingjs gaan toepassen. De alleen uit de BTW-tariefaanpas- sing benodigde aanpassing van het landbouwforfait van 0,65%-punt is door voornoemde faktoren beperkt tot 03%-punt. Het landbouwforfait van 4,8% wordt toegepast op prijzen inkl. b.t.w.; over prijzen exkl. b.t.w. komt dat overeen met een forfait van 5,04%. In zijn nieuwjaarstoespraak heeft Landbouwschapsvoorzitter Jaap van der Veen woensdag 4 januari j.l. ges teld dat het nationale landbouwbeleid ondanks de bezuinigingen de wezen lijke onderdelen onverkort in stand moet houden. Hij doelde daarmee op zaken als voorlichting, onderzoek, scholing en bijscholing, alsmede op het in stand houden en het verder verbete ren van de infrastructuur. In dit licht bezien verdienen landin richtingsprojecten, waaronder ook de inpoldering van de Markerwaard, een hogere prioriteit. Zorgen zei hij zich te maken, over de uitwerking van een superheffing in combinatie met een terughoudend prijsbeleid, of zelfs een prijsbevriezing, mag niet worden onderschat-. Van de super heffing zal niet alleen de zuivel met zijn toeleverende en verwerkende industrie de terugslag ondervinden. Ik voorzie een olievlekwerking naar de sectoren die dicht aanleunen tegen de melkveehouderij. Daarbij denk ik met name aan de rundvlees sector, de kalvermesterij, de var kenshouderij en de pluimveesector. In gebieden met gemengde bedrijven kan ook de akkerbouw meer in de belangstelling komen. Het is duide lijk dat deze sectoren, ook gezien de marktonwikkeling, niet gebaat zijn bij nieuwe of verdere produktie-uit- breidingen. Het verleden heeft ge leerd dat slechts een geringe druk van de aanbodzijde op de markt de opbrengstprijzen sterk nadelig kan beïnvloeden, aldus de heer v.d. Veen. De Verenigde Staten blijven sterke aandrang op de EG uitoefenen om het niveau van de graanprijzen in vijf a zes jaar aan het Amerikaanse ni veau aan te passen. Van de Veen verwacht dat de prijsontwikkeling voor andere akkerbouwprodukten daarvan de weerslag zal ondervinden Vooral in een gebied als de Veenko loniën zou dit de situatie nog moei lijker kunnen maken. Van de Europese besluitvormers mogen wij verwachten, aldus de voorzitter dat zij op de korst moge lijke termijn duidelijkheid scheppen over het in de toekomst te voeren beleid. Het gaat niet aan de melk veehouders in het onzekere te laten over maat regelen, die sterk bepa lend zullen zijn voor de bedrijfsvoe ring in de toekomst. Ook degenen die pas belangrijke investeringen heb ben gedaan of die-nog willen doen, moeten weten waar ze met het Eu ropese markt- en prijsbe leid aan toe zijn. De winter open dagen op de Proef boerderij Cranendonck (voor Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland) zullen op woensdag 11 en donderdag 12 januari a.s. worden gehouden. Centraal op deze dagen staat de win- tervoeding van melk- en jongvee. U bent welkom van 10.00 - 1230 uur en van 13.30 -16.00 uur. Tijdens een rondleiding in groepen (start tussen 10.00 - 10.30 uur en 13.30 - 14.00 uur) over het bedrijf, zullen achtereenvolgens o.a. aan de orde komen: de resultaten van on derzoek zoals: 6 januari 1984 dus 'A van de te betalen ruilverkave lingsrente afgetrokken worden als kostenpost. Voorbeeld Op A. zijn percelen drukt een zoge naamde ruilverkavelingsschuld van 30.000,— Hij betaalt jaarlijks 5% van ƒ30.000- ƒ1500,-. Hier van is aftrekbaar Zj is 500,— omdat dit de rentepost uit de annuïteit is. Let op In het aflossingsbestanddeel dient te worden nagegaan of er pos ten bij zijn waarop een fiskale af schrijving kan worden toegepast. Hierbij dient zeker te worden ge dacht aan drainage. Bespreek deze zaak indien nodig met uw boekhou der. J. Markusse De medewerk(st)ers van de afde ling voorlichting van de Z.L.M. wensen U een voorspoedig 1984 voor Uw gezin en Uw bedrijf, en zij hopen U weer van dienst te mogen zijn met hun individuele, groeps— en massavoorlichting. Steeds meer gegevens wijzen erop dat de weg naar herstel van onze sukke lende economie nu definitief is ingezet en dat mogelijk in 1984 al een punt bereikt kan worden, waarop de wer kloosheid begint terug te lopen. Wel zou de economische groei nog achter blijven bij de groei elders in Europa en vooral in de Verenigde Staten en Ja pan. Het is evenwel hoopgevend dat voorspellingen voor 1984 reeds in po sitieve zin bijgesteld moesten worden. Vooral onze lage infatie en gematigde produktiekostenontwikkeling hebben er voor gezorgd dat onze internatio nale concurrentiepositie duidelijk is verbeterd. De exportcijfers getuigen dat. Als we er nu ook in slagen de veel te hoge druk der collectieve lasten wat terug te dringen, hoeft de toekomst ei- zeker niet al te somber uit te zien. Het lijkt nu in elk geval mogelijk om mi nimaal het huidige welvaartsniveau vast te houden. Gedurende de laatste jaren was de landbouw een der schaarste sectoren die bleef doorgroeien en waar dan ook maar weinig werkgelegenheid verlo ren ging. Wel heeft die groei er voor gezorgd dat, Europees gezien, er voor enige belangrijke produkten over- Het is met bijna een ritueel genoegen om het nieuwe jaartal boven dit artikel te mogen schrijven. Zoals het een ieder vergaat heb ook ik de neiging terug te blikken naar het afgelopen jaar. Want over de ge beurtenissen die voorbij zijn is het gemakkelijker te schrijven dan over hetgeen nog voor ons ligt. - verschillende rantsoenen voor jongvee, zoals met perspulp, mais, stro, stro met bietenblad, verschillende krachtvoersoorten (A-brok, kalverkorrel). Voor deskundige toelichting wordt gezorgd door medewerkers van de Proefboerderij, de Konsulentschap- pen en het Proefstation voor de Rundveehouderij De Proefboerderij (Cranendonck 10 te Soerendonk, telefoon 04959 - 1251), is gelegen langs de weg van Maarheeze naar Soerendonk (afslag Maarheeze - Soerendonk van de au tosnelweg A2, Eindhoven - Weert). Het is natuurlijk waar dat men leert uit de gebeurtenissen van het verle den. In deze tijd kijkt men graag be schouwend terug naar hetgeen ge weest is. Toch moet men oppassen niet al te gemakkelijk te willen voortgaan op de wijze die men ge wend was te volgen. Elke periode en daarmee ook elk nieuw jaar vraagt om eigen initiatief en oplossingen. Dat betekent weliswaar niet dat alles van verleden jaar over boord mag; wel betekent dit dat wij pen open oog moeten hebben voor het nieuwe dat op ons afkomt. De maatschappij waarin wij leven en de taak die elk van ons daarin vervult is zeer verschillend van aard en in houd. Velen van ons hebben op dit moment geen werk danwel zijn voor Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft in overeenstemming met staatssekretaris J.F. Scherpen- huizen (verkeer en waterstaat) de Beschikking wegvervoer vee- en pluimvee gewijzigd. De belangrijkste wijziging betreft de gemiddelde vloeroppervlakte, waar over varkens in de laadruimte dienen te beschikken bij grensoverschrei- dend vervoer. Met ingang van 1 ja nuari 1984 geldt een norm van 260 kg per m2. Voor nationaal vervoer blijft de norm van 300 kg per m2 gehand haafd. De bewindsman achtte nader onder zoek naar de verplichting om de laa druimten te voorzien "van drinknip- pelinstallaties bij vervoer van var kens, dat langer duurt dan 18 uur, wenselijk. De verplichting wordt daarom met 1 jaar opgeschort. hun eigen arbeid ongeschikt ver klaard. Anderen hebben wel werk doch krijgen geen of onvoldoende kans zich met deze arbeid een inko men te verwerven. En natuurlijk zijn er gelukkig ook nog velen die wel voldoende beloning voor hun in spanningen ontvangen, deze mensen hebben een bepaald beeld van het prille jaar 1984. Velen hebben bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar in hun hart een wens uitgesproken. Graag hoop ik dat al deze wensen mogen uitkomen opdat het voor hen een beter jaar moge worden. Kreatief Dit betekent niet dat wij nu stilletjes in een hoekje kunnen gaan zitten om af te wachten wat men ons thuis brengt. Het betekent wel dat wij zelf ieder voor zich moeten zoeken naar mogelijkheden om ons beter of an ders te ontplooien. Zelf zullen wij de durf moeten hebben om kreatief be zig te zijn, de zaken anders aan te pakken dan wij het tot dusver ge wend waren. Dat vraagt de nodige inspanning van ons, dat zal zeker ook wel enige mislukkingen te zien ge ven, maar des te mooier zal het zijn indien de gewijzigde opzet wel het beoogde resultaat brengt. Nu zijn er vele redenen aan te voeren waarom U nu net niet kreatief bezig kunt zijn, want er is geen werk of Den Haag wil dit niet of Brussel doet dat niet. Elke samenleving heeft zo zijn beperkingen dat is waar. Toch moeten we ons daardoor niet uit het veld laten slaan maar juist binnen de beperkte ruimte die elk van ons heeft datgene doen wat onze hand vindt te doen. Met deze opdracht voor het nieuwe jaar wens ik U een gezond en voor spoedig 1984. Veerbeek schotten ontstonden. Vooral ook stagnatie van afzetmogelijkheden binnen en buiten de EG. Met name de kosten van het zuivelbeleid zijn daar door in één jaar tijd fors gestegen. De vraag is of een zich herstellende wereldeconomie ook weer meer reële afzetmogelijkheden voor agrarische produkten met zich meebrengt en daarmee een tempering van de uitga ven voor het Europees landbouwbe leid. Op langere termijn gezien blijf ik geloven in kansen voor een zich verder ontwikkelde land- en tuinbouw, waarbij wij natuurlijk ons zullen moeten aanpassen aan ontwikkelin gen die zich aan de vraag kunnen voordoen. Centraal dient naar mijn mening te blijven staan, dat het instrumentarium van het markt- en prijsbeleid zoveel mogelijk de produktie blijft stimule ren, daar waar de produktiekosten het laagst zijn. Op de korte termijn vraagt de politiek in Europa evenwel om een beheersing van de kosten van het Eu ropees landbouwbeleid. Hier liggen voor 1984 de grootste zorgen voor de Nederlandse boer en tuinder, dunkt me. Superheffingen, quoteringen voor produkten of geïmporteerde grond stoffen, belemmering van moderne bedrijfsontwikkelingen; het zijn za ken die uiterst nadelig voor de Neder landse agrarische sector drreigen uit te werken, maar die wel in een of andere vorm in A thene op tafel lagen. De vraag is hoe deze zaken zich in de komende maanden onder het Franse voorzitterschap zullen ontwikkelin gen. Me dunkt, dat we vanuit Neder land vooral het hoofd koel moeten houden en moeten trachten zo dicht mogelijk bij onze uitgangspunten uit te komen. Bovendien wordt ook in Brussel veelal de soep minder heet ge geten dan opgediend. Eén ding dienen we ons wel te realiseren. We zullen rekening moeten houden met een ze kere druk op de prijzen, terwijl meer- produktie vooral in de zuivel enige extra lasten met zich mee zal brengen. Toch hoeft dat zeker niet te betekenen dat we al te somber voor 1984 hoeven te zijn. Van doorslaggevend belang is dan wel dat we onze concurrentie kracht verder weten te versterken én door onze kostprijzen te drukken én door samenbundeling van krachten op velerlei terrein. Luteijn De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden in de provincie Zeeland maakt ingevolge artikel 14, eerste lid, van de Beschikking be heersovereenkomsten 1983 bekend, dat het ontwerp-beheersplan "Yerse ke-Moer", alsmede de toelichting op het ontwerp-beheersplan, voor een ieder kosteloos ter inzage ligt van 11 januari tot en met 9 februari 1984 op de navolgende plaatsen: 1. het gemeentehuis te Kruiningen; 2. het gemeentehuis te Kapelle; 3. het landbouwcentrum te Goes. Een ieder kan vóór 24 februari 1984 zijn/haar mening over de inhoud van deze stukken schriftelijk kenbaar maken bij: Sekretariaat Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden, West singel 58, 4461 DM Goes. De bovengenoemde stukken, alsme de nadere informatie kunt U ver krijgen bij: Direktie Beheer Landbouwgronden, Westsingel 58, 4461 DM Goes, tele foon: 01100-16440. Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden in de provincie Zeeland, Drs. R.C. Barbé, voorzitter, Ir. W.Z. van der Meer, sekretaris

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3