"Beslissingen nemen en besluiten accepteren j? In de toekomst ploegen met acht scharen? <9^ zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-voorzitter Doeleman: 99 Onderzoek op des bij runderen per 1984 van start VRIJDAG 6 JANUARI 1984 69e JAARGANG NO. 3713 land- tuinbouwblad Onlangs is in Zaamslagveer in Zeeuws■- Vlaanderen een demonstratie gegeven met een duwploeg; met drie scharen voor en vier achter bereikte deze kombinatie een breedte van 2.80 meter. Een dergelijke kombinatie lijkt heel geschikt voor de grotere bedrijven en voor loonwerkers. Het aantal scharen kan worden uitgebreid tot 8 stuks: 3 voor en 5 achter. Andere kombinaties zijn: 3 voor-, 3 achter en 3 voor-4 achter. De kracht, op de ploegen uitgeoefend, wordt door het feit dat de trekker in het midden loopt ideaal verdeeld. De duw- (offront-) ploeg wordt elektrisch/hydraulisch gestuurd, de getrokken ploeg kan ideaal worden afgesteld d.m.v. het Opti-Quick systeem. Voor deze kombinatie moet echter wel een trekker beschikbaar zijn van minimaal 160 pk. Tijdens de eerste vergadering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. in 1984 die plaats vond op 2 januari in het Landbouwhuis te Goes, heeft voorzitter A. J .G. Doeleman in zijn inleiding gesteld, dat voor 1984 "de bereidheid om beslissingen te nemen en de bereidheid om besluiten te accepteren" centraal dient te staan. Voor de land- en tuinbouw noemde hij het van uitermate groot belang dat in de E.E.G. besluiten genomen worden, waardoor de eenheid, die in de afgelopen is opgebouwd, bewaard kan blijven. Daarbij past een verantwoord beleid en de bereidheid niet alleen te kijken naar de problemen in eigen land. Vooral het markt- en prijsbeleid en het structuurbeleid voor de land- en tuinbouw staat onder zware druk. Maat regelen zullen dan ook geaccepteerd dienen te worden om de produktie meer af te stemmen op de afzet. Daarbij dient volgens de heer Doeleman centraal te blijven staan dat er een ppen markt blijft. Voor Europa zou het een bijzonder slechte zaak zijn wanneer lidstaten zouden kie zen voor renationalisatie. Nederland neemt daarbij een bijzonder kwetsbare positie in. De Z.L.M.-voorzitter kon- stateerde verder dat in eigen land bezuinigd moet worden op de kollektieve uitgaven, die tot de hoogste in de wereld zijn opgelopen. "Ook hier is er het spanningsveld van het nemen van beslissingen door de overheid en Naast het reeds sinds 1967 bestaande, betrouwbare on derzoek op hormonen bij kalveren is nu ook voor volwas sen runderen, die ter slachting worden aangeboden, een sluitend onderzoek mogelijk op het eventueel voorkomen van het "hormoon" DES (diethylstilboestrol). Zoals be kend, is het onderzoek op DES bij runderen in verband met het voorkomen van vals positieve uitslagen bij de destijds gebruikte methoden, half 1981 opgeschort. Sedertdien heeft een werkgroep een nieuwe onderzoek methode uitgewerkt en getest. In deze werkgroep zijn deskundigen uit nagenoeg alle laboratoria die zich met het ontwikkelen van onderzoekmethoden bezig houden, vere nigd. Nu er een betrouwbaar onderzoek is op DES bij runderen zal dit per januari 1984 in de daarop betrekking hebbende wetgeving worden opgenomen. De nieuwe onderzoekmethode kan worden uitgevoerd in "drie laboratoria, te weten het Rijkstinstituut voor de Volksgezondheid (RIV), hef Rijkskwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouw (RIKILT) en het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (CIVO/TNO). Hiermede is men niet meer aangewezen op hetzelfde laboratorium voor eventuele herkeuring, resp. contra-expertise. Consequenties Alle verdachte dieren die ter keuring bij het slachthuis worden aangeboden (met bijvoorbeeld spuitplekken, implantatie, enz.) zullen worden onderzocht. Bovendien zal bij de vleeskeuring bij 1% van alle ter keuring aange boden runderen onderzoek worden gedaan naar de aan wezigheid van DES in de urine. Bij positieve bevinding wordt het betreffende vlees afge keurd. terwijl deze bevindingen in het slachthuis tevens aanleiding zullen zijn voor onderzoek op de boerderij. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het Ministerie van Landbouw en Visserij bemonstert daar dan steek proefsgewijs de aanwezige dieren. Die dieren, die nega tief zijn bevonden op DES worden vrij gegeven. Dieren, die positief zijn bevonden, worden in beslag genomen. Bovendien wordt in zO'n geval door de Officier van Jus titie aan het totale bedrijf een voorlopige maatregel op gelegd en een proces-verbaal opgemaakt. De voorlopige maatregel houdt in dat het ter slachting afvoeren van dieren van dat bedrijf alleen mag gebeuren onder toezicht van de AID. Bij slachting vindt dan indivi dueel onderzoek plaats naar DES volgens de Vleeskeu- ringswet. Het toevoegen van dieren aan een dergelijk be drijf is alleen toegestaan na schriftelijke toestemming van de Officier van Justitie en onder begeleiding van de AID. accepteren daarvan door de burger. Bereid zijn geza menlijk een stapje terug te doen. Dat is moeilijk in een samenleving, waarin geleefd is in de overtuiging dat de welvaarts ontwikkeling door zou gaan. Dat heeft er toe geleid dat velen een loden last te dragen hebben van vaste uitgaven, waar per saldo niet op bezuinigd kan worden en daardoor is het moeilijk fundamentele veran deringen door te voeren. De sociale onrust het afgelopen jaar en de politieke reakties hierop hebben duidelijk de beperktheid van de mogelijkheden aangetoond", aldus de heer Doeleman. Voor de land- en tuinbouw achtte hij van belang dat de kollektieve lasten teruggeschroefd worden en daarmee ook de totale lasten die het bedrijfs leven te dragen heeft. Voorts zullen we concurrerend moeten blijven wat betreft de kwaliteit van onze produk- ten en we zullen als ondernemingen uiterts kritisch die nen te zijn op de kostenontwikkelingen. Bedrijfs-econo- misch inzicht in onze bedrijven wordf belangrijker naar mate de kapitaalsinvesteringen hoger worden. Wat de opkomst van geautomatiseerde bedrijfsadministratie be treft gaat het er volgens de heer Doeleman om of de kosten van deze investeringen opwegen tegen de resul taten. Nauwe samenwerking tussen voorlichting, onderzoek en onderwijs en samenwerking met banken, accountants bureaus enz. is noodzakelijk. Vooral de landbouw-ac- countantsbureaus, dienen in te spelen op ontwikkelingen in de praktijk en daar mede richting aan te geven. "De landbouworganisaties samen met de vaktechnische or ganisaties zullen afspraken dienen te maken over de me definanciering van het landbouwkundig onderzoek. Daarbij mag de ingewikkelde gedeelde opbouw van de landbouworganisaties, vaktechnische organisaties enz. niet belemmerd werken op de besluitvorming. Bij het onderzoek gaat het vooral ook om het belang dat de individuele ondernemingen daar in de praktijk aan heb ben. Daar tegenover zal men ook bereid moeten zijn voor het onderzoek geld op te brengen. Voorwaarde is wel dat het onderzoek waaraan mee betaald gaat worden, prak tijk gericht is": aldus de voorzitter. In de komende tijd verwacht de heer Doeleman dat ook het jongerenwerk in sterke mate gekonfronteerd wordt met bezuinigingen. Meer zelfwerkzaamheid zal daartegenover moeten staan. "Wij vinden dat daar zeker ook positieve kanten aanzit ten. Wij zijn vanuit onze organisatie bereid het vrijwilli gerswerk binnen de jongerenorganisaties de helpende hand te bieden. Voorop stellen wij daarbij de eigen ve rantwoordelijkheid van de jongeren zelf". Verder konstateerde hij dat naast de plaats van de vrouw in het gezin, de vrouw steeds meer verantwoordelijkheid draagt in het bedrijf en of in de organisaties:" een posi tieve ontwikkeling". Steeds meer raakt de boer en tuin der gebonden aan het bedrijf. Elke mogelijkheid om zich vanuit het bedrijf breder te oriënteren moet worden aan gegrepen. "De vrouw kan daarbij een belangrijke rol spelen", aldus de ZLM-voorzitter tot slot van zijn nieuw jaarstoespraak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1