REGINA MONOHIL PRIMAHILL SALOHILL^ VOID Kijk- en praatbijeen komsten West-Brabant Veel tarwe naar voedertrog - hogere telersprijzen voor granen Kopergehalte in varkensvoer moet verder omlaag Promotiefilm voor testen spuitmachines Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten Verwerking tot aardappelprodukten de biet met de hoogste suikeropbrengst en goede sapzuiverheid. de biet met de meest stabiele - hoge - suikeropbrengst. Goed rooibaar. snelle veldopkomst. Hoge sapzuiverheid. Hoog wortelgewicht. Hoog suikergehalte. vooral voor vroege leveringen. De biet met het hoogste suikergehalte. - prima veldopkomst. Goede sapzuiverheid en uitstekende suikeropbrengst. BV Hollands Zweedse Zaad Maatschappij. Amsterdam/Bennebroek. Tel. 02502-7541. Van oogst 1983 was medio december 59% van de tarwe geruimd terwijl reeds 75% tot 80% zou zijn verkocht, aldus mededelingen van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Opmerkelijk is dat het kwantum inlandse tarwe dat door de mengvoederindustrie werd opgenomen met 140.000 ton ten opzichte van vorig jaar steeg tot 300.000 ton in die periode. Door de maalderijen werd 160.000 ton opgenomen of 10.000 ton meer dan vorig jaar, terwijl naar de partner- landen in de Gemeenschap 98.700 ton werd afgezet, 15.800 ton meer dan vorig jaar. Aan de interventie werd slechts 17.100 ton afgeleverd, vergeleken met 205.000 ton vorig jaar. In 1984 staat het onderwerp "suikerbietenteelt" centraal in de voor lichting. De aanleiding hiervoor is dat de opbrengst in het zuidwesten achter bleef ten opzichte van de rest van Nederland. In 1978 werd daarom besloten een faktoranalyse uit te voeren om de oorzaken van deze lagere opbrengst op te sporen. Mede gebaseerd op dit onderzoek willen we door middel van de aktie "suikerbieten" uw aandacht vestigen op mogelijkheden om de teelt van suikerbieten op een hoog niveau te houden of te brengen. Steenbergen -10 januari 1984 Almkerk - 12 januari 1984 Gemeenschapshuis, "'t Crom- Café-restaurant "Het Wapen van wiel", 9.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot Emmickhoven", 9.30 tot 12.00 16.00 uur. uur; 13.30 tot 16.00 uur. Overige granen De markt voor brouwgerst was goed prijshoudend met prijzen die liepen van 73 begin november tot 75 per 19 december. De inlandse brouw gerst is voor 80 tot 90% reeds afgezet. Ook inlandse gerst is bijna geruimd. De invoer van gerst uit andere EG- landen 25.300 ton tot 306.000 ton. De haverprijzen liepen in december wat terug. Er is vrij veel haver inge voerd uit derde landen. In november was er nog een be hoorlijke vraag naar tarwe, doch dit verminderde in december, door een afwachtende houding bij kopers. Dat hield verband met de voorgenomen verkoop van interventietarwe tegen een prijs die 4% beneden de inter ventieprijs voor baktarwe lag. Bakrogge was goed gevraagd. T elersprijzen De telersprijzen voor granen waren in oktober over de gehele linie hoger dan in beide voorgaande maanden en belangrijk hoger dan in oktober 1982. Het prijspeil van brouwgerst lijkt voor de teelt aantrekkelijk. Peulvruchten en zaden De noteringen voor groene erwten en schokkers liepen wat terig, door be perkte afzetmogelijkheden. Dat gold ook voor kapucijners en bruine bo nen. In de prijzen van voererwten kwam weinig verandering. De stem ming voor karwijzaad was goed prijshoudend, mede door een goede uitvoer naar derde landen. Er was weinig konkurrentie van de Oost bloklanden. In blauwmaanzaad wa ren weinig exportaktiviteiten te mel den. De binnenlandse prijzen liggen nogal wat hoger dan de prijzen die bij export gemaakt kunnen worden. De telersprijzen van zaden en peul vruchten waren in het derde kwar taal nogal wat hoger dan in de over eenkomstige maanden in 1982. vdW. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat de verwerking tot aardappelkonsumptieprodukten in tonnen: verwerking januari t/m november totaal tot voorgebakken prodqkten 1983 913.000 675.000 1982 848.000 634.000 1981 749.000 576.000 Nadat in 1982 een eerste verlaging heeft plaatsgevonden van het maxi mum toegestane kopergehalte van varkensvoer is in EG-verband on langs overeenstemming bereikt over een door Nederland voorgestelde verdergaande verlaging van deze ko pergehaltes. Koper wordt algemeen aan varkensvoer toegevoegd om het groeibevorderende effekt. Op grond van de nieuwe EG-rege- ling zullen met ingang van 1 sep tember 1984 in ons land de maxi mum kopergehaltes in voer voor mest- en fokvarkens als volgt worden verlaagd: Mestvarkens tot en met de leeftijd van 16 we ken 175 milligram per kilo (was 200) vanaf de 17e week tot 6 maanden 100 milligram per kilo (was 125) ouder dan 6 maanden 50 milligram per kilo (was 125) Fokvarkens 50 milligram per kilo (ongewijzigd). Zoals bekend heeft deze verlaging van het kopergehalte tot doel de ko perbelasting van het milieu die op treedt via varkensmest te verminde ren. De nu overeengekomen verlaging van de maximum toegestane koper gehaltes van varkensvoeders kan een vermindering van de koperbelasting van de bodem opleveren van onge veer 20%. Op nationaal niveau zal uitvoering aan de EG-regeling wor den gegeven via een verordening van het Produktschap voor Veevoeder. Om de aktiviteiten ten aanzien van het testen van spuitmachines een grotere bekendheid te geven wordt over dit onderwerp een videofilm ge maakt. De opdrachtgevers zijn: het Bedrijfsleven en de Landbouw voorlichting Het bedrijfsleven omvat de Agrari sche Unie-Vulcaan uit Deventer, de firma Dubex uit 2e Exloêrmond en de firma Douven uit Horst. Het Consulentschap voor Landbouw werktuigen en Arbeid uit Wagenin- gen en het Consulentschap voor de Rundveehouderij uit Doetinchem vertegenwoordigen de landbouw voorlichting. Als externe belangheb benden hebben de Rabobank Ne derland en Schering-Aagranuol BV ook nog een belangrijke bijdrage ge leverd. De inhoud vaü deze film, die ca. 12 minuten duurt, geeft een beeld van het belang om de spuitmachine re gelmatig te laten controleren. Jaar lijks wordt op landbouwbedrijven voor vele tienduizenden guldens aan gewasbeschermingsmiddelen ver spoten. Het is dan ook van het aller grootste belang dat dit gebeurt met een goed gekeurde machine. Het komende jaar zullen weer op ver scheidene plaatsen in Nederland testaktiviteiten worden georgani seerd. De 'premiere' van deze videofilm zal zijn tijdens de Landbouw RAI '84 in Amsterdam. Gedurende deze week (23-28 januari) zal hij op diverse stands te aanschouwen zijn. Ook na de Landbouw RAI is het mogelijk deze film te aanschouwen. Inlichtingen hierover kunt u verkrij gen bij het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen (tel. 08370-19119: Dhr. J. Heeres) of bij een regionaal Con sulentschap bij u in de buurt. 6 januari 1984 MfTHftlBHÖG US&INEEN rop-aro OPBRENG! Alle rassen ook als ingehuld zaad verkrijgbaar. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 18