Z-HLd-K. p.j. zuid geluid Interview met Jan Francke, Grijpskerke Het licht op afdeling Bladel pj.z.-agenda ZAJK-interview in kader van jaarthema Bedrijfsopvolging en Intensivering Oriëntatiekursus Grond- en Pachtzaken ZAJK redaktie henk tegels PAO-kursus "Ethologie en welzijn van landbouwhuisdieren" Jan is 23 jaar oud. Hij volgde de 3-jarige M.A.S.-opleiding en liep 8 weken stage op een varkensfokbedrijf. Hij werkt in maatschap met zijn vader, ook zijn moeder werkt regelmatig mee. Jan heeft twee zussen. Het bedrijf omvat 15 ha grasland, 40 melkkoeien en jongvee op grupstal. Ze nemen deel aan een werktui- genkombinatie op ha-basis met overbuurman. Toen Jan van school kwam en op het bedrijf wilde beginnen is er een fokzeugenstal gebouwd, grond aankopen of pachten was in de buurt niet mogelijk. De grond is ongeschikt voor akker bouw en/of tuinbouw. De fokzeu genstal is gebouwd om een extra ar beidsplaats en een extra inkomen te kreëren. Na aanvankelijk het werk verdeeld te hebben (zoon 's morgens melken, 's avonds fokzeugen en vader 's morgens varkens, 's avonds melk vee), doet Jan nu de zeugenstal en vader de koeien, omdat ze daardoor meer gespecialiseerd zijn en de kon- trole beter is. Ook is nu één persoon meer intensief met zijn taak bezig en wordt daardoor een beter resultaat behaald. Fokzeugen De nieuwe fokzeugenstal is gebouwd voor een kapaciteit van 120 fokzeu gen. Meestal zijn er slechts 90 a 100 aanwezig, omdat er anders geen plaats is voor de biggen. De investe ring bedroeg tqen 3000,per fok- zeug, exkl. de aanschaf van de zeu gen. De stal heeft een roostervloer en de zeugen staan met riemen vast. Er zijn 10 kraamhokken. Er is een c.v.- installatie met vloerverwarming wel ke na aanschaf van een warmtewis selaar weinig meer gebruikt hoeft te worden (energie(besparend). Jan heeft een kursus K.I. gedaan en kan zelf insemineren, doch gebruikt meestal één van de vier op het bedrijf aanwezig zijnde beren, omdat dat betere resultaten geeft. De biggen, waarvan hij er 2000 per jaar afle vert, worden bij een gewicht van 22 kg 2 mnd. oud) verkocht. De eerste jaren werkte Jan op kontrakt met een biggenintegratie (samen werkingsverband tussen fokkers en mesters), maar heeft, doordat deze biggenring werd opgeheven vorig jaar alles vrij verkocht, wat hem ook goed bevalt. Nog ruimte op de markt We stelden Jan de volgende vraag: "Zou het voor andere bedrijven een goede zaak zijn als ze ook intensi veerden en is er voor die bedrijven REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. i JEUGDWERKBURO ZEELAND. KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES dan nog ruimte om b.v. een fokzeu genstal te beginnen?" Het antwoord van Jan: "Ja, het zou zeker een goede zaak zijn voor te kleine bedrijven of bedrijven die er een arbeidskracht bij krijgen. Er is nog ruimte op de markt, ook voor de biggenaankopers van Coveco-West Nederland. Maar om een rendabel draaiend bedrijf te krijgen, zul je technisch goed moeten draaien, je moet er voor voelen en zeer precies werken. Anders blijf je op het ge middelde hangen of eronder en voor een redelijk inkomen naar arbeid zul je boven dat gemiddelde moeten zien te komen. Ieder nieuw bedrijf is wel een kon- kurrent. En wanneer er veel nieuwe bedrijven bij zouden komen, zou de prijs wel onder druk komen te staan. Wanneer er echter een kleiner aantal bij zouden komen op langere termijn is er op de markt nog wel ruimte. Voor mijn bedrijf zou het ook voor delen hebben, want nu is het zo dat wanneer ik b.v. een speciaal soort biggenvoer moet hebben, dat in Utrecht besteld moet worden door de Cebeco, het zeker een week duurt voor ik het in huis heb. Zulk soort dingen kunnen ze nu gewoon niet in voorraad hebben. Ook zouden er dan exkursies kursussen en studiek- lubs kunnen zijn, waarvoor nu geen deelnemers zijn". Toekomst De toekomstige ontwikkeling in het bedrijf is voor Jan nog onbekend. Het duurt nog 15 jaar voor zijn vader 65 is en zolang hoopt hij in maat schap te kunnen blijven werken. Mogelijkheden tot verder intensive ren zijn er wel. B.v. een ligboxenstal voor melkvee, een mestvarkenstal erbij, of de fokzeugenstal uitbreiden. Het hangt er uiteraard van af wat de prijzen in de komende jaren zullen doen en welke mogelijkheden er lig gen. Wat Jan zou gaan doen in geval van bedrijfsovername, is voor hem nog een verre toekomst. Misschien melkkoeien opruimen en jongvee gaan houden of mestvarkens i.p.v. fokzeugen, waardoor je minder werk krijgt. Of ev. nog uitbreiden en meer Begin het jaar goed. Geefje nu op voor de ZAJK "grondtaxatiekur- sus". Onderwerpen die aan de orde komen zijn: bodemkunde (i.v.m. opbrengend vermogen), taxatie, pachtwet en pachtnor men, ruilverkaveling en landin richting, fiskale wetgeving, be heersgebieden en -overeenkom sten en milieuwetgeving. De kursus vindt plaats op dins dagavond 17, 24 en 31 januari, 7 februari, woensdagavond 15 fe bruari, 21 en 28 februari (ook dinsdagavond). De kursus wordt gegeven in het Jeugdwerkbureau in Goes. Vraag inlichtingen of geef je op: 01195 - 248 (Ad Pher- nambucq) of 01100 - 11130 (jeugdwerkbureau). automatiseren (van b.v. voeren), of een werknemer in dienst nemen. Dit hangt echter allemaal af van de ont wikkelingen die zich zullen voor doen. Naar aanleiding van de rubriek "Nieuws uit de Afdelingen" deze keer een stukje over de P.J.Z. afdeling Bladel. Wij zullen proberen om het een en ander te vertellen over het ontstaan van de afdeling en over de aktiviteiten, die plaatsvinden verdeeld over het gehele jaar, om zo doende de andere P.J.Z. afdelingen te laten weten hoe we draaien, maar ook om jongeren uit onze buurt, die dit stukje lezen te laten zien dat wij er ook zijn en dat jullie je gerust aan mogen sluiten bij onze vereniging. Toneel, één van de vele aktiviteiten van de P.J.Z.-afdeling Bladel De P.J.Z. afdeling Bladel bestaat al ongeveer 20 jaar. De vereniging is toendertijd opgericht door een vee houder, die probeerde vooral de protestantse jongelui bijeen te bren gen. Een van de eerste aktiviteiten was toen een ploegwedstrijd. De le den kwamen die tijd uit Bladel en omgeving. Tegenwoordig bestaat de afdeling Bladel uit plm. 25 leden, waarvan er op dit moment niet één meer uit Bladel zelf komt. We zouden daarom onze naam beter kunnen wijzigen in P.J.Z. afdeling Oost-Brabant. De le den komen op dit moment bijv. uit Heeze, Waalre, Veldhoven en Eersel en Bergeijk, met een uitschieter zelfs tot aan Lage Mierde en Esbeek. Zo zie je, een uitgestrekt gebied. Deze uitgestrektheid hoeft niet persé een nadeel te zijn omdat de aktivi teiten meestal toch in verschillende plaatsen gehouden worden. Onze aktiviteiten: Onze aktiviteiten zijn in de eerste plaats gericht op ontspanning, maar ook doen wë aan vorming. Een bijna maandelijks terugkerende aktiviteit is de ledenvergadering. Deze wordt bijna altijd gehouden in Bergeijk. Hier praten we dan in een gezellige sfeer over de aktiviteiten, die geweest zijn, en over de aktiviteiten die we de komende periode zullen gaan doen. Aan het organiseren van een aktivi teit geven zowel het bestuur als de leden hun aktieve medewerking, zo dat het werk niet altijd op dezelfde 6 januari 1984 personen neerkomt. Op zo'n leden vergadering mag iedereen zijn ideeën of suggesties naar voren brengen. Enkele van onze aktiviteiten zijn: schaatsen, stalfeesten, huifkarren- tochten, droppings, bowlingavon den, sportdagen, uitwisselingen, barbecue-avonden en Toneel (zie bijgaande foto). Wat vorming betreft houden we éénmaal per jaar een weekend, waar we dan met de hele vereniging aan meedoen, waar dan gediskussiëerd wordt over allerlei zaken, van geloof tot kerk, over ver gadertechniek, spreken in het open baar, werkeloosheid, diskriminatie, man-vrouw relaties enz. enz. Ook houden we een bepaald aantal the ma-avonden waar dan over het on derwerp gepraat kan worden. Het bestuur Het bestuur van onze afdeling be staat op het moment uit 4 personen. Dit is verdeeld over 2 meisjes en 2 jongens. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, een penningmeester, een sekretaris en meestal nog 2 gewone bestuursleden. Het bestuur vergadert meestal lx per maand bij een van de leden thuis. Men bespreekt dan de diverse aktivite'iten, wat ervoor gere geld moet worden, wat iets kost, wie kontakt op zal nemen enz. Ook wordt hier de agenda gemaakt voor de ledenvergadering, waarna de se kretaris zorgt dat deze gestencild en verstuurd wordt naar de leden. P.J.Z. Bladel en P.J.Z. Provinciaal De samenwerking tussen P.J.Z. Bla del en de andere P.J.Z.-afdelingen verloopt nogal eens een beetje stroef. Dit komt voornamelijk, omdat we niet zoveel leden hebben en wat ook erg zwaar weegt is de afstand tussen bijv. Veldhoven en Goes, of tussen Bergeijk en Zevenbergen. Naar onze mening zouden deze kontakten beter worden als we weer meer leden zou den hebben, dan zouden niet altijd dezelfde leden ergens mee naar toe moeten. Tegenwoordig komen onze leden niet meer alleen uit de agrarische wereld. Onze leden bestaan nu uit enkele veehouders, enkele verpleeg kundigen, administratieve mede werkers, scholieren enz. Bij de op richting van de P.J.Z.-Bladel waren de meeste protestant. Tegenwoordig wordt er niet meer gekeken of men nu protestant of katholiek is. Onze leden bestaan dus tegenwoordig uit protestanten en katholieken en dus niet alleen uit leden die van het platteland afkomstig zijn. Onze gemiddelde leeftijd is helaas nog al hoog opgelopen, noodzakelijk veroorzaakt door het gebrek aan jongemensen. P.J.Z. Bladel en onze toekomst Ons probleem is al eerder genoemd: De vergrijzing. Tot onze spijt' blijkt het dat het heel moeilijk is om jonge leden te werven. Het zou erg jammer zijn als een P.J.Z. afdeling moet verdwijnen door gebrek aan jonge 6 januari: Afdeling Noord-Beveland houdt haar jaarlijkse algemene ver gadering. Na het officiële gedeelte wordt er een fondue georganiseerd. Dit alles vindt plaats in de Koren beurs te Kortgene. Aanvang 19.30 uur, kosten 10,- a 12.50. Opgave bij Aart Markusse, tel. 01108 - 1288. 7 januari: Provinciale Zeskamp te Schoondijke. Aanvang 12.30 uur. 13 januari: Afdeling Fijnaart houdt haar grote avond in "Witte Roos" te Fijnaart. Aanvang 19.30 uur. Na het toneelstuk is er gelegenheid voor een dansje. 27 januari: Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een biertap wedstrijd. Plaats "Cambrinus" in Axel. Aanvang 20.00 uur, kosten le den 3.50, niet-leden 5,-. 10 februari: Oost Zeeuws-Y'laande- ren organiseert een gezinsavond i.s.m. de Z.L.M. Aanvang 19.30 uur. Plaats "Zeldenrust College" in Ter- neuzen. Kosten 5,-. lellen, met nieuwe ideeën. Daarom vragen wij nieuwe leden. Iedereen vanaf 16 jaar is van harte welkom bij onze klub. Wij bieden leuke aktivi teiten en volop ontspanning, kom een keer kijken bij een aktiviteit, neem gerust je vriend of vriendin of buurjongen mee en zeg het als je een goed idee hebt. Zo, dit was dan een stukje over de P.J.Z. afdeling Bladel. De andere P.J.Z.-afdelingen kunnen nu zien hoe wij draaien. Eventuele belang stellenden vragen wij om een keer te komen kijken en om lid te worden van onze vereniging. Voor inlichtin gen en/of vragen kun je terecht bij de: Voorzitter Rens van Klinken, Tori- cellistraat 11, Eindhoven, tel. 040 - 436092 Sekretaresse Betty van Breughel, Stokkelen 20B, Eersel, tel. 04970 - 6971 Tinus van Zwet De kursus "Ethologie en welzijn van landbouwhuisdieren" zal in Wage- ningen worden gehouden op 2, 3, 11 en 12 april 1984. Aan de kursus kunnen 30 personen deelnemen. Bij grotere belangstelling wordt herhaling van de kursus over wogen. De kursuskosten bedragen 750,— per persoon, waarbij kosten van syl labi, lunches, diners, koffie/thee zijn inbegrepen. (De overige reis- en ver blijfkosten vallen hier vanzelfspre kend niet onder.) Belangstellenden kunnen zich opge ven door een intekenformulier in te vullen en uiterlijk 2 maart 1984 te zenden aan: het Bureau PAO-LH, Postbus 9101, 6700 HB Wageningen. Nadere inlichtingen en een inteken formulier zijn op verzoek verkrijg baar bij het Bureau PAO-LH (ing. F. Appel), tel.: 08370- 84094/84093/84092. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15