VOO It m: VltOIIW TELEURSTELLINGEN! e t Stad of platteland? Geluk is duizend kleine dingen. 50 jaar Bewijs Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland PLAS '84 POTTEK7 r~ Vervolg boekhoudkursus Bewijs van toegang U KUNT TERECHT BIJ ÉÉN VAN ONZE VESTIGINGEN IN DE BUURT: CEBECO-HANDELSRAAD Geval van mond- en klauwzeer in Noordoostpolder Vee- en vleessektor meer afhankelijk van afzet buitenland onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Ma/degem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Nieuwjaarswens: Een heel gelukkig nieuwejaar wensen de plattelandsvrouwen elkaar Dit komt van de afdeling Scherpenisse Wij kunnen elkaar niet missen Het provinciaal bestuur van Zeeland, staat bovenaan Zo hopen we nog heel lang verder te gaan Deze nieuwjaarswens kreeg ik van de afdeling Scherpenisse. Op een doe- avond met verschillende wedstrijd onderdelen was dit gedichtje één van de resultaten. Graag wil ik me hierbij aansluiten en U allen die de pagina "Voor de Vrouw" leest - een heel gelukkig nieuwjaar toe wensen. Overdenkend wat ik hier op nieuw jaarsdag aan toe zal voegen zie ik de vrolijke kerst- en nieuwjaarskaarten als een kleurig lint in de kamer han gen. Kaarten gestuurd door mensen die in de afgelopen weken de moeite genomen hebben om aan ons te denken en de tijd genomen hebben ons schriftelijk een gelukkig jaar toe te wensen. Een warm idee, al ben ik me er heel goed van bewust dat de meeste mensen (ook ik) een lijst hebben met namen die ze elk jaar een kaart sturen. Die kritisch bekij ken of er misschien iemand af kan vallen en dan alle kaarten schrijven. Eigenlijk een vreemde manier om iedereen op dezelfde manier geluk toe te wensen, want geluk zal voor iedereen wel een heel andere inhoud hebben. Jong. Jong - ouder - bejaard - ziek - gezond - invalide - baanloos - te veel werk - en nog heel veel andere factoren zullen mede bepalend zijn voor iets dat "geluk" kan betekenen voor jezelf. Ergens las ik eens (ik denk dat het een versje van Toon Hermans is) Geluk is duizend kleine dingen, die je samen doet Van kibbelen tot bokkie springen dat maakt het leven zoet". Denk je dat eens in, wat kunnen we dan elke dag een heleboel geluk hebben. Dagelijks zijn er heel veel kleine dingen die je samen doen kunt met je partner - ouders - kinderen - familie - vrienden - kennissen - bu ren. Aan een voorwaarde zal het nog wel moeten voldoen denk ik nl. datje iets "samen" doet in goede harmonie en datje het beiden met plezier doet. Lang niet altijd zul je iets samen doen als geluk ervaren, maar dan kan het nog wel erg gemakkelijk zijn. Zoals voor mij vandaag, want drie plattelandsvrouwen hielpen (onbe wust) deze pagina te vullen. Ik begon met een versje van een lid uit Scher penisse. Uit het mededelingen blad van de prov. Groningen knipte ik eens het Januari gedichtje, dat ik nu kan gebruiken en op een schrijfdag leverde een andere plattelandsvrouw het stukje "stad of platteland" in. Als we in 1984 weer kunnen of willen leren ontdekken dat er in het leven duizend kleine dingen zijn die het leven zoet maken, dan wordt het vast een gelukkig nieuwjaar. J.J. de R. De vervolgbijeenkomsten van de kursus boekhouden op de Beve- landen zullen plaatsvinden op dinsdag 17 en 24 januari 's mor gens van 09.15 tot 11.15 uur in het Geertehuis te Kloetinge. Kursus- boeken van november graag meebrengen. Alle kursisten wor den weer verwacht! Achttien jaar oud (of jong) was ik toen ik van het platteland naar de stad verhuisde. Nog eens achttien jaar later ruilde ik de stad weer in voor het platteland. Het lijkt een hele overgang van het leven in een dorp naar het leven in de grote stad. Ik kan me echter niet her inneren dat ik daar moeite mee ge had heb. Ik ging in de stad een heel ander leven leiden: kwam op kwa- mers te wonen, ging studeren, werd lid van een studenten vereniging, kortom ik had een druk leventje. Verder had ik familie in de stad om op terug te vallen. Alleen bij de wis seling van de seizoenen en vooral als het voorjaar werd, voelde ik gemis aan natuur. Ik voelde dan weer het leven op het land trekken. De dichte verbondenheid met de natuur en de jaargetijden is er in de stad nauwe lijks. Als ik dan even kon, ging ik naar "huis", terug naar het dorp. Ik ben in de stad getrouwd, kreeg kin deren, werd een echt stadmens, voelde me er ook thuis. De vakantie ei\ vele weekenden bracht ik met man en kinderen door op het platte land, want dat bleef trekken. In de zomer van 1981 logeerden we weer op het dorp. Het was heerlijk weer, wij genoten! "Fijn om zo buiten te wonen, zullen we hier maar niet blijven?" Het begon speels, maar de gedachte werd steeds serieuzer. We gingen eens huizen kijken en vonden een fijn huis met een grote tuin. Zouden wij het doen? Na lang wikken en wegen werd de knoop doorgehakt, en de stad werd weer voor het platteland ingeruild. Ik had het idee dat dit het was, weer buiten wonen. Problemen verwacht te ik dan ook helemaal niet. Ik kende nog heel wat mensen van vroeger en kon her en der terecht voor een praatje en een kopje koffie. Het jaar na de verhuizing was er in huis en in de tuin nog heel wat te doen. Veel vrienden uit de stad kwamen genie ten van een weekendje op het plat teland. Kortom ik was druk met mijn nieuwe wereldje. Maar toen het na een jaar weer winter werd kwam er verandering. In huis en in de tuin was niet veel meer te doen. Ik had bij allerlei mensen al eens koffie ge dronken, maar tot intensievere con tacten was het niet gekomen. En dat miste ik. Ik merkte dat ik door al die jaren in de stad "anders" geworden was, anders over veel dingen dacht. Ik begon me eenzaam te voelen, miste de stad met z'n vele mogelijk heden en vooral mijn vrienden die daar wonen. Wat doe ik hier zo ver van iedereen die me dierbaar is. Maar aan de andere kant zou ik het buiten wonen moeilijk kunnen mis sen, in de stad zou ik me opgesloten voelen. Zou een compromis mogelijk 7iin'79'? zijn... P.H. SAME BEHOEDTU VOOR Voorkomen is beter dan ruilen. Dat kost u immers altijd geld. Met Same maakt u de juiste keuze: 34 tot 160 pk 2- en 4-wieIaandrijving normale en smalspoor uitvoering met of zonder cabine diesel of turbo-diesel 24 gesynchroniseerde versnellingen voor- en achteruit Axel, tel. 01155-1938 Goes, tel. 01100-21200 Kerkwerve, tel. 01110-2455 Middelburg, tel. 01180-14957 Nieuwendijk, tel. 01834-1388 Nieuwe Tonge, tel. 01875-1347 Oudenhoorn, tel. 01882-1318 Rilland, tel. 01135-1317 Schoondijke, tel. 01173-1305 Steenbergen, tel. 01670-63440 Strijen, tel. 01853-1678 Wissenkerke, tel. 01107-1215 Daar is men in staat u qua vakmanschap een goede service te verlenen. Daar v ertelt men u alles over de OK-zekerheid 3 jaar of 3000 uur garantie* *Al naar gelang het eerst verstreken is. TOT ZIENS OP DE lAjraaovv MMI IN DE EUROPAHAL Daar licht men u nader in over de winterharde motoren: luchtgekoeld, "reparatiearm en pompschuw". Daar kunt u horen dat Same niet van anderen afhankelijk is, want Same fabriceert alles in eigen huis: de achterbruggen, versnellings bakken, hydraulieken en vierwiel- aandrijvingen. Daardoor kan kwaliteit naar de hoogste maatstaven worden gehanteerd en kan er zo'n uitzonderlijke garantie worden gegeven. Ga eens in een Same zitten: ervaar het gemak van de hendels binnen handbereik en de uiterst gerieflijke, hydraulisch geveerde zitting. Bedenk daarbij dat een Same een prettige ruggesteun betekent door zijn geldbesparende prijs. Dr. A F. Philipsstraat 9 4462 EW Goes Telefoon 01100-21200 Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft met ingang van 30 december in geheel Flevoland en de gemeenten Noordoostpolder en Urk het vervoer verboden van dieren die gevoelig zijn voor mond- en klauw zeer. Dit betreft varkens en herkau wende dieren als runderen, schapen en geiten. De bewindsman nam dit besluit aangezien op een bedrijf in Nagele (Noordoostpolder) deze ziekte is ge- konstateerd. Drie andere bedrijven in de omgeving zijn nog in onder zoek. Het vleesverbruik in Nederland neemt af, terwijl de produktie nog toeneemt, aldus J.W. Diepeveen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee. Hij stelde vast dat door deze ontwikkeling de vee- en vleessektor in Nederland nog meer afhankelijk wordt van de ex port. Het is daarom zaak alle handelska nalen zo goed mogelijk open te.hou den, ook voor levende dieren. vdW. Het was nog in het oude jaar. Op mijn weg naar het kantoor vulden vier prominente figuren uit de wereld van de landbouw mijn auto, via Hilversum II, met een levendig gesprek over het Europese land bouwbeleid, over het dreigend te kort aan gelden en de (on-Moge lijkheden om hier onderuit te ko men. Eensgezindheid kon ik de redekavelende landbouwdeskundi gen niet aanmerken, want zij stonden vormen van beleid voor die elkaar volkomen uitsloten. Kop of staart was voor mij moeilijk te vinden om er een touw aan vast te knopen: voors en tegen vlogen me om de oren. De bestaande mede verantwoordelijkheidsheffing (zoek een agrarisch woord van twee en dertig letters) voldoet niet, en dient vervangen te worden door ofwel een superheffing, ofwel con- tingentering. (Weer zo'n mooi boerenwoord). Dit laatste is een deductie ter reductie van de pro ductie. Ik ga wat op het verkeer letten, want dergelijke argumenten leiden me af Die tien in Athene gingen hierop door en werden het al evenmin eens. Een krachtiger forum, tien staatsbozen, kun je je moeilijk voorstellen, maar toen ze elkaar flink om de oren geslagen hadden met superheffingen en contingenteringen, kwamen ze eruit zoals erin gegaan waren: met een melkplas, met een wijnpias, met een olijfolieplas, of gewoon maar met een plas, en alles bleef zoals het was. Want de achterban nen knorren! O ja, er piepen wel enige geluidjes van "wij willen best wat inleveren, hoor, boeren ook"; maar dan toch liever de wijnboeren uit het zuiden. Ondertussen komt 1984 en leveren Hare Majesteits loyale werkkrachten drie procent in om de melkplas, de botervlek en de poederberg te handhaven en te vergroten. Een week stemmetje gaat op om die berg melkpoeder maar derderwereldwaarts te bla zen, dat voedt de millioenen, maar verziekt de markt. Nee, roept de deskundige, laat de superheffing de ontwikkeling van het melkbe- drijf niet in de weg staan. Houd nog even vol! Na het economisch herstel zou een versterkte derde wereld de vraag wel eens zo groot kunnen maken dat we (WE!) er niet aan tegemoet zouden kunnen komen. Kom nou! Als het ooit zover komt, dan zal die vraag er niet zijn, want dan heeft die derde wereld zelf melk zat. POTTEKIJKER 14 6 januari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14