Heesterbloei kalender met elke maand mijn mooiste heester Beveland b.v. C.J. Nouse Smaken verschillen en over smaak valt te twisten. Tenslotte zijn er voorbeelden te over van smakeloosheid. Ook in tuinen. En de tuinboeken, de platenboeken en de kwekerscatalogi die U zou den moeten helpen om .een smaakvolle keuze te maken hel- j pen U van de wal in de sloot. Want daarin is alleen mooi datgene wat fel gekleurd, bont, grillig of an derszins opvallend is. En hoemeer van dat alles bij elkaar deste beter. Om U echt op weg te helpen krijgt U aan het begin van het nieuwe jaar van mij een heester- bloeikalender met werkelijk smaakvolle heesters. Per maand zal ik de heester noemen die naar mijn smaak in die maand de mooiste is. Als U het belangrijk vindt (overigens vind ik dat niet) dat er het hele jaar door iets bloeiends in U tuin moet staan, dan mogen die heesters in mijn ogen in Uw tuin niet ontbreken. Ik kies die heesters uit het normaal gangbare en algemeen bruikbare plantmateriaal. Dus geen onver krijgbare en moeilijk verzorgbare bijzonderheden. De aangegeven bloeimaand dekt soms niet exact de echte bloeipe riode. Met name bij de winter en voorjaarsbloeiende heesters is de temperatuur erg van invloed op de bloeitijd en de bloeiduur. U mag evenwel aannemen dat ge middeld genomen de belang rijkste bloeiperiode van de ge noemde heesters in de aangedui de maand valt. Januari: de toverhazelaar Van de toverhazelaar bestaan er intussen heel wat verschillende vormen. En ofschoon veel kleuri ger vormen haar naar de kroon proberen te steken blijft de oude "chinese" toverhazelaar Hama- melis mollis de mooiste. Het is een grote brede heester met flinke zacht behaarde ronde bladeren. In relatief zachte winters bloeit ze van december tot maart met clusters goud-gele zoet geurende grote bloemen. In de herfst pleegt ze afscheid te nemen in een gloedvolle bladertooi. Stop een toverhazelaar nooit tus sen andere heesters. Het is een typische solitairplant die haar bijzondere schoonheid hetbest solerend toont. Februari: japanse mahonie De japanse mahonie, Mahonia japonica 'Hiemalis' is de mooiste onder de groenblijvende heesters. Hoe het komt dat ze veel minder worden aangeplant dan de gewo ne Mahonia aquifolium is mij een volslagen raadsel. De japanse mahonie is vele malen mooier. Haar prachtige diep groene grote samengestelde bladeren vormen een schitterende ondergrond voor de grote trossen citroengele bloe- men die soms van de late herfst tot het vroege voorjaar de plant sieren. Deze heester kan worden aange plant als kleine solitair of in groepen en stelt prijs op een iet wat beschaduwde plaats. Maart: peperboompje Als bescheiden struikje vormt het peperboompje niettemin een op vallende voorjaarsbode. Als ze haar purperroze bloemen tevoor schijn tovert preludeert, ze daar mee op de komende grote voor- jaarssymphonie. Mooi komt ze tot haar recht te midden van een eenvoudige groene bodembe dekking of tussen wel gekozen heidesoortjes. April: schijnhazelaar De schijnhazelaar of corylopsis pauciflora is een kleine gracieuze verschijning. Vóór de bladont wikkeling bloeit ze met licht gele bloemen in armbloemige trossen. Ze vormt vaak een kleurige com binatie met de gelijktijdig bloei ende Rhodondendron praecox. Houdt van een zonnige plek en voelt zich zowel solitair als in groepen op haar plaats. Mei: japanse sneeuwbal Een bijzondere vorm van de ja panse sneeuwbal is de Viburnum plicatum 'Mariesii'. Anders dan de naam doet vermoeden bloeit ze niet met bolvormige maar met plat schermvormige bloemen. Het is een middelgrote heester die zich horizontaal vertakkend mooi etagegewijs opbouwt. Wanneer ze in mei haar bloem knoppen opent ontpopt ze zich tot Daphne Mezereum Rosa Nevesda een sprookjesachtige schoonheid. De takken met hun grote witte schermvormige bloemen lijken dan als het ware met sneeuw overladen. Ze laat zich zelfs tegen gevels leiden. Een heester die in geen enkele tuin mag ontbreken. Juni: heesterrozen Overvloedig bloesemend mani festeren zich nu de struikvormig groeiende heesterrozen. Niet te verwarren dus met de zo algeme ne tros— en grootbloemige rozen. Hun wat losse ongedwongen groeiwijze en hün daardoor wat natuurlijker verschijningsvorm heeft ze de laatste jaren bijzonder populair gemaakt. Vanaf eind mei bloeien ze. Sommige soorten geven daarbij alles andere soor ten weten hun bloei over een hele zomer te spreiden. Vooral de jongste aanwinsten weten ons maanden lang te boeien. Geen wonder dat zo'n jonge aanwinst de 'Fleurette' dit jaar bekroond met de Gouden Roos van 's- Gravenhage. Schitterende hybri den zijn verder "Nevada" een forse struik met grote enkele witte bloemen, de sterk geurende Frühlingsgold met forse goud gele bloemen, de in grote trossen doorbloeiende Mozart en Kath leen, en de sterke jeugdige hybri den Smarty en New Face. Het is maar een greep uit de vele keuze mogelijkheden. Juli: Lintekap-hortensia Iedereen kent wel de gewone hortensia, de planten die in de zomer met grote bolvormige bloeiwijzen in rose-rood en lila- blauw bloeien. Echte ouderwetse tuinplanten. Mooier dan die in mijn ogen wat overdreven grote bloemen zijn de zogenaamde lin- tekap hortensia die in juli begin nen te bloeien met mooie vlakke bloemschermen. Binnenin heb ben die schermen kleine fertiele bloemen en de rand 'linten" met grotere steriele bloemen. De mooiste vorm is naar mijn smaak de Hydrangea macrophylla 'Ma riesii' met lila-rose bloemscher men. Het zijn niet veel eisende planten die op met name half be schaduwde plaatsen goed ge dijen. 6 januari 1984 Corylopsis Pauciflora Bij ons bloeit deze heester in de zomer met lange, dunne eind- standige pluimen lavendelblauwe bloemen. Het is bij uitstek een plant voor de grijs-blauwe getinte border al weet zij ook in andere combinaties goed voor de dag te komen. September: Trompetklimmer De trompetklimmer is eén klim- heester voor de zonnige muren in onze tuin. Deze snel groeiende klimplant hecht zich min of meer zelf door middel van hechtwor- tels. De plant is in tegenstelling tot veel andere klimplanten ook zonder bloemen al de moeite van het aanplanten waard. De gulle groei en grote samengestelde bladeren zorgen voor een weel derige aanblik. Gaan ze eenmaal tot bloei over dan zijn het exoti sche planten met grote trompet- December: Gelderse roos De familie der Gelderse rozen is erg belangrijk voor tuinen. In mei hadden we al een vertegenwoor diger. Nu in december zijn er en kele die onze aandacht vragen. Niet echt winterhard is de groen blijvende Viburnum tinusv een prachtige struik met witte bloem tuilen die overigens op beschutte plaatsen aan de westzijde van woningen wel te proberen is. Maar er blijft risico aan. Zonder risico kunt U de bladverliezende Viburnum bodnantense Dawn lanplanten. Deze heester bloeit net lichtrose bloemen vanaf de- .ember gedurende de zachtere vinterperioden tot in maart, hetzelfde geldt voor Viburnum farreri wier bloemen eveneens rosewit en bovendien welriekend zijn. vormige bloemen. Er zijn enkele vormen: Campsis radicans, met oranje scharlaken bloemen Campsis radicans, "Flava" met gele bloemen Campsis radicans, "Florida" al zeer jong bloeiend Campsis tagliabuana 'Madame Galen' zeer rijk bloeiend met zalmrode bloemen. Oktober: Kardinaalsmuts Niet de bloemen maar de vruch ten maken deze kardinaalsmuts in deze tijd zo bijzonder. Met 'deze' kardinaalsmuts bedoel ik de Euonymu§ planipes. Het is een prachtige evenwichtige struik met vanaf eind augustus zeer sierlijke vruchten. Die vruchten zijn net als de muts Van de kardinaal vijfhoekig, donker rood van kleur met als de vruch ten zich openen opvallend oran je-rode zaden. November: Winferbloeiende sier- kers Al eerder heb ik de winterbloei- ende Prunus subhirtella "Au- tumnalis Rosea" aan U voorges teld. Ook in dit rijtje kan ze niet ontbreken deze frele groeiende heester of kleine boom opent in november haar knoppen om een beetje afhankelijk van het weer tot in het voorjaar te .pronken met tere bloesems. Bloesems die hun schoonheid ten spijt toch wel eens wat onwezenlijk aandoen in onze gure winters. Augustus: Perovskia atriplicifolia 'Blue Spire' Deze perovskia is een kleine heester die ooit is meegebracht van de Himalaya. Je kunt het haar nog aanzien. De grijzige be haarde takken en bladeren die bovendien diep ingesneden zijn verwijzen naar minder aangena me groeiplaatsomstandigheden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12