Spelerieën heerlijke humor in Zeeuwse taal Drie vier zeven puzzel ha ha haring! Jaar van het Trekpaard 1 Westfriese teler eerste sjalotten aanvoerder op veiling W.F.O. Nooit eerder werd in België of Nederland een tentoonstelling over het Trekpaard ingericht. Streekmuseum "West Zeeuws- Vlaanderen Presenteert" te IJ- zendijke is vanaf zijn ontstaan sterk geïnteresseerd in historie. Het Trekpaard heeft in deze his torie een niet weg te denken rol gespeeld. De belangstelling voor deze fascinerende energiebron op het vroegere boerenbedrijf stijgt weer enorm. Folklore? Nostalgie? Er is meer. Het legendarische Trekpaard van vroeger is welis waar Museum geworden maar heeft toch de tijd overleefd. Ons Streekmuseum heeft daarom het jaar 1984 uitgeroepen tot JAAR VAN HET TREK PAARD. Op zaterdag 14 januari 1984 wordt in het IJzendijkse Streek museum de tentoonstelling "Over en rond het Trekpaard" officieel geopend. Deze expositie, die een zo breed mogelijk overzicht wil geven van de Belgische en Ne derlandse Trekpaard-historie, zal te bezichtigen zijn tot 1 oktober 1984. Het openingsprogramma heeft een feestelijke omlijsting gekre gen waarvan vooral ook het pu bliek volop kan meegenieten. Om 14.30 uur: Openingszitting in de Ned. Herv. Kerk. Officiële ope ning van de tentoonstelling door de Algemeen Voorzitter van de Kon.Ver. "Het Nederlandsche Trekpaard", de heer W.J. Lok horst. Om 15.30 uur: Demon straties op de Markt van IJzen- dijke. De Streekmuseum-men- wagen aangespannen met een vierspan Trekpaarden. Aanges pannen dressuurdemonstraties "Hongaarse Post" en "a la Flê- che", uiteraard ook met Trek paarden en verzorgd door de fa milie Brooijmans uit Tholen. Le- vien Nijssen uit Biervliet toilet- teert een Trekpaard. Spektaku- laire demonstraties met 16 Trek paarden. 64 Trekpaardenvoeten daveren over de IJzendijkse kas seien. 4 Vierspannen, gevolgd door 2 achttallen. De paarden zijn eigendom van Jos Brooi jmans, Tholen; Cees den Hamer, Schoondijke; Rien Mol, Waarde em Stoffel van de Velde te Zon- nemaire. Trek wedstrijd Trekpaarden, 3 in getal tegen de Streekmuseum- Knokploeg. Zonodig aanvulling uit het publiek. 16.30 uur: Bezichtiging van de tentoonstelling, ook voor het pu bliek. 17.00 uur: Reünie van Trekpaardenliefhebbers in hotel "Hof van Koophandel" te IJzen- dijke. Tijdens de openingsmiddag be dient Rinus Kopmels uit IJzen- dijke in het Streekmuseum de Streekmuseum-drukpers (van de familie Bevin afkomstig) uit 1890. Op zaterdag 10 maart 1984 orga niseert het Streekmuseum een internationale Trekpaardenkeu ring op de Markt van IJzendijke. Op zaterdag 21 juli 1984 organi seert het IJzendijkse Streekmu seum voor de dertiende keer de Folkloristische Dag. Openingstijden Streekmuseum: Maandag tot en met vrijdag: van 10.00 - 12.00 en van 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag en zondag: van 14.00 - 17.00 uur. De Westfriese teler H. Knijn mag zich sinds enkele dagen de enige Noordhollandse en misschien wel enige Nederlandse veilingaan voerder van voorverpakte sjalot jes noemen. Op 19 december verscheen hij voor het eerst met een zelfontworpen netje, waarin zeven sjalotten als streng waren verpakt. Twintig van deze als knoflook verpakte netjes worden op hun beurt in een Holland-to- matenbakje verpakt. De sjalotten worden verpakt in langwerpige, smalle gele netjes met een oranje clip eraan. Een geel kaartje is ber drukt met het woord sjalotten. Aan het "tomatenkistje" zijn fol dertjes met gebruikerstips beves tigd. Als minimumprijs - tevens ga rantieprijs - geldt het bedrag van 85 cent per streng. De sjalotten worden ook per streng ter ver koop aangeboden. De opper vlakte sjalotten in Nederland be draagt ongeveer honderdvijftig hektare en is daarmee een kleiner produkt. Het gehele areaal ligt eigenlijk in West-Friesland. De haring is sinds de 15e eeuw al be kend in Noord-Europa en is een bij zondere delicatesse! De vis is rijk aan vitaminen, heeft een hoog jodiumge- halte, is vrij vet en zit vol met eiwit ten. De vis wordt meestal zo, vrij uit het vuistje, gekonsumeerd maar hier vol gen enige manieren om deze vis ook eens anders klaar te maken. Deense wijze Een gerecht waarbij u de haring bakt in boter met wart mager ontbijtspek, uien, paprikaringen en veel peper. Serveer het met (bruin) stokbrood. Portugese wijze Maak een marinade van iets ci troensap, 1 dl witte wijn, 1 dl slaolie, 2 laurierblaadjes, 1 mespunt gema len kruidnagelen, wat vers gemalen peper, 1 groene of rode paprika, 1 grote ui en 1 teentje knoflook. Snij de haring in vieren en laat ze 1 nacht in de marinade staan. Servee het met bruin brood! Zweedse wijze Snij een haring en een appel in kleine stukjes. Roer wat mayonaise op met kerrie, worcestersaus, sherry en cog nac. Vermeng de haring en de appel met dit sausje. Schep het in een cocktailglas en garneer het met wat gehakt ei, peterselie en een schijfje citroen. Russische wijze Snij de haring in reepjes, hak een hard gekookt ei, een uitje en wat pe terselie, vermeng dit alles met 1 dl zure room en 1 eetlepel honing. Leg de haring er in en laat het enige uren staan. Serveer het met verse toast. Tip: vindt u de haring te zout? Laat hem dan enige uren 'ontzilten in ruim koud water of melk! M.A. van der Vliet In de eerste kolom komen woorden van drie letters en in de tweede ko lom woorden van vier letters. De let ters van beide woorden vormen sa men een woord van zeven letters dat in de laatste kolom moet worden ge plaatst. De omschrijvingen van de woorden uit de laatste kolom staan echter niet in de juiste volgorde. OPGAVE: Eerste kolom: 1. plakmiddel; 2. waterdoorlatend; 3. sprookjesfiguur; 4. dwaas; 5. broei- plaats; 6. ongebonden; 7. engelse ti tel; 8. mens; 9. vochtig; 10. verhoog de toon; 11. bovenste deel; 12. deel van een kippenhok;'13. bloeiwijze; 14. kledingstuk; 15. klap. 1 2 3 4 5 3 9 10 11 12 13 U 15 Tweede kolom: 1. vogel; 2. vaartuigje; 3. drank; 4. gemeen; 5. strand bij Venetië; 6. stel; 7. deel van de kachel; 8. oevergewas; 9. kleur; 10. stuk chocolade; 11. he mellichaam; 12. sprakeloos; 13. ge reedschap; 14. gewoonterecht; 15. soldatenkost. Derde kolom: bevallig; ondier; loon; voorspeller; toren van een moskee; projektiel; deel van een bloem; nauwlettend, juist; doel; kamermeisje in een ha rem; beslist van optreden, flink; zonnescherm; tegenwerping; zee diertje; grote hoenderachtige vogel. Oplossing puzzel vorige maand Horizontaal: 1ol; 2. alken; 8. de; 10. bes; 12. daalder; 14. ram; 15. ameri- ka; 16. garen; 17. sas; 19. ark; 21. sik; 23. kei; 25. est; 26. bas; 28. gré; 29. nes; 31. lp; 32. salerno; 34. hert; 35. ieder; 37. rio; 38. venlo; 39. trom; 40. sperwer; 42. al; 43. ego; 44. die; 45. aal; 46. ina; 47. erf; 48. eng; 50. old; 52. ten; 55. kater; 57. zaandam; 60. het; 61. palermo; 63. sos; 65. li; 66. salep; 67. ts. Vertikaal: 1. ob; 2. lea; 3. aal; 4. laks; 5. klaas; 6. ed; 7. neg; 8. dan; 9. em; 11. smart; 12. dra; 13. rap; 14. reke nen; 18.signora; 19. asperge; 20. dal; 22. kro; 24. ierland; 25. elite; 26. bar; 27. serpent; 30. stola; 32. sem; 33;rie; 34. her; 36. doornat; 38. vel; 40. sie; 41. wak; 46. ilias; 49. gezel; 51. mep; 53. nare; 54. tno; 55. kei; 56. ras; 58. amp; 59. mot; 60 hl; 62. la; 64 ss. Reeds geruime tijd is in diverse Zeeuwse boekwinkels verkrijg baar een boekwerkje in Zeeuws dialekt onder de titel "Spele rieën". Daarin zijn opgenomen tien vertelsels, alsmede twee lied jes, die behalve prettig en gemak kelijk leesbaar, ook uitermate ge schikt zijn voor voordracht en zang tijdens familiefeestjes en dergelijke. De auteur van dit boekje, Rien de Jonge uit Kloetinge, geniet in het Zeeuwse reeds bekendheid door zijn konferences en liedjes op de langspeelplaten "Zeeland Plat" 1, 2 en 4. Via zijn vertelsels in de "Zeeuwse taele" heeft De Jonge de humor van zijn streekgenoten - vooral uit de oude tijd - vastgelegd. Daaruit spreekt duidelijk de liefdé voor de eigen streek. Reeds in de vijf tigerjaren werkte Rien de Jonge mee aan de bekende NCRV-ra- dioprogramma's "Tussen Dol- lard en Schelde" en "Ster avond". Het liedje, op een bekende wijs en onder de titel "Zö was 'l Vroeger," dat destijds door hem werd gezongen in de "Ster avond" vindt men onder andere, in zijn bijna oorspronkelijke vorm, in dit boekje. Het liedje "Hoezee voor de Tee- Vee", dateert van de tijd toen het "Kiekkastje" zo zoetjesaan zijn intrede deed en nogal voor hila riteit zorgde wanneer buurtbe woners werden uitgenodigd bij hen die reeds over een TV-ont- vanger beschikten. Van de vertelsels die zijn opge nomen in "Spelerieën" vormen de meeste eveneens dijenkletsers. We noemen er enkele zoals: "Tööndag ouwe", "Arjaen onder hypnose", "Geertje zit op d' êêste rang", "De liefde stae voe niks" en "Wat ad een pruumpje tebak doeë kan". Ineke Wertheim uit Kloetinge verzorgde de illustraties bij de verhalen en liedjes. En ook deze kunnen de toets der kritiek zeker doorstaan. "Spelerieën" is een uitgave van Boekhandel De Jonge b.v. in Goes en kost 15.90. 6 januari 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11