Alles heeft zijn bestemde tijd! Verschillen tussen bedrijven groot Walcherse kerstrozen Bij het samenstellen van deze laatste THOOLSE tuinbouwklank, gaan de gedachten onwillekeurig toch weer terug naar wat het nu bijna afgelopen jaar ons heeft gebracht. Nu met het einde van 't jaar kunnen wij 't toch niet laten, om voor de laatste keer nog es een en ander onder de loep te nemen. Wat de maanden maart, april en mei ons hebben gebracht, staat bij ieder van ons nog glashelder voor de geest. De verwachtingen voor een enigzins redelijke oogst, stonden begin juni op een zeer laag pitje. Wat niemand nog voor mogelijk had gehouden, gebeurde echter, want dankzij de voorspoedige groei in de prachtige zomer, kwamen de meeste produk ten nog tot een volwaardige oogst. Produkten die het niet tot een ge middelde opbrengst konden bren gen, kwamen met gunstige afzetprij- zen, het jaarinkomen van boer en tuinder toch weer alleszins goed ma ken. Een droog en gunstig najaar zorgde toen nog dat alles vroeg ge oogst en afgewerkt kon worden. Hiermede behoort dan teelt- en oogstjaar 1983 weer tot het verleden, en is er weer een jaar toegevoegd aan onze herinneren. Met de twee win termaanden nog voor de boeg, zullen vervolgens weer de vergaderingen op organisatorisch gebied worden afge werkt. Oudere bestuursleden zullen weer afhaken, en nieuwe kunnen weer gekozen worden. Jonge onder nemers kunnen van start, er zal nog gedachten worden aan familie en/of bedrijfsgenoten, die ons in het afge lopen jaar door den dood ontvielen, waarvan enkelen nog niet werkelijk oud. Wanneer men zelf ook niet ueer tot de jongsten behoort, kijkt men steeds meer achterom naar hetgeen geweest is. Als wij nagaan, wat de laatst kwart eeuw, de Thoolse volle- grondstuinder heeft gebracht, moe ten wij konstateren, dat het niet alles was, van wat men er van gehoopt had. Toen na de herverkaveling in 1960 door de gewijzigde teelttech niek, veel kleine telers gedwongen waren hun zelfstandigheid op te ge ven, is er toch dankzij onze stands organisaties en bedrijfsvoorlichting, veel in hei werk gesteld, om bedrij ven met weinig grond, van dienst te kunnen zijn. Al spoedig verrezen in ons Thoolse gebied een veertig staandglasbedrijven, en enkele klei ne fruitteeltbedrijven. De grote geldontwaarding in die jaren zorgde er echter weer voor, dat door de uurlonen die in de niet te verzadigen industrie verdiend konden worden, toch weer velen afhaakten. Tot een groot glascentrum is het in ons Thoolse gebied tot op heden nog steeds niet gekomen. Jonge glastuin ders moesten direkt op eigen inzich ten te werk gaan, omdat hun voor gangers overwegend, uit de akker bouw of veeteelt kwamen. Om grote investeringen te doen, is de Thoolse agrariër altijd wat huiverig geweest, gezien de ervaringen in de krisistijd van de dertiger jaren opgedaan. Niettemin komt het ons wat vreemd voor, wanneer het vakblad "De Tuinderij" een negatieve opstelling heeft, over toêkomstige Thoolse groentekwekerijen. Ervaringen uit het verleden mogen niet vergeten worden, maar het mag geen "doemdenken" worden, voor eventuele toekomstmogelijkheden. Vanzelfsprekend moet het beginini- tiatief van onderuit komen, wat ech ter wel door overheidsdiensten en bedrijfsorganisaties aangemoedigd dient te worden. In elk tijdvak, zitten toch altijd weer mogelijkheden, die uitgebuit dienen te worden. Vraagt men zich nu af, wat het nut geweest is, die ons Thoolse gebied heeft ge had, van de ekstra tuinbouwvoor- lichting, en bemoeiingen van onze standsorganisaties, dan menen wij tot de volgende konklusie te moeten komen: Het grote aantal grondge bruikers dat er in ons distrikt at vele jaren aanwezig was, en die uit hun zelfstandig bestaan, een verant woord inkomen hadden, is hoewel door de gewijzigde produktiemetho- den sterk uitgedund, gespaard geb leven voor algehele verdwijning. Blijver» hebben hun bedrijf vergroot, met vrijkomende grond van de wij kers. Wanneer dan tevens werd aan gestuurd op intensieve teelten, die ondanks mechanisatie nog veel han denarbeid vragen, kon dikwijls nog het jaarinkomen vSilig worden ge steld. De moderne manier van witlof- trekken, de nog steeds zich uitbrei dende teelt van vroege aardappelen en grotere oppervlakten van bloem zaadsoorten, boekten de laatste jaren interessante uitkomsten. Ook hierin hebben de voorlichtingsdienst en de bedrijfsorganisaties een leidende rol gespeeld. Nog te veel hebben onno dig afgehaakt, omdat ze in hun hart teveel akkerbouwer bleven, en in in tensievere teelten geen vertrouwen hadden. Het is voor de overheid een plicht om aktiviteiten op tuinbouw gebied te stimuleren, om dat de vrije teelten, waarvan de tuinbouw ge bruik maakt, niet gesubsidieerd worden, zoals tarwe, suiker en melk. Vooral in deze tijd, van veel werklo zen, is het een goede zaak, dat vele kleine zelfstandigen, de mogelijk heid wordt gegeven om zich op wei nig hektaren grond, een bestaan te kunnen vormen. Men kan en mag echter niemand een weg voorschrij ven die hij te gaan heeft, maar mo gelijkheden moeten aan hem ver strekt worden, aan de hand van de kansen die er nu, of in de naaste toekomst zijn. Tenslotte willen wij bij dezen nog vermelden, dat dit onzerzijds de laatste keer is geweest, dat wij voor deze rubriek zorg hebben gedragen. Misschien dat door alle jaren heen, niet altijd alles bij de lezer overkwam zoals het bedoeld was. Bij kleine wrijvingen en bij misverstanden, heeft de Z.L.M. wel eens in moeten grijpen, waardoor toch alles weer in goede banenbeleid kon worden. Het is misschien altijd wel goed, dat de oudere generatie op tijd terugtreedt, om plaats te-maken voor een jongere, die zich thuis moet gaan voelen in hetkomputertijdperk. Wij hopen dat er spoedig iemand gevonden wordt, om deze rubriek voor ons distrikt voort te zetten. (Dat is inmiddels tot onze vreugde gelukt! (red.)). Verder wensen wjj bestuur, redaktie en alle medewerkers in al hun scha keringen, een Gezegend Kerstfeest, en een Gelukkig Nieuwjaar 1984 toe! Tuinbouwklankschrijver, Wij zijn u als trouwe medewerker aan de rubriek Tuinbouwklanken, erg veel dank verschuldigd voor uw veel gelezen bijdragen die ons met grote regelmaat zoveel jaren achtereen bereikten. Wij wensen u nog veel goede jaren toe in goede gezondheid en hopen dal uw opvolger ons op dezelfde wijze zijn klanken uit de Thoolse tuinbouw wil laten horen! (Red.) Van SCHOUWEN-DUIVELAND zijn dit weer de laatste tuinbouw klanken in 1983. Regelmatig probe ren we de stemming en zaken die ons bezighouden door te geven. Het begin van het jaar kenmerkte zich voor de fruittelers door een stroeve afzet van het bewaarfruit, hoe verder het seizoen vorderde hoe beter de afzet verliep. Hoewel de bloei dit jaar niet door nachtvorst werd ge troffen viel de zetting bij de appels toch op veel plaatsen tegen. Zoals altijd waren de verschillen van bedrijf tot bedrijf erg groot. Naar mate de pluk naderde werd het steeds duidelijker dat de oogst dit seizoen van de bewaarrassen een be scheiden omvang zou hebben. Tij dens een flinke storm half september was er behoorlijk veel stormschade aan het fruit, vooral van konference zijn er die dagen veel vroegtijdig ge leverd. Dat niet alleen ons land de oogst tegen liep, bleek uit een goede ex- portvraag, zodat de prijzen van de bewaarappels in september al op een vrij hoog niveau zijn gestart. Ook de konference uit de koelcellen worden goed betaald. De aanvoer van schuurfruit is dit jaar van weinig betekenis geweest zodat er al vroegtijdig ruimte is voor fruit uit de koelcellen. Als telers zal het zaak zijn om regelmatig aan te blij ven voeren zodat er geen gat in het aanvoerpatroon valt. Vooral Golden Wanneer u dit leest is het alweer de laatste bijdrage voor deze rubriek in dit jaar. Tuinbouwklanken, die dit jaar in ons vertrouwde Z.L.M.-blad zijn verschenen. Bij het woord laat ste, denken we altijd even terug aan wat is er gebeurd in de afgelopen pe riode. Het jaar 1983 zal door ons, agrari sche mensen, in het algemeen niet gauw vergeten zijn. We hadden eerst te maken met een winter die zeer zacht was, waardoor alle groentes op onze akkers en op hobbytuinen tot- hun recht zijn gekomen. Daardoor kwamen prijzen van specifieke win tergewassen sterk onder druk te staan en er heerste daardoor ook een gedrukte stemming bij de win tergroentetelers. Februari en een half maart, brachten ons een weertje waarover gesproken werd "het is nu al zomer", zo zacht en mooi! Toen kwamen de lagedrukgebieden over het land en bracht ons weken lang regen tot half mei. De akkers en tuinen konden hier door niet be werkt, gezaaid of geplant worden. Er kwam een schaarste aan onze. pro dukten en er is vraag naar gekomen die we maar enkele keren zo hebben meegemaakt. Vooral prei leek wel goud waard te zijn en kwaliteit speelde niet zo erg meer. De winter bloemkool was daarom een welko- mer die mede hierdoor hoge tot zeer hoge prijzen opbracht. In mei was eindelijk het voorjaar ge komen en konden we beginnen. Vroege aardappelen werden gepoot op tijdstippen waarop we andere ja ren al gingen rooien. Alles is in de zomermaanden aan de groei-geko- 23 december 1983 men, maar topopbrengsten zijn er in onze regio niet gehaald, want de zo mer heeft ons na al die wateroverlast in het voorjaar een behoorlijke droogte bezorgd. Er moest daarom veel gebruik worden gemaakt van pomp en waterkraan om alles over eind te houden. Boer en tuinder op Walcheren en de rest van Zeeland voelden het weer eens: er is voor on ze akkers nog geen zoetwaterbei waaruit we kunnen putten. We ko men wat dat betreft achterop bij de rest van ons land. Hopelijk zal hier misschien in de toekomst nog eens wat aan gedaan kunnen worden. De tuinders konden' echter door alle beroerde dingen toch iedere keer met blijde gezichten de veilingafrekeningen tegemoet zien, want de prijzen zijn goed ge bleven en doordraai is dit jaar een onbekende geweest. Dat de natuur zichzelf goed kan herstellen is een veel gebruikte uit spraak afgelopen najaar. De groei bleef lang in de grond, het weer werkte mee en alle rooivruchten zijn tot volle wasdom gekomen. Onder plezierige omstandigheden konden ze naar hun bestemming worden ge bracht. Dus al met al bracht 1983 ons meer dan we hadden kunnen verwachten. Bij de terugblik moeten we ook nog even een blik vooruit doen op de komende maanden. Het worden maanden van plannen maken over wat we in 1984 gaan doen om ons weer een inkomen te verschaffen. Mooie kleurenfolders en boekwer ken worden on bezorgd door de zaad- en plantenhandel. Het is moeilijk hieruit een keus te maken. Delicious wordt aan de krappe kant aangevoerd, blijkbaar hopen veel te lers nog op wat aantrekkende prijzen of is de kleur van de appels nog niet geschikt om te veilen. Dankzij de goede prijzen voor ons fruit en het sukses van de nieuw aangeplante is de stemming onder de telers goed. Zelfs jongeren uit andere bedrijfs takken tonen weer belangstel ling in de fruitteelt. Jareplang kende onze bedrijfstak alleen een uitstoot van goede vakmensen, maar we zien dat nu keerpunt 1980 toch werke lijkheid begint te worden. Toch is dit niet alleen veroorzaakt door gunstige resultaten in de fruitteelt, het ont breken van werkgelegenheid in an dere bedrijfstakken is zeker een zo groot argument. De hoge investerin gen vormen een behoprlijke rem om een al te grote toeloop tegen te gaan. Ook bij gevestigde fruittelers vormen de nieuwe aanplant de belangrijkste post op het investeringslijstje. Aan plant kosten van ruim 20.000,- per ha die oplopen tot 40.000,- als ze in volle produktie komen zijn fikse in vesteringen die toch weer in 12 tot 15 productiejaren afgeschreven wór den. Op een bijeenkomst van fruittelers stond de vraag centraal welke ver schuivingen we in de landelijke pro duktie per ras kunnen verwachten. Veel aanplant van nieuwe rassen en het rooien van oude Cox en Golden en de laatste paar jaar ook van de Winston zullen een fikse verschui ving in de aanvoer gaan betekenen. Verhoudingen in vraag en aanbod zullen behoorlijk veranderen. Een bijzonder leerzame avond ver zorgd door de tuinbouwvoorlichting, een onderwerp wat door alle telers met aandacht werd gevolgd en waar bij ieder genoeg denkstof voor eigen bedrijf werd meegegeven. Het kon misschien gemakkelijker voor u worden wanneer u het oor eens bij een kollega of studieklub te luisteren legt. Ook voor de tuinders uit onze streek zijn er genoeg van dat soort bijeenkomsten, en er is een goede voorlichtingsdienst die ons met raad en daad bij kan staan. Dat laat het pas verschenen boek werkje wel zien over de investeringen die nodig zijn om witlof te trekken. Veel informatie is hier in te vinden. Het kan misschien een waarschu wing zijn voor iemand om niet blin delings te gaan inverteren. We moe ten toch bedenken dat de groente markt gauw een verzadigingspunt heeft bereikt en dat er voor iedereen geen belegde boterham in te verdie nen is. Het is daarom gelukkig dat er ook aandacht en zelfs handel in onze streek op komst is voor de teelt van bloemzaden. Er blijkt hier voor de vollegrond en misschien voor de glasbedrijven wat in te zitten. Het leeft al zo onder kleine boer en tuin ders dat er zelfs al aandacht aan ge schonken is door er een agendapunt van te maken op een afdelingsver gadering van de Z.L.M-Souburg e.o. Het zal misschien het Walcherse landschap de komende jaren gaan verfraaien en een kleurrijke aanblik geven. Dat land- en tuinbouw kleurrijk dom kan leveren komt het meest tot uiting als je eens over een bloemenveiling loopt en er alles eens gade slaat. Je wordt er even stil van, wat onze groep met de hulp van natuur en techniek te voorschijn kan brengen. Als je dan opeens verrast wordt met een partijtje kerstrozen (Helliboris) die ook nog uit Walcheren blijken te zijn aangevoerd en hoort vertellen dat dit de bloemetjes zijn die de her ders in het donker van de velden plukten en bij de kribbe van de pas geboren Jezus brachten, dan past het omdat in het kerstnummer te ver melden. Met de boodschap erbij: Blijf met zijn allen werken in de natuur ons geschonken met als resultaat tevre denheid bij boer en tuinder en bij aöüer die zijn produkten bewerkt. Alle lezers gezegende en sfeervolle kerstdagen en een goede jaarwisse ling toegewenst door uw WAL CHERSE praktijkschrijver! ^9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9