Onze slingerboom Kaarsen versieren Hoe komt de kerstman door het bos in de stad? Beschilderen Droogbloemen Kerstbijlagc pae. 18 Jullie hebben ze vast al wel eens ge zien in de winkel: die prachtige kaarsen, beschilderd met allerlei ta ferelen, variërend van een mooie kerststal tot een vrolijke kerstman of alleen wat takjes hulst met bessen. Ook kun je kaarsen kopen die ver sierd zijn met droogbloemen. Ze zijn allemaal heel mooi en daarom ook vaak nogal duur. Maar als je zin hebt kun jijzelf vandaag van een doodge wone dikke kaars een heel bijzonde re maken. Ja, zelfs een gewone kaars (van "een kilo" voor vijf gulden) wordt een leuk geschenkje wanneer De kerstman staat aan het begin van het bos en hij wil wat pakjes brengen bij de mensen in de stad. Alleen weet hij niet precies hoe hij er komen moet. Wil jij hem een beetje helpen? DEZE puzzel bestaat uit twee delen. Het eerste deel staat in de linker boom en het tweede in de rechterboom. Begin bij de hoofdletter boven in de linker boom en volg de slinger van letter tot letter. De uitkomst is de eerste helft van de hele oplossing. Dan ga je verder met de hoofdletter in de tweede boom en volgt weer de slinger. Denk er aan, onderin loopt de boel wel eens wat door elkaar! De uitkomst van de letters uit de rechterboom is de tweede helft van je oplossing. Schrijf de hele oplossing op een briefkaart en stuur die voor 6 januari naar t kantoor van onze krant. Wie weet, win je iets moois. je er iets moois van maakt. Opa en Oma, of andere mensen die je graag een plezier wilt doen, zullen heel blij zijn met je zelfgemaakte kado. Als je een kaars wilt gaan beschilde ren moetje deze eerst een paar uur in een sterke zoutoplossing leggen: een paar eetlepels zout in een pan, goed oplossen in weinig warm water en aanvullen met koud water. Zorg dat het water niet te warm is als je de kaarsen er in legt anders trekken ze krom (dat weet ik uit ervaring!). Als de kaarsen lang genoeg in het water hebben gelegen kun je ze gaan ver ven met olieverf (niet met waterverf). Als je een kersttafereeltje verft kun je dat opsieren met glittersterretjes die per buisje (waar er misschien wel duizend inzitten) voor ongeveer een gulden in de winkel te koop zijn. Het sterretje kun je vastplakken met een klein drupje verf. Natuurlijk kan je er ook een kerstwens op schilderen, versierd met wat hulst (vergeet de bessen niet!) of sparretakjes. Wil je een kaars versieren met een of meer droogbloempjes (die moet je dan natuurlijk wel hebben) dan kan dat ook, maar dan moet je wel aan je moeder vragen of dat mag want ik denk dat ze je een beetje zal moeten helpen. Je hebt hier namelijk een hoog blikje (van bijv. een halfliterblik doperw tjes) voor nodig voor de helft gevuld met gesmolten was (evt. van over gebleven witte kaarsstompjes). Als hier stukjes (verbrand) lont inzitten moetje die er eerst uitzeven (met een ijzeren theezeef, die je later wel weer heel goed moet afwassen met heet water en veel afwasmiddel). Dan nu aan het werk: je legt op een plat oppervlak (het aanrecht) de bloempjes net zo neer als je ze op de kaars wilt krijgen, maar dan "op de kop". En dan moet je snel proberen te werken: je pakt de kaars bij het lont, doopt hem tot aan z'n nek in de warme was (oppassen voor je vin gers!), je rolt hem stevig over je bloemen zodat ze aan de kaars blij ven plakken en daarna doop je de kaars nog een keer in de was zodat er een beschermlaagje over de bloemen komt. Je moet het even leren, maar je kunt zo de mooiste kaarsen maken, die je nooit in de winkel zult kunnen kopen. Sukses! Het klokje in.de toren, laat ons nu duidelijk horen: Het kerstfeest is er weer. De lichtjes in de bomen vragen: Laat er vrede komen en ruzie nooit, nooit meer! Een ster schijnt in het duister. De wind zegt met gefluister: Het kerstfeest is er weer. De sneeuw valt naar beneden. Een winterdons van vrede Bedekt de aarde meer en meer. Is er bij jou van binnen, ook steeds een nieuw beginnen? Met kerst kan dat ook weer! Ga niet meer ruzie maken. Ga ergernissen staken, want oorlog doet zo'n zeer!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 38