Schoonheid is niet De verbeelding De verleiding Geurende en geurige planten Vogels en vlinders Beveland b.v. C.J. Nouse Kerst bijlage pag. 17 Wie de rubriek tuintips de laatste maanden heeft gevolgd, heeft daarin met name kunnen lezen over mooie planten. Planten, die op een of andere manier uitmunten door schitterende bloemen, fraaie vormen of ander soortige schoon heid. En ofschoon schoonheid in een tuin uitermate belangrijk is, schoonheid alleen is niet genoeg. Een goed samengestelde tuin biedt een veelvoud aan gewaarwordin gen. In zo'n tuin ondergaan ook de andere zintuigen hun prikkelin gen. In zo'n tuin voelen ook andere levensvormen zich thuis. De dagen rond kerst en nieuwjaar zijn bij uitstek geschikt om te overdenken in hoeverre we onze tuinen zouden kunnen aanpas sen. We moeten ons daarbij pro beren te verbeelden hoe die tuin er uit zou moeten of kunnen zien. En daarbij niet alleen aan mooie planten en fel gekleurde bloemen denken, maar ons de boom ver beelden waarin straks een vogel nestelt en zingt en.waardoorheen de zon haar spel van licht en schaduw speelt. We stellen ons de zwoele zomeravonden voor waarin de geuren van weldadige rozen, rankende kamperfoelies en maagdelijk witte jasmijnen zich zoet vermengen. We horen het ritselen van de bladeren aan de lange halmen van het Chinese riet. Vlinders laven zich aan de bloe men die we met het oog op hun komst hebben geplant. In de vij ver gonst het van leven. Het hel dere water weerspiegelt een wit bewolkte hemel. Een kleine bron murmelt zachtjes sprankelend water en spat droppen als zilve ren parels in het rond. Zo ongeveer bedoelen we die an dere dingen dan schoonheid. Al gaan ze natuurlijk vaak samen. Een tuin waarin we zo'n veelvoud aan gewaarwordingen kunnen ervaren, waarin alle zintuigen tot beleving worden geprikkeld, zo'n tuin verrukt niet alleen het oog, maar ook het hart. Net als bij mooie vrouwen (en voor vrouwen geldt dat wellicht voor mooie mannen) is het ook bij het kiezen van planten moei lijk om de verleiding van schoonheid te weerstaan en te letten op andere waardevolle ei genschappen. De prachtige kleu renfotografie is daar mede debet aan, want in plantenplatenboe- ken en geïllustreerde kwekersca talogi wordt haast uitsluitend nog schoonheid gedemonstreerd. Wie aan de hand daarvan een keuze moet maken gaat dan gemakke lijk voorbij aan planten die om andere redenen de moeite van het aanplanten waard zijn. In het besef dat ook de rubriek tuintips het vizier nogal eens op de ijdelheid richt, willen we op het eind van het jaar nog wat goéd proberen te maken door te wijzen op een aantal planten die niet uitsluitend omwille van hun schoonheid onze aandacht ver dienen. Parfum wordt in de cosmetica- winkels peperduur betaald. En eigenlijk, is het daarom onvoor stelbaar hoe weinig we ons in de tuin door de heerlijke geuren van talloze bloemen laten verrukken. Hoe weinig we in dat opzicht ge bruik maken van onze natuur lijke hulpbronnen. Het beschrij ven van geuren is een nog hache lijker zaak dan het beschrijven van schoonheid. Geur appeleert aan gevoelens en is verbonden met herinneringen. Zo herinner ik me als de dag van gisteren de zoete geur van de toen bloeiende meidoorns op de avond dat ik de eerste keer een meisje naar huis mocht brengen. Ieder jaargetijde heeft haar eigen geurmelange. Lijsterbes, voer voor vogels Als in het vroege voorjaar de vochtige aarde nieuw leven gaat ademen vermengen zich de geu ren van verterende bladeren met het frisse parfum van het maarts- Pioenrozen en tal van heesterro zen zijn later in mei aan de beurt en hun geuren vermengen zich met die van meidoorn en jasmijn, van seringen en kamperfoelie- Duifkruid viooltje. Het bitterzoete perper- boompje bloeit in een bed van het geurige lieve-vrouwe-bedstroo. In april bezwangeren de vroeg- bloeiende sneeuwballen de lucht. struiken, van anjertjes en primu la's. In dè zomer weten we van de welriekende rozen en rankende klimkamperfoelie, van phloxen Sterkgeurende sneeuwballen Sedum en lavendel en van salie en da mastbloem. Verrassend geurig is in de herfst de olijfwilg terwijl de toverhazelaar en de viburnum fragrans zich hartje winter geurig manifesteren. Extra geurig zijn de planten in de kruidenhoek, vooral als we ze aanraken verspreiden ze hun vaak indringende geur. Planten als basilicum, marjolein, rozema rijn, salie en tijm zijn daarvan bekende voorbeelden. In de natuur verdwijnen door talrijke oorzaken verschillende levensvormen. In de tuin wat ex tra aandacht besteden aan plan ten die een gunstige invloed heb ben op de ontwikkeling van het dierenleven om ons huis is daar om voor de hand liggend. We planten bomen als uitvalsba sis voor de vogels en we kiezen dichtgroeiende en besdragende heesters om ze te voorzien van nestgelegenheid en voedsel. Als het even kan planten we wat van die heesters als een vogelbosje bijéén. Geschikte planten voor zo'n vo gelbosje zijn onder andere gel- derse roos, dwergmispels, vuur- doorns, hulst, zuurbes, lijsterbes, en struikkamperfoelie. Vlinders, hommels, bijen en an dere insecten vormen een be langrijke schakel in het bestui- vings- en bevruchtingsproces. Vliegend van bloem tot bloem peuren ze nectar uit de bloemkelk waarbij ze kleverig stuifmeel van de meeldraden van de ene bloem overbrengen op de stamper van een andere. Sommige planten vallen bij insecten extra in de smaak en zijn daarom bij uitstek geschikt om te worden aangeplant. Het bekendste voor beeld is wellicht de vlinderstruik, een heester waar met name het kleine vosje zich bij tientallen te gelijk ophoudt. Maar er zijn er meer. Vroeg in het voorjaar vor men planten als bergenia, allys- sum en arabis de eerste nectar- bron. Later worden onder andere anjertjes, kattekruid, brunel, ja- cobsladder en papaver graag be zocht. In de zomer zijn phlox, sa lie, lavendel, kaasjeskruid en duifkruid voorbeelden van ge liefde planten. In de herfst ten slotte worden de bloemen van de bolklimop, sedum en herfstasters opvallend druk bezocht. Pioenroos

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 37