Werk zat Aanpassingen in landbouwbeleid dringend noodzakelijk Werk zat? ZAJK - Nieuwj aarsbij eenkomst Uitnodiging REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND, KORTE KERKSTR. 10. 4461 JE GOES Kerstbijlage pag. 15 Een jongen,komt van de MAS. zijn vader heeft 20 koeien, de superhef fing komt eraan, wat adviseert U die jongen? Die vraag werd begin no vember aan minister Braks voorge legd. Braks zijn antwoord:'Ik zou hem kunnen adviseren brouwgerst te gaan telen, daar valt brood in te ver dienen. Het ZAJK is bezig met een thema over bedrijfsovername en in tensivering. Misschien dat U in de nabije toekomst in onze redaktie- ruimte nog een artikel kunt vinden over brouwgerst, want wij zijn na tuurlijk serieus op zoek naar het "brood van Braks". Het NAJK heeft als jaarthema "Werk zat'dat is er voldoende voor een belangenbehartigingsorganisatie met een minister, die zachtjes gezegd nog niet alles over de Nederlandse landbouw weet. "Werk zat" is geko zen-om ons te bezinnen over de lange werkweken binnen de landbouw en de werkloosheid in onze maatschap pij. Het probleem van de werkloos- heidkomtop2manierenoponsaf: ten eerste door extra- toeloop! Op de ZLM-vergadering werd door de microfoon verteld dat er volgend jaar 25 km varkensstal bijgebouwd gaat worden in Noord-Brabant. En dat 75 a 80% daarvan gebeurt voor mensen die niet uit de landbouw komen. Misschien dat we volgend jaar vast moeten stellen dat de ZLM en ande re organisaties ook met het bepleiten van een vestigingswet hebben ge wacht tot 5 over 12. Het NAJK vraagt met "Werk zat" nogmaals de mening over een vesti gingswet aan haar achterban. Mag iedereen boer worden? Of moet men een landbouwopleiding (minimaal LAS en cursussen) en enige ervaring (3 of 5 jaar) hebben. Mogen grote bedrijven nog verder groeien? Het grootste deel van de extra toeloop wordt echter veroorzaakt door broers en zussen van diegenen die een paar jaar geleden nog dachten de enige opvolger in de familie te worden. En door jongeren die een bedrijf over willen nemen, waarvan ze een paar jaar geleden nog vonden dat het te klein was. Op bedrijven met meerdere opvol gers zien we vaak dat een bedrijf- splitsing volgt. Wat in de loop der ja ren is opgebouwd aan structuur in de landbouw wordt misschien in korte tijd weer teniet gedaan. De landbouw mag niet de uitlaatklep van de werkloosheid worden. Wer keloze bouwvakkers, die een var- kensschuur bouwen is voor niemand een probleem. Maar iedereen heeft die wel als het gaat om onze werkloze broers en zussen. Toch zullen we moeten overdenken of bedrijfssplit- singen niet tegengegaan moeten worden. Immers, wil iemand in dè landbouw zijn brood verdienen moet hij een zekere hoeveelheid produce ren. Als er nu een aantal nieuwko mers bijkomen wordt de markt overvol. 25 km stal in 1 provincie per jaar erbij gaat in elk geval geen 5 jaar lang meer goed. Het tweede aspect van "Werk zat" is de drang binnen onze maatschappij naar korter werken terwijl in de landbouw juist het tegenovergestelde gebeurt. Óm het kontakt met de rest van onze samenleving niet te verlie zen dienen we op arbeidstijdverkor ting in te spelen. Dat kan bv. door uitbreiding van de bedrijfsverzor- gingsdienst. Of door subsidie op ge meenschappelijke arbeid, zoals er nu subsidie is voor gemeenschappelijke machines. Hoe dat zou moeten is misschien het overdenken onder de kerstboom waard. Over "Werk zat" is een fraaie dia serie te verkrijgen op het ZAJK-se cretariaat, beslist een aanrader om de RA K-avond over dat onderwerp te bezoeken. Voor onder de kerst boom nog de volgende vragen aan u: Hebben wij als boerengemeenschap de morele plicht om werklozen bv via een bedrijfsverzorgingsdienst aan werk te helpen? Hoe moet dat nu in families waar meerderen willen overnemen, de een omdat hij boe renbloed heeft, de ander omdat wat beter dan niets is? Gaat het met de varkens 5 over 12 worden? Wat moet die jongen met het bedrijf van z'n vader met 20 koeien? Hoevelen zul len kunnen eten van het 'brood van Braks'? Namens het ZAJK wens ik u een plezierig kerstfeest en een goed be gin. U zult dan wel weer werk zat hebben met vee, machines, witlof,, prei of spruitjes. Peter de Koeyer. ROTONDE wordt onder verantwoordelijkheid van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt uitgegeven door de Nederlandse Fede ratie Plattelands Jongeren Organisaties. ROTONDE verschijnt en kele keren per jaar als thema-bijlage bij het vakblad voor agrarische jongeren BINDER. ROTONDE wordt samengesteld met de bedoe ling de thema's te behandelen op gespreksavonden van AJK's of agrarische gespreksgroepen van de plattelandsjongerenorganisaties. Elk jaar is uniek: het ene jaar is nooit gelijk aan het andere. Dat geldt in elk geval voor 1983, dat in de herinnering zal voortleven als een jaar van uitersten. Niet alleen wat weersomstandig heden betrof maar ook wat de inkomensvorming in de akker bouw betreft. De hoogte hiervan wordt vooral dit jaar bepaald door de oppervlakte "vrije pro- dukten" die men in het bouwplan had.. Voor de meeste andere ge wassen met een vaste prijs of op teeltcontrakten geld dat het saldo lager is door de mindere kilogram opbrengst. Slechts 12% van het aantal land- en tuinbouwbedrij ven is akkerbouwer. Hiervan is maar een gedeelte wat daadwer kelijk profijt heeft van de goede prijzen voor de "vrije produk- ten". De LEI voorspellingen bevesti gen dat we zeker niet mogen zeg gen dat de landbouw in zijn ge heel een goed jaar achter de rug heeft. De afgelopen 5 jaar had gemiddeld ruim 55% van de boe ren en tuinders een inkomen be neden het vergelijkbaar mini mumloon. Voor de produkten die onder de "Europese prijzenpara- plu" vallen, ziet het er voor de komende jaren ook niet roos kleurig uit. De moeizame gang van zaken rond de prijsbesluiten in Athene geeft het nog eens dui delijk aan: De problemen in de landbouw zijn gigantisch. De Europese kas raakt leeg. De overproduktie is een enorme ka pitaalsvernietiging en wordt voor de land- en tuinbouw fataal. We produceren te veel om een rede lijke prijs te krijgen. Vraag en aanbod zullen, om een redelijke prijs te kunnen maken, op elkaar afgestemd moeten worden. Dus produRtiebeheersing voor de ge hele agrarische produktie. Het NAJK is het niet eens met het huidige landbouwbeleid en maakt dit duidelijk via de nota "Boer Blijven". Hierin worden voorstellen gedaan voor herzie ning van het huidige landbouw beleid. Een landbouwbeleid dat is gericht op redelijke inkomens voor agrarische gezinnen en op behoudt van werkgelegenheid. Jaarlijks verdwijnen er op dit ruim 6000 arbeidsplaatsen in de agrarische sektor. Het N.A.J.K. kiest voor effectieve produktie beheersing in kombinatie met prijsverhoging. Produktiedoel- stellingen afhankelijk van de marktordening en de zelfvoor zieningsgraad. zullen meer ver gaande maatregelen zoals quote ring noodzaak zijn. Griezelig is het dat ook vele huidige tegen standers van een kortingentering ervan overtuigd zijn en dit ook zeggen dat deze maatregel toch zal worden genomen, doch dat de situatie eerst nog aanmerkelijk slechter moet worden dan thans het geval is, voordat de bereid heid hiertoe aanwezig is. Naarmate de noodzakelijke aan passingen in het E.G. beleid, lei dend tot daadwerkelijke oplossing voor de huidige en te voorziene problemen langer worden uitge steld, zullen des te meer boerenge zinnen in grote (financiële) pro blemen raken en zullen de span ningen binnen de EG oplopen. Stan Simons Voorzitter Z.A.J.K. Alle belangstellenden zijn van harte welkom om op woensdagavond 4 januari (20.00 uur) de ZAJK-nieuwjaarsbijeenkomst bij te wonen. Deze wordt gehouden in "De Caisson" te Kapelle. Thema van deze avond is "Boer Blijven". A. Latijnhouwers, voorzitter van de NCB, zal in een inleiding zijn visie geven op de ZAJK-nota. U wordt allen uitgenodigd deel te nemen aan de daaropvolgende gedach- tenwisseling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 35