i VOO It m VROIIW ÉuÜiiuiiü Kommunikatie - Slapeloosheid - Kruiden Gezellige warme drankjes, met en zonder alkohol Kerstbakje maken I Kerstviering Feestklokken Kerstbijlage pag. 9 onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk Boven dit stukje ziet u drie woorden staan. Eigenlijk smoet er nog een vierde bij nl. Kerstmis of feestdagen! "Wat kunnen deze nu met elkaar te maken hebben?", hoor ik u denken. Het lijkt ver gezocht, maar ik zal proberen ze aan elkaar te schrijven. Oordeelt u zelf maart Kommunikatie: De betekenis hier van is volgens van Dale: verbinding - gemeenschap. Door de Verenigde Naties is vorig' jaar 1983 tot het jaar van de "kom munikatie" uitgeroepen. In dit kerstnummer is het ook het thema waaraan we enigszins gebon den zijn bij het schrijven. ("Het moet niet, maar het mag!") Slapeloosheid: Dit woord hoef ik u niet uit te leggen. Velen weten heel goed uit ervaring, wat een lastig ge geven dit is. Kruiden: Als we een beetje met de moderne trend mee gaan en graag koken, hebben we in een hoekje van onze groentetuin, verschillende kruiden staan. Kort geleden heb ik nog enkele struikjes kunnen redden van de "omspitvlaag" van mijn zoon. Kamille Daarbij ontdekte ik dat de kervel de vroege nachtvorst had doorstaan door de bescherming van het omrin gende onkruid (zo kan zelfs onkruid nog een goede funktie hebben!). Kamille is een heel gemakkelijk groeiend kruid. Gedroogd is het heel goed te gebruiken voor thee. Een kopje hiervan voor het slapen gaan kan veel goed doen. Kombineert u het met een avondje yogales bij de plattelandsvrouwen, gegarandeerd dat u slaapt vooruw hoofd het kus sen bereikt! Dus hier mijn recept voor de huis vrouw tijdens de drukke feestdagen. Doe een eetlepel kamille op een hal ve liter kokend water in een aarde werk of glazen potje. Vooral geen metalen potje gebruiken, want daar in kunnen chemische veranderingen ontstaan. Laat d ethee ongeveer 15 a 20 minu ten trekken, zeef het en schenk de drank in een glas of kopje. Een kwartier voor het slapen warm op drinken. Ik weet zeker dat u dan 's ochtends helder en uitgerust op staat. De kommunikatie binnen het gezin - waarbij moeder de spil van het hele kerstgebeuren is - zal uitstekend lukken. En dat is de bedoeling van een goede verbinding voor het ver krijgen van een heel fijne gemeen schap met elkaar. Of het ook het doel van de Verenigde Naties was, weet ik niet. Maar het is toch nog wel altijd zo: "Verbeter de wereld, begin bij je zelf'. R.S. Vandaag bracht de post me de eerste kerstconvocatie. Het was een gezellig versierde uitnodiging voor de leden van de bond van plattelandsvrouwen van de afd. Rilland. Om u een indruk te geven, hoe ver schillende afdelingen, kerstfeest vie ren, vroeg ik enkele programma's. Bij de Afd. Rilland was de hoofd moot een lezing over "Het kerstge beuren gezien door de ogen van kunstenaars". In Scherpenisse worden, traditiege trouw, dg bejaarden, uitgenodigd om samen met de plattelandsvrouwen het kerstfeest te vieren. Het pro gramma omvat (samen)zang, het le zen van het kerstevangelie en kerst verhalen, een gezamenlijke koffieta fel, het optreden van een kinderkoor en het opvoeren van een kerstspel. In de afdelingen Axel Schore, Brou wershaven en Middelburg heeft men ook een dergelijk programma met onderling kleine verschillen. Axel b.v. heeft een eigen koor en Brou wershaven een vast toneelgroepje, terwijl in Middelburg een lichtspel onderdeel van het programma is. Een bijzonderheid daar is een col lecte voor het "waterputten" projekt. De Brabantse afdeling Steenbergen wilde kerstfeest in Zweedse stijl vie ren, maar dat bleek eigenlijk alleen uit eten en drinken te bestaan. Ook daar een programma als boven be schreven, maar dan afgewisseld met Zweedse lekkernijen. De kerstvieringen worden over het algemeen gekenmerkt door grote in zet van de leden. Vooraf wordt veel kreatief werk verricht in de vorm van mooie uitnodigingen en program ma's. De kerstbakjes, de zaalversiering en lekkernijen maken is ook meestal het werk van de leden. En als dan op de avond zelf de zang, muziek, spel en voordracht ook door eigen leden verzorgd wordt geeft het veel vol doening om zo samen een gezellig en sfeervol kerstfeest te vieren. Straks is het feest weer voorbij, is het lied weer verklonken, Verklonken? Voorbij? Nee, nee, wat diep in het hart is gezonken raakt niet verloren, gaat niet voorbij. Steeds als je stil wordt zul je het horen: klokken diep in je: ik ben blij, ik ben blij. Uit Anno Domini - Inge Lievaart Voor mij hoort bij de feestdagen in december onverbrekelijk de geur van warme wijn. Dit door het huis zwevende zoet kruidige luchtje is dan het symbool van warme, huiselijke gezelligheid, waarbij zoveel mogelijk familieleden worden betrokken. Voor het bereiden van warme wijn of ook wel bisschop genoemd, bestaan vele recepten. Een heel speciaal recept is het vol gende: Bisschopswijn met sinaasappelsap 1 1 rode wijn of druivensap: 1 1 sinaasappelsap; 1 borrelglaasje jenever; 12 kruidnagelen; 2 kaneelstokjes; citroen; '/2 sinaasappel; 150 gr. suiker Met uitsluiting van de suiker alles samen minstens 3 uur laten trekken. Kaneelstokjes, kruidnagelen, citroen en sinaasappel verwijderen alvorens de suiker toe te voegen. Op koude winterdagen, na het schaatsen of jagen, zal een warme drank, .die niet altijd alkoholhou- dend behoeft te zijn, zeker altijd af trek vinden. Maak eens een keus uit de volgende recepten. U kunt ze ook allemaal uitproberen natuurlijk. Daarna beoordeelt u welke drank het best bij u en uw gezin past of in de smaak valt. Klassieke bisschopswijn Hiervoor hebt u nodig: 1 1 rode wijn; 'A 1 water; 1 sinaasappel; 10 kruidnagelen; 1 stukje foelie; 'A pijpkaneel; 100 gr. suiker. Bereiding: zie recept bisschopswijn met sinaasappelsap. Kruidige bessesap >A 1 bessesap; JA 1 water; 1 citroen; 4 kruidnagelen; Vi pijpkaneel; 150 gr. suiker. Bereiden als bisschopswijn. Appeldrank 1 1 appelsap; 150 gr. suiker; 1 citroen; 3 kruidnagelen; V2 pijpkaneel; 2 geperste sinaasappels. Met uitzondering van het sinaasap pelsap alles samen 1 uur laten trek ken. Na verwijdering van kaneel, kruidnagelen en citroen het sinaas appelsap toevoegen. Theepunch V21 sterke thee; 2 citroenen; 100 gr. suiker; 1 fles Rijnwijn; 1 sinaasappel. Dunne schilletjes van êén citroen in de thee laten trekken. De suiker hierin oplossen en de wijn toevoe gen. Sap van beide citroenen toevoegen. Zorg dat de drank goed heet is maar niet kookt. De gewassen sinaasappel in dunne plakjes snijden. Alvorens de thee drank in de glazen te schenken op de bodems één of twee plakjes sinaas appel leggen. Tenslotte nog een aantal aanwijzin gen waardoor de warme drank nog beter tot zijn recht zal komen. Vloeistof met kruiden altijd lang laten trekken; Nooit laten koken; Nooit een aluminium pan of ketel gebruiken; Een pan goed sluiten. Een ketel- tuit afsluiten met een prop keu kenpapier; De drank gloeiend heet opdie nen. A.v.M. O Kerstnacht die straalt door de eeuwen neem weer van ons hart bezit; laat het sneeuwen, Heer, laat het sneeuwen maak een donkere wereld wit. Ben van Eysselsteyn Een heel plezierige bezigheid is een bloemstukje maken voor Kerst. De keus aan materialen is groot en zo ook het aantal mogelijkheden voor kerstversieringen. Ons voorbeeld kan iedereen maken zonder al te veel kosten. Het geeft vast veel plezier, óók om weg te geven. Benodigdheden: 3 hyacinten, bosje witte freesia's, wat blad, een tak kronkelwilg, denneap- pels, zgn. IJslandsmos, veenmos. Aardewerk bak, stuk steekschuiml 2 kaarsen met kaarsenhouder, bloe- mendraad, watervast lint. Werkwijze: Zet de hyacinten met bol en al in vochtig veenmos, dicht bij elkaar. Plaats hier tegenaan een flink stuk nat steekschuim, waarin o.a. de free sia's zullen worden gestoken. Plaats nu de tak en de kaarsen, zodanig dat de kaarsen kunnen branden. Werk de randen van de bak met wat blad weg, zet het vochtig gemaakte IJs landsmos met een stukje bloe- mendraad vast. Bevestig de denneappels en de lang werpige kegel met behulp van een bloemendraad, tussen de onderste schubben door. De kegels lenen zich goed als hart, waar omheen u de witte freesia's steekt, die tamelijk kort zijn afgesneden. Met rood iint krijgt het stukje een extra kleurac cent. Dagelijks gieten en/of sproeien voorkomt dat de bloemen uitdrogen. In de warme omgeving droogt ook het steekschuim uit en dat moet dus ook dagelijks worden natgemaakt. Bloemenbureau Holland Kronkelwilg, hyacinten in veenmos, kaarsen, steekschuim, denneappels. Lintstrik maken, lussen rimpelen en vastzetten met draad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 29