VOOIt in: VI'Oil \Y Menselijk geluk Kerstfeest 1983 m Vrede Een dagje uit in de kerstvakantie Brood in Boymans 1 1 i S Kindje, welk wiegje is voor jou? Praten en luisteren V rouwen Kringgesprek op oudejaarsavond Kerstbijlage pag. 8 onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk De dagen gaan open en dicht. Het wordt kerstfeest. Het feest van het licht. We halen het altijd blijvende groen in huis en branden kaarsen vanwege het licht. Het licht in'de wereld, het feest van het kerstkind. We poetsen onze huizen op en proberen met iedereen het feest van de vrede te vieren. Dat is niet zo eenvoudig. We hebben pas de stakings- en prikakties achter de rug. Ondanks dat we er niet zoveel last van hadden, werden we er mee gekonfronteerd. Via de krant en de files op de wegen. Iedere avond er gerden wij ons aan een grote man die via de tv zijn oproep voor akties deed. Wij kwamen tot ontdekking dat mensen met - een naar onze me ning goed salaris - ook vonden dat ze geen stapje terug konden doen. Ons land werd in 2 groepen gesplitst. Aan de ene kant de ambtenaar aan de andere de rest van ons Nederland. Toch moeten we verder. We weten dat we elkaar niet kunnen missen. Dan komt dat woord communicatie! We moeten of we willen of niet met elkaar communiceren, naar elkaar kunnen luisteren. En dan zijn er verschillende manie ren om iets te zeggen. Ik hoorde ie mand het zo uitleggen: Je kunt op'een tafel vol stof het woord "vuilik" schrijven. Maar voor hetzelfde geld schrijf je ""lieverd". Degene die het leest en van wie de tafel is, zal begrijpen dat er te veel stof ligt. Het laatste woord komt al leen wat liever over. Hoe wordt het gezegd? Hoe gaan we met elkaar om? Nu de straten in onze steden voor kerst '83 wel weer schoon zullen zijn, de post al onze goede wensen weer overbrengt, nu gaan we kerstfeest vieren. Laten we proberen met el kaar er iets van te maken. Zodat het woord "vrede" voor ons mag zijn, wat het betekent. In rust en goede verstandhouding met elkaar het nieuwe jaar 1984 ingaan. Dan ritselt langs het lege plein Op zachte snaren het refrein En dacht het wonder alzo veer Vanuit den hogen hemel neer, Die wijd zijn deuren open doet Dan is de wereld stil en goed. S.O. Voor de een is menselijk geluk het huwelijk en gezin; een ander ziet het geluk in het samengaan in vrede van landen en volkeren van de hele aar de. Onze blik op de wereld is vandaag de dag groter dan ooit. Radio, televisie en andere media brengen ons nieuws uit alle hoeken en gaten, maar helaas is daar weinig menselijk geluk bij. Toch ben ik optimistisch. Het is nu eenmaal zo dat geluk weinig nieuwswaarde heeft en ellende des te meer. Een voorbeeld van menselijk geluk is dat een kind liefdevol wordt opge vangen als het verdriet heeft en eten krijgt wanneer het honger heeft. In ons rijke westen krijgt het meestal beide, in arme landen vaak alleen een liefdevolle opvang. Heel veel mensen proberen aan het geluk van anderen iets te doen. jaar. Dat is veel geld, maar ben je met een groep dan kan dat één of twee tientjes per jaar worden. E^p ge loof maar dat je niet alleen een bij drage levert aan het geluk van dat kind, een hele gemeenschap heeft baat bij de hulpprogramma's. De af delingen Duiveland, West-Kapelle en Wilhelminadorp van de Bond van Plattelandsvrouwen adopteerden een kind via het Foster Parents Plan. Bestuursleden van die afdelingen willen u graag vertellen hoe u kunt meedoen. Het jaar 1983 ligt bijna achter ons. Door de Verenigde Naties werd dit jaar uitgeroepen tot jaar van de kommunikatie. Praten met en luiste ren naar onze medemens is en blijft ook de komende jaren heel belang rijk- Vrouwen over de hele wereld leveren een aandeel van ZEVENTIG pro cent in de wereldvoedselproduktie, maar hebben zowel in Nederland als b.v. in Colombia weinig over de landbouwpolitiek te zeggen. Op een manifestatie - vorig jaar ok tober - van de Christelijke Platte landsvrouwenbond "Voorrang aan vrouwen voor voedsel" werd een re solutie aangenomen. Hierin werd gevraagd aan het Europees Parle ment, maar ook aan de regeringen van ontwikkelingslanden, vrouwen meer te betrekken bij de strijd tegen de honger in de wereld. Andere plattelandsvrouwen adop teerden financieel een kind. Er alléén voor zorgen dat een kind in arme landen goed gevoed en gekleed naar school kan gaan, kost 540. - per Foto: VDO De wil om open te staan voor eikaars problemen, in klein en groot, op straat en in huis, in ons eigen land en in de internationale betrekkingen, tussen de zogenaamde welvaarts maatschappij en de onderontwikkel de gebieden, op sociaal, ekonomisch en politiek gebied, in de verhoudin gen tussen alle godsdiensten en kerkgemeenschappen, die wil moet blijven. Het verhaal klinkt boodschapperig, maar december is een boodschap- penmaand. De boodschap van de geboorte van Jezus en de daaruit voortvloeiende feestdagen maken dat je iets in huis haalt om het te vieren. Ik wens u gelukkige feestdagen. Ria Harmsen Eén van de belangrijkste aspekten van het gesprek is luisteren Hoe brengt u de oudejaarsavond door? Gezellig spelletjes spelend met de hele familie en om 12 uur vuurwerk afsteken? Of tv kijken en oliebollen eten. Of een kombinatie van deze dingen? Heel leuk kan het zijn, als u met een groepje samen bent, aan ieder te vragen te vertellen wat de leukste, mooiste of fijnste herinnering is aan het afgelopen jaar en waarom. Leuk voor jezelf om zo'n gebeurtenis op te halen en te vertellen en gezellig om alle mooie verhalen aan te horen. De herinnering is het enige paradijs waaruit wij niet verdreven kunnen worden Ik zoek een land waar vrede is. waar haat en nijd verdwenen is en waar de mensen hand in hand tesamen leven in dat land. Ik zoek een stad, een stad waar vrede is waar eenzaamheid te dragen is en waar de mensen zorgen dat er niemand dood loopt in die stad. Ik zoek een huis waar vrede is waar liefde ons tot woning is en waar de mensen last en kruis tesamen dragen in dat huis. Ik zoek een mens, Die vrede is Die ons een weg tot leven is en die de mensen op doet staan de handen aan de ploeg laat slaan. Ik zoek een land dat niet bestaat een droom die haast verloren gaat een stad een huis een luchtkasteel - oh God, vraag ik misschien te veel? A Is je geen ster aan de hemel kunt zijn, wees dan een lamp voor je omgeving. In de kerstvakantie zal er zeker wel eens tijd zijn om (met de kinderen) een dagje uit te gaan. Ik zocht voor u drie reisdoelen uit; drie heel verschillende tentoonstel lingen. Ie De tentoonstelling "Brood in Boymans" Op deze tentoonstelling worden meer dan 300 voorwerpen geëxpo seerd zoals: schilderijen, zilverwerk, kunstnijverheidsprojekten, ge bruiksvoorwerpen, die allemaal iets met de geschiedenis van het brood te maken hebben. De tentoonstelling is verlengd tot 31 december. Plaats: museum Booymans-van Beuningen. Mathenesserlaan 18-20, Rotterdam. Openingstijden dinsdag t/m zater dag 10-17 uur; zondag 11-17 uur in formatietelefoon 010-361405. 2e Kerstflora in Hillegom U vindt hier hartje winter hon derden narcissen, tulpen, hyacinthen e.d. in bloei. Plaats: Bloembollen centrum/Sporthal "Treslong" Par klaan 5, Hillegom. Openingstijden: 23 december 12.00-17.30 uur; 24-28 december 10.00-17.30 uur; inlichtin gen tel. 02520-15254. 3e De ster van Bethlehem Hoe het zit met de wijsheid die uit het oosten komt, kun je de hele maand december zien in het Zeiss Planetarium in Amsterdam. Daar wordt namelijk twee keer per dag (half drie en vier uur, 's maandags alleen om half vier) een voorstelling gegeven over de ster van Bethlehem: welke ster was dat en is die nu nog te zien? Tegelijkertijd kun je deze maand Russische televisieprogram ma's bekijken. Chriet Titulaer geeft op een bandje tekst en uitleg. Verder zijn in het planetarium tentoonstel lingen over meteorieten en over de nieuwe sterrenwacht Calar Alto in Zuid-Spanje. Informatie: Krom- wijkdreef 11, Amsterdam, telefoon 020-963484. "Het scheelt veel waar je wiegje komt te staan". Deze uitdrukking hebben we allemaal wel eens gehoord. We weten wat het betekent, wat het wil zeggen: Kindje, word je met vreugde en liefde verwacht of kom je onge wenst op de wereld. Hierover lees of hoor je soms en dan sta je daar ook wel bij stil, maar het dringt niet he lemaal tot je door want je ziet het niet. Enkele weken geleden was ik op de kraamafdeling van een ziekenhuis. Ik zag daar veel blijdschap, geluk en dankbaarheid. De jonge moeders straalden en koesterden hun baby. Maar één moedertje kon het niet be vatten. Ze lag apatisch en afwerend met het nieuwe leven naast haar. Ze kon hét geen liefde geven. Geestelijk was zij niet volwaardig en keek met nietszeggende ogen naar haar kindje. Ik kreeg diep medelijden met deze baby en deze jonge vrouw. Wat een trieste start voor een levensbegin. Het kostte moeite dit beeld van me af te zetten. Je voelt je machteloos en hoopt op een goede opvang voor beide. Je hoopt ook dat het oerin- stinkt van deze moeder tot liefde voor haar kindje zal leiden. Niemand weet wat de toekomst brengt voor deze nieuwe mensjes, die hier geboren waren, maar je gunt iedere baby liefde en een warm nestje om te beginnen. Het ene wiegje of het anderewat een verschil. Het was maar een klein stukje ver driet naast alle grote problemen in de wereld, waarbij het om miljoenen mensen in nood en niet te peilen grote gevaren en angsten gaat Maar dit was dichtbij en zichtbaar. Deze dagen denk ik daar toch aan. Een van de andere kinderen is ons eerste kleinkind. Wij voelen ons als alle grootouders: blij en hoopvol. R.M.M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 28