Veel schade door bietecvsteaaltjes Kijk- en praatbijeenkomsten West-Brabant Resultaten faktoranalyse-onderzoek suikerbieten: AKTIE ZUIDWEST SUIKERBIETEN Themabijeenkomst "Voorlichting, Spanningsveld tussen Technische Know How en Sociale Vaardigheden' Van oudsher neemt de bieteteelt op de Zuidwestelijke akkerbouwbe drijven een vaste plaats in. Op veel bedrijven wordt jaarlijks een vaste oppervlakte met dit gewas beteeld. De aantrekkelijkheid van het gewas in financieel opzicht is in vroeger perioden al aanleiding geweest tot een intensieve teelt van suikerbieten. Dit heeft geleid tot moeilijkheden met bieten in de vruchtwisseling; de bekende bietemoeheid. Dit IS een oud probleem op heel veel bedrijven in het Zuidwesten, waarmee men min of meer vertrouwd WAS geraakt. Achterblijvende opbrengsten Een positieve ontwikkeling van de gemiddelde ha-opbrengsten van bieten in de jaren na 1960 kwam rond 1970 tot stilstand. Erger nog, er trad zelfs een daling-op in sommige gebieden. Wat kon hiervan de oor zaak zijn? Een veel gestelde vraag, waarop geen konkreet en duidelijk antwoord was te geven. Besloten werd een onderzoek in te stellen. Er werd gekozen voor een bedrijfsvergelijkend onderzoek. In de Veenkoloniën waren hiermee al eerder gunstige ervaringen opgedaan en ook in Zeeland was er al op be perkte schaal in deze richting ge werkt. Met deze methode van on derzoek, ook wel faktoranalyse-on derzoek genoemd, wordt getracht oorzaken van verschillen in op brengst te verklaren door metingen te doen aan het gewas. Deze metin gen moeten op een groot aantal be drijven gebeuren om voldoende be trouwbare gegevens te verkrijgen. Omdat het uit praktische overwe gingen niet mogelijk was het onder zoek in het gehele Zuidwesten uit te voeren, is gekozen voor een koncen- tratie in enkele gebieden. Gedurende twee jaar, 1979 en 1980, hebben 59 willekeurig gekozen be drijven in midden Zeeland en in Zeeuws-Vlaanderen aan het onder zoek meegewerkt. Deze medewer king bestond uit het ter beschikking stellen van een perceel bieten en het verstrekken van de gevraagde gege vens. De gedragingen van gewas en grond zijn, voor zover meetbaar, nauwlet tend gevolgd en vastgelegd. Het onderzoek is uitgevoerd door het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV), in samenwerking met het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij (CAR) te Goes, het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) en het Instituut voor Rationele Suikerproduktie (IRS). Wat leverde het onderzoek op? Uit het grote aantal waarnemingen dat in beide jaren van onderzoek is gedaan, bleek dat er grote verschillen waren tussen de percelen waarop de bieten werden geteeld en nog grotere verschillen in de uitkomsten van de teelt. Met enkele cijfers zal dit wor den geïllustreerd, weergegeven in de bietenppbrengst per ha. Als oorzaak van deze grote verschil len kon in beide jaren ongeveer de helft daarvan worden verklaard door het aspekt bietecysteaaltje. Een uit komst die er niet om liegt. Dit bete kent dat de schade door het biete cysteaaltje zo groot was, dat daar door 15 ton bieten minder werd geoogst op de zwaarst aangetaste percelen. Nagegaan is hoe groot de negatieve invloed van het aspekt bietecys teaaltje is geweest op de suiker- en wortelopbrengst en op het suikerge halte. Geen enkele andere faktor sprong er zo duidelijk uit. Wat door velen al lang als bekend (en schadelijk) werd aangemerkt, is door dit onderzoek nog eens zwaar onderstreept. Deze toch wel schokkende gewaarwording is voor onderzoek en voorlichting de aanzet geweest om opnieuw en nog intensiever aan dit probleem te wer ken. In de nu lopende aktie komt dit duidelijk tot uiting. Naast artikelen zal ook in de komende Kijk- en Praatbijeenkomsten veel aandacht voor de bestrijding van de aaltjes In het afgelopen jaar is een serie van 27 artikelen gepubliceerd over diverse aspekten van de teelt en de afzet van konsumptie-aardappelen. Deze artikelen worden samengebracht in een bundel, waardoor het mogelijk is alles nog eens rustig door te lezen. Deze bundel is verkrijgbaar door het storten van 5,- ten name van Fonds Zuidwest, Westsingel 58 te Goes, op rekeningnummer 320533.433 bij de Rabobank te Goes. Het gironummer van deze bank is 64539. Na ontvangst van dit bedrag wordt de bundel U toegezonden. Tabel 1. Gemiddelde opbrengst in tonnen bieten per ha van alle percelen, laagste en hoogste opbrengst en verschil hiertussen in tonnen per ha. jaar alle percelen in tonnen/ha gem. in tonnen/ha laagste hoogste verschil 1979 1980 47 52 32 24 61 65 29 41 Tabel 2. Verklaring verschillen in procenten in suikeropbrengst, suikergehalte en wortelopbrengst door het aspekt bietecysteaaltjes jaar suikerophrengst suikergehalte wortelopbrengst 1979 1980 42% 46% 31% 17% 24% Tabel 3. Verklaring verschillen in suikeropbrengst, suikergehalte en worte lopbrengst door enkele aspekten. a, r b v verschillen in jaar 1979 organische stof en stikstof regelmaat 1980 zaaidatum beschikbaar vocht suikeropbrengst suikergehalte wortelopbrengst 16 11 10 10 12 13 12 13 5 Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie suikerbieten nr. 2 zoek naar voren zijn gekomen en die een duidelijke samenhang met de .opbrengst vertoonden zijn: vochtvoorziening van de plant; teeltmaatregelen; bemesting en bodemvruchtbaar heid. Met enkele cijfers kan dit worden geillustreerd. De verschillen zijn minder spekta- kulair dan bij het aspekt bietecys teaaltjes, maar niettemin toch van voldoende belang om er aandacht aan te besteden. Deze punten zijn ook wat komplexer van aard en niet elk jaar zo duidelijk naar voren ge komen. Zo is gebleken dat in 1980 de vocht voorziening van de plant het vocht- leverend vermogen van het profiel, de bewortelbare diepte, de door luchting van de grond, de grondwa terstand en de ontwateringsdiepte een rol spelen. Bij het aspekt teeltmaatregelen zijn de punten zaaibedbereiding en het komplex van tijdstip, vochtgehalte zaaibed, aantal bewerkingen en be reikte struktuur erg belangrijk geble ken. Tenslotte is bij het aspekt bemesting en bodemvruchtbaarheid gebleken dat het geheel nogal komplex is. Aan deze punten zal in nog volgende artikelen in deze serie en in de ko mende Kijk- en Praatbijeenkomsten meer aandacht worden besteed. Het zijn stuk voor stuk punten die voor een belangrijk deel door de boer beinvloed kunnen worden. De bedrijfstakdeskundige akker bouw, ing. J.M. van der Weele worden gevraagd. In de praktijk is ook al duidelijk meer aandacht voor de aanpak van dit probleem merk baar. Wat kwam er nog naar voren? Andere aspekten die uit het onder- Bij het faktoranalyse-onderzoek zijn veel waarnemingen gedaan in de bieteper celen. Eén van de belangrijkste oorzaken die grote verschillen in opbrengst gaven was de besmetting met het bietecysteaaltje. In 1984 staat het onderwerp "suikerbietenteelt" centraal in de voor lichting. De aanleiding hiervoor is dat de opbrengst in het zuidwesten achter bleef ten opzichte van de rest van Nederland. In 1978 werd daarom besloten een faktoranalyse uit te voeren om de oorzaken van deze lagere opbrengst op te sporen. Mede gebaseerd op dit onderzoek willen we door middel van de aktie "suikerbieten" uw aandacht vestigen op mogelijkheden om de teelt van suikerbieten op een hoog niveau te houden of te brengen. Naast een serie artikelen in de land bouwbladen en een schoffeldemon stratie worden over dit onderwerp ook Kijk- en Praatbijeenkomsten georganiseerd. Op deze Kijk- en Praatbijeenkom sten wordt aandacht besteed aan: Mechanisatie: grondbewerking, oogsten, rooiverliezen, tarra. Kwaliteit: stikstofbemesting, dierlijke mest, N-onderzoek, winbaarheid van suiker. Gewasbescherming: bietecys- 23 december 1983 teaaltje, grondontsmetting, on- kruidbestrijding. Op de bijeenkomsten kunt U het tentoongestelde informatiemateriaal bekijken en bepraten met kollega's en voorlichters. Wij hopen dat U hiervan een nuttig gebruik kunt maken bij de teelt van suikerbieten in 1984. Wij wensen U hiermee veel sukses! De bijeenkomsten worden in de pe riode van 3 januari t/m 12 januari 1984 op de volgende plaatsen in West-Brabant gehouden. Zevenbergen - 3 januari 1984 Hotel "Den Ouden" 9.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot 16.00 uur. Wouw - 4 januari 1984 Café P. Broeren, 13.30 tot 16.00 uur. Fijnaart - 5 januari 1984 Hotel "De Graanbeurs", 9.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot 16.00 uur. Woensdrecht - 6 januari 1984 Café Van der Poel, 13.30 tot 16.00 uur. Steenbergen -10 januari 1984 Gemeenschapshuis, '"t Crom- wiel", 9.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot 16.00 uur. Almkerk -12 januari 1984 Café-restaurant "Het Wapen van Emmickhoven", 9.30 tot 12.00 uur; 13.30 tot 16.00 uur. De konsulent Ir. J.A.H. Haenen Persephone, Vereniging van afgestu deerden van de HLS te Dordrecht organiseert in overleg met de docen ten op 20 januari 1984 een thema bijeenkomst "Voorlichting, Span ningsveld tussen Technische Know How en Sociale Vaardigheden". Het doel van deze themabijeenkomst is om het kontakt tussen de docenten en de afgestudeerden van de HLS in Dordrecht te bevorderen. Deze eerste themabijeenkomst geeft de gelegenheid aan de afgestudeer den om te vernemen hoe het onder wijs nu is ingericht op de HLS in Dordrecht en welke veranderingen er zijn t.o.v. bijvoorbeeld 4 jaar gele den of langer. Ook kan duidelijk ge maakt worden welke visie de school heeft voor de toekomst. Bovendien is het voor de afgestudeerden een goe de zaak zich af te vragen wat de school in de praktijksituatie nog te bieden heeft. Bij het ontwikkelen en/of bijsturen van het onderwijs kunnen de afge studeerden als klankbord fungeren. De onderhavige themabijeenkomst is er dan ook mede op gericht deze "kruisbestuiving gedachte" te reali seren! De bijeenkomst zal worden gehou den op 20 januari 1984 om 15.00 uur in het HLS-gebouw te Dordrecht. Belangstellenden kunnen zich opge ven door een deelname formulier in te vullen en uiterlijk 10 januari te zenden aan: Hogere Landbouw school, Groene Zoom 400, 3315 LA Dordrecht. Nadere inlichtingen en een deelna me formulier zijn op verzoek ver krijgbaar bij de administratie van de HLS te Dordrecht, tel. 078 - 160666, of bij Freek Appel (privé: 08380 - 36507, kantoor: 08370 - 84094). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17