nieuws uit brussel Kerstberaad: Geen doorbraak Amerikaans-Europees landbouwkonflikt: Verhaal van een ruzie tussen vrienden jan werts - brussel Amerikaanse boeren hebben slecht jaar achter de rug "De problemen in zake de land bouwpolitiek van de Europese Gemeenschap vormen uiteinde lijk een interne familie-affaire. Die moet dan ook daar maar wor den opgelost. Dit mag echter niet over de ruggen van de Ameri kaanse boeren gaan". Dit heeft de Amerikaanse regering bij monde van haar minister van Buiten landse Zaken George Shultz en die van Landbouw John Block verklaard. Tijdens het langzamerhand tra ditionele beraad van minister Shultz plus alle bij de ekonomi- sche politiek betrokken Ameri kaanse bewindslieden en ander zijds de Europese Commissie in Brussel, aan de vooravond van Kerst, is op geen enkel punt een doorbraak gerealiseerd. Soms laaiden tijdëhs de gezamenlijke perskonferentie van de Ameri kaanse ministers en de Europese Commissarissen de tegenstellin gen zelfs even op. Landbouwminister Block maakte bekend dat hij met Europees landbouwcommissaris Dalsager overeengekomen was om aan beide kanten van de oceaan te streven naar een beperking van de graanprijzen. "Als wij dat rea liseren voert ons zo'n beleid uit eindelijk naar een oplossing van de huidige problemen". Shultz bleef voor het overige uitermate diplomatiek door de besprekin gen samen te vatten als zou daar "gematigde vooruitgang" zijn ge boekt. Nieuwe initiatieven zijn Jan Werts ook niet aangekondigd. Centraal in het beraad stonden uiteraard weer de restituties .(ex portsubsidies) van de Europese Gemeenschap. Verder de voor genomen bevriezing op globaal het huidige niveau van de Ame rikaanse export naar de EG van maisgluten en citruspulp. Ten slotte de plannen van de Europe se autoriteiten om een heffing te leggen op alle oliën en vetten, behalve roomboter. Al deze punten wijzen de Ameri kanen keihard van de hand. Block: "Er staat ons daarom geen makkelijk jaar te wachten". De Amerikaanse landbouwminister zegt zelf ook grote problemen te hebben met zijn melkveehouders. "Maar daarom gaan wij de Eu ropese invoer van kaas nog niet beperken". Hij wilde ook niet beloven dat de VS zich nooit op internationale markten zullen begeven met hun zuivelover- schotten. Block verklaarde verder in zake de maisgluten (bestemd voor onze veevoederindustrie) zelfs niet te willen onderhandelen over een stabilisering van zijn ex port op bijvoorbeeld het huidige niveau. Toch is het zo, dat die Amerikaanse export van mais gluten binnen tien jaar ruim schoots is verviervoudigd van 0,7 naar drie miljoen ton jaarlijks. Minister Block beschuldigde de Europeanen er ten slotte van een hoge muur rond hun Euro-markt te hebben opgetrokken, waar door alleen nog slechts enkele af geleide graanprodukten en soja vrij van heffing naar binnen mo gen. De Europese Commissie heeft het beraad in Brussel aangewend om de Amerikanen er van te overtuigen dat de op stapel staande plannen om het land bouwbeleid te hervormen (uit eindelijk wat goedkoper te ma ken) er absoluut niet op zullen uitdraaien dat via een omweg de lasten op Amerikaanse boeren zouden worden afgewenteld. Die vrees leefde bij de delegatie na melijk nogal. Kommentaar Voorzitter Hinnekens van COPA (Europese boeren- en tuindersfe deratie) en Belgische Boeren bond heeft maandag kommen taar gegeven op het VS/EG-be- raad. Kernprobleem is volgens' hem dat president Reagan des tijds heeft beloofd ten strijde te trekken tegen de zogenaamde Europese export-subsidies in de landbouw. Dat zal hij volgend jaar, met verkiezingen voor de deur, wellicht waar moeten ma ken. Bovendien hebben de Ame rikanen in Latijns-Amerika, Azië en Rusland afzetmarkten verlo ren. Die willen zij terugwinnen, deels via traditionele EG-mark- ten. Volgens de COPA-voorzitter kan er echter geen sprake van zijn dat de Europese Gemeenschap haar landbouwbeleid onder Amerikaanse druk zou wijzigen. In de Verenigde Staten klagen de boeren deze kerst luider dan waar ook in Europa. Sedert 1980 bijvoorbeeld is de melkprijs door de regering niet meer verhoogd. "Maar in de EG kregen de boeren intussen 23 procent opslag", zo hoor je op het Amerikaanse platteland van goed geïnformeerde farmers. Deze zomer was buitengewoon slecht. Graan- en maisoogsten zijn flink tegengevallen. Veel boeren hebben hun veestapel zelfs moeten uitdunnen, waardoor de vleesprijzen weer omlaag gingen. De rente blijft veel te hoog. Tegelijk zet de regering-Reagan opnieuw het mes in de uitgaven voor het landbouwbeleid. Inplaats van overtollige melkprodukten op te kopen (zoals ook de EG dat doet), gaat men nu premies geven aan veehouders, die minder melk afleveren. In Iowa heeft de nationale raad van kerken, de geestelijkheid geïnformeerd over toenemende spanningen onder de agrarische bevolking. Toch verwacht men voor 1984 wel weer een verbetering van de ekonomische situatie van de boeren. Wij zijn hier in het hartje van de VS, Whichita, midden in Kansas dat is Amerika's grootste tarweproduce- rende staat. Naast ons ontbijtbordje in de Hollvday-Inn ligt Amerika's jongste en snelgroeiende, unieke na tionale dagblad USA-Today, dat de voorpagina vanmorgen aan de land bouwproblemen besteedt. ,,'T Leven is hard op de boerderij", zo luidt de kop. Daaronder de kleurenfoto van farmer Steve Lougawie, naast zich z'n blonde echtgenote Julie en op de arm dochtertje Melissa (4). Op de achtergrond boerderij en veestapel, die binnen enkele uren door de deurwaarders geveild zullen worden aan de hoogst biedende. In tegenstelling tot wat men in Ne derland vaak denkt, telt Amerika heel veel kleinere boerenbedrijven. Daar vooral klaagt men steen en been. Het zijn namelijk vooral de grote farmers die in Washington hun invloed uitoefenen en het beleid maken. Twintig procent van de boe ren levert zestig procent van de totale landbouwproduktie. Anders gezegd: Tachtig procent van de boeren brengt slechts veertig procent van de landbouwopbrengsten voort. De helft van de boerenbevolking heeft een neven-inkomen, dat groter is dan wat het bedrijf oplevert. Het zijn al lemaal gegevens die, hoewel Ze voor Nederland in veel mindere mate gelden, ook voor de rest van de Eu ropese Gemeenschap wel opgaan.1 Volgens prognoses zal over twintig jaar tien procent van de Amerikaan se boeren zelfs negentig procent van de landbouwproduktie voortbren gen. Er resteren dan tweehonderd duizend van dergelijke grotere, mo derne bedrijven en daarnaast ander half miljoen deeltijdse boeren. "Wij 12& (Jan Werts, Washington) Een Nederlandse deskundige in Washington'bevestigt dit. "De groep deeltijdse boeren is nu zo groot aan het worden, dat ze politieke macht willen veroveren. Ze staan, nu het de landbouw slecht gaat, ekonomisch soms zelfs wat sterker in hun schoe- Weiden vindt men in Californië niet. Zomer en winter eten de koeien in Californië kuilvoer en lucernehooi. evalueren naar een gesplitste land bouw: De grote gemechaniseerden en de hobby-boeren", zegt in Iowa Jim Riordian, die naast zijn hoeve van driehonderd acre (120 ha), nog een militaire funktie heeft die hem jaarlijks 23 duizend doll&r oplevert. Anti-boerenbevolking Tijdens ons verblijf gedurende een maand in de VS, met als doel daar het politieke en kulturele leven wat beter te leren kennen, viel ons op dat met name de kleine boeren zich in de kranten nogal beginnen te roeren. nen dan boeren zonder neveninko men. De deeltijdse boeren willen dat de regering ook aan hen aandacht gaat schenken". Daar ziet het voorlopig nog niet zo zeer naar uit. President Reagan is bezig de bescherming die de land bouw geniet verder te verminderen. "In Amerika durft de regering veel harder tegen overschotten in de landbouw, dus de belangen van de boeren, op te treden dan in de EG". Aldus een Europese zegsman in Washington. Waarom dat zo ligt? Misschien stond het antwoord op die vraag dezer dagen wel in een kom mentaar van de befaamde Ameri kaanse krant "Washington Post". Daarin staat de volgende, heel dui delijke, misschien ook wel grappige omschrijving van de huidige Ameri kaanse president. "Reagan is vóór de rijken, de aristrokraten, de agrari sche industrie, de handel, de militai ren en het grote bedrijfsleven. Hij is anti-negers, anti-Zuid-Amerikanen, anti-boeren, anti-mensenrechten, anti-arme mensen, anti-jeugd, anti vrouwen, anti-arbeiders, en anti-mi- lieubeheer". Aldus citeren wij de ge noemde krant letterlijk. (De lezer zal zich nu afvragen hoe president Rea gan dan toch zo populair kan zijn. Meest voor de hand liggende verkla ring is, dat de grootste helft van de laatstgenoemde groepen, die Reagan dus links laat liggen, zelden of nooit naar de stembus komt). Rivaliteiten Hoewel de VS met Canada en de meeste Westeuropese landen een politieke alliantie vormt, zijn er ook voortdurend oplaaiende rivaliteiten. Eén daarvan slaat op het landbouw beleid. Volgens de Amerikaanse mi nister van landbouw John Block is het zo dat "de Europeanen letterlijk de afzetmogelijkheden stelen van Amerika, Canada, Australië en ook ontwikkelingslanden voor onder an dere suiker, vlees, eieren, pluimvee en tarwe". Een niet geringe beschul diging. Reden om hieronder eerst de Amerikaanse klachten zo objektief mogelijk weer te geven en vervolgens het kommentaar van Nederlandse deskundigen in Washington. In het Amerikaanse blad "Foreign Affairs" (Buitenlandse problemen) van deze herfst beschrijft de Britse onderzoeker Nicholas Butler hoe Amerika en West-Europa al 35 jaar kissebissen om eikaars landbouwbe- 23 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12