Expositie over polders in de wereld In Platenboek spreekt oud en nieuw tot verbeelding 144 uur non-stop ploegen met óschaar duwploegcombinatie Formule Schilderachtig Drie hoofdstukken Het fraaie teken- en schilderwerk van Rino Visser was in Zeeland al hek end. Het afgelopen jaar waren zijn waterverftekeningen in de boekhandel in klein en groot for maat verkrijgbaar. Bekend zijn de Zeeuwse koudbloedenpaarden voor de ploeg, bonen lezen, schit terende plaatjes van de Walcherse klederdracht, idyllische land schappen en zo veel meer. Ook verscheen er bij drukkerij Pitman in Goes van zijn hand een kalender waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Voor de uitgevers Pitman en Fanoyboeken in Mid delburg een stimulans om hierop voortbordurend een boek uit te ge ven waarin door middel van Vis- ser's werk een zo breed mogelijk beeld kon worden gegeven van de provincie Zeeland: Het Zeeuws Platenboek Dit boek is pas uit en meteen ook al weer uitverkocht. Een kompliment voor de samen stellers Rino Visser als ontwer per/tekenaar en de heer Frans van den Driest die de onderwerpen koos en ook een korte tekst bij de verschillende tekeningen schreef. Het Zeeuws Platenboek bestaat zoals de titel al aangeeft vrijwel geheel uit platen met steeds een Een -van de vele fraaie tekeningen in het platenboek. korte toelichting bij de verschil lende onderwerpen die Visser met potlood en verf tot leven weet' te brengen. Het is vergelijkbaar met platenboeken zoals die ook door Rien Poortvliet en anderen zijn samengesteld. Vooral een kijk boek derhalve. Zeelandkenner Van den Driest heeft de keuze van de onderwerpen voor zijn rekening genomen. Een moeilijke opgave; er is zoveel dat op zo weinig pagina's vastgelegd moet worden. Hij heeft gekozen voor de formule oud en nieuw, wat allang geweest is tegenover de meest moderne zaken in onze pro vincie. Nostalgie naast facetten van het moderne leven. Het risiko dat de outsider hierdoor van bij voorbeeld de landbouw een wat verkeerd beeld krijgt wordt, dacht ik, door de begeleidende tekst niet geheel weggenomen. De meekrap teelt is allang uitgestorven. Af en toe ontstaat daardoor een wat warrig geheel. Het werk van Visser loopt uiteen van nog schetsmatige potloodteke ningen tot gedetailleerde water verftekeningen. Technische zaken als bijv. de speciale schepen die werken bij de afsluiting van de Oosterschelde zijn goed uitgewerkt maar het in schelven zetten van vlas bijv. is niet verder dan schil derachtig uit de verf. Uit veel on derwerpen zijn interessante facet ten gehaald en nader in kleine bij tekeningen uitgewerkt. Af en toe wat druk. Het platenboek bestaat uit drie delen: "De Zee", "Het Land" en "De Zeeuw". In het hoofdstuk "Het Land" vooral aandacht voor de landbouw en flora en fauna. Eerst "wonen op het land" met schitterende teke ningen van boerderijen, vervolgens "het bewerken van het land en de gewassen" met platen waarop af gebeeld het oogsten met de combi ne alsook met de dorsvlegel. In het eerste hoofdstuk "De Zee" is uitgebreid geillustreerd hoe wordt en werd gewerkt op en bij het water. Ook de flora en fauna is hier weer vastgelegd evenals natuurlijk de visserij vroeger en nu. Het hoofdstuk "De Zeeuw" ten slotte laat, hoe kan het anders, de verschillende klederdrachten de revu passeren. Verder zijn in dit onderdeel de folklore en het wonen en werken van de Zeeuw in het algemeen aan het papier toever trouwd. Eèn fraai en goed uitgevoerd pla tenboek waarvan de tweede druk in het voorjaar van 1984 zal verschij nen. Tot 1 januari kost het f 49,95 daarna is het in de boek handel verkrijgbaar voor de prijs van f59,90. J.W. geploegde oppervlakte officieel vastgesteld op 199,13 ha en de ploegkwaliteit beoordeeld. De opmerkingen van het IMAG die hierna volgen zijn mede omdat met een duwploegcombinatie werd gewerkt zeer interessant. "Betreft: Ploegmarathon in Zui delijk Flevoland Ford 7710 met een Ransomes duwploegcombi natie drieschaar voor en drie- schaar achter: de grond werd goed gekeerd, mede door goede ploegbreed- te/diepteverhouding (36/22 cm). Door de vrij hoge rijsnelheid (ge middeld ongeveer 7 km/uur) werd de grond vrij sterk verkrui meld en werd mooi vlak ploeg werk verkregen. De voor was voldoende ruim voor de banden maat 16.9". en eveneens vol doende schoon. Het inzetten en uitlichten van de ploegen kan probleemloos zodat geen lange aan- en uitlopen hoeven te ont staan. Bij juiste afstelling van beide ploegen is de bestuurbaar heid goed. In 144 uur non-stop ploegen werd het respectabele aantal van 199,13 ha bereikt. Dit komt neer op 1,38 ha/uur". Om het prestatieverogen en de duurzaamheid van een Ford trek ker nog eens te demonstreren, werd door Ford onlangs weer een ploegmarathon georganiseerd. De Ford 3000 (vermogen 46 pk/34 kW) verwierf in 1969 faam door met een drieschaar rondgaande ploeg in 144 uur niet minder dan 84,81 ha te ploegen. De uitdaging om deze klinkende prestatie in een nieuwe duurproef te overtreffen was mede aanlei ding tot een marathon 144 uur non-stop ploegen met de Ford 7710 (vermogen 98 pk/72 kW). De doelstelling hierbij was de prestatie van de 3000 minimaal te verdubbelen. Deze ploegmarathon bood tevens een unieke gelegenheid om prak tijkervaring op te doen met het voor ons land nog nieuwe ploeg- systeem, de duwploegcombinatie. Gekozen werd voor een Ranso mes duwploegcombinatie be staande uit een 3 schaar TSR. 300 FD Wentelploeg voor en een 3 schaar TSR 300 aanbouwwentel- ploeg achter, beide voorzien van 14" RCN risters. Om een maxi male wielgrip mogelijk te maken werd de Ford 7710 uitgerust met 13,6 R28 radiaal banden voor en de nieuwste hoogkammige 16.9 R 38 Vredestein Nylabour radiaal banden achter. Mede vanwege het experimentele karakter van deze duurproef was het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen te Wage- ningen gaarne bereid om het ploegwerk nauwkeurig te volgen, zowel wat betreft de geploegde oppervlakte als de kwaliteit van het werk. Er werd geploegd van 7 t/m 12 november in Zuidelijk Flevoland op kavel LZ 13, LZ 14 en LZ 4, welwillend ter beschik king gesteld door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De grondsoort was een pittige klei van 53% afslibbaar. De ploegers kregen de opdracht om: 1) Optimaal te presteren bij een ploegdiepte van 22 centimeter en een goede kwaliteit ploegwerk te leveren, 2) zonder onderbreking dag en nacht door te ploegen, tenzij stoppen noodzakelijk was. Op maandagmorgen 7 november 1983 precies om 0.00 uur klonk het startschot voor de Harathon. Toen de eerste metingen verricht Het startschot valt voor de 144 uur aaneenstuk ploegen. werden,bleek dat er gemiddeld 1,3 ha/uur geploegd was. In de loop van de week nam de uur prestatie zelfs toe. Het ploegde voortreffelijk. Met de zes scharen bereikte de 7710 ploegsnelheden ruim boven de 7 kilometer per uur, terwijl de ge meten wielslip varieerde van on geveer 10 tot 15 procent. Deze geringe wielslip werd voor een belangrijk deel gerealiseerd door de uitstekende grip van de 16.9 R 38 Vredestein Nylabour radiaal banden. Zaterdagavond 12 no vember precies om 2<f.00 uur werd gefinished. Door medewerkers van het IMAG te Wageningen werd de Vanaf dinsdag 15 november 1983 tot en met 30 juni 1984 zal de tentoonstelling POLDERS IN DE WERELD te zien zijn in het Bezoekerscentrum voor het Landbouwkundig Onderzoek te Wageningen. Deze expositie geeft een overzicht van een aantal pol ders en poldergebieden uit zeer uiteenlopende delen van de wereld. Nederland bestaat voor ongeveer 60Vc uit polderland, drooggelegd in de periode vanaf de Middel eeuwen tot nu. Het is dan ook niet verwonderlijk dat veel men sen, niet alleen nederlanders, bij het begrip "polder" meteen aan Nederland denken. Toch zijn er op zeer veel plaatsen ter wereld polders aangelegd en zullen er nog meer aangelegd worden. Door de keuze van de polderge bieden, die in POLDERS IN DE WERELD worden behandeld, wordt de polder enigszins ont daan van zijn nederlands imago. Er is voor deze expositie gekozen voor polders uit de volgende lan den: - Indonesië ("tidal lands" pro jects) - Bangladesh - Suriname (Corantijn project) - Tunesië (Utique) - Chaad (Bol Guini) - Japan (Hachiro - Gata) - Nederland (IJsselmeerpol ders) Voor de bezoeker wordt duidelijk dat ieder gebied zijn eigen voor waarden, mogelijkheden en be perkingen heeft. Bijvoorbeeld ten aanzien van te gebruiken (lokale) materialen, de werkwijze bij de aanleg (in handkracht of machi naal). de uiteindelijke inrichting van de nieuwe polder en allerlei voorzieningen die moeten wor den getroffen. De informatie per land loopt sterk uiteen. Het Nederlandse gedeelte bevat nogal wat historie. Over de buitenlandse polders wordt een aantal specifieke om standigheden belicht. De Hachiro-Gata polder in Japan van 22.000 ha vertoont door de toegepaste zeearmafsluiting en de ligging op een diepte van 4 V2 meter beneden zeeniveau veel Zo zou Nederland er ongeveer uitzien zonder dijken en gemalen overeenkomst met de IJsselmeer polders. Indonesië heeft de mogelijkheid om zo'n 39 miljoen ha moeras in te polderen. Eigenlijk zou men in een land als Tunesië geen polders verwachten. Toch ligt daar langs de Medjerdarivier de polder Uti que. In Chaad ontstond een pol der door de aanleg van dijken, waarna het water verdampte. In het Bezoekerscentrum is voorts een permanente tentoonstelling gevestigd van de instituten voor landbouwkundig onderzoek. Daarin wordt aan de hand van vele voorbeelden inzicht gegeven in de doelstellingen en aktivitei- ten van het landbouwkundig on derzoek in Nederland. Tevens wordt in een aantal stands van het bedrijfsleven de aandacht gevestigd op de samenwerking tussen deze bedrijven en de on derzoeksinstituten van de over heid. Het Bezoekerscentrum Land bouwkundig Onderzoek aan de Mansholtlaan 12 te Wageningen is open op werkdagen van 9.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. 8 9 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8