nieuws uit brussel LEI-prognose: Aanzienlijke daling van bedrijfsuitkomsten verwacht in veehouderij en noordelijke akkerbouw Nederlandse veehouder moet vijf procent minder melken Europese top faalde vlak bij akkoord superheffing Aanzienlijke verschillen door vrije produkten (Jan Werts, Athene) Maandag, in de loop van de dag, zijn de tien hoogste Europese rege ringsleiders het in verregaande mate eens geworden over het zuivel- probleem. Maar op het laatste moment werd een spaak in het wiel gestoken. Voor het eerst kwam men tot de vaststelling van een maxi male hoeveelheid melk, waarvoor in 1984 nog de normale Europese garantie geldt. Daarboven moet de veehouder twee kwartjes per liter strafheffing aan "Brussel" betalen. Via een volgens premier Lubbers "slim compromis" is men er in Athene in geslaagd om de landen die sedert 1980 veel meer melk gingen produceren en de anderen die daarbij achterbleven, op één lijn te brengen. Van de totale melkproduktie in de EG van momenteel op jaarbasis cir ca 103 miljoen ton, wordt in 1984 99 miljoen ton gegarandeerd. Daarbo ven geldt dus de strafheffing volle dig. Op basis van dit onderdeel uit het landbouwpakket mag nu ieder land zelf kiezen of het z'n huidige melkproduktie met vijf procent ver mindert, danwel uitgaat van de pro- duktiestroom van 1981 en daar max imaal twee procent bovenop zet. De Nederlandse melkproduktie zal in 1984 na verwachting de dertien mil joen ton passeren. Daarvan wordt in deze formule maximaal 12,2 miljoen ton gegarandeerd. Zouden de boeren in Nederland de produktie niet met de vereiste vijf procent terugbren gen, dan moeten zij volgens eerste berekening volgend jaar driehon derd miljoen gulden strafheffing aan Brussel afdragen. Premier Lubbers noemt dit "buiten gewoon zwaar naar de boeren toe". Maar de Nederlandse regering kan hiermee toch wel leven, zo voegde hij daar in Athene aan toe. Men is het over het zuivelprobleem uiteindelijk echter niet eens geworden in verband met de uitzonderingen die diverse landen, Ierland voorop, vragen. In het algemeen hebben zowel de Ne derlandse president als zijn be windsman van Buitenlandse Zaken van den Broek er hier voor gepleit om het pakket bezuinigingen in het landbouwbeleid zoals dat door de Europese Commissie destijds is ge formuleerd, zoveel mogelijk intakt te houden. Zodat dat in 1984 op een totaal aan verwachte uitgaven van dik veertig miljard gulden voor de landbouw, ruwweg vijf miljard wordt bezuinigd. In het pakket bezuinigingen waaro ver men het dus in verregaande mate eens was geworden, zitten nog enkele andere zaken die voor de Neder landse agrariër pijnlijk aankomen: De huidige melkheffing van twee procent (over alle melk dus bere kend) gaat naar drie procent: Het voorgesteld bevriezen of slecht zeer magertjes verhogen van de graanprijzen zou door gang vinden; De superzware heffing op inten sieve veehouderij komt evenmin te vervallen; Gedurende tenminste één jaar wordt de inlevering van magere melkpoeder via de overheid ge schorst: Bestaande monetaire kompensa- ties, waarvan ook het Nederland se agrarische bedrijfsleven voor deel heeft, worden afgebroken. Dit hele pakket, zo dienen wij wel te onderlijnen, is uiteindelijk niet door de top aanvaard. Maar het zal toch, zo zeggen landbouwdeskundigen namens minister Braks in Athene aanwezig, wel een grote rol gaan spelen bij het overleg om uit de Eu ropese krisissituatie te geraken. "De konsequentie van het niet slagen van deze topkonferentie is een ge voel van teleurstelling. Zoals gebrui kelijk in dit leven is er dan de nood zaak voor verantwoordelijke mensen om toch naar een oplossing te zoe ken. Het estafette-stokje van de Eu ropese samenwerking gaat nu van Griekse handen over in die van de Franse president Mitterand. Alleen al aan zijn hoge titel is hij verplicht er iets goeds van te maken". Met deze tamelijk berustende analy se heeft een vermoeide premier Ruud Lubbers dinsdagmiddag in Athene het vrijwel totaal mislukken van de Europese topkonferentie toe gelicht. In de Griekse hoofdstad zou men, na maandenlang diplomatiek voorbereidend werk. tegelijk een oplossing hebben moeten vinden voor de vijf knellende problemen die de Europese samenwerking verstik ken: Contributies aan Brussel, Brit se-Duitse bijdrage, bezuinigingen landbouwpolitiek, uitbreiding finan ciële middelen (BTW) en toetreding van Spanje en Portugal. De gedachte om al deze sleutelvragen gekombi- neerd aan te pakken, was op de vo rige topkonferentie in Stuttgart ge boren. Volgens Lubbers zal men de komende maanden ook op die stra tegie blijven voortborduren. Unaniem waren de politieke leiders dinsdagmiddag in het Zappion-pa- leis te Athene tegenover de interna tionale pers in hun oordeel: Europa zit in een diepe krisis. Algemeen put men daaruit echter tegelijk de hoop dat het gezonde verstand door de krisissituatie geprikkeld zal worden. President Mitterand, vanaf komend nieuwjaar dus voor zes maanden voorzitter van de Europese Raad, zegt het zo: "Wij zijn bereid tot offers. Laten wij de krisis aangrijpen om er zo snel mogelijk het beste van te maken". IJzersterke Lubbers Zondagavond in lente-achtig Athene (achttien graden Celsius) hadden wij de stellige indruk een pure land- bouw-bijeenkomst bij te wonen. Dat is eigenlijk zo gebleven. Voor het eerst in de ruim 25-jarige historie van de Europese samenwerking, hebben de tien hoogste nationale, politieke leiders zich drie dagen lang gebogen over uitermate technische kanten van de landbouwpolitiek. Lubbers verklaarde maandag het gevoel te hebben "hier monopoly te spelen". Jan Werts De ministers werden volgens hem dol van steeds weer nieuwe cijfers, waarmee Britten en Duitsers de dis- kussies bemoeilijken. De Belgische premier Martens be klaagde zich over zoveel technische details. Zo niet Lubbers. Nooit tevo ren hebben wij een Nederlandse mi nister-president op een Europese top de landbouwproblemen zó vakkun dig zien beheersen. Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken bleef daar overigens niet bij achter. Den Uyl, noch van Agt zouden dit Lub bers verbeterd hebben. Toch was hij zondag hier grieperig gearriveerd. Bovendien verloor hij geleidelijk aan zijn stem, "hij is de beste uit het hele stel", zo moet een van de weinigen die zich ook in de vergaderzaal mocht begeven, op een gegeven mo ment gezegd hebben. Lubbers heeft ook hardop gespecu leerd over de belangrijkste oorzaken voor het falen van de tien regerings leiders. Belangrijk is voor hem het nieuwe gegeven, waarbij Italië, via de onverwacht en onverzettelijk op tredende socialistische premier Craxi, en ook Griekenland niet mee willen doen aan noodzakelijke be zuinigingen. Die betreffen dus met name het landbouwbeleid. Verder was de Britse premier mevrouw Tat- cher wellicht hier gekomen met de gedachte dat het nog te vroeg is om zaken te doen. Lubbers meent verder dat met de komst van Griekenland en Ierland in de EG als nog minder ontwikkelde landen de volgens hem volkomen verkeerde gedachte heeft postgevat, dat dc Gemeenschap is opgericht om financiën over te hevelen van rijke naar armere partners. Daartoe re kende zich in Athene dan uitdruk kelijk ook Italië. Nederland. Enge land, Denemarken en Duitsland ac cepteerden bij hun optreden duide lijk de noodzaak om voor de land bouwbevolking hardaankomende bezuinigingen door te voeren. Dit echter alleen wanneer dan ook op produkten buiten met name de zui- velsektor (in de zuidelijke landen) ingeleverd wordt, aldus de Neder landse minister-president. Hij schet ste hoe Ieren, Grieken, Italianen en als gevolg daarvan wellicht ook zelfs de Fransen aandrongen op uitzon dering van de melkheffing. Industriële landbouw Nieuw verschijnsel in Athene was dat na Engeland, Nederland en in mindere mate ook West-Duitsland en Denemarken, nu plotseling Frankrijk ook bereid is bezuinigin gen te aanvaarden in het landbouw beleid. Volgens hem moet niet langer het beleid worden gerealiseerd met als uitkomst een bepaald op te bren gen budget. In tegendeel, juist het budget moet ieder voorjaar voortaan bepalen wat er aan beleid gedaan kan worden, zo luidt de nieuwe koers in Parijs. Bij dit alles past de toelichting dat Nederland, België, Denemarken en Luxemburg ieder vorig jaar ruwweg 650 miljoen gulden overhielden aan het EG-lidmaatschap. Dit dus na af trek van alle BTW-lasten en grens- heffingen. Alle voorstellen die voor zitter van de konferentie Papan- dreos, de Britten en de Duitsers hier gedurende drie dagen over de tafel schoven, komen er op neer dat in de toekomst die winst van de kleinere partners tengunste van met name Engeland, de Bondsrepubliek en de armere deelnemers moet worden af geroomd. opbrengsten. De kosten stijgen slechts in geringe mate. Op de grotere akkerbouwbedrijven in het Centraal- en Zuidwestelijke kleigebied wordt een stijging van de arbeidsopbrengst per ondernemer voorzien met gemiddeld 40.000,- In het Noordelijk kleigebied, waar de schade aan de oogst groter is dan de stijging van de opbrengstenprijzen wordt een daling van het bedrijfsre sultaat verwacht van gemiddeld ƒ20.000.— In de Veenkoloniën, waar geen vrije produkten in het bouwplan voorkomen, daalt de ar beidsopbrengst per ondernemer met f 15.000.-. De bedrijfsuitkomsten in de Landbouw tonen in 1983/84 overwegend dukten - consumptieaardappelen. Deze uitgave kan uitsluitend worden een teleurstellend beeld. Dat is een gevolg van de extreme weersom- pootaardappelen en uien - als ook besteld "door overschrijving van standigheden voor de melkveehouderij en de akkerbouw en van de voor suikerbieten. Vanwege de re- 11.- op postrekening no. ongunstige prijsverhoudingen in de intensieve veehouderij. Het natte gionale verschillen in de samenstel- 41.22..35. t.n.v. het Landbouw-Eco- voorjaar en de droge zomer hebben geleid tot lage kg-opbrengsten van ''n8 van ^et bouwplan veroorzaken nomisch Instituut te Den Haag. Ver akkerbouwgewassen en een ongunstige verhouding tussen melkgift en met, name ,deze P"JssbJgingen een meld dient te worden: Zend uitgave I. i i i sterk uiteenlopend beeld van de geld- no. PR: 14-83/84. voederaankopen per koe. In de melkveehouderij en de veenkoloniale 6 akkerbouw heeft dit verstrekkende gevolgen voor het bedrijfsresultaat Gemiddelde arbeidsopbrengst in guldens per ondernemer op pachcbjsis I) omdat op deze bedrijven geen compensatie plaatsvindt door hogere opbrengstprijzen. Dat is voor een aantal belangrijke produkten in de cn>c«re bedrijven klei-akkerbouw wel het geval. Overigens zullen tussen de bedrijven on- Noordt— Centraal Zuidwest. Veen- Klei- Vcen- derling zeer grote verschillen in uitkomsten optreden. akkkruouw ujk uoi- kioi- ki< i- koto- gcbic- k<»io- .li gebied gebied gebied men den men Voor de varkenshouderij wordt door teruglopende opbrengstprijzen en hogere voederprijzen een sterke achteruitgang van de bedrijfsuitkom- cultuurgrond 6i ha 42 ha 52 ha 52 ha 24 ha 26 ha sten voorzien. In de leghennenhouderij en de slachtkuikenhouderij zal 1979/80 9.100 42.000 40.100 29.500 15.900 11.200 naar verwachting zelfs vrijwel geen beloning voor de ingezette arbeid 21.800 04.500 63.400 21.100 19.100 ^5.200 overschieten. 19S2/33 2) bo.ooo 65.000 65.000 40.000 22.000 17.000 Dit blijkt uit de binnenkort door het LEI te publiceren prognoses van 400001??!???"l??? bedrijfsuitkomsten over het lopende boekjaar (mei 1983 t/m april 1984). Crotere bedrijven Kleinere bedrijven Melkveehouderij 350,- per koe achteruitgaat. De I üïïdë- Zl'Zl- 'ÜZÏZ c™^- De langdurige regenval en de daar- arbeidsopbrengst per ondernemer mklkvtk- lijk kiei- i i jk bodr., dc bedr., be- de bc- opvolgende droogteperiode heeft de daalt daardoor op de grotere bedrii- houokkij en vecnvei- weide- zandge- zan-.ige- drij- drij- ruwvoedervoorziening sterk negatief ven aanzienlijk met bijna ™1??li???? beïnvloed. Om de melkgift op peil te ƒ20.000.-. cultuurgrond 14 ha 291... 27 im 24 ha 16 i>a u ha houden moest in het voorjaar en de zomer veel extra krachtvoer worden Akkerbouw j 2fZ IVZ "iSS WZ tiSS verstrekt. Naar verwachting loopt de In de akkerbouw blijven de kg-op- 1 os 1 /«2 43.200 24.900 41.400 34.100 15.200 9.900 produktiviteit met 4% achteruit en brengsten ten opzichte van het eun- 1982/83 2) 50.000 39.000 as.000 3a.000 ia.000 '*-2?? /C7 "'yifiswii upuuiw Vdii «Cl gu 1 1983/84 3) 26.000 22.000 30.000 16.000 12.000 7.000 worden de produktiemiddelen 4% stige voorgaande jaar gemiddeld - duurder waardoor de produktiekos- 20% achter. Daarbij komen aanzien- ten met 8% stijgen. De opbrengsprij- lijke verschillen voor tussen de ge- zen van melk en rundvlees worden bieden. Doordat ook in andere lan- slechts 2% hoger geraamd. Een en den de oogst slecht is worden even ander heeft tot gevolg dat het be- wel belangrijk hogere prijzen ver- drijfsresultaat gemiddeld met wacht voor zowel de z.g. vrije pro- li Op eigenaarsbasis zijn de kosten aanmerkelijk hoger. Voor 1983/84 wordt dat verschil op de grotere akkerbouwbedrijven reaamd op ca. 425,— per ha en op de grotere weidebedrijven op ca. 525.- per ha. 2) Voorlopige uitkomsten. 3) Prognose. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5