S.U. zal bietenprijs van ca. 125,— per ton uitbetalen Drs. W. Oosterhuis: EG-quota bietenteelt behoeven geen aanpassing Ondernemingsraad: Stichting suikerfabriek Zevenbergen onaanvaardbaar POTTEK/t7~ Suiker Unie stelt teeltwaarnemingsprogramma UNITIP open voor alle leden Uitkering twee honderd gulden per aandeel uit winst belang C.S.M. Dreigend verlies 200 arbeidsplaatsen in Zevenbergen Gier "Op basis van de nu bekend zijnde gegevens hoopt de Suiker Unie een prijs van rond de 125,— per ton bij 16% gehalte uit te kunnen betalen over het afgelopen seizoen dat laat - op 3 oktober - begon en zal eindigen op/of omstreeks 12 december. In vergelijking met de mini mumprijs voor A-bieten 1983/1984 zoals door de EG vastgesteld op 108,58 alleszins redelijk", aldus algemeen direkteur ir. A.W. Luitjens van de Suiker Unie op een perskonferentie dinsdag 6 december jl. in Breda. Uit de opbrengst van de verkoop van het SU-belang in de CSM zal daar boven per akkerbouwer/lid nog es 200.— per aandeel worden uitbe taald. Hiermee is een bedrag van 22 miljoen gemoeid. Een bedrag van on geveer dezelfde omvang zal op een speciale bestemming-reservereke ning worden geboekt waaruit even tueel in minder goede jaren geput kan worden om de bietenprijzen wat op te vijzelen. De uitkering aan de akker bouwers/leden is niet belastingvrij en komt per akkerbouwer/lid neer op de uitbetaling van gemiddeld 8,2 aande len. De heer Luitjens sprak in zijn toe lichting op de campagne 1983 van ir. A. W. Luitjens een bijzonder jaar. Grote verschillen in zaaidatum en zeer grote verschil len in opbrengsten vooral regionaal. Door de weersomstandigheden heb ben boeren die dat bij de mei-inven tarisatie nog van plan waren toch maar geen bieten gezaaid. Gevolg hiervan is dat het CBS-areaal ca. 7000 ha hoger ligt dan dat van de industrie die neer komt op 116.000 ha. Hoewel aanvankelijk een slechte oogst in het verschiet lag is dit later weer in positieve zin bijgebogen met uitzondering van het Noordelijk zandgebied en de dalgronden, waar zeer matige opbrengsten zijn be haald. De landelijke bietenopbrengst wordt getaxeerd op ca. 5.450.000 ton het geen per ha neerkomt op 46.5 ton. Het suikergehalte begon laag met in de eerste campagncweek 14.9% tot later 15,8 en een verwacht gemid delde van 15,4%. De sapzuiverheid - de winbaarheid - is, vertelde de heer Luitjens, aan de bescheiden kant. Het tarrapercentage is met 15,5-a 16 laag. Het gemiddelde over de laatste jaren is ca. 20%. De Suiker Unie verwacht, aldus ir. Luitjens, uit haar 3.375.000 ton bie ten een suikerproduktie van ruim 450.000 ton te halen. Met de van '83 overgebleven 30.000 ton C-suiker beschikt de SU over ca. 480.000 ton suiker. Het A-quotum bedraagt 431.250 ton zodat er een hoeveelheid B-suiker is van 48.750 ton. Het B- quotum is 112.600 ton waarvan ca. 63.850 onbenut moet worden gela ten. Ook nationaal gezien wordt het B-quotum maar voor slechts 45% benut. "Maar, aldus de heer Luit jens, voor de vaststelling van de re ferentie voor een eventuele quotum aanpassing bij afloop van de huidige marktordening zal dit geen probleem opleveren. De Europese Commissie heeft al verklaard dit - bijzondere - jaar niet mee te tellen voor een toe komstige referentiebepaling. De Suiker Unie verwacht een pulp- produktie van ruim 137.000 ton ge droogd en ruim 227.000 ton per- spulp. De schuimaardeprodüktie zal omstreeks 224.000 ton bedragen. Hiermee kan niet aan de vraag van de afnemers worden voldaan. De Suiker Unie wil haar teeltwaar nemingsprogramma, waaraan in 1983 1800 percelen deelnamen en waarbij een door de computer vervaardigd rapport afwijkingen in de teeltresul taten verklaart, ook de komende ja ren met kracht voortzetten en uit breiden. Deze uitbreiding die zo ver gaat dat alle leden van de Suiker Unie mee kunnen doen, gaat een eigen toekomst tegemoet onder de naam UNITIP (Suiker Unie Telers Infor matie Programma). De Suiker Unie ziet UNITIP als een middel om de bietentelers duidelijk te maken welke maatregelen bij kunnen dragen aan een verbetering van de winbaarheid, de sapzuiverheid, van de bieten. Dit werd dinsdag 6 december j.l. medege deeld op een perskonferentie door het hoofd landbouwkundige zaken van de SU ir. J. van der Hil. Van der Hil vertelde dat ernaar wordt gestreefd om vrijwillige deel nemers aan UNITIP voor alle leden mogelijk te maken ruim vóór het be sluit valt om naar winbaarheid te gaan betalen. Ook zonder dat, is deelname aan UNITIP volgens hem. voor de leden van belang, omdat het programma er op gericht is informa tie te verschaffen die bijdraagt aan een beter financieel rendement van de bietenteelt. "Deelname aan UNI TIP biedt meerdere voordelen. Dui delijk is dat het de telers meer bewust betrekt bij het bietengewas en bij de' teelttechniek. Zij noteren zelfs vele gegevens over hun eigen perceel en over hun eigen gewas. Zij kunnen hun eigen waarnemingen vergelijken met de gemiddelde gegevens van hun distrikt". Een belangrijk punt is ook, voegde hij eraan toe, dat in het kader van UNI TIP een gewasgericht bemestingsad vies kan worden gegeven. Naar ver wachting zal UNITIP verder kunnen worden ontwikkeld tot een program ma waarmee de teler duidelijke in formatie kan krijgen over de techni sche en over de financiële aspekten van zijn teeltmaatregelen. Zo is UNITIP een programma voor geau tomatiseerde teeltbegeleiding, ge richt op een zo hoog mogelijk finan cieel rendement per hektare suiker bieten. "Noch uit hoofde van -de situatie op de wereldmarkt, noch om redenen van interne produktie is het nodig de EG-quota voor de bietenteelt aan te passen". Dit betoogde drs. W. Oos terhuis adjunkt-direkteur Agrarische Zaken van de Suiker Unie op een perskonferentie dinsdag 6 december jl. Ook de EG-kommissie komt, zei Oosterhuis vernomen te hebben, in een binnenkort uit te brengen rapport tot dezelfde konklusie. Voor ons land betekent dat voor de komende twee jaar een A-quotum van 690.000 ton en een B-quotum van 182.000 ton; totaal 872.000 ton. Dit betekent dat er ruimte is voor een bietenareaal van ca. 125.000 ha. Volgens Oosterhuis betekent een groter areaal de pro duktie van C-suiker en dat moet wor den voorkomen. Het is wel waarschijnlijk, vertelde hij. dat voor 1984 de heffingen van 2% op A- en B-suiker en daarboven nog 37,5% op B-suiker volledig zul len worden toegepast. De daaruit voortvloeiende bietenprijs is volgens Oosterhuis niettemin een verant woorde zaak. I.S.0. Volgens de heer Oosterhuis geven de areaalverhoudingen en de daaruit gerealiseerde suikerproduktie mo menteel geen aanleiding om tot ve randering van het mengprijssysteem over te gaan. Hij bracht ook de on derhandelingen over de nieuwe In ternationale Suikerovereenkomst ter sprake. "De Nederlandse suike rindustrie staat hier in beginsel posi tief tegenover maar er moet wel een goede en werkbare overeenkomst uit komen en de lasten van het wereld- marktbeheer moeten redelijk ver deeld worden over de exporterende landen en de grote ontwikkeling bij de importeurs. Wij zijn van mening, zo besloot hij, dat de Gemeenschap zich moet hou den aan de uitgangspunten van het mandaat zoals dat door de Europese Raad is verstrekt. Wordt hiervan te ver afgeweken dan zijn wij van me ning dat de Gemeenschap niet moet toetreden. Beter geen overeenkomst dan een slechte overeenkomst". De ondernemingsraad van Suiker Unie, vestiging Zevenbergen vindt de investeringsplannen, met daarbij het voornemen de vestiging Zeven bergen te sluiten, onaanvaardbaar en gevaarlijk voor de continuering van de toekomst van Suiker Unie. De werknemers hebben de ondernemingsraad de opdracht gegeven te onderzoeken of een dreigende sluiting te voorkomen is. Dit blijkt uit de uitslag van een gehouden enquête waarbij 97% van het personeel zich uitspreekt tegen de voorgenomen sluiting. Op basis van eigen onderzoek komt de ondernemingsraad Zevenbergen tot de conclusie, dat vele argumenten en aannamen van de directie, die geleid hebben tot het voorgenomen besluit om Zevenbergen te sluiten, onjuist, speculatief of onvoldoende onderbouwd zijn. De onderne mingsraad van Zevenbergen heeft bij dit onderzoek de hulp gehad van diverse deskundigen en medewer kers van wetenschappelijke institu ten o.a.: A.T.I.M. -Stichting Advies- en Trainingsinstituut voor Mede zeggenschap te Doorn, de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen, Deskundigen Suiker Unie en het Gemeentebestuur van Zevenber gen. Van hoofdonderdelen van het Suiker Unie-plan, zoals: aanleiding tot de studie; uitgangspunten; berekeningen meent de ondernemingsraad van Zevenbergen vele punten duidelijk te kunnen weerleggen. Door de nu getrokken conclusie van de ondernemingsraad van Zeven bergen, vervalt naar de mening van de ondernemingsraad, de noodzaak voor een sociaal plan. De onderne mingsraad van Zevenbergen vindt, dat Suiker Unie wel rendabel kan blijven produceren zonder dat de fabriek Zevenbergen moet worden gesloten. Sterker nog, uit het onderzoek van de ondernemingsraad van Zevenbergen blijkt, dat de uitvoering van het voorgenomen besluit. Suiker Unie na '1990 verder in de problemen kan brengen. Als voordelen van het openhouden van Zevenbergen noemt de onderne mingsraad verder dat: Géén direct verlies van 200 ar beidsplaatsen in Zevenbergen; Er tijdens de bietencampagne geen extra moeilijke verkeerssi tuaties ontstaan, o.a. in de zuid west hoek, doordat de "Zeven- bergse" bieten naar elders ver voerd moeten worden; Er geen gefrustreerde mensen zijn, die zich ergens weggezet, af gedankt voelen door Suiker Unie; Er weer hart voor de vestiging ontstaat, als gevolg van zekerheid voor de toekomst. Mijn neus is niet van de beste. Wel rXj om te zien, nog geen paarse adert- jes en zo, maar om ermee te ruiken VH laat ie wel wat te wensen over. (Tussen haakjes, daar is geen woord voor. Ik ben, zogezegd, reukblind of stinkstom). Dit kan wel eens lastig zijn. Het gebeurt wel eens dat mijn vrouw bóven ruikt dat de aardappelen aanbran den, terwijl ik er vlak naast rustig de krant bij zit te lezen, zelfs al slaat de zwarte walm eraf. Maar in de giertijd is dat best een vooïdeel. Ik kom dan wel eens thuis, en vind dat mijn lief kriebelig en met een vies gezicht ramen en deuren afge grendeld heeft. Zoschat, zijn de piepers weer zwart?" vraag ik dan luchtig en met een schoon geweten, want ik hèb er niet vlak naast ge zeten. "Ruik je dat dan niet?" moppert ze dan met een nijdig handje in de richting van het plat teland wuivend: "Giereboer is weer bezig", en ze zuigt weer verder met loeiende stofzuiger alsof het een beer pomp is. En ja, nu ze het zegt dringthet ook tot mijn verarmd reukorgaan door. Er wordt weer met gulle spuit en goede bedoeling gegierd op Gods akker. De wind is landinwaards zodat het burgervolk van 's landsmans ijver meegeniet. "En de boer die gierde voort". Nu hebben wij, dorpe- en stedelingen, dit gegier maar voor lief te nemen, want tenslotte doet de boer het óók voor ons. Een begierde aarde brengt meervoudig vruchten voort, en de meerproductie komt de ak kerman zelve niet ten goede. Of wel soms? Maar wat te denken van agrarische jongeren (boerenjon gens zijn dat, vermoed ik) die hoofd- en beleidskwartieren van ontstemd vergaderende stipte ambtenarenbonden ondergieren? Dat is gebeurd, las ik in de krant! Waar bemoeien ze zich mee, schiet dan door het hoofd van de eveneens geplaagde burger. Nu heb ik zelf óók wel mijn gedachten zo rond de ambtenarenacties, maar ze zijn toch beleefd gebleven. Vervélend, maar wel beleefd en beheerst. Ze zijn zich op geen enkel boerenerf te buiten gegaan. De vuilniszakken liggen in Rotterdam en Amster dam, en het brandweerschuim in Den Haag. Oh, de export van verse landbouwproducten leed schade? Dat lees ik. Ja, natuurlijk, dan gooi je er als agrarisch jong gier tegenaan. Wat staat straks de Eu ropese superheffers te wachten? Ingekuild bielenblad? Pottekijker 9 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4