Ai over geld en goed Het faillissement en zijn gevolgen V.d. Veen: Gunstig dat regering verruiming financiële middelen ontkoppelt van beheersing uitgaven Uitgifte van landbouwbedrijven in Zuidelijk Flevoland in 1984 Uitslag Rabobank-prijsvraag Z.L.M.-tentoonstelling Wij gaan verhuizen Het einde van het jaar is in zicht en dat betekent voor velen het maken van goede voornemens voor het nieuwe jaar. Daarom is het noodzakelijk dat we op het einde van het jaar eens orde op zaken stellen; misschien ontdekt u dat u wat vergeten bent te regelen, wat eigenlijk toch in 1983 nog zou moeten gebeuren. Hieronder volgen enige aandachtspunten die eventueel voor u van belang kunnen zijn. Bewaak uw gezinsuitgaven Het levensonderhoud stijgt ieder jaar en we horen niet anders dan dat er bezuinigd moet worden. Wanneer u zieh voorneemt in het nieuwe jaar eens extra op de gezins= uitgaven te gaan letten, en u een goed inzicht wil hebben in de privé-uitgaven. dan kan een gezinskasboek daartoe een goed hulpmiddel zijn. Schaf bijtijds een schrift (kasboek) aan zodat u ook daadwerkelijk per 1 januari de uit gaven kunt bijhouden. Andere hulp middelen zijn: het werken met een vast bedrag (huishoudgeld) of met een privé-rekening. Het is ook nuttig om eens te bekijken op welke kran ten en tijdschriften u geabonneerd bent en stelt u zich dan de vraag, of er wel voldoende gebruik van gemaakt wordt, anders kunt u ze beter opzeg gen. 1 Januari is een goede datum om dit alles in te laten gaan (denkt U aan de opzegtermijn?). Sociale uitkeringen Degene die in 1983 van school af ge komen zijn en de leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben, krijgen het eerste half jaar nog geen uitkering. De ouders hebben dat half jaar nog recht op kinderbijslag. Per 1 januari 1984 komt die schoolverlater wel in aanmerking voor een uitkering krachtens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW), tenminste indien hij/zij niet meer dan ƒ7.900 vermogen heeft (alleen staande). Indien de ouders de kosten voor een kind dragen dat geen RWW-uitke- ring krijgt, dan kunnen deze Ouders een bepaald bedrag als buitengewo ne lasten opvoeren. Dit gaat in op het tijdstip waarop het recht op kinder bijslag vervalt. Schenkingen Schenkingen mogen plaats vinden ter grootte van een bedrag naar eigen keuze. Wel dient er daarbij rekening mee gehouden te worden dat over schenkingen gedaan boven een vrij gesteld bedrag schenkingsrechten verschuldigd zijn. De 2.000-regeling" is al lang ver vallen. Momenteel gelden er andere bedragenden wel: Belastingvrij kunt u dit jaar 5.972 aan een kind schenken. Over het meer geschonkene moet dus schenkingsrecht betaald wor den. - Aan overi.ge familieleden en derden mag 3.583 per 2 jaar (geen kalenderjaren) belasting vrij geschonken worden. Indien meer geschonken wordt, dan moet over het volledige bedrag schenkingsrecht betaald worden. - De hoogte van een éénmalige uitkering is in 1983 voor kinderen tussen 18-30 jaar 29.859 mits in de aangifte hierop een beroep wordt gedaan (in 1984 e.v. jaren voor kinderen tussen 18-35 jaar). Heeft u vóór 1981 al eens 10.000 belastingvrij geschonken bij hu welijk van één van uw kinderen, dan mag nu toch nog eens een schenking gedaan worden van ƒ29.859 mits het kind aan de leeftijdskriteria voldoet. T estament Heeft u vorig jaar bij het lezen van deze rubriek bij u zelf niet gedacht: een testament dat zullen we van het jaar eens laten maken. Enis het al gebeurd? Nog niet zet alsnog uw woorden om in daden, want een tes tament op de langstlevende is van daag de dag voor een echtpaar on misbaar. V erzekeringspakket Het gebeurt nogal eens dat bij een bezoek aan een gezin het verzeke ringspakket op tafel komt. Vaak is een map met diverse papie ren wel aanwezig maar de polissen liggen flink door elkaar, waardoor het nodig is dat eerst het een en an der op een rijtje gezet wordt. Ruim de oude polissen waarvoor een nieuwe of gewijzigde polis ontvan gen is op. Bekijk daarna kritisch: - of het verzekerd bedrag nog vol doende hoog is - of alle zaken ook verzekerd zijn - of dat er overbodige verzekerin gen tussen zitten - of dat er nieuwe verzekeringen afgesloten moeten worden Mocht u tot de konklusie komen dat het in uw situatie beter is één of meerdere verzekeringen op te zeg gen, dan kan dat, rekening houdend met de gestelde opzegtermijn in uw polis, in de regel per de eerstvolgen de premievervalsdatum en/of bij premieverhoging. Overleg indien nodig tijdig en zeg nooit een lopende verzekering op voordat u een nieuwe hebt afgesloten. Beloning meewerkende kinderen Indien een zoon of dochter thuis werkt, dan is het redelijk dat hij/zij net als andere werkende gezinsleden beloond wordt voor de gedane ar beid. Aan het einde van het jaar is het goed eens te bekijken of de belo ning voldoende is geweest en/of een andere beloningsvorm niet beter op zijn plaats is (b.v. maatschap). Het is tenslotte belapgrijk dat de toekom stige opvolger een voldoende groot eigen vermogen kan vormen om la ter het bedrijf over te nemen. Bedrijfshulp Bent u al lid van de bedrijfshulpver- eniging of weet u zeker dat u de hulp niet nodig heeft? Neem dit eens in overweging! Belangrijke papieren Tenslotte: Verlopen uw papieren, rijbewijs of paspoort in 1984. Noteer de data. zodat u er bijtijds bij bent. Regelmatig verschijnen er in de pers publikaties over faillissementen. Wat is een faillissement en wat zijn de gevolgen? Indien een bedrijf of een partikulier schulden heeft en ook op langere termijn niet aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen, kan hij door de rechtbank failliet verklaard worden. Dit kan gebeuren op aanvraag van de schuldenaar zelf of door één of meer schuldeisers. Door het vonnis van faillietverklaring komt op alle tegenwoordige en toekom stige goederen een algemeen beslag te rusten. De in staat van faillis sement verklaarde schuldenaar kan niet meer over zijn vermogen be schikken. De rechtbank, die het faillissement uitspreekt, benoemt een curator die het vermogen van de failliet beheert. Alle schuldeisers worden in de gele genheid gesteld hun vordering bij hem in te dienen. De curator heeft ook tot taak een inventarisatie te maken van het vermogen en hieruit een uitkering te doen aan de schul deisers. Is er genoeg vermogen in de failliete boedel aanwezig om na be taling van de preferente schuldeisers (w.o. fiscus en bedrijfsvereniging) aan de konkurrente schuldeisers een uitkering te doen. dan gebeurt dit door middel van een uitdelingslijst. Hierop wordt aangegeven welk per centage iedere schuldeiser van zijn vordering ontvangt. Wanneer de uit delingslijst definitief is vastgesteld, wordt het faillissement opgeheven. De schuldenaar is daarmee echter niet af van het restant van zijn schulden. De schuldeisers behouden hun recht op het niet ontvangen deel van de vordering. Vaak wordt door de rechtbank op advies van de cura tor het faillissement opgeheven bij gebrek aan baten. Ook dan behou den alle schuldeisers het recht op hun vordering. De schuldenaar kan ook aan de schuldeisers een akkoord aanbieden, de zogenaamde "minne lijke schikking". Zo'n akkoord houdt meestal in dat aan de schuldeisers een percentage van hun vordering wordt betaald. Mits de nakoming van dit akkoord voldoende is verze kerd en door de meerderheid van de schuldeisers wordt aanvaard kan het door de rechtbank worden bekrach tigd. Is het eenmaal bekrachtigd dan geldt het akkoord voor alle schuldeisers dus ook voor hen die niet aan dit ak koord hebben willen meewerken. Het voordeel van zo'n akkoord is dat de schuldenaar van al zijn schulden ver lost is en weer opnieuw met zaken kan beginnen. Michael Tijdens de Z.L.M.-manifestatie organiseren de gezamenlijke Rabobanken in Zuid-West Ne derland onder andere een prijs vraag. De vragen hadden alle maal betrekking op onderwer pen, die in de stand terug te vin den waren. Tevens dienden de deelnemers(sters) een slagzin te maken. De prijswinnaar kon een schaalmodel van zijn woning of boerderij winnen of een geldbe drag. Ca. 400 personen leverden het deelnemingsformulier in. Winnaar werd de heer J.A. Lie- vense uit Nieuwerkerk. Vrijdag jl. vond in Zierikzee de overhandi ging plaats van deze prijs. De voorzitter van de Rabobank "Zierikzee", de heer W. den Boer. overhandigde een bedrag van 500,- aan de fam. Lievense. wat steeds duidelijker wordt is de noodzaak van een veel strakker budgettaire discipline in de Ge meenschap. Brussel zal de komende jaren minder gemakkelijk uitgaven kunnen doen die direct van belang zijn voor de inkomensvorming van de boeren. Premier Lubbers noemde dit in het overleg dat wij met hem hadden, een beter beheersbare finan ciële ontwikkeling en hij is het met ons eens dat een perspectiefvol Eu ropa met de huidige middelen niet uit de voeten kan. De premier ver bond een verruiming van de EG- middelen niet meer aan een beheer sing van de landbouwuitgaven. Dat is naar mijn mening een niet onbe langrijke koerswijziging in het Ne derlandse regeringsbeleid, waar wij lang op hebben aangedrongen. Dit zei de heer J.v.d. Veen op de verga dering van het Landbouwschap woensdag 7 december j.l. in Den Haag. V.d. Veen: Niettemin is een verdere beheersing van de EG-land- bouwuitgaven niet van het toneel verdwenen. Premier Lubbers onder schreef dat een evenwichtige be sluitvorming noodzakelijk is. Het kan immers niet zo zijn dat naast de zuivel- en graansector andere secto ren, die relatief ook zwaar op het EG-budget drukken, buiten schot blijven. Wij hebben niets nagelaten om de verantwoordelijke bewinds lieden in ons land en ook in Euro pees verband te wijzen op de positie van de nederlandse land- en tuin bouw. Deze is niet alleen modern van opzet maar bovendien zeer ex- portgevoelig. De premier heeft ons gesprek getuige de gang van zaken in Athene goed in zijn achterhoofd ge houden. Met hem ben ik van mening dat er snel beslissingen moeten val len. De kans is namelijk groot dat een verdér uitstel op den duur nog nadeliger voor ons land en met name voor onze boeren zal uitpakken.. Superheffing De al genoemde onzekerheid spitst zich toe op de maatregelen in de zuivelsector. Over de "heffing op meer" ook wel superheffing ge noemd - zijn de verschillen van mening slechts groter geworden. In de eindfase is nu inderdaad gebleken dat een beslissing over die heffin.g veel moeilijker ligt dan bij de voor bereiding van deze Euro-top. Het was ook niet voor niets dat wij een gereserveerde houding over de voor gestelde heffing op meer hebben in genomen. Vaststaat dat door een eventuele invoering ervan honder den boeren in grote problemen kun nen raken. Het gaat met name om hen die de laatste jaren fors hebben geïnvesteerd. Zij kunnen hun bedrijf slechts voortzetten als zij een hoe veelheid melk tegen een normale prijs mogen leveren die in enige ver houding staat met hun investeringen. Wanneer er meer duidelijkheid ont staat over de aangekondigde heffing of andere maatregelen dan zullen wij er bij het ministerie van Landbouw en Visserij op aandringen voor deze gevallen een oplossing te vinden. Rentesubsidie Dat in het kader van het bedrijfs- ontwikkelingsbeleid vorige week het O.- en S.-fonds besloot tot op schorting van de rentesubsidierege ling voor de melkveehouderij acht ik op zijn plaats. Dit zou ook in de an dere EG-lidstaten moeten gebeuren. Niettemin blijven structuurverbete- rende maatregelen ook voor deze sector nodig. Kostenverlaging en verbetering van de arbeidsomstan digheden moeten de kern vormen van een nieuwe lijn, waarover we la ter op deze vergadering nog spreken. Ook bij veehouders die investeren zal het accent meer moeten liggen op kostenverlaging dan op produktie- uitbreiding. Uitbreidingsinvesterin gen zullen door de banken en het Borgstellingsfonds zeer kritisch be keken moeten worden. Een opschor ting van de aktiviteiten van het Borgstellingsfonds is echter niet ge wenst. Dit instrument mag niet ter discussie worden gesteld. Naast mo dernisering en bedrijfsontwikkeling gaat het ook om de overname van bedrijven, waarbij bekwame onder nemers zekerheden moeten worden geboden, aldus v.d. Veen. De hoofddirekteur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad is voornemens met ingang van 1 november 1984 in Zuidelijk Flevoland 25 landbouwbedrijven uit te geven, in grootte variërend tus sen ca. 35 en 70 ha. Het betreft 11 akkerbouwbedrijven (7 in pacht en 4 in erfpacht) en 14 weidebedrijven (8 in pacht en 6 in erfpacht). De uitgifte in pacht geschiedt voor de wettelijke termijn van 12 jaar, de uitgifte in erfpacht voor 40 jaar. Voor deze bedrijven kunnen zich uitsluitend aanmelden: - gegadigden uit ruilverkavelin gen; ACCOUNTANTSUNIE ZLM b.v. Postbus 140 - 4460 AC GOES Telefoon 01100-15710 Ons nieuwe kantoorgebouw is klaar en de inrichting is gereed. Maandag 12 december tot en met woensdag 14 december a.s. zal ons kantoor in Goes in verband met de verhuizing gesloten zijn. Daarna willen wij weer graag voor U klaar staan. Ons nieuwe adres wordt: Klein Frankrijk 1, 4461 ZN Goes Het telefoonnummer en postbus nummer blijven onveranderd. - gedupeerden door de uitvoering van werken (en/of bestemmings wijzigingen) t.b.v. het algemeen belang; - gegadigden van wie de bedrijven kunnen worden bestemd voor het oplossen van specifieke knelpun ten op het oude land; - gegadigden die een bijzonder be drijf wensen te vestigen. Aanmelding als belangstellende kan geschieden tot 1 januari 1984 door storting van 19,00 op girorekening nr. 869847 van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad. Op het strookje dient te worden ver meld: - naam en adres (ook postkode) van de belangstellende, en - "Uitgifte landbouwbedrijven 1984" Na ontvangst van de betaling wor den nadere gegevens over de uit te geven bedrijven toegezonden, als mede een aanvraagformulier voor het verkrijgen van een bedrijf. 36 f t©öc»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 3