ABN Bank Zo'n man doorziet mijn bedrijfsvoe ring. Ik bedoel dit. Een boerderij is geen supermarktje hebt geen snel terugkerende winsten. Bovendien kan ik niet aan het eind van de dag zeggen: kijk, heren, dit heb ik vandaag ver diend. Een bank moet zoiets goed begrijpen. En omdat een Agrarisch Adviseur het boerenleven kent, weet hij meteen wat ik bedoel." Praat ook eens met een Agrarisch Adviseur van de ABN. Want het verhaal van de heer De Jong heeft alles te maken met de manier waarop de ABN zaken doet met boeren. Daar is steeds een Agrarisch Adviseur bij betrokken. Iemand die uit eigen ervaring begrijpt voor welke keuzen u staat. En die de financiële gevolgen dan ook goed kan beoordelen. Samen met de man van het ABN-kantoor in uw omgeving kan de Agrarisch Adviseur u doorgaans een prima voorstel doen. Zodat een goede keuze kunt maken. Want laat dat duidelijk zijn: we kunnen met u over uw problemen praten, maar we gaan niet op uw ondernemérsstoel zitten. Wij kunnen u alle financiële diensten verlenen, maar zegt ja of nee. De ABN wil graag eens met u ken nismaken. Om eens te kijken of we zaken kunnen doen die voor beide partijen profijtelijk zijn. Laat maar eens zo'n Agrarisch Adviseur bij u langs- De ABN kent De heer RJ. de Jong is veehouder in Zeewolde. Hij woont in het jongste dorp van Nederland, boven Zeewolde in Zuid-Flevoland. Hij houdt er 106 koeien met bijbehorend jongvee op 37 hectare grond. „Met moderne gebou wen en optimale verkaveling doen we het werk in de helft van de tijd als we gewend waren." De Jong woont nu ruim twee jaar in Zeewolde. Hij is afkomstig uit de Vijfherenlanden bij Leerdam. „Daar ben ik in 1961 begon nen met 16 koeien." Het bedrijf groeide in 20 jaar naar 30 hectare, maar bleef verdeeld over 17 verschillende perce len. Pas in 1980 kwam de ruilverkave ling op gang. Omdat het allemaal nog jaren zou duren, heb ik me laten inschrijven bij de Rijksdienst IJssel- meerpolders." De Jong dacht goed over dit besluit na. „Het leek me een hele mooie kans, zo'n nieuw bedrijf. Maar toch: het blijft een hele onderneming. De papieren hebben dan ook zes weken bij me in de krantenbak gelegen." het boerenbedrijf. Veehouder De Jong weet uit eigen ervaring dat ook de zogenaamde „handelsbank" hem als boer heel wat te bie den heeft.,, Ja, ik heb de indruk dat de ABN goed op boeren is ingespeeld. Dat komt volgens mij vooral omdat ze werken met Agra risch Adviseurs, mensen die zelf afkomstig zijn uit het boerenbedrijf. Die weten dus waarover ze praten. En weet je wat het belangrijkste is? komen. U kunt hem bereiken via het dichtstbijzijnde ABN-kantoor. Bij de ABN ontmoet u mensen die uw taal spreken. „De mensen zeggen wel eens: zo'n handelsbank, en daar bedoelen ze dan in mijn geval de ABN mee, die laat je vallen als een baksteen. Die begrijpt toch niet wat er onder de boeren leeft." Al snel kreeg hij de banken op bezoek. Toen De Jong in de selectie procedure van de Rijksdienst IJssel- meerpolders zat en hij een bedrijf kreeg toegewezen, werd de deur bij hem platgelopen. De eerste dag stond er al iemand van een-bank bij hem op de stoep. „Nu was ik al jarenlang bij de ABN in Leerdam. Daarvoor had ik een andere bank, waar ik ben weggegaan omdat met mijn persoonlijke wensen geen rekening werd gehouden. Ik ben toen naar de ABN gegaan, omdat ken nissen van me er goede erva ringen mee hadden." Toch is De Jong ten tijde van zijn verhuizing ook met andere banken gaan praten. „Waar om niet? Je wordt er niet dommer van als je je licht opsteekt. En het was voor mij een mooie gelegenheid om de ABN nog eens goed met andere banken te vergelij ken. Want kijk, je hebt twee keer in je leven een heel diepgravende bank nodig. Als je een bedrijf koopt, en als je het verkoopt. En allebei speelden bij mij. Dan moet je dubbel zo zakelijk zijn. Van daar. Het resultaat is duide lijk: ik ben bij de ABN gebleven." "Op een verjaardag hoor je wel eens: wat moet je bij zo'n handelsbank?" De heer PJ. de Jong: "Een boerderij is geen supermarkt" De Agrarisch Adviseurs van de ABN: mensen die uw taal spreken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 24