VOOR ill? VROIIW Landelijke jaarvergadering 1983 Maak zelf eens een menukaart Een bondsdag van pratende en luisterende plattelandsvrouwen Plattelandsvrouwen noteert U alvast? uit de p.j.zagenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gen.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Van heinde en ver waren vele honderden leden van de ned. bond van plattelandsvrouwen naar het jaarbeurs gebouw in Utrecht gekomen. Al of niet met vertraging, geplaagd door stakende buschauffeurs, zeer nauwgezet kontrolerende politie mensen en stipt werkende ambtenaren. Echter hierdoor niet uit het veld geslagen luisterden zij met aandacht naar de "maidenspeech" van de landelijke presidente, mevrouw C.Th. van Verschuer-van Sminia. Deze groette blij en verrast de volle zaal met leden en gasten. Speciaal werd verwelkomd Taroonee Moodhoo uit Mauritius. "Onze bond is flexibel", zo vervolgde ze: "ten eerste omdat de bestuursleden na een zittingsperiode van 2 maal 3 jaar aftreden. Ten tweede omdat na de statuten wijziging meer ingespeeld kan worden op wat vrouwen in deze tijd verwachten van een vereniging. Ze kunnen zich ontplooien in een sfeer van vertrouwelijkheid, gezelligheid en ontspanning". Standpuntbepaling Zij sprak over standpuntbepaling in de bond. Een moeilijke aangelegen heid door de diversiteit van de leden. Het is onmogelijk een standpunt in te nemen waar alle leden achter staan! Wel zijn er richtlijnen ontworpen wanneer het wel kan. De kursus "Sturen voor besturen", krijgt extra aandacht, want kadering voor leden blijft erg belangrijk. Zij wekt be langstellenden op, in te gaan op open oproepen voor bestuurs- en kader- funkties. De voor 3 jaar te benoemen emancipatiewerkster zal als werkon- derwerp "Herwaardering van werk" meekrijgen. De presidente besloot met de woor den:. "Vurig hopen wij dat voor U de bond in het komende jaar weer zo veel zal betekenen, dat de kontribu- tie van nog geen 75 cent per week alleszins zal opwegen tegen dat wat u er voor ontvangt". Jaarverslagen In - helaas - haar laatste jaarverslag, zei de sekretaresse, mevrouw Swier- stra, o.a. "Een van de taken van de landelijke agrarische kommissie zal moeten zijn voorwaarden scheppen voor belangenbehartiging. Dit kan door deskundigheidsbevordering van het agrarische kader, op vak technische informatie, de positie van de boerin en die van de vrouw. Ook blijft er steeds interprovinciaal over leg nodig. Verder werd het werkboek voor de afdelingen aangeboden. Ook de diverse kommissies verzetten bij zonder veel werk. Voor het Brazilië projekt is ruim 70.000 bijeen ge bracht, deelde ze mee. Mevrouw Amoureus, redaktrice van de "Plattelandsvrouw", vergelijkt de bond met een bedrijf. De stand van zaken hiervan komt in elk nummer tot uitdrukking. In de rubrieken "uitlaatklep" en "doorgeefluik" is voor leden plaats om haar schrijflust uit te oefenen. Dit najaar is het door eigen leden geschreven en geïllus treerd "Hoe blad" uitgekomen. Nieuw zijn de mededelingenbladen van een aantal provincies, die in het hart van de "Plattelandsvrouw" worden ingelegd. Mevrouw Oosterhuis, penningmees- teresse, vertelde over het reilen en zeilen van het financieel bondsge- beuren. De kontributie zal in 1984 38,- worden. "Praten, praten, praten", zegt de landelijke konsulente, mevrouw van Servellen,"daar mee staan we op en gaan we mee naar bed". In het nieuwe diskussieonderwerp "macht en onmacht" kunnen we de ze praatneigingen naar hartelust beoefenen. Enquête 52% van de leden is langer dan 10 jaar lid; 42% is inwoonster van een plattelandsgemeente; 17% is aktief als vrijwilligster in de bond. Dit konkludeerde de studiefunktiona- resse, mevrouw Bettenhaussen, in haar enquête, die zij kort geleden onder de leden heeft gehouden. ACWW Delegatielid van het- ACWW Nog afgezien van de kosten, waren deze menu's zwaar en tijdrovend. Bijgaand voorbeeld illustreert dat: Met de Kerst weer in zicht wordt in vele gezinnen de lust weer gevoeld een feestelijk dinertje te geven. Om een dergelijk etentje te geven is enige organisatie noodzakelijk. Men moet alles goed overdenken en een behoorlijke planning maken. En om enigszins verantwoord een menu sa men te stellen (want daar gaat het hierom) dient men ook goed de be reidingswijze van de gerechten te kennen om ze de juiste plaats in het menu te geven! Men begint met het menukaartje dat ieder bij het bord krijgt, zelf te schrijven en te illustreren. U kunt ze ook laten drukken, maar zelf maken is leuker. Neem om te beginnen bijvoorkeur een blanko kaart van goede kwali teit. Is één van uw huisgenoten bedreven in het hanteren van penseel of pen dan is dat mooi meegenomen. Versier dan de menukaart op een leuke maar eenvoudige wijze. De versiering mag geen hoofdzaak wor den. Houd ook rekening met ruimte voor de tekst. Als U de regels in het menu gaat plaatsen zorg er dan goed voor dat ze symmetrisch worden ingedeeld d.w.z. het midden van de regels midden op het papier. Het komt er dan grafisch zo uit te zien: 9 december 1983 21 JUNI 1939 Paté Je foie ftr.ts i la Parisienne FlomarJ frai. Crème Je Volatile Filets Je Sole au vin Liane MeJaillons J- filet Je Loeuf au, Pri, Paulet roti Compote aaaortie Bavarois a la Dalmatienne Des Fruits Café Lirfuers Deze samenstelling van het menu noemt men het menuschema. Dat komt er zo uit te zien: soep, vis, vlees, wild of een ander gebraad. Heldere Aspergesoep Hazerug "lucullus" Aardbeienijs met geflambeerde bananen Dit kan dan weer wat uitgebreid worden door er weer iets aan toe te voegen, zoals een voorgerecht, kaas en fruit b.v. mossel-cocktail Heldere Aspergesoep Reebiefstuk "Oriënt" fruit Ook dit kan weer verder uitgebreid worden maar dat voert ons te ver voor het maken van een leuk en be taalbaar menu. Bovendien horen deze zeer uitge breide menu's niet meer zo in de nieuwe kookkunst (nouvelle cuisine) thuis! (wereldbond) kongres in Vancouver, mevrouw de Groot, vertelde over haar bevindingen. Thema was "Leven in de wereld van vandaag". Diskussieonderwerpen o.a. Vrouw en gezondheid - vrouw en techniek -. Verder geeft de ACWW niet alleen adviezen aan de Verenigde Naties, maar er wordt ook steeds meer ad vies gevraagd. Ook de UNESCO maakt gebruik van de kanalen van de ACWW. Tragisch is hoe proble men ontstaan bij het bepalen van de plaats voor de volgende konferentie. Wordt dat in Ierland of in Zuid-Af- rika? Enkele delegaties wilden niet en anderen mochten niet van hun regering naar Zuid-Afrika! Uit eindelijk is gekozen voor Dublin in Ierland in 1986. De speciale gast, miss Taroonee Moodhoo uit Mauri tius, vertelt dat de vrouwen in Mau ritius zo blij zijn met de naaimachi nes die ze via de ACWW van de Drentse plattelandsvrouwen ontvan gen. Water projekten "80% van de ziektes .in de ontwikke lingslanden houdt verband met wa ter. Waterprojekten zijn dus erg be langrijk voor vrouwen. Hoewel.... de mannen bepalen alleen het pro jekt!", dat zei onder meer mevrouw van Wijk in haar inleiding; "Vrouwen mogen water halen".... Mevrouw Koster, lid van de werk groep "Water" van de internationale kommissie biedt de presidente een map aan om het nieuwe waterprojekt in de afdelingen te brengen. Ze hoopt dat elke afdeling het geld voor een waterput van 400,- bij elkaar zal kunnen brengen. Het projekt duurt 10 jaar. De kollage werdstrijd over het waterprojekt waaraan veel leden hadden meegedaan, was een sukses. De allermooiste kollage van mevrouw Francois uit Zevenbergen, was helaas groter dan voorgeschre ven en viel buiten de prijzen. Het kreeg een ereplaats naast het po dium, zodat we er allemaal de hele dag van konden genieten. Verkiezingen Ook de verkiezingen kregen een plaatsje in het programma. Welkom en afscheid wisselden zich af. Voor Zeeland werd als nieuw hoofdbestuurslid mevrouw AP. Dees - de Looff gekozen. Zij volgt mevrouw J.J. Goettsch - Bouman op. Hartelijke woorden werden gespro ken en passendegeschenken gegeven en ontvangen. Film "Iedere vrouw en zelfs iedere man noet hem gezien hebben", zei Me vrouw van Verschuer in haar inlei ding op de film: "De stilte rond Christine M.". Een film van drie heel gewone vrouwen, die ieder op eigen terrein zich machteloos voelen in een maatschappij die vrouwen net niet op die helemaal volwaardige plaats zet", zo vermeldt de konvokatie. Een film, geregisseerd door Marleen Gorris, die op de aanwezigen diepe indruk maakte. Een film waar ik nog lang niet over uitgedacht ben. En met mij velen, denk ik. Een film die veel stof tot diskussie zal gevenr Het was een goed einde van een heel fijne dag met veel onverwachte ont moetingen. Riet Spoor 16 februari 1984 organiseert de Agrarische Kommissie haar jaarlijk se studiedag in "De Vroone" te Ka- pelle. Thema: "Terugblikken en vooruitzien; 10 jaar Agrarische Kommissie". Nadere mededelingen volgen. Dan hebben wij nog een paar vuist regels: Schrijf, het eerste woord van de regel waarmee een gerecht begint, altijd met een hoofdletter. Alsook de na men van personen, steden, dorpen, landstreken, enz. enz. Maak zoveel mogelijk gebruik van verse produkten. Houd als het enigszins kan de voor gerechten zo klein mogelijk. Dien de gerechten op in de juiste volgorde. Zorg ook voor de juiste lijn in het menu. Stel het daarom zo sa men dat het hoogtepunt in het mid den ligt. Begin met licht verteerbare spijzen en voer dit op tot aan de hoofdscho tel. Na de hoofdschotel weer de lich tere gerechten om dan tenslotte te eindigen met een nagerecht en fruit. Van belang is dat de licht gekleurde sausen worden afgewisseld door de donker gekleurde sausen. Wat ook geldt voor de verschillende gerechten b.v. rood vlees gaat voor wit vlees. En maak dat hat menu in overeenstem ming is met het gebodeneü Dan tot slot een paar gerechten voor het samenstellen van een menu: Koude voorgerechten: Ardenner ham op toast met meloen Gerookte makreel op bruin geroos terd brood Mosselcocktail Zalmsalade in korstbakjes Nieuwe haring in komkommer Gerookte paling cocktail Soepen: Heldere Aspergesoep Heldere bouillon met celeris Heldere kalfsbouillon met ham en rijst Gebonden ossestaart soep Gebonden kerriesoep (Londonder ry) Gebonden kreeftensoep Hoofdgerechten: Gestoofde fazant in roomsaus en druiven Gevulde kalkoen met reuzencham- pignons Reebiefstukjes met gebakken appels Gesmoorde lamsbout met rauwe witlof en appel Gebraden kalfsrug met gestoofde uitjes en Kippenlevers Kaas: Friese Nagel Jonge Edammer Boeren Leidse Mon-chou Roquefort Nagerecht: Aardbeienijs met geflambeerde ba nanen Hazelnoten ijs met kersen Vanilleijs met meloen en rietsuiker stroop Ananas roompudding Cassata (Italiaans ijs) Notenkwark met chocolade en slag room Fruit Fruitmand of fruitsalade ook noten of gember Prettige Kerstdagen en veel eetge- noegens! M.A. van der Vliet 9 december: Afdeling Walcheren or ganiseert een filmavond in hotel Walcheren. Er wordt een film ge draaid van Bud Spencer en Terence Hill. Aanvang 20.00 uur. Entree: le den 3.-. 9, 10 en 11 december: Afdeling West Zeeuws-Vlaanderen houdt de uitges telde uitwisseling met de Gelderse afdeling Ruurlo. Opgave bij Peter (01179 - 1306) of Miranda (01170 - 2310). 16 december: Finale van de provin ciale bowling kompetitie. Plaats: Bowlingbaan te Goes. Aanvang: 22.00 uur. 17 december: Afdeling Sprang Ka- pelle organiseert een zaalvoetbal toernooi. Hieraan kunnen alle PJZ afdelingen deelnemen. Kan belang rijk zijn i.v.m. P.J.Z. deelname aan Landelijke Sportdag 1984. 23 december: Afdeling Tholen/St. Philipsland organiseert een drop ping. Vertrek om 18.45 uur in Scher- penisse. Opgaven bij Henk (01665 - 2400), Carina (01663 -2313) of Mar cel (01663 - 2366). 7 januari 1984: Provinciale Zeskamp te Schoondijke. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21